TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Hyperglobalizovaný oběd


[1] Vložil(a): Tokugawa [web], 2003-10-22, 07:08 Solo | MuteČtenáři: ---

Tohle slovo - Česko - to mě přivádí k šílenství už od dob střední školy 1987 - 1991.

[2] Vložil(a): pixy, 2003-10-22, 09:50 Solo | MuteČtenáři: ---

Taky mi vadilo, ale a) zvykám si; b) sám jsem si vysvětlil, že je naproto korektní - a tak ho používám, protože "Česká republika" v běžné řeči mi vadí několikanásobně víc: snad každý stát na světě má vedle oficiálního názvu i název běžný, krátký. Nechápu, proč máme být výjimkou.

Navíc tehdy (před rozdělením) nemělo "Česko" valný význam a mělo spíš pejorativní nádech, když se jím myslelo zkrácené "Československo"

[3] Vložil(a): Petr, 2003-10-22, 09:53 Solo | MuteČtenáři: ---

Ja radši 'Čechy'. Ale moraváci by mě asi vypískali... :-)

[4] Vložil(a): pixy, 2003-10-22, 10:28 Solo | MuteČtenáři: ---

Jasně, proti "Čechám" nikdo nic nemá - jenže "Česko" se skládá nejen z Čech, ale i z Moravy a kousku Slezska... ;)

[5] Vložil(a): Tokugawa [web], 2003-10-22, 10:41 Solo | MuteČtenáři: ---

To je právě ten blud. Pokud přijmu myšlenku, že Čechy jsou jen Čechy, pak Česko by můj moravský nacionalismus uráželo stejně. Je to paskvil, stejně jako třeba... turismus.

[6] Vložil(a): Amarth, 2003-10-22, 13:10 Solo | MuteČtenáři: ---

Bohuzel to vsak paskvil neni, take jsem mu nemohl prijit na chut. Cechy a cesko jsou vazne definovane tak, jak rika Pixy, davam mu hlas.

[7] Vložil(a): -drb- [web], 2003-10-22, 23:03 Solo | MuteČtenáři: ---

ad Česko - největším argumentem proti tomuto slovu bývá, že to ke novotvar a složenina slov Čechy a Slezsko (snad i Morava, ale najde ji tam někdo?). Paradoxní je, že toto slovo se objevilo už někdy v 16. století. Je to tedy slovo s dlouhou historií ;)

Ale stejně se mi taky nelíbí. Jako se mi nelíbí spousta běžně používáných a často i naprosto správných a někdy i spisovných slov.

[8] Vložil(a): -drb- [web], 2003-10-22, 23:07 Solo | MuteČtenáři: ---

fuj! proč mám v příspěvku místo mého krásného smajlíku to odpornou žlutou zimnici, ehm vlastně obludu??? nenávidím malovaný smajlíky. :(

[9] Vložil(a): mlicko [web], 2003-10-23, 00:28 Solo | MuteČtenáři: ---

No a to možná ten Němec měl v kapse tchaiwanskou kalkulačku, na ruce švýcarský hodinky a kdo ví, zda na to všechno nečuměl přes americký brejle. Což mi mimochodem připomělo, že je na čase zanechat testování, odebrat se domů a zastrčiti po dvou dnech hlavu do ledničky mezi uherské salámy a rakouský sýr. Jestli ovšem cestou nechcípnu hlady ve svém španělském autě. Mňam, papu bude...

[10] Vložil(a): Brbla [web], 2003-10-23, 07:21 Solo | MuteČtenáři: ---

A nebudem si říkat Morče slez? Morava Čechy Slezko? Co Vy na to... 87)

[11] Vložil(a): pixy, 2003-10-23, 09:39 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [7,10] - nevim, kdo přišel na to, že Česko je složeninou z Čechy + Slezsko. Větší pitominu už jsem dlouho neslyšel...

Česko je zcela regulérně vytvořený slovní útvar používaný běžně pro označení státu. Když byl součástí dvousloví Česko+Slovensko, nikomu to ani nepřišlo divné - jenže si na to všichni tak zvykli (samostatně Česko existuje až posledních deset let, před Rakouskem-Uherskem, byla království Česká a jiné země a po Rakousku bylo rovnou Československo).

Názvy států (až na výjimky) se běžně tvoří příponami -sko, -cko nebo -ie. Podle toho je zcela korektní pojmenovat naši zemi Česko, resp. Čechie (Bohemie) - ale Česko je přece jen češtější. Úplně stejně jsme pojmenovali Německo, Rakousko, Polsko, Švýcarsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko, Rusko, Maďarsko, Turecko, Estonsko, ... (ne, vážně je nebudu jmenovat všechny) - a všimli jste si? To jsou *česká pojmenování* Žádný z těch států se tak nejmenuje, tak jsme si je pojmenovali sami, protože je to našemu jazyku nejbližší (v původních názvech Deutschland, Österreich, Magyar, Rosija, Suomi po žádném -sku není ani památky).

