TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Topten software, aneb čím tvořím web


[1] Vložil(a): jakub, 2004-04-21, 02:13 Solo | MuteČtenáři: ---

Já jsem na wysiwyg úplně nezanevřel - ač z 90% píšu kód v homesite, na editaci obsahu (tabulky, texty) je takový dreamweaver skvělý, dokonce produkuje dost kvalitní kód, pokud se to s ním trochu umí. Ostatně spousta věcí z homesite byla už zabudována do dreamweaveru, bohužel ale ne všechny. A skvělá fičura je ta, že když něco označím v náhledu, označí se mi automaticky příslušný tag ve zdrojovém kódu (a naopak) - při hledání chybky v nějakém prasecky napsaném tři metry dlouhém kódu funkce k nezaplacení.

[2] Vložil(a): pavelm [web], 2004-04-21, 02:28 Solo | MuteČtenáři: ---

Sám jsem dříve používal také HomeSite, ale od té doby co jsem objevil TopStyle, už ho nepotřebuji.
V TopStyle se dobře píše jak CSS, tak HTML. Škoda jen že nezvýrazňuje PHP kód.

[3] Vložil(a): rADo [web], 2004-04-21, 02:33 Solo | MuteČtenáři: ---

zajímavá rozmanitost, já zase drtivě preferuji Macromedia (Fireworks, Dreamweaver) před čímkoliv jiným ;)

http://hulan.info/blog/item/top-10-software-pro-web

[4] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-04-21, 02:38 Solo | MuteČtenáři: ---

Ne, Petře, bez Photohopu se asi nedá dělat grafika - tedy pokud nejsi masochista a nemáš zvláštní zálibu v neustálém přepínání mezi milionem freewarových aplikací. Když pak zjistíš, že to trvá šíleně dlouho a je to děsně neefektivní, tak si ten Photoshop ještě rád koupíš :-) (Což platí pro veškerý dalsí software.)

[5] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-04-21, 02:54 Solo | MuteČtenáři: ---

[2] Uvažoval jsem o registraci TopStyle - zvládá PLS také azbuku? Láká mne ta hromada checkerů, simulátorů a validátorů, které podporuje.

[6] Vložil(a): zzen, 2004-04-21, 03:19 Solo | MuteČtenáři: ---

Jakožto další web coder na Mac OS X můžu Pixyho seznam v podstatě jen potvrdit. Odlišuji se jen v jedinném bodu: Bloxxy. Nebloguju. Jinak sada BBEdit/Transmit/Mail/Office/Virtual PC je identická. Snad jen místo Photoshopu raději pracuji s ImageReady. Ne že by to byl výrazný rozdíl, ale vyhovuje mi jeho větší orientovanost na optimalizaci GIFu a JPEGu. Naopak četné funkce Photoshopu klidně oželím, protože se za grafika nepovažuji a tak obrázky opravuji minimálně.

[7] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-04-21, 03:36 Solo | MuteČtenáři: ---

[6] Ale v ImageReady dost citelně chybí zobrazení kreslící mřížky, paletka Navigátor, retušovací nástroje a úprava obrazu pomocí křivek - nevím ovšem, jak na Macu, ve verzi 7.0/Win tomu tak je.

[8] Vložil(a): vincent [web], 2004-04-21, 07:50 Solo | MuteČtenáři: ---

já na WinDos mělám v tomto:
GVIM ( občas HomeSite/TopStyle )
Foťák / Illustrátor / InDesign
Total Comander (protože WinDos nemá filemanager)
Thundebird, Miranda (občas je potřeba se rychle na něco optat), rar, apač a spol, nějaký browsery, WinAmp
a jako shell LiteStep

[9] Vložil(a): LK, 2004-04-21, 08:06 Solo | MuteČtenáři: ---

Můžu se zeptat, proč MS Office a ne OpenOffice.org? Je OOo na MACu výrazně horší? Já jsem ve Windows MSO vyměnil za OOo a nemohu si stěžovat. Pro jistotu doplním - nepřemlouvám, nelákám, jen se ptám.

