TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Web vs. Flash


[1] Vložil(a): fISH, 2004-01-11, 09:00 Solo | MuteČtenáři: ---

Příspěvek vskutku kulervoucí...(nemyšleno zle)

[2] Vložil(a): #lama, 2004-01-11, 10:31 Solo | MuteČtenáři: ---

Mne se libi zaverecny text s Pixyho pocitacem;)

[3] Vložil(a): tomas - foxlea.com [web], 2004-01-11, 10:45 Solo | MuteČtenáři: ---

Dokonale. Na toto budu ve zminenych diskuzich odkazovat :)

[4] Vložil(a): TimJ, 2004-01-11, 11:29 Solo | MuteČtenáři: ---

naprostej souhlas?

[5] Vložil(a): wolf, 2004-01-11, 12:07 Solo | MuteČtenáři: ---

haha. to mas z te travy, zkus to aspon omezit... ;]

jedno jsi nam ale nerek - kdyz jednoprikazovvy web neni web, co to teda je? trochu jsi to s tou svou demagogii tentokrat prehnal.

Tag IMG je taky obdelnicek na binarni data? podle w3c je tag IMG, APPLET a IFRAME v podstate OBJECT (viz priklad: <OBJECT data="canyon.png" type="image/png">)! Nevim proc by stranka, na ktere je jen OBJECT tag nemohla byt zvana webem. Otazka pristupnosti je jen na rozhodnuti autora. Pokud tam alternativni obsah neda a chce tam jen lidi, kteri jsou ochotni mit flash plugin (coz je stejne dobrovolne rozhodnuti jako vlastnictvi grafickeho prohlizece), je to jen a jen jeho vec a nestava se tim z jeho webu neweb. Jen proto, ze pan pixy si chudak mysli, ze timto se ztraci narok na pojmenovani web. Sice pro to nema zadne dukazy ani objektivni argumenty, ale on to tak asi *citi*! Panecku!

Demagogie pokracuje, kdyz se ze subjektivniho tvrzeni "Ale je-li .. web tvořen .. jediným příkazem: .. , za web to prostě nepovažuji" stane radoby objektivni "webové stránky to nejsou". To je samozrejme nesmysl. Jestli si neco mysli pan pixy, nestava se z toho jeste obecna pravda, i kdyz ma tento "mesias" spoustu svych vyznavacu ;].

Posledni odstavec uz je uplne mimo. Mozna zni vtipne, ale je nesmyslny. Je to posledni zachvev snahy autora o zamlzeni tematu a ukazuje jeho neschopnost podeprit sve tvrzeni nejakymi normalnimi argumenty.

[ps. tohle neni pokus o flame. pokud by chybela veta "..webové stránky to nejsou", jednalo by se o pouhy osobni nazor a nemel bych namitek. kazdy muze mit nazor jaky chce, dokud ho nezacne vnucovat ostatnim, vydavaje ho lzive za *jedinou pravdu*]

[6] Vložil(a): Michal Kubeček, 2004-01-11, 12:15 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [5]: podstatné je, čím je prezentován obsah. Zda prostřednictvím (X)HTML nebo prostřednictvím něčeho úplně jiného. Bude-li stránka obsahovat pouze jeden velký obrázek, není to web. Je-li to HTML dokument, do nějž jsou vloženy obrázky pro ilustraci a doplnění obsahu, je to web.

[7] Vložil(a): met [web], 2004-01-11, 12:15 Solo | MuteČtenáři: ---

Kdysi jsem mel neco spolecneho s projektem http://www.timehunt.com/ a pak me poradne nastvalo, kdyz jsem ho objevil v seznamu "webpages which sucks" (nebo jak se ten seznam vlastne jmenuje).

Teprve pozdeji jsem pochopil, proc tomu tak bylo.
A mas pravdu v tomto pripade se nejednalo o webove stranky, ale jen proste o aplikaci - hru, ktere se lidi muzou zucastni za pomoci weboveho prohlizece. Web to ale nebyl a ani nemel byt.

Mozna by celou vec vyresil fakt, kdyz by se lidem, co prijdou na web bez Flashe zobrazilo neco rozumneho - byt i jen text s popisem serveru a upozoneni, ze z ruznych ducodu, je potreba k jeho pouzivi mit Flash. Malickost, ale dost by to pomohlo.

[8] Vložil(a): jAsPEr, 2004-01-11, 13:18 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [5]
pokud nekomu udelam stranky s kodem

<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="en" xml:lang="en">
<head>
</head>
<body>
</body>
</html>

bude to firemni webova prezentace? Asi jo, bude to validni, bude to na domene psane na tu firmu, ale bude to k _nicemu_, protoze tam nic nebude. IMHO je to s flashem podobne, jen ne tak okate.

[9] Vložil(a): TimJ, 2004-01-11, 14:13 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [5] : IMHO nechápeš o čem je web. Web je o předávání informací uživateli. Flash je obyčejná animace, kterou je možný vylepšit trochou "akšnskriptu". Flash může předat hodnotnou informaci, stejně tak ji může předat i 20Kb obrázek ve formátu GIF. Ale "index.htm" ve kterym je tag img nebo object použitelnym webem. Použitelnej web je o tom, že autor "vezme" tu podstatnou informaci a "plácne" ji do (x)html, php, jsp, asp, nebo čehokoliv jinýho. Potom si řekne, že by chtěl trochu přizpůsobit vzhled, aby to bylo v trochu přívětivější podobě. K tomu může použít CSS, XSL nebo cokoliv jinýho, doplnit to obrázky, Flashovými animacemi, které klidně mohou být interaktivní, ale neměly by obsahovat tu informaci (použití konstrukcí typu: "pro lepší představivost?"). Ale informace zůstává textová, tisknutelná a použitelná.

To samé platí i o celo-flashových "webech": příklad grafického studia: text umím to a tohle, graficky zvládnu bla bla bla?, pro lepší představivost co zvládnu si zobrazte flash (pozor, má XX Kb, potřebujete plugin a silnější počítač. Nazdar). Příklad za všechny: http://www.jak.cz

[10] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-01-11, 16:01 Solo | MuteČtenáři: ---

[9] To není hezký příklad - vzhledem k tomu, že se jedná o web konkurence. Navíc oni tam aspoň mají link na HTML-verzi.

Škoda - přitom se v prvním odstavci prezentujete velmi rozumným názorem...

[2] Taky mne to chytlo :-)

[11] Vložil(a): TimJ, 2004-01-11, 16:58 Solo | MuteČtenáři: ---

* [9] - Ve větě "Ale "index.htm" ve kterym je tag img nebo object **** použitelnym webem." chybí "není"

ad [10] - dovolím si ještě zareagovat: ten příklad tam je proto, protože jinej neznám a právě mi šlo o částečně kladný příklad, protože tam ta html verze je a tím pádem user není ochuzen o info. Jestli to vyznělo trochu jinak, tak se omlouvám.

Ad konkurence: právě že to je konkurence, která chce flash, ale alespoň si uvědomuje jeho slabiny. Tím spadá do trochu jiné kategorie (1.kat.: web bez flashe, 2.: flash, ale aspoň alternativu, 3.: flash, ostatní se jděte vycpat - zobrazeno od nejlepšího po nejhorší).

Ještě to doplním za sebe: já vůbec flashovým webům neholduji, nemám flash rád. Ale to je jen můj názor a vnucovat ho nikomu nebudu?

