TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Jaký je vztah mezi designem a webdesignem?


[1] Vložil(a): TimJ, 2004-01-08, 15:53 Solo | MuteČtenáři: ---

Naprostej souhlas? (snad jen že bych chtěl bejt jednim z těch géniů :-) ).

[2] Vložil(a): noname, 2004-01-08, 15:56 Solo | MuteČtenáři: ---

naprostý souhlas, k tomu ještě malá poznámka - důležité je také kdo má jaké slovo, protože i když budete mít všechny tyto dokonalé lidi, ovšem hlavní slovo bude mít investor, který je blb, případně bude mít hlavní slovo grafik a prosadí si přebujelý web, či bude hlavní slovo mít finanční a tak ti dokonalí lidé na tom budou moc strávit jen minimum času a nebudou odhalovat chyby atd.
A navíc ona "dokonalost" je subjektivní hodnocení, ty budeš mít asi jiné požadavky než sekretářka co sedí prvně u kompu atd. a tak je vlastně ona "dokonalost" de-facto "kompromisem" ve výsledku i při výrobě.
P.S.: mimochodem i proto je dobré používat šablon. Lze tak mít šablonu "sekretářka" a "pixy" a pak to jak manuálně, tak pseudointeligentně měnit (tj. když systém zjistí, že se někdo přihlásil z Linuxu, tak asi jako první nemusí nutně nastavit design sekretářka, naopak u win95 je to jasná volba a když systém náhodou natrefí na pixyho za win95, tak mu to umožní snadno změnit).

[3] Vložil(a): MARIS [web], 2004-01-08, 16:08 Solo | MuteČtenáři: ---

Ahoy.

Doporučuji knihu od Jacoba Nielsona "WebDesign" o tom jak navrhovat správný webdesign. Design je opravdu pouZe jeden Z několika podstatných aspektů, které je třeba dodržet. Jacob ma svůj web na www.useit.com - kniha se dá koupit v Čechách v češtině.

[4] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-01-08, 16:16 Solo | MuteČtenáři: ---

[3] Dovolil bych si spíš doporučit knížečku, jejímž autorem je Steve Krug - za méně peněz více muziky :-) Mám k dispozici obě; zatímco na Nielsena se práší v polici, tak v Krugovi si listuju hodně často.

[5] Vložil(a): dubra [web], 2004-01-08, 16:33 Solo | MuteČtenáři: ---

Já se snažím dělat stránky validní seč mohu. HTML+CSS to mám rád, ale když jsem se ucházel v jedné reklamní agentuře o místo externího webdesignera, tak mi bylo vysvětleno, že zadavatelé (zákaznící) povětšinou požadují FLASH a pro mě není moc dobré, že flash nemám rád!!! A nedají si to vymluvit. To mi připomíná Dilberta: chceme na našich stránkách T-rexe a tančící kostlivce! Nevadí, že to bude mít 20MB. ;-)

[6] Vložil(a): radek - o'blog [web], 2004-01-08, 16:46 Solo | MuteČtenáři: ---

Webdesign je a měl by být o POUŽITELNOSTI. Je dobré před svůj web posadit někoho, kdo ho vidí poprvé a koukat se na něj, co dělá. Člověk, když sám svůj web dělá, tak všechno na něm zná, a přijde mu samozřejmé co jak funguje a jak je to propojené.

Anebo je aspoň dobré sledovat logy. Tak jsem třeba zjistil, na svém webu, takovou, jinak velmi jasnou, jasnou věc -- když si někdo zvolil kategorii, třeba Technika, tak se mu nikde ten nadpis nezobrazil a z logů jsem zjistil, že už si nepřečetl, typicky, žádný další článek z jiné kategorie. Kliknout na "všechny kategorie" není pro nomálního uživatele moc intuitivní. Tak jsem tam dal tučně a velkým písmem odkaz "hlavní stránka", a podle logů to funguje i když to nevypadá tak dobře.. Funkčnost by měla být nadřazena nad designem.

[7] Vložil(a): rony [web], 2004-01-08, 16:47 Solo | MuteČtenáři: ---

pixy: chcem len poznamenat, aj tu grafiku zvladas na velmi slusnej urovni ;-) Vzdy sa u teba zamyslim nad takymi detailami ako su farby, ich kombinacie, ako vsadis do stranke text, ako vyzera, aky je velky, kde a ako vyzera navigacia.