[10] Vložil(a): jiri, 2004-04-21, 08:46 Solo | MuteČtenáři: ---

U mě: editace PHP, HTML, CSS, atd.. obdstarává jEdit (http://jedit.org ). Používám ho v Linuxu i na windowsech a nemůžu si ho vynachválit. WYSIWYG jsem po docela bohatých zkušenostech začal považovat za ztrátu času.
Kupodivu vůbec nepotřebuju Photoshop. Grafiku dělám v Corel Photopaintu k plné spokojenosti a některé věci v Gimpu2 (i když Pixy ví své). Na zkoušení mám sadu všech možných prohlížečů, z nichž jednoznačným favoritem je Opera. Dále webserver Apache, podklady v úžasných formátech DOC a XLS čtu v Open Office, poštu zvládá Mozilla Thunderbird, na hudbu xmms, na video mplayer a xine.

[11] Vložil(a): Kajik, 2004-04-21, 09:07 Solo | MuteČtenáři: ---

Ještě Pixie na snímání barev z obrazovky a Pravítko jsou pro mě užitečné věci. Top Style Lite mám jen jen pro vizualizaci a kontrolu stylů.
Primární textový editor je pro mě Textpad. ... a bez Photoshopu opravdu ani ránu :)

[12] Vložil(a): bubak, 2004-04-21, 09:23 Solo | MuteČtenáři: ---

Pred casem (7.2.2002) mi Petr poslal mail s podobnym obsahem (jeste si pamatujes?) a tak bych doplnil:

- GifBuilder (na animovane GIFy)
- ColourDetective (sosne barvu odkudkoli z obrazovky)
- ScreenRuler (pixelove pravitko)
- Kalkulacka

Osobne se priklanim k Dreamweaveru, nebot s prihlednutim na produktivitu prace je v mnoha smerech uzitecny (tabulky, sitemap,...), samozrejme ma i sve mouchy.

[13] Vložil(a): Zdeněk Bohdanecký, 2004-04-21, 09:33 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [9]: Z důvodu budoucí koupě se teď o platformu Macintosh a OS X docela zajímám. Slyšel jsem, že MS Office pro OS X je kvalitnější a použitelnější než pro Windows -- jsem zvědav na verzi 2004. :-)

AFAIK OOo neexistuje jako nativní aplikace pro Aqua GUI, ale pouze jako port pro X11, což pro lidi hýčkané Aquou nemusí být to pravé.

[14] Vložil(a): px30, 2004-04-21, 09:38 Solo | MuteČtenáři: ---

[4] zdaleka to neplatí pro každý další software. Nepřu se o PShop vs. GIMP - neumím pořádně ani s jedním, ale za předpokladu, že freewarem myslíte to, co se nedá koupit v krabici, tak existuje mraky free software, které komerční vendoři používají jako základ pro svá řešení: Apache vs. Websphere, Squid vs. Netscape Proxy a mnohá další.

[2] používání všech možných i nemožných editorů mě tak zmohlo, že jsem se vrátil k ViM, který mě zcela uspokojuje - http://www.vim.org - zvýrazňuje prakticky cokoliv a není tak obtížné si dopsat vlastní zvýrazňovač syntaxe.

[15] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 10:16 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [9] MSOffice vs. OpenOffice > Jednak musím ujistit, že MS Office na Macu je docela slušný program a připadá mi o třídu lepší než Office/Windows (není to port, macovská divize přepsala celý Office z gruntu znova, společný mají jen stoprocentně kompatibilní formát). Pravda, to mluvím jen o trojici Word/Excel/Entourage (mailovo-kalednářová aplikace vzniklá z OutlookExpress), PowerPoint je naopak strašlivost strašlivá a jediné štěstí je, že applovská Keynote je s PPT datově kompatibilní, takže ten, kdo prezentace potřebuje, může PPT klidně smazat. Samozřejmě, nic to nemění na tom, že Office proklínám, nadávám na něj kdykoli ho pustím, ale zatím jsem nepotkal nic lepšího.

Věřím, že nová verze MS Office X, která je právě před vypuštěním a kromě všech novinek slibuje především plnou podporu Unicode (což je momentálně největší hrůza), bude ještě výraznějším vylepšením a třeba už se bude dát MSOffice normálněji používat.

O "těch druhých" Officech (officích?) se to moc říct nedá - všechny OpenSource apod. snahy jsou zatím jen polotovary ve stadiu alfa-, nejvýš betaverzí. Navíc OpenOffice není ani port pro OSX, ale jen X11 aplikace, takže neběží nativně systému, a musí se spouštět pod X11, což není ani pohodlné, ani pěkné.