[12] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-01-11, 18:22 Solo | MuteČtenáři: ---

[11] Flash na webu nelze jednoznačně zavrhnout. Rozumný názor naznačuje Pavel Šimek, viz http://www.digiweb.cz/23-21562835-pavel+%9Aimek-i00000_d-0e

[13] Vložil(a): Xificurk, 2004-01-11, 18:37 Solo | MuteČtenáři: ---

Souhlasím s Pixym a taky si přihodím jeden příklad - http://www.volny.cz/mito.sdruzeni/ - je tohle web? Tak co wolfe, pokládá něco takovýho za web?

[14] Vložil(a): wolf, 2004-01-11, 18:54 Solo | MuteČtenáři: ---

[13] lol priklad :) ovsem samozrejme ze to JE web! sice pouzitelnost nic moc, ale web to JE. jak jsem rekl - zalezi na rozhodnuti autora, jak moc chce mit svuj web pouzitelny. nikdo, ani pan pixy, nema pravo brat takovymto webum oznaceni WEB.

mimochodem - nikdo jeste neodpovedel na otazku, co by to tak mohlo byt, kdyby to nebyl web. Ze by polevka Knorr? ;)

abychom nevarili jen z vody: http://www.hyperdictionary.com/dictionary/web+page Je tu nekdo kdo s touto definici nesouhlasi?

[15] Vložil(a): TimJ, 2004-01-11, 20:13 Solo | MuteČtenáři: ---

[12] já ale přece na webu nezavrhuji flash. Mě se naopak jeho použití coby ukázkové animace různých produktů, postupů, log? i ty intra jsou někdy fajn. Pro web a uživatele s pluginem může být (a v některých případech je) prospěšný, ale celý web na něm IMHO nemůže být založen do té doby, než ho bude zvládat každé zařízení bez ohledu na výkon (viz Java na mobilním telefonu).
A hlavně: tvůrce té které webové stránky, aplikace, nebo čehokoliv jiného, si MUSÍ uvědomit, proč použije právě tu kterou technologii a jaké jsou její výhody a nevýhody - problém je v tom, že ne každá technologie je zadarmo a ne každou technologii umím. Teď nechci srovnávat PHP s ASP, ale třeba právě Flash s Javou?

[16] Vložil(a): rel, 2004-01-11, 20:25 Solo | MuteČtenáři: ---

ale, ale, cira demagogie. flash je progresivni technologie, ktera nemusi zabirat celou plochu stranky, ale jen to, co je nutne. navic se nehodi pro zobrazeni informaci, ale jako prezentace! myslite, ze nekoho upota prezentace automobilove firmy v nastylovanem textu a nekdo bude chtit ty stranky prohlizet v textovem rezimu? jste zaujaty proti necemu, cemu poradne nerozumite a navic pod vlivem webu, ktere to neresi zrovna stastne. dokazu si predstavit web (a sam jsem takovy delal), ktery je v textu + tzv.nadstandardni obsah je flash. vase prvni reakce kdyz vidite flash je: hura, zapnu textovy rezim. az si budete priste chtit sednou na vasi "dokonalou zidli", otocte ji vzhuru nohama a pak piste stiznosti, ze se na ni spatne sedi.

[17] Vložil(a): pixy [web], 2004-01-11, 21:23 Solo | MuteČtenáři: ---

hlavně ad [14] > Jen pro pořádek - na základě názvoslovné shody je "web" v tomto případě v češtině to, co je v angličtině "web site" - zatímco "web page" je pak "webová stránka". Mluvím-li proto o "webech", mám tím na mysli "web sites".

[18] Vložil(a): Petr Weida [web], 2004-01-11, 21:24 Solo | MuteČtenáři: ---

Pěkně to vyjádřil také Filip Rožánek:

http://blok.rozanek.cz/index.php?p=715&c=1

[19] Vložil(a): Dave G [web], 2004-01-11, 23:36 Solo | MuteČtenáři: ---

[12] otevřel jsem si ten rozhovor, a musím říct, že titulek stránky znějící:
 
<FONT color="red"><b>Pavel</b></font> Šimek - inženýrský přístup ke Flashi

 
mě vcelku pobavil :-) Na DIGIWEBU by měli zhodnotit svůj přístup k HTML.

[20] Vložil(a): Jerry [web], 2004-01-12, 00:42 Solo | MuteČtenáři: ---

[16] Zajímavé, já bych na stránkách automobilové firmy hledal spíš informace o výrobcích, tj. text. Nicméně HTML není jen statický text, zkuste třeba http://www.reflex.cz/, to je HTML s javascriptem - a mimochodem, kdo myslíte, že je autorem kódu?

[21] Vložil(a): PssT [web], 2004-01-12, 01:10 Solo | MuteČtenáři: ---

Myslim, ze se tu dohadujete o nekterych technologiich a pritom, zde neni vubec zminka o nekterych dalsich dobrych webovych technologiich, viz napr. ukazka: http://www.psst.cz/str.html

[22] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-12, 02:13 Solo | MuteČtenáři: ---

Díky, Pixy! Především za to, že píšeš jen o tom, čemu rozumíš. (Narozdíl od třeba takového Yuhůa.)

[23] Vložil(a): Roj [web], 2004-01-12, 10:12 Solo | MuteČtenáři: ---

Na tech flashovych nesmyslech me vzdycky nejvic pobavi, kdyz si je otevru v novem TABu a oni se prehrajou davno pred tim, nez si ten TAB aktivuju. :-)
Ale hlavne ze blbi inserenti na to skocej :-)

[24] Vložil(a): a1024, 2004-01-12, 10:58 Solo | MuteČtenáři: ---

what is it "naprosto kruciální"? zeby nejaky frikulin newspeak?

[25] Vložil(a): Filip Rožánek [web], 2004-01-12, 11:33 Solo | MuteČtenáři: ---

(24) Kruciální znamená zásadní nebo základní (třeba kruciální vlastnost, kruciální pojem).

Nemá to nic společného s "kruci", to jenom tak vypadá. Čeština je hezký jazyk :-).

A to ještě existuje termín sakrální (např. sakrální objekty), to znamená náboženský nebo církevní, k víře se vztahující.

Budoucí právníci by třeba měli vědět něco o kruciálním a sakrálním významu klientských vztahů v římském právu.

[26] Vložil(a): a1024, 2004-01-12, 12:11 Solo | MuteČtenáři: ---

[25] stale mi to pripada ako nespravny preklad, ako u nas oblubena, velmi rozsirena a samozrejme zavadzajuca negociacia (z negotiation = vyjednavanie). crucial podla http://slovnik.sk/ znamena rozhodujuci, kriticky, podla http://dictionary.reference.com/search?q=crucial&r=67 je to Extremely significant or important alebo Having the form of a cross; cross-shaped. Preco sa teda nepise zakladny alebo rozhodujuci?

[27] Vložil(a): a1024, 2004-01-12, 12:12 Solo | MuteČtenáři: ---

musim sa pridat k [1], to "kulervouci" je mimoriadne podareny novotvar(?).

[28] Vložil(a): Filip Rožánek [web], 2004-01-12, 13:09 Solo | MuteČtenáři: ---

Ale kulervoucí přeci není novotvar :-). Používala ho nejméně už generace mých rodičů, tedy padesátníci.

Ono to základní, zásadní se dá také vyložit jako "rozhodující". Například zdánlivě šikmý vzhled očí je kruciálním faktorem pro zařazení člověka mezi Asiaty.