Povazujem ta za jedneho z ludi, ktori okolo webdesignu naozaj hodne vedia.

Tvoju silu v kodovani myslim postrehli vsetci pravidelni navstevnici tejto stranky ;-) Nerad by som sa s tebou meral ;-) ale rad by som bol s tebou porovnavany ;-)

Urcite velka vacsina ludi, ktori maluju web z grafickej stranky nema za sebou prilis velke umelecke zazemie (ziadny akademicky maliar a pod.) a pokial sa aj najdu takito ludia, maju zasa problemy s rozdielnostou webu a umeleckeho artefaktu.

Vzhlad a graficky design ako ho opisal pixy, je silne subjektivna zalezitost a velmi tazko sa najde majoritna skupina ludi, ktora by sa zhodla. U kodovania sa vsak uz akesi takmer objektivne pravidla hodnotenia najst daju. A skuste teraz ten celok grafiky a kodu ohodnocovat ;-) uf uf ;-) Cast ludi vidi iba grafiku a odbornici zasa ochkaju nad kodom ;-)

[8] Vložil(a): Dave G [web], 2004-01-08, 16:48 Solo | MuteČtenáři: ---

[5] ale jistě, pokud zaměstnavatel požaduje Flash, je hloupost mu vykládat, že jej nemáte rád. Vegetarián by přece taky nešel pracovat do KFC s tím, že by se snažil přesvědčit zaměstnavatele, aby změnil jídelníček....
 
Navíc představa, že FLASH je zlo a jediná dobrá cesta je HTML+CSS, to je opět extremistický postoj, který jen ukazuje na Vaše nepochopení některých technologií.

[9] Vložil(a): dubra [web], 2004-01-08, 17:33 Solo | MuteČtenáři: ---

[8] Ale já chápu k čemu to je, ale oni ne. Flash docela i zvládám (to jsem jim i řekl, jen jsem jim vysvětlil že ho nemám rád a proč - jsem prostě hrozně pravdomluvnej), jen nechápu, proč si všichni myslí - jó mám flashovej web - jsem COOL. Já osobně si vybírám weby podle toho, jak jsou rychlí a přístupný. Takže si bohužel musím prohlížet většinou textový verze portálů jako Mobilmania.cz... Protože když se mi stránka načítá 2 minuty a pak se ještě objeví text -PLAY or SKIP INTRO- tak to fakt teču. Jinak přeji hezký podvečer ;-)

[10] Vložil(a): Juraj Rosa, 2004-01-08, 17:55 Solo | MuteČtenáři: ---

Nielen kóding, ale aj dizajn ako taký má pravidlá, ktorých je vhodné sa držať, a ktoré sa dajú porovnávať, pokiaľ chce autor dosiahnúť určitý cieľ. Nie je to o subjektívnom pocite z "krásy", ale obecne o objektívnych metódach ako upriamiť pozornosť na špecifické informácie, zjednodušiť ich prijímanie, vytvoriť logickú štruktúru (web) atď.

Primárnym cieľom grafického dizajnu, aspoň tak ako ho chápem ja ako grafik, nie je vytvoriť graficky ohromujúcu prezentáciu. Tá je až v závese sa *funkčným* a *použiteľným* webom.

[11] Vložil(a): kmar, 2004-01-08, 18:58 Solo | MuteČtenáři: ---

Uz jsem to tu jednou kdysi davno psal. Chtel bych jednoho KRASNEHO dne pracovat ve firme, kde by byly pritomny vsechny vyse uvedene specializace. Pak bych si mohl rict ze jsem konecne profik :)

[12] Vložil(a): Jan Pivonka [web], 2004-01-08, 20:46 Solo | MuteČtenáři: ---

Mne Pixy neprijde jako webdesigner, je to spis lamac webu, neboli "html coder" (se spetkou vkusu). Ten, kdo dela zidli je designer nabytku. Ten, kdo dela design pro weby je webdesigner. Podle mne webdesigner = ten kdo kresli navrhy webu ve Photoshopu, Fireworks, Flashi...

[13] Vložil(a): pixy [web], 2004-01-08, 21:49 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [12] > Vy jste patrně ten příspěvek nečetl. Proč já se s tím vlastně píšu? Opakuji - vy mluvíte o "grafickém designu". Grafickým designérem opravdu nejsem - ale za webdesignera se přitom považuji. Jestli si vážně myslíte, že návrh webu je totéž co návrh jeho grafiky, jste vedle jak ta jedle.