[16] Vložil(a): LK, 2004-04-21, 10:33 Solo | MuteČtenáři: ---

[15] Díky za vysvětlení. Akorát mám dojem, že OOo jste na Windowsech/Linuxu neviděl, protože o něčem, co stabilitou dalece překonává MSO (pravda, není to zas takový problém), u nás ve firmě se používá již více než rok bez problémů (opět, to se o MSO říct nedá), říct, že je to alfa, nanejvýš betaverze, to mi přijde docela sprosté. I kdybyste soudil jen podle MAC verze, tak předpokládám, že většina kódu OOo je mezi platformami sdílená, tak se mi tvrzení o polotovarech opravdu nezdá. Nevadí-li Vám diskuze na toto téma, můžete být konkrétnější, proč alfa a polotovar?

[17] Vložil(a): Blackman, 2004-04-21, 10:52 Solo | MuteČtenáři: ---

Photoshop, Illustrator, ImageReady (na obcasny aniGIFik), PSPad, FileZilla, ColorCop, pro lazeni browsery Firefox, IE6, IE5.5, IE5, Opera a obcas kouknu i na http://www.danvine.com/icapture/ popr. http://www.danvine.com/iecapture/ ;-)

[18] Vložil(a): kmar [web], 2004-04-21, 11:07 Solo | MuteČtenáři: ---

Photoshop, Imageready, Acrobat, Illustrator
ATM Deluxe
Corel (vyjimecne, je to ******)
Flash MX
Ulead COOL 3D

MS Visual Studio .NET (sem divnej!?)
SQL Enterprise manager (sem divnej!?)

Mozilla & MSIE

MS Office & MS Infopath

[19] Vložil(a): the [web], 2004-04-21, 11:19 Solo | MuteČtenáři: ---

os: slackware (nebo neco podobne unixoidniho)
editor: (g)vim Vim VIM (jedina prava vira :)))
grafikovadlo: gimp (ale moc nedelam grafiku)
ftpckovadlo: gftp (drive) ncftp (dnes)
prohlizedlo: firefox, opera (obcas), elinks (na hodnoceni logicke stavby dokumentu prima vec) msie sabotuju. at si exploreristi trhnou chrupem (stejne to vetsinou funguje dobre)
mail: thunderbird, mutt (na serverech)
shell: zsh :)
mp3kovadlo: xmms, mplayer mi prijde jako kanon na vrabce.
na officovite je zde openoffice. na linuxu stejne nic moc jineho pouzitelneho neni.
a jeste jednou VIM VIM VIM :))

[20] Vložil(a): TimJ, 2004-04-21, 11:31 Solo | MuteČtenáři: ---

[15], [9] - když už, tak už: co takhle StarOffice (cosi jsem četl loni o jeho Mac OS X verzi, ale zatím to bylo jen jako vize, tak nevím, jak je to teď)? Nicméně pro win je to úplně krásná náhrada MS Office.

Jinak jednoznačně PSPad, to bude něco jako ten BBedit ne?

Btw., pod ten tvůj odstavec s WYSIWYG bych se podepsal.

[21] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 11:37 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [16] > Právě proto, že jsem OOo na Windows ani Linuxu neviděl, tak o nich nemluvím. Tady se bavíme o MacOSX a já mluvím o portu OOo pro tenhle systém, tedy o http://porting.openoffice.org/mac/ - a když jsem posledně koketoval s otestováním OOo, tak jsem se všude dočítal "testovací", "beta", "preview", "na vlastní nebezpečí" apod. To, že je OOo možná dobrý a téměř hotový produkt pro Win a Linuch, přece ještě neznamená, že ve stejném stavu je i port pro MacOSX, o kterém mluvíme - pro MacOSX totiž OOo de facto ještě neexistuje. To, co je k dispozici, je cosi neforemného, co se spouští v emulaci přes X11 a pracovat s tím není moc praktické (všimněte si, jak jsem eufemický); potažmo se s OOo pracuje právě tak špatně, jako se pracuje se zdejší emulací X11. To jest prachbídně. Poslední zpráva na webu OOo je ale pozitivní: "soon for Mac OS X"... Takže až bude existovat skutečný port OOo pro MacOSX a řekněme nějaká druhá verze, která odchytá největší průsery prvního releasu, pak teprve se můžeme bavit o srovnání MSOfficeX a OOoX.