[29] Vložil(a): vlczaak, 2004-01-12, 14:30 Solo | MuteČtenáři: ---

Pripojuji se k tem, kteri s Pixym nesouhlasi... Web je cokoliv, co lze zobrazit v internetovem prohlizeci a plni to svuj ucel (informace, zabava, komunikace, rizeni cehokoliv...)

Dalsi vec je, jestli k tomu pouziji "webove" nastroje (html, css, javascript, ...) nebo obycejny obrazek nebo webovou aplikaci, ktera bezi v prostredi treti strany... Jina vec je, kdo je to "web designer". Ale to uz je slovickareni, kazdy to muze brat ze sveho pohledu a to me neba. Clovek, ktery dokaze navrhnout design webu (graficky vzhled) + funkcnost, je u mne "web designer". Clovek, ktery tuhle predstavu za pomoci "webovych" nastroju, dokaze uvest v zivot, je pro mne "web developer". Clovek, ktery umi (musi zvladnout) oboji (resp. jedno lepe, jedno hure), coz jsou typicky autori osobnich stranek, je pro mne asi "web master". Tak to byla moje kapka do mlyna...

[30] Vložil(a): Brbla [web], 2004-01-12, 15:31 Solo | MuteČtenáři: ---

Nesouhlasit s kapacitou je lákavé (viz pár lidí předemnou). Ale Pixy má stejný názor jako já. Souhlasím s ním. Sám jsem vykuchal své PC, a musím říct, že takto rendrované živé rybyčky jsou opravdu sněhulákotrhající (tedy kulervoucí 87) a nehrabe se na ně ani slavná MOPy.
FLASH je jeden z nástrojů, který má nést doplňkovou informaci - je líbivější formou prezentace. Má své místo na internetu, to snad nikdo nezpochybňuje. Jako primární nositel informace by však FLASH sloužit neměl. Pro mne - WEB = (X)HTML, CSS a omáčka (obrázky, skripty, flash...).
[13] - ne, to nebude web v pravém slova smyslu. To pak můžeme oslovi říkat kůň a Velorexu auto 87)

[31] Vložil(a): pierre, 2004-01-12, 15:48 Solo | MuteČtenáři: ---

[30] Záleží na tom, z jakého úhlu se na to díváme. Jestli se budeme chytat přesných definic, flashová aplikace BUDE webem. Pokud ale budeme uvažovat spíše emocemi (mám pocit že tohle není web, protože to nemá super-výhody XHTML+CSS stránek) určitě si řekneme že flash aplikace webem není. Nemysli si že ti lidé před tebou nesouhlasili z nějakého rebelismu nebo co. Prostě a jednoduše: Flash může fungovat jako doplněk HTML nebo jako jeho alternativa. Web je (textový, multimediální a jiný) obsah umístěný na serverech a jednotlivé části (stránky) jsou pospojované odkazy. Není nutné aby byl dodržen HTML formát. Pokud je možné flash umístit do www, udělat na něj odkaz a z něj odkázat ven, Flash JE webem, ať se to pixymu a dalším ortodoxním webdesignérům líbí nebo ne. A stejně tak může být web třeba i v PDF .-)

[32] Vložil(a): TimJ, 2004-01-12, 16:34 Solo | MuteČtenáři: ---

[31] "Flash může fungovat jako doplněk HTML nebo jako jeho alternativa."
což mi připadá, že tak trochu vylučuje jeho použití jako kompletní webové stránky?

Podle mě bude swf webem v té chvíli, kdy nebude výjimkou použití h*tp://blabla.org/index.swf a browsery budou číst samotné swf a flash už nebude pluginem ale součástí browserů?

[33] Vložil(a): TimJ, 2004-01-12, 16:38 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [32] [15] [11] [9] [4] oops, všude mám místo trojtečky (…) otazník - sorry, už jsem zblblej a místo entity házim Alt+0133 :-)))

[34] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-12, 17:03 Solo | MuteČtenáři: ---

> Díky, Pixy! Především za to, že píšeš jen o
> tom, čemu rozumíš. (Narozdíl od třeba
> takového Yuhůa.)

OMLUVA YUHŮOVI! Jsem vůl, měl jsem na mysli Darkmastera. Yuhů byl jen jeden z těch dotazovaných lidí v té hloupé Darkmasterově anketě (kteří naopak odpověděli velmi rozumně, hlavně Marek Prokop).

[35] Vložil(a): pixy [web], 2004-01-12, 19:11 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [31] a další > Chce-li to někdo definovat nějak přesněji, pak musí především vyjít z nějaké smysluplné definice, co to je web (tedy "web site") a potažmo "WWW". Pokud si za rozumnou definici vezmete (jako já) něco ve smyslu, že "WWW je globální soubor vzájemně provázaných hypertextových dokumentů tvořených v jazyce HTML a přenášených protokolem HTTP", pak téhle definici ani Flashová aplikace, ani "pseudo-web" tvořený pouze jedním či více poskládanými obrázky příliš nevyhovuje.

Pokud ovšem někdo považuje za web "soubor jakýchkoli dokumentů zobrazitelných ve webovém prohlížeči", pak je to úplně o něčem jiném (zajímavé by pak bylo, jak by dotyčný definoval "webový prohlížeč", aniž by definoval kruhem). Ovšem v tom se nikdy neshodneme. A například můj browser dokáže prezentovat téměř jakýkoli prezentovatelný soubor...

[36] Vložil(a): Filip Rožánek [web], 2004-01-12, 19:43 Solo | MuteČtenáři: ---

Oč snadnější to mají s definicemi sekretářky, kterým nejde zapnout tamten monitor od tý šedý bedny, toho... internetu!

[37] Vložil(a): pierre, 2004-01-12, 21:44 Solo | MuteČtenáři: ---

[35] "WWW je globální soubor vzájemně provázaných hypertextových dokumentů tvořených v jazyce HTML a přenášených protokolem HTTP"

A proč pořád trváte na tom HTML? Když se použije jiný formát, i když na stejném přenosovém protokolu (http) a se stejným prohlížečem, už se nebude jednat o web? Proč? Já myslím že základní význam slova web leží v tom, že se jedná o dokumenty umístěné na různých serverech, které jsou navzájem prolinkovány odkazy. Proč se říká "web services", i když formát je XML?

[38] Vložil(a): Jiří Sekera [web], 2004-01-12, 22:42 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [35]
S článkem víceméně souhlasím, ale mám taky za to, že ono HTML sis bez urážky domyslel sám.

Web - tkanina, pavučina
HyperText - Generally, any text that contains links to other documents - words or phrases in the document that can be chosen by a reader and which cause another document to be retrieved and displayed.

...ani v jednom nevidím konkrétní zmínku o tom, že by muselo být použito HTML. HTTP se bere jako samozřejmost, HTML je použito jen ve zlomku definic...
Jak sem řekl, flash jako kompletní web v drtivé většině neuznávám, ale tenhle argument mi nechutná.

[39] Vložil(a): PssT [web], 2004-01-12, 23:18 Solo | MuteČtenáři: ---

Tak jsem si precetl diskuzi a jsem z toho jelen. A hlavou se mi ted honi otazky: Jsou, nebo nejsou Windows Media Player, Real Audio, ICQ ... Web? Da se, nebo neda prezentovat Flash bez pouziti HTML? Atd. atd.
No nejsem z te diskuze o nic moudrejsi.
A tak si zaprve rikam: Pokud si nestanovime jednoznacne a obecne prijatelne definice (nebo spise axiomy), pak se stejne nikdy nemuzeme shodnout. Zadruhe si rikam: Internet si zije svym zivotem dal, a ucene diskuze jsou mu suma fuk. A venku krasne snezi.