[14] Vložil(a): Arthur Dent [web], 2004-01-08, 22:45 Solo | MuteČtenáři: ---

Mírně OT: Není syndrom karpálního tunelu spíš blbě umístěnou klávesnicí, potažmo nepřirozeným úhlem dlaně vůči předloktí při psaní na počítačových klávesnicích než blbou židlí?

Doporučuji cvik: Lokty na stůl, ruce na klávesnici do "přirozené polohy pro psaní" a pak pomalu narovnat obě předloktí tak aby byla rovnoběžně (a udržovat úhel, který svírají prsty a osa předloktí). Tulení nemoc hadr! :)

[15] Vložil(a): Marek Prokop [web], 2004-01-09, 00:05 Solo | MuteČtenáři: ---

Nevím, školy nemám, ale nenazývá se náhodou člověk, který navrhuje vzhled webu (plakátu, obálky časopisu, billboardu, atd.) grafik? A pokud se tak opravdu nazývá, proč mu tady všichni říkají grafický designér?

Nyní ale k věci. Petr to napsal velmi dobře z pohledu oboru, který se z nedostatku jiných vhodných označení jmenuje česky webdesign. Tento název pochází z anglického web design a ten zase vznikl zkrácením web site design. Doslova tedy máme co do činění s navrhováním pavučinových sídel, což má, jak každý soudný člověk uzná, s grafikou společného pramálo. Zjevně jde především o pevnost pavoučích vláken, rafinovanost jejich propojení a správný uvaz na okolní křoví. Rosa jiskřící v pavučině poránu je jen třešničkou na dortu a pavoukovi se dost možná pěkně zajídá.

Jiná věc ovšem je, že většina lidí má slovo design spojeno s vizualitou. Když učitelka češtiny (zde by se hodilo dodat Petrovo oblíbené sic!) vytýkala v páté třídě mému synovi špatný design sešitu, nemyslela tím ergonomický formát, kvalitu šití hřbetu, ani tuhost desek, nýbrž to, že kluk škrábe. Vizuálně lidé chápou design auta, design mobilního telefonu, atd.

Byl bych proto tolerantní a smířil bych se s tím, že webdesign je dost nešťastný termín. Pár lidem (doufejme, že webdesignérům) bude jasné, co znamená, ale ti ostatní (běda, sem patří i klienti) si pod ním budou představovat něco jiného. Podobný osud má ostatně mnoho odborných termínů a žít se s tím dá.

Pro zajímavost, slovo design je stejně problematické i ve své rodné angličtině. Známá firma Adaptive Path se proto loni rozhodla přestat používat spojení web design a pokouší se ho nahradit spojením user experience. V češtině nám to asi moc nepomůže, ale máte-li zájem, hezky to vysvětluje Peter Merholz v článku That Tricky Word, "Design" na http://www.peterme.com/archives/000090.html

[16] Vložil(a): PssT [web], 2004-01-09, 01:07 Solo | MuteČtenáři: ---

Nevim proc, ale kdyz slysim slovo design, tak mi vzdy naskoci jmeno Ladislav Sutnar. Pro mne je dokonalym prikladem spojeni uzitelnosti a krasy. Tak neodolam a davam zde dva linky:
http://www.sutnar.com/index_cz.html
http://loop.aiga.org/content.cfm?Alias=sutnaressay
Snad to nebude nikomu vadit.

[17] Vložil(a): Dave G [web], 2004-01-09, 02:51 Solo | MuteČtenáři: ---

[16] jedním slovem úžasné ....

[18] Vložil(a): Mareg, 2004-01-09, 09:07 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [15], tak to ja bych tolerantni nebyl. Tva rec budiz ano ano, ne ne.
Pripadne si vpomenu na citat 'Klasika' "A az jednou pujdete do Divadla naroda pres Most Karla na Senu certa, bude to vitezstvi Pyrhy. Drive Pyrhovo vitezstvi."