A když to je takhle češtině nejvlastnější, když si takhle pojmenováváme všechny cizí státy, tak proč - u všech všudy - musí pořád někdo vymýšlet nějaké nepřirozené extrabuřty pro naši vlastní zemi? Název "Česko" je naprosto normální, přirozený. Je jen nezvyklý, to ano - až na poslední desetiletí jsme ho nepoužívali, existoval nejvýš jako součást složeniny "Československo" a bylo ho lze také slýchat (s mírně pejorativním nádechem) od "emigrantů" a povýšených Novoněmců ("tam u vás v Česku to jde pěkně do..."). Takže nezvyk ano - ale špatně rozhodně ne.

Já si nejdřív taky nemohl zvyknout, ale když jsem OPRAVDU nenašel žádnou jinou alternativu, začal jsem se naopak bát, že se to neujme nebo že se bude muset používat nějaká zákonem určená hovadina (což zcela vážně hrozilo). Naštěstí mají lidi rozum a zkrácená varianta názvu je prostě nezbytně potřebná.

Hanba se mnou mlátí o zem, když lze vidět (třeba na sportovních mistrovstvích, olympiádách nebo mezinárodních jednáních), jak se setkávají zástupci Německa, Francie, Polska, Británie, Ruska a Č.e.s.k.é...r.e.p.u.b.l.i.k.y... Vždyť jsme za blby. Jasně - oficiální název "Česká republika" má své místo: ve společnosti Spolkové republiky Německo, Francouzské republiky, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska nebo Švédského království. Ale vedle Německa, Francie a Švédska má stát Česko.

Naštěstí se nám to (naše značka - vaše značka) pěkně ujímá. Nejmladší generaci to přijde tak samozřejmé, že tuto debatu nebude chápat - nanejvýš se mohou zeptat: "A jak jinak tomu chcete říkat?"

[12] Vložil(a): JAn [web], 2003-10-23, 11:59 Solo | MuteČtenáři: ---

Existují samozřejmě i názvy, které zohledňují i moravu.

Třeba MorČe nebo ČechRava. Ale to je už hoidně stupidní ;-))

Pro mne jako příslušníka střední mladší generace (aneb pamatuju ČSSR a už jsem se těsně neučil Rusky) je naprosto logické

Československo --> Česko a Slovensko

[13] Vložil(a): Brbla [web], 2003-10-24, 06:13 Solo | MuteČtenáři: ---

[11] Pixýku to měl být fór. Myslel jsem, že smajlík 87) na konci bude dostatečným upozorněním. Jistě že máš pravdu. Mne pojem Česko v noci při spaní vůbec netlačí. Jsou jiné věci, co mne nadzvedávají ze židle, ale to, že ČR se říká také Česko, mezi ně nepatří... Jinak dík za esej, byla poučná!

Hodně zradu přeje Brbla!

[14] Vložil(a): Michal Kubeček, 2003-10-24, 10:16 Solo | MuteČtenáři: ---

Bohužel ta sko-mánie nepostihuje jen název naší vlastní země. Takže už se dnes běžně setkáváme s tím, že s Nizozemí říká Nizozemsko, a mám neblahý pocit, že Anglicko, Italsko a Francouzsko budou brzy následovat... :-(

[15] Vložil(a): pixy, 2003-10-24, 18:49 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [13] - jasně, to bylo hlavně na tu [7].

Ale jen tak na okraj: 87) jsem coby smalík nikdy předtím (než u tebe) neviděl... Chce to teda HOOODNĚ fantazie a hlavně vědět, že to má být smajlík... ;) Je pěkný, ale je nezvyklý \=7/

[16] Vložil(a): Rob [web], 2003-10-29, 17:52 Solo | MuteČtenáři: ---

Přiznám se, že v Británii občas ještě rád sahám po variantě Czech Republic - protože ono krátké Czech ve výslovnosti splývá s 'check' a lidi pak většinou jen nechápavě zírají :-)

[17] Vložil(a): Wh, 2003-10-29, 19:24 Solo | MuteČtenáři: ---

[16] nu a pak si to zacnou plist s cheque a budou teprva koukat ja puci :)

[18] Vložil(a): Colega, 2004-12-04, 11:19 Solo | MuteČtenáři: ---

"československo = česko + slovensko" - tak to ale nevnímá každý (např. ani já ne) a to je ten problém - viz: "českotřebovsko" = taky česko + třebovsko ??? a "moravskokrumlovsko", a co ČMSS - 'spoření s liškou'... jestli je to tak, tak zavěďte i moravsko, ať je kurva rovnost! (čínsko, vietnamsko, tibetsko, taiwansko ať následují) - hřešíte na to, že moraváci nejsou radikálové jako byli uhři za rakouska... a "ČR" se mi zdá nejkratší i k vyslovení, tak proč zavádět název střední délky? když chcete něco zbytečného - jen tak pro legraci - tak proč nezvolíte raději "morče slez" nebo "čechrava" - takové pěkné a poetické názvy... (PS: velká písmena rád nemám, tak se nedivte)

[19] Vložil(a): Colega, 2004-12-04, 11:27 Solo | MuteČtenáři: ---

jo a ještě jedna věc: "Czech" - jako krátký název pro stát - je nesmysl. Alespoň já žiju v přesvědčení, že to je označení pro: 1) jazyk; 2) obyvatele; 3) adjektivum k 1 a 2 >>> takže, co chcete? buď zvolte nějakou kloudnou oficiální verzi - a nebo přesvěčte Angličany, aby své zemi začali říkat "English" (popř. "British" - vzato globálněji)


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]