[40] Vložil(a): Ales Goldmann, 2004-01-12, 23:27 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [35]
Souhlas, pokud je pro Flash (nebo napr. pdf) potreba plugin, tak to (podle me) neni web.

Napr. muj IE umi spoustet i exe soubory, presto bych o exe souborech nerikal, ze jde o web. :-)

[41] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 00:15 Solo | MuteČtenáři: ---

A co třeba tohle? http://claus.packts.net/deng/ -- je to web, když je to HTML-a-spol. zobrazené uvnitř Flashe? ;-)

Jasně, že nějaké definice musejí existovat, aby nenastala anarchie a abychom se domluvili. Flash samozřejmě není Web, protože Web založil kdysi jeden pán, udělal jakési konsorcium, to vydává jakési standardy a těmi standardy je řečeno, co to je web, ať se vám to líbí nebo ne.

Ale situace je trochu komplikovaná tím, že Flash převzal od W3C řadu standardů -- konkrétně: HTTP, XML, CSS, SOAP, SVG (započítáme-li i serverovou stranu Flashe -- Flex) a ECMA Script (což samozřejmě už není W3C, ale k Webu neodmyslitelně patří). A často flashová aplikace funguje jako klient Webu (resp. jako klient Web services). Jediné, co řeší po svém, je uživatelské rozhraní. Čili jakobyste měli možnost naprogramovat si svůj vlastní prohlížeč šitý na míru potřebám vaší aplikace. Web ale v pozadí je. Takže zas tak jednoduché to není... Ostatně existujou i názory, že by se z aktivit W3C měly vypustit i web services, protože už nijak nesouvisejí s původní myšlenkou Webu... To je asi tak debata na stejné úrovni užitečnosti jako tato. ;-)

[42] Vložil(a): Jirka Vagner, 2004-01-13, 08:30 Solo | MuteČtenáři: ---

Nechtel si flame a stejne ho mas. :) Ale urcite si tusil ze kdyz plivnes smerem k taboru flasharu, tak se ozvou, ne?

Offtopic : Jak je na tom MAC s gameskama? Jsou tam nejake novinky? Paris? Nebyl by nejakej zajimavej link na server s gameskama pro jabkone?

[43] Vložil(a): met [web], 2004-01-13, 08:36 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [39]: to uz je zavadejici, protoze web != internet

[44] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 09:48 Solo | MuteČtenáři: ---

[42] Hm... ja se Flashem zivim, takze budu nejspis ten "tabor flasheru" a rozhodne nemam pocit, ze by Pixy plival. :) Naopak, diky mu. Uz delsi dobu prosazuju nazor, ze Flash != Web a ze Internet != Web. Prece jen jsem si ale tady v [41] dovolil zase trochu jiny, lehce provokujici nazor, aby nebyla takova nuda. :) Kdyz ve Flashi udelam aplikaci, ktera komunikuje s okolnim svetem pres HTTP a nejak vizualizuje data na bazi XML (treba RSS, SVG, SOAP, ... -- proste vsechno hezky podle W3C), tak se vlastne stava soucasti celeho toho rozmaniteho weboveho sveta. A prece jen, to je vec, ke ktere by mel Flash byt urceny primarne, narozdil od zcela obecnych programovacich nastroju.

[45] Vložil(a): pixy [web], 2004-01-13, 11:15 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [38], [39] > Tu definici jsem si z prstu nevycucal, naopak jsem dokonce hledal nějaké "oficiální definice". A většina tam hypertext, potažmo jazyk HTML zmiňuje - např. http://www.wmo.ch/web/www/WDM/Guides/Internet-glossary.html :

" (WWW or 'Web') - A system of Internet servers that uses HTTP to transfer specially formatted documents. The documents are formatted in a language called HTML (HyperText Mark-up Language) that supports links to other documents, as well as graphics, audio, and video files. One can jump from one document to another simply by clicking on hyperlinks. Not all Internet servers are part of the World Wide Web."

Nebo třeba Webopaedia: http://www.webopaedia.com/TERM/W/World_Wide_Web.html

Jen abychom si rozuměli: web tvořený jediným obrázkem nebo flashovým souborem každé podobné definici vyhovuje, to jistě - ale jen de iure; de facto ne, popírá její smysl.

A ad [39] > "Jsou, nebo nejsou Windows Media Player, Real Audio, ICQ ... Web?" - No to pochopitelně nejsou. Web není synonymum pro Internet. To jsou internetové služby, stejně jako je jednou z mnoha služeb na Internetu i WWW, FTP, Gopher, Whois, POP, IMAP, SMTP a tisíce dalších. RealAudio nebo ICQ nemají s WWW nic společného.

[46] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 11:30 Solo | MuteČtenáři: ---

[45] A co když ty "formátované dokumenty" nebudou v HTML, ale v XML, a co když si je mezi sebou nebudou posílat servery + browsery, ale třeba servery navzájem nebo servery + "non-browser" - aplikace? (ovšem stále přes HTTP). Bude to ještě Web? Podle uvedené definice asi ne, ale soudě podle toho, že takovéto využití zastřešuje konsorcium, které má v názvu "WWW", tak asi ano.

[47] Vložil(a): PssT [web], 2004-01-13, 12:16 Solo | MuteČtenáři: ---

[45] Vsak ja Vam Petre rozumim a vnimam zakladni pojmoslovi stejne. Vy jste rekl: Pro mne znamena WEB to a to a Flash tamto a tamto. A ozvali se jini, kteri tvrdi: Pro mne je WEB ono a ono a Flesh tamhleto a tamhleto. A v tom je zakopany pes. Ze ruznym lidem uz i ty nejzakladnejsi pojmy (internet, web, www, webova stranka ...) reprezentuji neco jineho, nebo jim tyto pojmy ruzne splyvaji. Proto je tezko se domluvit. Chybi obecna, jednoznacna, autoritativni definice. Naopak v ruznych materialech i odbornych tyto pojmy nabyvaji vselijakych hodnot. Proto si myslim, ze tato polemika nemuze nic vyresit.
Vy jste jen rekl svoje vnimani pojmu. A v tomto je Vase sdeleni spravne. Muze s nim nekdo souhlasit, nekdo nesouhlasit. Nic vic, nic min.

[48] Vložil(a): pierre, 2004-01-13, 12:23 Solo | MuteČtenáři: ---

[45] Ona ta definice jistě pochází z doby, kdy si nikdo neuměl představit že i jiný formát než HTML by mohl mít vlastnosti webu. Časem se pohled na věci mění a může přijít doba, kdy HTML bude mrtvé. To ale neznamená zánik webu (jakožto www).

Stránka tvořená obrázkem bude webem těžko, protože obrázek nedokáže nalinkovat nějaké další zdroje. Ale dokážu si představit třeba situaci, kdy by neexistoval jazyk HTML a základem všech stránek by byl Flash. A klidně bych tomu celému říkal world wide web.

Docela by mě zajímalo, zda do www můžou spadat i wapové stránky. WML je HTML podobné, přenosový protokol (v internetu) stejný, dokumenty jsou slinkované a tvoří "pavučinu", jen prohlížeč je jiný.

[49] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-01-13, 12:47 Solo | MuteČtenáři: ---

[48] "Ona ta definice jistě pochází z doby, kdy si nikdo neuměl představit že i jiný formát než HTML by mohl mít vlastnosti webu."