[19] Vložil(a): cubicula [web], 2004-01-09, 10:18 Solo | MuteČtenáři: ---

No...takze...predevsim cumim jak puk na tyhle komentare, cekal jsem nejake vystrelky ale asi sem chodi povetsinou normalni lidi:)

Nicmene dle meho nazoru se slovo WEBDESIGN ujalo jako nazev oboru jehoz produktem je "webová prezentace" to podle me znamena ze je webdesignerem kazdy kdo umi neco takoveho vyrobit.
Ja osobne se povazuji spis za grafika mym cilem neni monstrozni grafika ala http://frco.sk ale spis originalita, samozrejme nemusete souhlasit.
Weby opravdu na urovni dela 2tags.com vsech prisad je tam tak akorat a stranky ktere delaji jsou jak zidle ze zdravotnich potreb:)

Dale se chci vyjadrit k FLASHi...bojim se ze vetsina lidi vnima flash jako nejaky hejbatka na strankach, animace, uzasne efekty, no proste dekorace - tak to taky nemusim (mozna proto ze to neumim a mozna proto to neumim). Ovsem vnimame-li flash a action script jako nastroj jineho razeni, potom ma budoucnost a ve spojeni s php a dalsimi jazyky umi skvele veci, hezci a rychlejsi nez kdyby byli tvoreny bez nej.

Jinak preju hezky den...

[20] Vložil(a): Malis [web], 2004-01-09, 12:13 Solo | MuteČtenáři: ---

Můžeme se samozřejmě hádat o slovíčka, jestli je webdesign grafika nebo celek (ačkoliv jsem sám přesvědčen spíše o 2. možnosti, tak vím, že je to jedno, protože v normální komunikaci s lidmi okolo mi nezbude než ho používat ve významu možnosti první, protože tak ho také většina lidí chápe).

Hlavní problém webdesignu (tak jak ho chápeme "my") bych viděl právě v tom, o čem pixy píše: málokdy se mi stane, že bych na stránkách pracoval v týmu. Dělám si vše sám - analýzu, grafiku, html+css kód, php+sql kód, sem tam nějaký ten javascript. A myslím si, že na tom je obdobně 95 procent autorů stránek. V případě velkých profesionálních firem, ve kterých pár mých kamarádů pracuje je zase problém s tím, že sice všechno funguje více méně tak jak má (grafik, sql programátor, asp programátor, c++ programátor), ale jaksi se bere, že samotné html a css umějí všichni. Přiznám se, že jakkoliv je mi to tvrzení proti srsti, tak to je bohužel ta lepší alternativa - pokud firma udělá stránky, na které se jako (a také si troufnu říct poměrně dobrý) koder podívám a postaví se mi chlupy na zádech, tak 90 procent průměrných uživatelů (win, msie5+, js on, flash on, 1024x768x16+bit) nic nepozná - vše funguje a vypadá tak jak má.
Problém bohužel většinou nastává, když se do stránek pouští programátor/kodér sám, bez grafika. Úplně "nejlepší" je, když toho ten programátor/kodér ovládá celkem dost - a snaží se to světu předvést. Ale i v případě, že prostě jen dělá funkční stránku, tak se dost často stává, že to je sice technologicky skvostné dílko, ale nedá se na to koukat.
A pak je tu člověk, který tak trošku do tajů www stránek začíná pronikat a co nevidí: dílo je buďto zatracované jeho "guruy", ale vypadá skvěle, nebo je guruy doporučováno, ale koukat se na to moc nedá. Jasně zde dochází k tomu rozporu, ke kterému jsem se chtěl dostat a který také pixy zmiňuje - vzniká rovnice kvalitní (standardní, validní, xhtml ...doplňte si sami) = hrozný vzhled a super vzhled = nedodržování stanardů.

Je snad všem jasné, že tady teď nemluvím o pixym, který je jedním z těch výjimečných lidí, kteří disponují vkusem i technikou (jakkoliv nejsou pixyho stránky extra "přegrafičněné", mají nápad, sladěné barvy a dá se na ně bez problémů koukat a hlavně je číst). Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že takových lidí je málo (jsou i další, ale...) Nechci se tu nikoho dotknout, takže jmenovat nebudu, ale projděte se po českých webech o tvorbě webu a řekněte, který se Vám graficky opravdu líbí... Já myslím, že jich moc nebude.

P.S.: možná trošku chaotický příspěvek, ale snad ho ti chytřejší z Vás pochopí a ti méně chytří na něj rychle zapomenou.

