TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Víkend Tří Blbých: Cyril, Metoděj a Hus


[1] Vložil(a): debil, 2003-07-05, 23:00 Solo | MuteČtenáři: ---

ty uz nehul, bez krestanu bys byl pekne v prdeli

[2] Vložil(a): Lukin [web], 2003-07-05, 23:24 Solo | MuteČtenáři: ---

Kdepak, Pixy je přeci ufoun a má svoje zázemí na K-Paxu ...

[3] Vložil(a): Vita [web], 2003-07-06, 00:04 Solo | MuteČtenáři: ---

tak ten krecek je hustej. Ale fakt je ze pixy by nemusel delat test pisem ;)

[4] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-07-06, 00:56 Solo | MuteČtenáři: ---

Obávám se, že bez diakritiky by si naši jazykovědci pouze našli jiný způsob, jak nám znepříjemnit život. Takhle máme jedno 'ch' a co je s ním problémů. Při spřežkovém pravopisu bychom se z toho nejspíš zbláznili.

[5] Vložil(a): filer, 2003-07-06, 03:31 Solo | MuteČtenáři: ---

Nuz je to tvoj osobny nazor Pixy, ale ja s nim nesuhlasim. Posobenie krestanstva v historii Europy povazujem za pozitivne aj ked sa samozrejme vyskytli aj kiksy. Staci si porovnat Afriku a Aziu s Europou a Severnou Amerikou a hned vidime, kto je na tom lepsie. Skoly, nemocnice, knihy, kultura, umenie... to vsetko sa tu nezjavilo zo dna na den.

Diky Cyril, diky Metod, ze ste mojich predkov naucili pisat, a tym aj mne umoznili vyjadrovat svoje nazory.

[6] Vložil(a): Jerry, 2003-07-06, 09:49 Solo | MuteČtenáři: ---

>filter - obávám se, že to všechno tu bylo už před křesťany. Řekové, Řím...

Nemluvě o tom, že byly časy, kdy umění a infrastrukturu měli mnohem lepší v islámských zemích, než je Evropa ve jménu křižáckých válek převálcovala a obrátila proti sobě (předtím byli většinou i tolerantní vůči jiným vyznáním).

Umění? To se to tvoří tísíce svatých na mostě a obrazy Marie panny, když jiné věci až do renesance v podstatě nesměly být. Nemocnice? V tom případě si vezměte, jak Církev brojila třeba proti takovým pitvám - anatomické znalosti měli oproti středověké Evropě lepší už staří Egypťané; rozvoj medicíny rozhodně není zásluha křesťanství. Knihy? Největší knihovny byly svého času v islámských zemích, u nás si je syslily kláštery do doby, než se objevil knihtisk, pak se ovšem začaly tisknout i světské věci. Ostatně přečtěte si Jméno růže, jak by mohla vypadat knihovna a věda v církevním pojetí - byť je to jen román. Osobně si myslím, že umění a věda se v Evropě rozvinuly ne DÍKY křesťanství, nýbrž NAVZDORY němu, přestože se Církev snažila do těchto věcí neustále kecat.

Spekulace co by bylo kdyby bylo jsou na houby - bez křesťanů bychom mohli být o mnoho dál, nebo o mnoho zpátky. To už natuty nezjistíme. Ale nebuďme sebestřední, to, že naši s mečem v ruce převálcovali jiné kultury, neznamená, že se tyto kultury nemohly rozvinout do něčeho výjimečného.

[7] Vložil(a): Jerry, 2003-07-06, 09:54 Solo | MuteČtenáři: ---

O k těm státním svátkům obecně - ještě že to letos vyšlo alespoň na víkend. Jinak by mi zase ty proflákané sváteční dny nikdo nezaplatil. A kdybych nedejbože měl zaměstnance, musel bych pro změnu plati já jim...:-(

Nemám rád státní svátky, ať se týkají čeho chtějí.

[8] Vložil(a): Jerry, 2003-07-06, 11:19 Solo | MuteČtenáři: ---

Opravy:

Koukám - odpověď byla samozřejmě pro filera, ne pro filtera. Pardon.

A co se prvního písmena druhého příspěvku týče, nechápavě zírám na klávesnici a přemýšlím, proč jsem omylem místo "A" použil písmeno nacházející se úplně na druhé straně...:o)

[9] Vložil(a): pixy, 2003-07-06, 11:29 Solo | MuteČtenáři: ---

Jerry> k tomu prvnímu příspěvku: koukám, že na to nahlížíme úplně stejně. Přesně tak to vidím i já.

[10] Vložil(a): Vita [web], 2003-07-06, 12:07 Solo | MuteČtenáři: ---

Hele, je super ze jsme ho meli ale s tou diakritikou to fakt posral ;) ?ű

[11] Vložil(a): Ota [web], 2003-07-06, 12:38 Solo | MuteČtenáři: ---

Ten nápad epileptického křečka se mi líbí, ještě bych jej po vzoru Semitů vylepšil vypuštěním písmenek pro samohlášky.

[12] Vložil(a): Pavel [web], 2003-07-06, 15:57 Solo | MuteČtenáři: ---

Co mate proti krestanstvi?

Zeme je placata, letaji jen cernokneznici, knihy - ne bible ci pisemnosti svatych - jsou hrich a pali se. Premyslim - smi vubec zena pracovat?

A co takovy sex?

Mohu jen souhlasit s Jerrym

[13] Vložil(a): Pavel [web], 2003-07-06, 16:04 Solo | MuteČtenáři: ---

Jeste ke kreckovi - dotycny asi moc casto nepise SMSky :-)

i kdyz tot otazka. Mozna bychom si na to zvykli...