Ale tohle je právě to krásné, ne? Díky tomu si můžete i dneska přečíst informace na slušně udělaném webu i při použití agenta z pravěku ;-) Právě proto, že napsán jazykem pro službu WWW a všechny agenty ho musí podporovat a taky podporují. Kdežto s proprietárním formátem, k jehož použití potřebujete speciální plug-in, je tomu jinak.

[50] Vložil(a): honck [web], 2004-01-13, 13:00 Solo | MuteČtenáři: ---

musim v plne mire souhlasit s pierrem... html v tech definicich imho nema uz moc co pohledavat, vzdyt sledujeme jak se postupne transformuje do cisteho xml... a treba wapove stranky bych za web pokladal (at uz myslime pages nebo sites)

[51] Vložil(a): SiMi, 2004-01-13, 13:35 Solo | MuteČtenáři: ---

A jak je to pak tedy s temi exe soubory? Kdyz si udelam napr. v Delphi prezentaci firmy a po zadani adresy se automaticky stahne exac, ktery si uzivatel spusti, bude to web??? Asi ne. To pak rovnou muzeme tvrdit, ze hry, ktere maji multiplayer zalozeny na prenosu dat pres http jsou vlastne taky weby.

Myslim si, ze ale neni podstatna diskuze, zda je flash webem, ci zda je to MN ci XY. To je slovickareni. Podstatna je diskuze, zda je flash vhodnou alternativou k hmtl a zda plni ucel webove prezentace. Pokud by ucel plnil dobre, at se klidne pouziva jako alternativa k beznym postupum pro vytvareni webu a neni potreba se pritom prit o nazev. Bohuzel ale flash plni tento ucel (prenos informaci) (pokud vubec) pouze castecne. Jednak vyzaduje plugin, ale to by se take prezilo. Predstavte si ale situaci, kdy by vsechny inet stranky byly udelany ve flashi. Jak by se vyhledavaly informace? Googly, jyxa a jine by neexistovaly, protoze by nebylo v cem vyhledavat.
Z toho tedy - alespon pro me - vyplyva, ze flash neplni ucel prezentace dobre. Tudiz ho nepovazuji za vhodny k tomu, aby byl sam o sobe plnou alternativou k html.
Pro jeho pouziti jako doplnku s alternativnim zdrojem informaci vsak nic nemam.

[52] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 13:47 Solo | MuteČtenáři: ---

[51] Mate klasicky omezenou predstavu o tom, jak Flash zpristupnuje uzivateli informace, resp. praci s daty. Nikdo soudny nechce, aby byly primo do SWF (nebo EXE nebo cehokoliv) "zadratovane" informace. Informace jsou ulozene nekde v nejake "ciste" forme a ted jde o to, jak je zpristupnit, komu a pres jake rozhrani. Pro cloveka bych je zpristupnil Flashem, pro stroje (Googly, Jyxa, ale spise nejake inteligentnejsi vyhledavace a agregatory budoucnosti) pres web service. Proc dve rozhrani? Protoze to je prirozenejsi, clovek a stroj ma jine potreby. Tak, kde budete chtit usetrit nebo pujde o jednoduchou aplikaci (nebo proste jen dokument), pouzijete nadale HTML, coz je kompromisni rozhrani pro cloveka i stroj.

[53] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 14:00 Solo | MuteČtenáři: ---

[51] Jeste k tem multiplayer hram bezicim na http (nebo treba chat, ze?). To je prave ta otazka, co jsem tu nadhodil: Oznacili byste pojmem "Web" celou tu infrastrukturu, skladajici se ze serveru, protokolu, formatu dat, atd., nebo je to "Web" pouze tehdy, kdyz clovek kouka na neco, co je hypertext?

[54] Vložil(a): karmi, 2004-01-13, 15:12 Solo | MuteČtenáři: ---

http://www.w3.org/People/Berners-Lee/FAQ.html#InternetWeb

Vy jedni uzkoprsi technokrati. =)

[55] Vložil(a): vlczaak, 2004-01-13, 15:42 Solo | MuteČtenáři: ---

Byla tady nadhozena otazka, co je to vlastne "webovy prohlizec". Nemam v umyslu se poustet do kruhove definice. Rekl bych, ze se jedna o aplikaci, ktera dokaze pomoci protokolu http zobrazit obsah poskytovany web serverem.

A po te, co jsem si precetl dalsi prispevky a zamyslel se nad tim, tak web by mel byt zrejme opravdu postaven na nekterem z mark-up languages (ML), pricemz "multimedialni" data jsou pouze jeho doplnkem. Takze zabalit .jpg do html je sice web, ale znacne primitivni. A zabalit flash do html vlastne znamena prenest flash aplikaci a pustit ji pod prislusnym plug-inem, ktery je ovsem nezbytny. Oboji lze zobecnit na jakakoliv multimedialni data a aplikace. Nakonec se tedy asi opravdu nejedna o weby...

Prehodnocuji tedy svuj puvodni nazor - webovy prohlizec plni dve funkce: jednak dokaze zobrazovat "weby" (protokol http + ML) a dale muze (ale nemusi) zobrazovat multimedialni data + spoustet aplikace (v ramci plug-inu). Tim, ze se obe funkce nerozlisuji, vypada jako web cokoliv, co prohlizec stahne, zobrazi a prezentuje.

Abych to shrnul - autority maji neco do sebe... ;-) Flash sice neznam, ale nezda se, ze by to byl cisty ML, spise to zavani programovanim... Takze to zrejme bude aplikace, ktera se neda nazvat webem, resp. pro jeji prohlizeni neni potreba "webovy prohlizec".

[56] Vložil(a): SiMi, 2004-01-13, 16:23 Solo | MuteČtenáři: ---

[52] Psal jsem to schvalne co nejjednodusseji a co nejobecneji. Jiste, pokud zpristupnite informace i pro stroje (coz rozhodne nedelaji vsichni), nastava jina situace, protoze poskytujete zaroven i alternativni zdroj informaci. Logicky se mi ale zaroven nabizi otazka, proc pak rovnou nenabidnout totez i pro lidi, byt pouze v textove forme, treba bez grafiky, at si vyberou.
Nicmene porad tu zustava tentyz problem. Aby flashova prezentace splnila svuj ucel, musim ji doplnit o web service pro vyhledavace, o neco co umozni uzivateli tisk v rozumne podobe, atd. atd. Proc tedy nepouzivat neco, co tyto funkce obsahuje jiz v zakladu? Mozna je to zpatecnicky pohled, ale prijde mi to totez, jako kdybych si na stavbu misto liazky (html) poridil eskovy mercedes nebo ferrari (flash) s tim, ze si za nej musim jeste koupit prives, bez nejz nemuze plnit ucel (preprava materialu / dat)...
Je vozeni materialu na stavbu na privesu za nejrychlejsim autem sveta ucelne? Kdyz stejne tu rychlost nevyuziju, protoze cesta od stavebnin k baraku je samy hrbol?

slovo ucelny se do anglictiny prelozi jako useful k cemuz patri synonyma advantageous (m.j. priznivy), helpful (napomocny, vstricny), practical atd atd.

[57] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 16:44 Solo | MuteČtenáři: ---

[55] Jiste, Flash je o programovani, je to zkompilovany binarni kod. Ovsem nemusi to koncit tim, ze udelam flashovou aplikaci, obalim ji HTML a naserviruju uzivateli. Ta flashova aplikace samotna pak po spusteni muze prevzit ulohu prohlizece -- stane se klientem webove site, komunikuje pres HTTP s ruznymi servery, muze vizualizovat obsah znackovacich jazyku, byt konzumentem webovych sluzeb poskytovanych pres XML nebo SOAP, apod. Neda se tedy rict, ze "flash je web", ale "flash je soucasti Webu".