[21] Vložil(a): Jan Pivonka [web], 2004-01-09, 12:41 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [13] Prispevek jsem psal protoze s vasim clankem tak uplne nesouhlasim, kdybych s nim souhlasil, tak jsem ten prispevek vubec nepsal. Vasemu odlisnemu nazoru rozumim a respektuji ho.

[22] Vložil(a): SiMi, 2004-01-09, 12:53 Solo | MuteČtenáři: ---

Dle slovniku znamena design navrh, konstrukci, ale i kresbu, nacrtnout, projektovat, schema... Tudiz pojem webdesign by mel znamenat konstrukci webu, jeji graficky navrh vcetne slov nacrtnout, nakreslit, projektovat. Ciste lingvisticky by tedy melo platit, ze webdesign = kompletni navrh a nakresleni urcite specificke oblasti nazyvane web. A stejne jako designer zidli musi (mel by) vzit v uvahu, jestli se na jeho produktech da sedet, meli by i webdesigneri brat v uvahu, jestli se jejich weby daji pouzivat. Nevidim rozdil mezi webdesignerem a chairdesignerem...

[23] Vložil(a): Vesničan, 2004-01-09, 13:42 Solo | MuteČtenáři: ---

Grafikdesigner a webdesigner pan Jan Piviňka [12] mě pobavil. Nesouhlasí, je to jeho právo. Podíval jsem se na jeho stránky. A to je právě to, co mě pobavio. Při nejběžnějším rozlišení monitoru - 1024x768 px, se mu na bílém podkladu stránky v levém horním rohu bojí obsah.
Pro doplnění: Příspěvek jsem nenapsal proto, že bych byl superobdivovatelem pana Stáníčka, ani proto, že mám kořeny na Kladně, ale proto, že je třeba také názor něčím podepřít. Nemýlím-li se.

[24] Vložil(a): Juraj Rosa, 2004-01-09, 14:10 Solo | MuteČtenáři: ---

[15] Drobný OT: grafik je opäť skrátený pojem, podobne ako webdesign, originálne je skutočne grafický dizajnér, pretože navrhuje/skicuje/kreslí grafiky.

Ale nie som si istý, či vôbec pojem grafik možno použiť pre väčšinu komerčnej grafickej tvorby. Azda skôr user interface designer?

[26] Vložil(a): Jan Pivonka [web], 2004-01-09, 16:00 Solo | MuteČtenáři: ---

[23] V tom rohu je tam schovany odkaz na statistiky. Souhlasim, ze to z pohledu kodu a pristupnosti webu neni nic pekneho :)). Tohle ale prece nemuze zmenit muj nazor, ze navrh webu (strukturu, rozlozeni, navigaci...) urcuje pri svem kresleni grafik.

[27] Vložil(a): pixy [web], 2004-01-09, 17:23 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [26] > Ano, to je to nejhorší, když grafik fušuje do řemesla jiným. Podle toho to pak obvykle taky vypadá.

V ideálním případě ovšem má fungovat postupný řetězec: cíle webu - analýza - návrh struktury - design organizace a navigace - grafický návrh - návrh kódu - kódování. Pokud si grafik sám zpracuje všechny kroky, které jeho hlavní práci předcházejí, obyvkle není výsledek dobrý. Ale je to tak nejčastější, to nepopírám...

Nedávno zde padl odkaz na http://www.sutnar.com - není to sice web, ale i ta flashová aplikace je úžasná. Pochybuju, že by to dokázal udělat jeden člověk - je na tom vidět fundovaný podíl minimálně tří růných odborníků... Nádherné dílo. Být to web, tak smeknu.

[28] Vložil(a): Pepe, 2004-01-09, 17:54 Solo | MuteČtenáři: ---

[4] dival jsem se na Kruguv vytvor (aspon je tam podepsany) http://www.sensible.com/index.html , zajimalo by me, jak se podle vas vsech slucuje pouzitelnost s layoutem v tabulkach ?

[design] nevim proc vetsina lidi spojuje slovo design se slovy grafik, grafika, kresba (ve smyslu temer umeleckych del), kdyz pocitacovi jedinci by meli pri slove design videt pred ocima Autodesk s jejich AutocaDesignem, ktery s umenim (ve smyslu Narodni galerie) ma malo co spolecneho, spis s umenim navrhu domu, lodi ci letadel
je jasne, ze nedilnou soucasti navrhu (designu) je i vzhled vyrobku, ale je porad jen soucast navrhu, ne navrh samotny

[29] Vložil(a): Petr Souček, 2004-01-09, 18:11 Solo | MuteČtenáři: ---

[28] Ano, a také Electronic Design http://www.elecdesign.com/ a Computer Design http://www.computer-design.com/ nemají nic společného se vzhledem.