[14] Vložil(a): Jerry, 2003-07-06, 18:29 Solo | MuteČtenáři: ---

Pavel> Žena je právě od toho, aby kromě plození dětí pracovala. Vždyť ani nemá duši, je to jen nádoba hříchu (snad kromě několika svatých a Madonny - taky pěkná schizofrenie). ;-)

Ale je fakt, že tohle zase nebyly názory výlučně křesťanské, nesvádějme zase na ně všechno. Na šovinismus nemají patent jen křesťané. Stejně tak na názory o placatosti Země. Problém byl spíš v tom, že si dělali monopol na pravdu a snažili se prosazovat mocenské zájmy. To se ostatně kromě středověké Církve týká třeba i některých směrů současného Islámu, že. O některých snahách lidovců nemluvě...;-)

[15] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-07-07, 00:27 Solo | MuteČtenáři: ---

Musím se trochu zastat Cyrila a Metoděje. Doba tehdy byla taková, že by sem křesťanství přišlo dříve či později bez nich. Takhle aspoň přišlo v lokalizované podobě, což trochu pomohlo rozvoji české kultury. Ostatně, ti pánové nepřinesli jen křesťanství, ale také písmo...

[16] Vložil(a): honck [web], 2003-07-07, 15:03 Solo | MuteČtenáři: ---

pixy> neni mi jasny, co mas proti husovi? co udelal pro pravopis a co sepsal, bylo jednoznacne krokem vpred. cirkev kritizoval, ostatne ho taky prohnali kominem, ze? nejsem zadnej historik, ale prinos cyrila a metoda je podle me taky jednoznacne kladnej, rozhodne to dopadlo lip nez kdyby nedorazili vubec.

[17] Vložil(a): Ritchie, 2003-07-07, 17:07 Solo | MuteČtenáři: ---

Nesmíte se o svátcích tak opíjet a potom se snažit psát. To platí jak pro Pixyho, tak pro většinu ostatních.

K diakritice. To přeci není problém Husa! Když píšete rukou, tak vám činí problémy napsat nad písmenem čárku nebo háček? Pokud ne, tak je chyba v počítačovém zpracování. Kdosi kdysi navrhl, že pro reprezentaci znaku bude sloužit jeden byte. Asi nepřemýšlel o jiných jazycích než angličtině, které potřebují i jiné znaky. Většině evropských jazyků totiž nestačí ASCII znaky (češtině, španělštině, norštině a severským jazykům obecně, němčině, atd.). Jazyky jako ruština používají jinou abecedu, arabština navíc píše zprava doleva. Dále existují jazyky, jejichž písmo není vystavěno na hláskách (čínština, korejština, atd.). Jsou všechny tyto jazyky špatné nebo je problém někde jinde?

Kdyby se již běžně používal unicode, nikoho by nenapadlo pozastavovat se nad diakritikou. Největší problémy češtině na počítači v současnosti IMO působí Microsoft se svým kódováním cp1250 místo iso8859-2. A ani Mac není bez chyby.

Počítače mají sloužit lidem a ne naopak. Takže vždy se musí přizpůsobit počítač, ne člověk!

Naučte se odlišovat mezi křesťanstvím a katolickou církví, protože představují různé věci. Nic není bez chyb. Třeba o demokracii hovořil Platón jako o pokleslé formě vlády a IMO měl pravdu.

Příchod Cyrila a Metoděje hodnotím kladně, protože přinesli písmo. Rozšíření křesťanství bylo politickým rozhodnutím panovníka, a tak by se naň mělo pohlížet. Hus nemusí být chápán jako církevní hodnostář, ale třeba jako univerzitní Mistr a morálně pevný člověk, který bez příkras poukazoval na chyby ve společnosti a snažil se o jejich nápravu.

Zamyšlení na závěr. Co je víc "normální"? Býti křesťanem, ateistou, muslimem, budhistou, konzumem, ...

[18] Vložil(a): Cravel, 2003-07-07, 21:58 Solo | MuteČtenáři: ---

krestanstvi je hnus a je velka skoda ze to postihuje tolik lidi

[19] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-07-08, 19:52 Solo | MuteČtenáři: ---

S diakritikou už dnes tak moc problémů není. A s rostoucím rozšířením Unicode jich bude čím dál méně. Zato dvouprůchodové (resp. čtyřprůchodové) porovnávání s nedeterministickým 'ch' a mlhavě formulovanými (a nealgoritmizovatelnými) pravidly, to je ta pravá chuťovka. S tím se budeme potýkat ještě hodně dlouho.

Ale při ručním psaní jsem s diakritikou problémy míval - na prvním stupni ZŠ. Zapomínal jsem háčky a čárky a dostával kvůli tomu dvojky z diktátů, přestože pravopisné chyby jsem tam neměl. :-)

[20] Vložil(a): Martin, 2004-07-03, 01:37 Solo | MuteČtenáři: ---

Když skončili komunisti, myslel jsem si, že blbosti odzvonilo. Mýlil jsem se. Učím na základce. Mnohdy žasnu nad tím jak učitelky jedou dějepis furt jak za komančů. Máme to pod kůží...
Pixi, tebe jsem považoval za rozumně uvažujícího, Tento tvůj výplod je ale tak na úrovni některých \"pubošů\" ze sedmé třídy. Na obhajobu tvé inteligence musím říct, že k nenávistné demagogii vůči církvi se uchylují většinou ti, kteří nezvládají morální nároky.
Jesli jsem tě ranil, tak promiň, ale napsal jsem naplno to co cítím. Piš dál o CSS, do oblastí o kterých nic nevíš se příště nepouštěj!


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]