[58] Vložil(a): wolf, 2004-01-13, 16:51 Solo | MuteČtenáři: ---

[57] nebav se s nima ;] jsou to omezenci

[59] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 16:54 Solo | MuteČtenáři: ---

[56] Uz jsem prece napsal, proc si myslim, ze ma smysl delat dve ruzna rozhrani k datum, jedno pro cloveka a jedno pro stroj -- protoze clovek a stroj maji jine potreby. Jiste, muzete udelat kompromis (HTML), cimz zabijete dve mouchy jednou ranou, ale je to proste kompromis. To znamena omezujici reseni. A to nejen pro cloveka (ktery je zvykly na desktopove aplikace a tak hypertextove ovladani treba bankovniho uctu je pro nej neprirozene, to si nenecham vymluvit), ale i pro stroje, ktere se holt musi omezit jen na fulltextove indexovani, coz je podle me brzda vyvoje skutecne semantickeho webu. Nemusim doufam pripominat, ze toto vsechno plati o aplikacich, ne o dokumentech (pricemz "prezentace" je neurcity pojem -- nekdy to muze byt dokument, nekdy aplikace).

[60] Vložil(a): SiMi, 2004-01-13, 18:39 Solo | MuteČtenáři: ---

[59] A v tom bude zrejme zakopany pes. Zatimco Vy (a zrejme i ostatni flasheri) se domnivate, ze HTML je omezujici kompromis, ostatni ho mohou povazovat za vyhodny kompromis. Prirovnam-li to opet k autum, je jasne, ze silnice jsou take kompromis (nemuzete jet uplne kam chcete). Komu to vadi, muze si koupit jeepa s daleko vyssi spotrebou paliva a jezdit si kudy chce. Nebude delat "zadne" kompromisy, ale je otazkou, zda se pohodlneji a rychleji nepojede po (za tim ucelem postavene a uzpusobene) dalnici, i kdyz je to trochu delsi cesta. Ano, html muze byt urcitym zpusobem omezujici, ale je otazkou, zda to neni pro dobro uzivatelu samotnych.

Ovladani bankovniho uctu zasluhuje dle meho nazoru byti aplikaci (napr. tou flashovou) a ne "webem" nebo dokumentem ci jak tomu rikat.

[61] Vložil(a): SiMi, 2004-01-13, 18:59 Solo | MuteČtenáři: ---

[59] ...pricemz "prezentace" je neurcity pojem -- nekdy to muze byt dokument, nekdy aplikace...

... to je to, oc se tu vsichni celou dobu prou... dokument (html) versus ostatni (webove) aplikace (napr. flash) a jejich vzajemna zamennost, resp. to, ze casto dochazi ke slucovani obeho pod pojem web...

Myslim, ze tu nikdo netvrdil, ze udelat aplikaci spoustenou na internetu (tedy jak se casto pouziva - webovou aplikaci) pomoci flashe je spatne. Ale dle meho nazoru zustane zas a jen aplikaci - fungujici na stejnem principu jako kdyz se stahne exe soubor - a dokument (web) se z ni nikdy nestane... Jiste, tady se nazory opet deli dle toho, jak si kdo vysvetluje pojem web. Huraa a jsme opet na zacatku diskuze...

[62] Vložil(a): SiMi, 2004-01-13, 19:15 Solo | MuteČtenáři: ---

Navrhoval bych udelat kompromis a shrnout to tak, ze pro jednoduche firemni ci osobni stranky je vyhodnejsi jit cestou dokumentu, zatimco tam, kde dokument prestava stacit, je v(y)hodnejsi napsat aplikaci. Pokud uz se musi obe tyto varianty oznacit jednim spolecnym zastresujicim slovem, nedoporucoval bych pouziti sporneho slova web (to bych ponechal pro dokumenty), ale treba slovo "prezentace" prave proto, ze muze znamenat oboje.

[63] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-13, 20:50 Solo | MuteČtenáři: ---

[60] Nepouzivejte prirovnani tam, kde nejsou treba, protoze problem samotny je snadno pochopitelny. HTML zkratka je kompromis (v tom vyse popsanem smyslu), se vsemi vyhodami a nevyhodami, ktere jsou pro kompromisy charakteristicke. V praxi stejne hrajou roli hlavne ekonomicke faktory... Sluzba typu banka nebo e-broker by jiste ziskala urcitou konkurencni vyhodu, kdyby nabidla krome HTML rozhrani i flashove (treba u uzivatelu PDA). Ale musi to porovnat s naklady... O to ale v tehle diskusi opravdu nejde. Jde tu o to, jestli lze flashovou aplikaci povazovat za soucast prostoru zvaneho Web. Tedy diskuse vcelku k nicemu, ale vcelku zabavna. :)

[64] Vložil(a): SiMi, 2004-01-13, 21:57 Solo | MuteČtenáři: ---

Z nekterych predchozich prispevku jsem mel pocit, ze ten problem zas tak snadno pochopitelny byt nemusi... :-)
Soucast prostoru zvaneho web bude nejspise vse, co se v nem nachazi, tedy pripadne i ty flash prezentace. O tom se asi nikdo prit nebude. Otazka vska neznela, zda je flash soucasti webu, nybrz zda je flash web. A s tim nesouhlasim.
Mam ale pocit, ze si v principu :-) docela rozumime, takze to asi nema cenu dal rozpitvavat. Uz to je fakt jen slovickareni... O tom, ze to bereme dost podobne svedci (pokud za tim neni neco jineho) i to, ze vase osobni stranky nejsou ve flashi... i kdyz podle pixyho dogmy to taky zrovna neni :-)

[65] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-14, 00:12 Solo | MuteČtenáři: ---

[64] Pozor, "web" neni "Web". :) Kdyz pisu, ze Flash je soucasti Webu, mam tim na mysli, ze flashove aplikace muzou (!) tvorit aktivni prvky te infrastruktury. To je neco dost jineho nez obecne jakykoliv objekt zabaleny do HTML a naservirovany uzivateli, a to povazuju za korekci Pixyho prvotniho nazoru a jsem docela rad, ze jsem si to tu dnes i sam pro sebe ujasnil. Takze sorry, Pixy, ale prece jen nemuzes s flashovou aplikaci srovnavat video nebo interpretr Basicu ZX spectrum vlozeny do HTML stranky. :) Az doted jsem odmital flashove aplikaci rikat webova aplikace, ale ted zas musim svuj nazor poopravit -- kdyz totiz treba udelam ve flashi screensaver, ktery bude nacitat pres RSS titulky z Pixylophonu a necha mi je tancovat na obrazovce, tak to webova aplikace bude. :) ... protoze bude aktivne pripojena k Webu. :)

[66] Vložil(a): pixy [web], 2004-01-14, 00:41 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [65] > Úplně stejně můžeš udělat všelijaká "webová", "webovitá" a "weboidní" propojení ve spoustě jiných technologií - kdo někdy viděl QuickTimovou "aplikaci", chápe, o čem mluvím. Ale i když mám v QuickTime Playeru interaktivní film-o-apliakci s odkazy na web a jinam, mám to považovat za web? Kdo si to prohlédne, když nemá nainstalovaný QT Player poslední verze? *Jediný* rozdíl je v tom, že ten Flash je nejrozšířenější.