[30] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-01-09, 20:36 Solo | MuteČtenáři: ---

[25] Ano, přesně tohle je ta knížka. V češtině ji najdete na http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=663 (překlad se IMHO hodně povedl, odbornou korekturu dělal mj. Marek Prokop).

[28] A ono není možné udělat přístupný tabulkový web? Navíc - nedoporučuju Krugův web ani jeho služby, ale zato moc doporučuju jeho knížku.

[31] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-01-09, 21:44 Solo | MuteČtenáři: ---

[29] Steve Krug není grafik, ale expert na použitelnost. Jeho úkolem není radit, jak udělat weby hezčí, ale jak je udělat použitelnější (intuitivní, navigovatelné atd.). Že ty weby nemají nic společného se vzhledem? Co je to ten "vzhled"? Nikdy předtím jsem ty weby neviděl, ale okamžitě jsem poznal, co na nich najdu. Tak co je na nich špatného? A tím se zajímavou cestou vracíme k hlavním myšlenkám Pixyho spotu...

[32] Vložil(a): ailyn [web], 2004-01-10, 09:34 Solo | MuteČtenáři: ---

Tak já nevím, vždycky jsem svůj "deník" (http://ailyn.wz.cz/rhapsody) považovala za webdesignově povedený, ale... asi ne :) už to slyšm - příliš malé písmo, chybí rss, některé (starší) texty špatně nabíhají, protože mám špatné [p] a [/p] (dnes už ne, ale u textů starších než 3 měsíce je to bohužel "pravidlo", nestihla jsem je opravit)

[33] Vložil(a): rel, 2004-01-10, 12:51 Solo | MuteČtenáři: ---

"Militantními Cool Grafiky a Ortodoxními Funkcionalisty" ? myslim, ze tato veta nedava smysl. vice o tom, co je funkcionalismus: http://www.ped.muni.cz/wphil/clenove/jemelka/publikace/funkcionalismus.htm

[34] Vložil(a): Petr Pelikán, 2004-01-10, 19:50 Solo | MuteČtenáři: ---

Snad Vám to moc nebude vadit, ale tu odbornou korekturu na Kruga jsem dělal já (a myslím, že ani Markovi to vadit nebude :o). K tomu překladu snad jen to, že dobrých 40% vět jsem musel přepsat. Nemám nic proti překladu, z jazykového hlediska nebyl špatný, nicméně z významového se těžce nepovedl. Práce na té knize mě velmi bavila už proto, že bylo nutné do češtiny vložit podobnou lehkost, jaká se dá najít v originálních textech Steve Kruga.
Jsem moc rád, že se kniha líbila. :o)

[35] Vložil(a): Petr Pelikán, 2004-01-10, 20:22 Solo | MuteČtenáři: ---

A k tomu návrhu webu - designu webu - ještě drobnost. Myslím si, že vyzdvihování jen jedné stránky jakéhokoli webu na první místo v žebříčku důležitosti je cesta do pekel. Každý extrém je svým způsobem škodlivý. Osobně se domnívám, že kvalitu webu nejlépe zhodnotí uživatel a to tím, že dojde k cíli, za kterým na web přišel. Této cestě k cíli jsou kladeny překážky v podobě kvality kódu, kvality přenosu, kvality zobrazení apod. Ono je to asi tak:
Webdesignér by měl uvažovat přibližně v této posloupnosti: Cíl, Obsah, Struktura, Navigace, Vzhled. Každý krok v této posloupnosti má umocňovat stupeň předchozí. Obsah uživateli definuje Cíl, Struktura umožňuje uživateli pochopit obsah, Navigace poznat strukturu a Vzhled tady má být proto, aby podpořil vše výše jmenované.
Problém je v tom, že uživatel vnímá web přesně obráceně. Nejprve vidí Vzhled, pak se prokousává Navigací, aby pochopil Strukturu předloženého Obsahu. Teprve nakonec je šance, že bude uspokojena jeho potřeba - dosáhne Cíle. :o)
Podle mě vzhled webu rozhoduje o navrácení či příchodu uživatele ze všeho NEJMÉNĚ. Za prvé proto, že se nedá "projít kolem" webu. Web není výloha ani obchod. Uživatel musí být motivován na web přijít. Kliknutím či zadáním adresy. K tomu potřebujete internetového marketéra.
A za druhé - spočítejte si weby, na které se často vracíte. Na který z nich chodíte kvůli vzhledu a na který proto, že se vám podaří jej POUŽÍT, popřípadě protože má kvalitní OBSAH?
:o)
Pokud se někdo rozhodne "umíchat" web z výše jmenovaných ingrediencí, musí použít všechny. Jen Cíl rozhoduje o tom, v jakém poměru ingredience umícháte. U zábavných webů půjdete po vzhledu. To je přece přirozené. Elektronické obchody zase nejdéle řeší strukturu a navigaci. V popředí ale vždy zůstane ingredience nejdůležitější - Cíl.
Myslím si, že 5 stupňů k úspěchu na webu vypadá asi takto:
Kvalitní obsah
Kvalitní obsah
Kvalitní obsah
Příjemný vzhled
Kvalitní kód
Co se týče pořadí - poslední dvě položky lze libovolně měnit. :o)

[36] Vložil(a): SiMi, 2004-01-11, 02:29 Solo | MuteČtenáři: ---

Myslim, ze Pixyho prirovnani k zidlim je az neuveritelne trefne... Zidle musi byt v prvni rade udelana tak, aby se na ni dalo sedet a je jasne, ze zidli ve skolni jidelne promineme castecnou nepohodlnost, zatimco u kresel v kine uz jsme kritictejsi...

Ovsem aby autor mel jistotu, ze ta jeho zidle splnuje svuj cil a uzivatele jsou s ni spokojeni, potrebuje urcity feedback, protoze zrovna treba jeho zadnice muze mit atypicky tvar, ci vice hrosi kuzi nez je obvykle. To si myslim, ze je znacny problem dnesnich webu. Autori nemaji zpetnou reakci od uzivatelu, protoze ti s tim nebudou ztracet cas, mozna je to ani ve snu nenapadne, a obri zadost na komentare na uvodni strance taky neni uplne ono... Proto me napada, ze bychom si mohli vypomoci navzajem. Coz takhle nekde udelat nejakou diskuzi (sekci) za ucelem vzajemneho hodnoceni nasich vyplodu. Pokud by mel nekdo zajem, hodi link a ostatni - ochotni poradit - se k tomu vyjadri... Myslim, ze by to nebylo uplne od veci. Mozna by to mohlo alespon trochu pomoci k zvyseni kvality ceskych webu.
(pokud neco takoveho jiz existuje, mam na mysli na urovni nejake komunity, kde? -dik)

[37] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-01-11, 18:33 Solo | MuteČtenáři: ---

[34] Ano, jako korektoři jste tam uvedeni oba, omlouvám se za opomenutí :-) Myslím, že vtipná a nápaditá forma, kterou Krug prezentuje své názory, patří mezi důležité ingredience úspěchu téhle knížky. Překlad je skutečně velmi dobrý, zvlášt v porovnání Nielsenovou knížkou [3].

[38] Vložil(a): a1024, 2004-01-12, 10:55 Solo | MuteČtenáři: ---

[30],[25] tak som nakoniec tu knizku nasiel vo firemnej kniznici, cez weekend sa mi podarilo preditat cca 75%, celkom dobre a zaujimave citanie.
k prekladu mam par vyhrad:
minimalne raz je tam obrazok zenskej hlavy a k tomu text v muzskom rode
v kapitole kde vysvetluje dobre a zle prvky v designe konkretnych stranok je do cestiny prelozeny len ten zly priklad, ten dobry je ponechany v anglictine. mne to nevadi, povodne som si chcel zohnat tu anglicku verziu, ale clovek co nevie po anglicky z toho asi vela nema.
typograficky ma knizka jednu chybu - poznamky pod ciarou su ok, len ich uvadzajuce cisla v texte su velmi male, velakrat som ich pri citani prehliadol.

[39] Vložil(a): sm4, 2004-01-13, 14:39 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [14] Syndrom karpalniho tunelu vznika v oblasti zapesti. Muzou za to kustky zapesti, ktere utlacuji nerv (nervus medianus tusim), ktery tudy prochazi. A jako kazdy "skripnuty" nerv to desne boli... S zidly to ma spolecneho snad je to, ze sedite-li prilis nizko, nebo prilis vysoko, bude zrejme vyssi riziko teto deformace...