[67] Vložil(a): Arthur Dent [web], 2004-01-14, 00:50 Solo | MuteČtenáři: ---

[65] Webovou aplikací je tedy i můj Feedreader, protože je připojen k Webu? A je webovou aplikací můj firewall? Ten je taky připojený k webu. A navíc tu mám i BlogBuddy, který je semotamo připojen k Webu. Jsou tohleto všechno aplikace Webové nebo pouze s webem spolupracující? :)

[68] Vložil(a): honck [web], 2004-01-14, 11:18 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [66] > nejrozsirenejsi nejsou klienti, kteri zvladnou flash, ale klienti kteri zvladnou html. proto se nam kratkozrace zda, ze web musi byt v html. proc by ale nemohl byt v xml, wml? nebo i v necem co neni markup, treba, co ja vim, v chm, xls, doc... podle meho staci, aby nosny format zvladl hypertext. ve flashi lze udelat dobry web, tj. bude plny spravne podanych informaci, dobre a prehledne clenen, prijemne barevne rozvrzen, pujde z nej objednavat zbozi, pres webservices z nej pujdou vytahnout data pro partnersky portal atd. atp. to, ze si ho neprohlidne clovek bez flash pluginu je stejny problem jako, ze tvoje stranky si neprohlidnu bez msie, mozilly nebo opery (ci hafo dalsich webovych prohlizecu), ale stale to bude web. imho.

[69] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-14, 16:59 Solo | MuteČtenáři: ---

[66] Jiste, vsak jsem si ty pojmy diky tehle diskusi ujasnil, a snad budes souhlasit: 1) Flashova aplikace neni web. 2) Flashova aplikace (napsana urcitym zpusobem) muze byt soucasti Webu. (Podstatne jsou to velke a male pismeno.) --- [67] Ano, Feedreaderu bych rikal webova aplikace (od flashove se lisi jen tim, ze neni napsana v multiplatformnim prostredi, ale principialne je to totez). Firewallu bych webova aplikace nerikal, protoze nepracuje s informacemi v tech znackovacich jazycich na semanticke urovni (jinymi slovy, neni to "agent" v terminologii specifikaci W3C). Tomuhle memu nazoru nahrava i to, ze zatimco tesne po svem vzniku kladlo W3C duraz hlavne na uzivatelske rozhrani, ted mu jde predevsim o tu neviditelnou architekturu toho vseho, co je za tim.

[70] Vložil(a): pierre, 2004-01-14, 17:39 Solo | MuteČtenáři: ---

[49] Pavel Kout: ano, je to krásné, ale nebavíme se o tom jestli to je nebo není krásné. jinak s vámi souhlasím a já sám flashové weby rád nemám.
[51] Simi: Zda flash plni ucel webove prezentace, to zalezi na jeho autorovi. Ze google nebo jyxo flashe nepodporuji, to je jejich chyba a kdyby byly flashove weby vice zastoupene, asi by to bylo jinak. SWF je prece otevreny format.
[52] Pavel Simek: Zlata slova! Krasny pohled do budoucna. Ale moc se mi nelibi soucasne rozdeleni mezi flash a html 50:50.
[53] Pavel Simek: Podle me je web asi tak nejak: internet + servery + url + http + data a informace...
[54] karmi: Pekny vyklad, podle me ale az moc otevreny.
[55] vlczaak: Tvoje myslenky jsou zajimave, ale nejsou obecne pouzitelne. Napriklad SVG je markup language (XML), ale zobrazeni se resi pluginem. To vsak neplati pro posledni Mozillu. Browser, ktery by byl postaven ciste na pluginech, a i zobrazeni HTML by resil plugin, by nebyl webovym? Stranky HTML mohou obsahovat napr. i JavaScript, nemusi byt tedy nutne v ML. Kde je hranice, kdy format je a kdy uz neni ML? Na Flash se lze divat jako na vektorovy format i jako na aplikacni platformu. A hranice se smazavaji....-)
[56] SiMi: Zabyvas se otazkou volby flash x html, ale to myslim neni probiranym tematem. Kazdy musi sam poznt kdy flash ano a kdy ne.
[57] Pavel Simek: Ve flashi nemusi byt ani kousek kodu. A jaky je rozdil mezi tim, ze "udelam flashovou aplikaci, obalim ji HTML a naserviruju uzivateli" a "flashova aplikace samotna pak po spusteni muze prevzit ulohu prohlizece... bla bla"? Jak moc je flashova aplikace komplexni, to zalezi jen na autorovi. To ale nic nemeni na tom, ze je to stale flash se vsemi nevyhodami a bez pozadovanych vazeb na samotny prohlizec. "flash je soucasti Webu" - souhlas.
[60] Pekny priklad, souhlas.
[64] SiMi: Zrejme dosud nebyl myslen Web jako "webprostor", ale web jako "soucast webprostoru", cili stranka, site nebo tak neco. A flash ne jako aplikace nebo format, ale jako dokument (!) resp. aplikace ve flashi vytvoreny. Takze takhle by slo rici i "Flash muze byt webem".
[67] Arthur Dent: FeedReader JE web aplikaci, zpristupnuje ti webovou sluzbu, k nicemu jinemu neni. Firewall je internetovou aplikaci, protoze nerozlisuje web od jinych sluzeb internetu.
[68] perfektni! Jako bych to psal ja, jenze ja bych to lip nenapsal. Takze tu vyrost krasny flamewar, to jsi necekal, pixy, co? Ze kdyz napises ze nechces rozpoutavat diskuse, ze se tomu nevyhnes :-O Dalsi prispevky by byly ztratou casu, takze prosim, at mam posledni slovo ja :-)

noflame();

[71] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-14, 17:45 Solo | MuteČtenáři: ---

[68] "V necem, co neni markup"? To zas ne -- "web" je podle me hromada dokumentu nebo dat, ktere musi byt kazdopadne zakodovane v nekterem znackovacim jazyce podle W3C. Flashova nebo jina aplikace muze nad temito daty pracovat (coz bude aktualni zvlaste v dobe semantickeho webu, kdy uz nebude stacit univerzalni prohlizec hypertextu, ale bude nutne spolu s daty k uzivateli protlacit i specializovaneho agenta).

[72] Vložil(a): Ladis [web], 2004-01-15, 07:58 Solo | MuteČtenáři: ---

No, jeste se pridam, i kdyz je to pekny flame.
Kdyby nekdy vzniklo neco na zpusob HTML, ale prohlizece by to nedokazaly bez pluginu zobrazit, respektive napriklad nova verze HTML9.11 by byla dostupna jako plugin, protoze by nevznikaly nove verze IE(napr) byl by to i tak stale web.
Flash IMHO JE web za predpokladu, ze to neni jen jeden .swf soubor, ale dynamicky do sebe natahuje jine casti, obrazky, data apod. Asi to neni presne de iure, ale co na tom, ze ;-) A klobouk dolu pred lidmi, kteri Flash delaji opravdu dobre.

[73] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-15, 11:51 Solo | MuteČtenáři: ---

[72] Presne tak -- flash bude integralni soucasti Webu, pokud bude ty data do sebe dynamicky nacitat (de facto i de iure) podle zakonu Webu. K tomu ma prostredky. Ale krome toho ma prostredky i pro komunikaci podle uplne jinych protokolu a formatu (viz real-time messaging protocol / Flash Communication Server nebo nove slibovana podpora pro ICQ), pak se samozrejme o Web nejedna ani nahodou.

[74] Vložil(a): honck [web], 2004-01-15, 14:29 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [71]: proc by nemohl byt web v necem neML? nevidim duvod. a k tomu [72] a [73] proc by mel flash do sebe porad neco natahovat a nad necim pracovat? on sam muze byt nositel te informace...