[40] Vložil(a): vlczaak, 2004-01-15, 10:12 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [35] jenom bych obmenil poradi:

"... 5 stupňů k úspěchu na webu vypadá asi takto:
Kvalitní kód
Kvalitní obsah
Kvalitní obsah
Kvalitní obsah
Příjemný vzhled"

Tim chci rict, ze pokud si nekdo netroufa na vic a v celem BODY html dokumentu se objevi pouze tagy Hn, P, A, resp. ruzne formy zvyrazneni textu (strong, cite, em, code, ...), pripadne se "rozsoupne" a prida nejake IMG nebo TABLE (pro prezentaci tabulkovych dat), tak to je pro mne _kvalitni_ kod... a pokud jeste k tomu vhodne pouzije DIV a SPAN s attributem class, tak se jedna o naprosto perfektni kod, ke kteremu pixy prida jedno ze svych genialnich css a prijemny vzhled je na svete :o)

Takze kvalitni obsah urcite, ale postavit na kvalitnim "podvozku", coz nemusi byt vubec narocne.

[41] Vložil(a): arcadio [web], 2004-01-16, 17:42 Solo | MuteČtenáři: ---

[35] "Kvalitní obsah" může být chápáno i jako optická informace (fotografie...).

Nebuďme blázni na internetu je takové množství textů, že člověk čte nadpisy a to nejnutnější. Odstavce se čtou jen v novinách a knihách.

Koupí si někdo z vás tatranku, která je odzhora dolů posaná složením + nehezký logo medvěda? Stačí nákup v supermarketu (Delvita - odělení označeno obrázky, Opavia a barevnost obalů - skoro omalovánky - vzpomene si někdo z vás na Horalku? Jak asi vypadaly reze účelné obaly před rokem 1989? Vzpomenete si? Nakupovali jste tak rádi jako teď?).

---

Myslím, že Pixy a jeho přirovnání k židlím je tak trochu balancování na tenkém ledu. A tento odkaz není jen vyjímka potvrzující pravidlo.
>>> http://risun1.cyric.tohoku.ac.jp/~yonai/writing/starck.html
(to první je barová stolička - P.Stark je známej "židlař")

PS: už vím co mi připomíná logo Jinxy & Jangxy - vrcholně gotickou kružbu (takový to kolečko v okně)

[42] Vložil(a): arcadio [web], 2004-01-16, 17:42 Solo | MuteČtenáři: ---

Vidím, že oheň rozdělaný v katedrále racionalistů se začíná rozhořívat.

[43] Vložil(a): Petr Pelikán, 2004-01-23, 15:32 Solo | MuteČtenáři: ---

Sorry, ale kvalitní kód nemůžu považovat za prioritu. A to z jednoduchého důvodu - existují úspěšné, dokonce veleúspěšné, weby a ke kvalitě kódu mají daleko. Nebo taky jinak - bez kvalitního obsahu neuděláš úspěšný web. Bez kvalitního kódu ano. Ještě jednou upozorňuju - mluvíme o úspěšném webu. :o)
Kvalitní kód ani kvalitní vzhled nejsou nutné podmínky pro úspěšný web. Jsou něčím, co může úspěch podpořit, zesílit.
Ovšem kvalitní kód a kvalitní vzhled jsou známkou profesionality a kvality jako takové.
Myslím, že jsem se už vyjádřil jasně. Jde jen o odpověď na prosté otázky:
Lze udělat úspěšný web bez kvalitního obsahu?
Lze udělat úspěšný web bez kvalitního kódu?
Lze udělat úspěšný web bez atraktivního vzhledu?
Ne, ano, ano. To jsou mé odpovědi. Budu-li chtít odpovědět víceslovně, řekl bych: Ano, ale...
:o)

[44] Vložil(a): frco [web], 2004-08-12, 15:42 Solo | MuteČtenáři: ---

kolko ludi tolko nazorov ze yo, ja mozem z vlastnych skusenosti povedat asi tolko, ze web je dobry vtedy ked ho za dobry poklada vacsina jeho navstevnikov, pretoze vyhoviet "kazdemu" je proste nemozne, opakujem nemozne....


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]