[75] Vložil(a): Pavel Šimek [web], 2004-01-15, 14:54 Solo | MuteČtenáři: ---

[74] Ale jiste, samotny soubor SWF muze nest informace, treba vektorovy obrazek, na to uz se dnes malem zapomina. ;-) Pak ale plati puvodni Pixyho nazor, ze takovyto jeden soubor SWF nemuzeme nazvat webem, maximalne muzeme rict, ze "je na Webu". A to ani pokud je interaktivni, obsahuje text, apod. Proste pojem "Web" je definovany urcitymi standardy.

[76] Vložil(a): Kuba, 2004-02-19, 17:33 Solo | MuteČtenáři: ---

U příspěvku 44 mě to přestalo bavit, a proto jsem tu diskusi nedočetl. Každopádně , flash se stal součástí prezentací a dokáže nahradit to co některé technologie neumožňovaly. Umožňuje z prezentace udělat věc multimediální - a to ne jen multistylovou ....

[77] Vložil(a): Miki [web], 2004-02-19, 23:54 Solo | MuteČtenáři: ---

dobrý den, já nějak nechápu pane vaší teorii, že Flash není webová technologie. možná by bylo dobré si prvně vysvětlit co to webová technologie je. obecně to bude asi technologie, která přenáší na portu 80 mezi dvěma programy typu client a server nějaké data. nikdy jsem neslyšel o tom že by na to mělo *html nějaké předkupní právo na zobrazení v internetových prohlížečích, dle mého názoru je Flash průkopníkem ve webovém vývojovém prostředí. je to jen jedna z prvních komerčních technologií, která se prosadila. proč složitě vypisovat tuny textu kvůli kreslení (nic jinýho určitě zobrazení v prohlížeči není). jinak roste podpora na spoustu technologií, například databázových... myslím že se bude určitě ubírat budoucnost i tímto směrem, neboť se bude moci graficky přijatelnou formou vyjádřit světu každé malé dítě a nebude se muset zabývat tím, že bude muset programovat grafiku. nechci tím samozřejmě nijak zpochybnit význam jazyků na strukurování a formátování textu, jejich význam bude vždycy zachován na úrovni více platformových zařízení, ale zřejmě bude používán jenom v nějakém grafickém prostředí, chtěl jsem jenom autorovi přednést svou myšlenku že přednáší o něčem co špatně pochopil.

[78] Vložil(a): zase miki [web], 2004-03-02, 00:38 Solo | MuteČtenáři: ---

ach jo, nikdo mi neoponoval :o( asi jsem měl pravdu. mimochodem tixy, nebo pixy, nebo jak se to vlastně jmenuješ, máš úžasnej web, naprosto nádherná žlutá... fakt mě fascinuje... je tak... no... žlutá... hmm. žlutá je teda dost, ale chtělo by to nějak oživit... doplnit... chtělo by to trochu flashe... přesně tak jak to máš rád :o)

[79] Vložil(a): #lama, 2004-04-07, 20:33 Solo | MuteČtenáři: ---

miki, pekne shledani, ale s tvym nazorem nesouhlasim ... SEO? ... modem? ... pristupnost? ... Ty chces, aby 7-lety (napr.) deti delaly weby flashi, tak to ne, uz jsem jeden videl a uceni HTML jim prospeje vic (vim, ze ve flashi je AS, ale stejne by jim prospelo jine prog.)

[80] Vložil(a): nik, 2004-09-08, 10:25 Solo | MuteČtenáři: ---

no ja myslim, ze "zarytaja sabaka" bude uplne jinde a to asi v tom, ze ne vsichni co delaji prezentace ve flashi a pak je "zpristupnuji" ostatnim uzivatelum internetu skutecne premysli co prezntuji a komu - casto se zameri jen sami na sebe - takovto mne to funguje a to je zaklad, proste nejak nepremysleji o tom, co chudak uzivatel s jinym vybavenim, jinym pripojenim, ktereho treba az tak nezajima jak se nekdo vyradil po graficke strance a jak to vsechno blika, kmita vydava ruzne zvuky a nebavi ho cekat pomerne dlouho nez se mu nacte neco jen castecne nebo vubec nebo ho to v horsim pripade posle az "tam", at si nejdriv neco stahne a nainstaluje aby se vubec neco dozvedel, tedy jsou li po tom vsem co musel absolvovat a vydrzet, ty zakladni informace ktere chtel dostat k dispozici - napr. jako co presne firma dela, nabizi, za kolik a jak ji muze kontaktovat. Flash je fajn, pokud je pouzivan s rozumem napr. jako nejaka "pridana hodnota" jako treba nejaka soutez, hra, slideshow a pod.

[81] Vložil(a): b0lt, 2004-10-18, 10:25 Solo | MuteČtenáři:  + + +

web je o předavání informací a flash je technologie která má tvořit jen obal. Profesionální web by se neměl upínat jen na flash ale mít html verzi, nechápu jen proč by tvůrci flashů nemohli být považováni za webdesignery ?? to vidim jako ignorantství... a to že flash neni "web druhu" (co je to za blábol ....) nebo že neexistuje webová stránka ve flashi to může vypustit do světa jen patlal okresníáho formátu ...

[82] Vložil(a): HellMaster, 2004-11-11, 00:39 Solo | MuteČtenáři:  - - -

Fuck up Mr. Pixy... Fuck up... :-)

[83] Vložil(a): Des, 2005-05-24, 20:16 Solo | MuteČtenáři: ---

Tady jsou vsichni nejak moc zaujati proti flashi. Akorat si myslim ze tady moc nejde o to jaky flash je, ale jestli ho nejaky ubozak pixy pouziva nebo ne. Je prece podstatne jednodussi rict ze to neni kompatibilni technologie nez uznat ze o tom nevim ani slovo, ze? Flash je dnes na takove urovni, ze se dokaze vyrovnat vetsine soucasnych technologii a uz davno prekrocil (x)html, css a jine technologie. Pouzil z nich to nejlepsi a tim ziskal znacny naskok. Jsem z tabora flasharu, ani nahodou nezavrhuji ostatni inetove technologie, jenom protoze je neznam. Narozdil od pitomecka Pixyho.

Pokud si tedy hlupacek pixy udela z pocitace akvarko, nic to nezmeni na tom, ze o flashi nic nevi a ze to rika jen proto aby nebyl za debila. Ehm, rekl bych... POZDE. A muze mi nekdo rict co tohle ma byt? Pouzil zaklad nekolika internetovych technologii a dela ze sebe inetoveho guru. Jeste jednou musim konstatovat ze je pouze ubozak ktery flash nezna a jenom blbe keca o tom, o cem VUBEC nic nevi.

Slovo na zaver: Flashari nezavrhuji zbytek internetovych technologii, ovsem zpetne uz to nefunguje. A mimochodem, kdyby byla stranka neco.cz/index.swf, prohlizec ji korektne zobrazi. Uzijte si svou sladkou nevedomost se svym natvrdlym guru pixym.

[84] Vložil(a): Petr Staníček [web], 2005-05-25, 00:40 Solo | MuteČtenáři: ---

Hm... "Ubozak, pitomecek, hlupacek a natvrdly" a to cele bez podpisu. Skvele! Ja myslel, ze uz jste vymreli. Jak je v rezervaci?

[85] Vložil(a): thanks [web], 2005-09-02, 03:45 Solo | MuteČtenáři: ---

Your blog is very interesint


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]