[22] Vložil(a): jiri, 2004-04-21, 11:51 Solo | MuteČtenáři: ---

[16] Myslím, že Pixymu myšlenka open source není zrovna moc blízká. Možná je jedním z těch, kteří se řídí pravidlem "věci, které jsou zdarma nemohou být dobré a kam by ten kapitalismus potom došel".
Mně je zase blízká velmi a to o to bližší, že dlouhodobě používám Linux i windows souběžně a citelně vnímám rozdíly. Proto musím říct, že Open Office (http://www.openoffice.org/ ) není žádný "polotovar" nebo "alfa" a jsou tu další a další důkazy o dobré životaschopnosti open source modelu. Např. Linux jako takový, PHP, Apache, Mozilla, Gimp, Ogg Vorbis, MySql, Mplayer atd. Mnoho open source produktů se dočkalo podnikového nasazení a právě Open Office je toho jedním z nejlepších příkladů.
Nezanedbatelné také je, že je přímou a Microsoftem uznanou hrozbou, což znamená konkurenci, což znamená užitek pro uživatele.

[23] Vložil(a): jkb, 2004-04-21, 11:57 Solo | MuteČtenáři: ---

1. Dreamweaver MX - html
2. TopStyle - css
3. PhpEd - php
4. Fireworks
6. Illustrator
7. Mozzila, Firefox
8. IE 5, 5.5, 6

[24] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 12:08 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [22] > Fakt netuším, jak jste dospěl k svému názoru na můj názor na OpenSource. Kdybyste mě znal trochu líp, asi byste věděl, že jsem naopak jeho *velkým* příznivcem (možná větším, než byste si kdy myslel). Úplně mimochodem - veškerý software, který jsem kdy vytvořil, byl vždy open source a buď publikovaný pod GNU nebo jako čistý freeware. A jen letos jsem už poslal kód svých dvou aplikací k dalšímu použití asi dvaceti lidem po světě... Ale o to tu přece ani nejde.

Opakuji, že netvrdím, že OpenOffice je nějaký "polotovar", nebo "alfaverze", ale že PORT OOo NA MACOSX je ještě polotovar a nehotový, málo použitelný produkt. Jestli nechápete ten rozdíl, tak to bude blbý, protože to si asi moc nepokecáme.

[25] Vložil(a): Ľuboš Kmeťko [web], 2004-04-21, 12:12 Solo | MuteČtenáři: ---

Podľa mňa sa bitmapová grafika bez Photoshopu robiť dá. Myslím v GIMP-e, ale nemám v úmysle ho porovnávať s PS, tvrdiť, že je lepší a pod. Len, že to v GIMP-e ide. Dôkaz? Napr. http://jimmac.musichall.cz/
http://tigert.gimp.org/wallpapers/
Všetko asi závisí od talentu, v konečnom dôsledku su to aj tak .jpg, .png alebo .gif-y. Keď niekedy pozerám na práce týchto ľudí nechápem, ako to v tom neohrabanom GIMP-e urobili (i keď GIMP 2 je už dosť o inom), ale evidentne sa to dá.

[26] Vložil(a): dusoft [web], 2004-04-21, 12:18 Solo | MuteČtenáři: ---

Niektori ludia sa snazia vlozit svoje myslienky do ust inym ludom, potom to tak dopadne.

Co sa tyka top 10:
WYSIWYG nepouzivam
ultraedit na editaciu php, cisteho textu a pod.
inak vacsinou open source veci ako apache, mozilla firefox, thunderbird a podobne. mal som the bat!, ale dnes uz nestoji za nic, to pred piatimi rokmi bol fakt dobrym mailovym klientom.

[27] Vložil(a): Ľuboš Kmeťko [web], 2004-04-21, 12:19 Solo | MuteČtenáři: ---

Ako doplnenie svojho predchádzajúceho príspevku odporúčam mrknúť ešte na ďalšie práce Jakuba Steinera:
http://jimmac.musichall.cz/splash.php3?splash=gimp
http://jimmac.musichall.cz/splash.php3?splash=evolution

[28] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 12:21 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [20] > StarOffice, to opravdu nevím... To by byla pěkná testcase pro Marka Prokopa a Davida Špinara: jděte na http://www.staroffice.org/ a najděte informaci, 1. Co to je StarOffice, 2. Pro jaké platformy existuje a 3. Jaké má minimální systémové požadavky... Já nic z toho ani po pěti minutách nenašel. Tak do sebe zahleděnou firmu, jakou je Sun, aby jeden pohledal (a to se ještě můžu tvářit jako běžný uživatel, který neví, že "sun" je nějaká firma...) :/

A pro úplnost, ještě je tu ThinkFree Office http://www.thinkfree.com/ - ale to je zase emulace v Javě, takže taky hůře použitelné (dlouhý start i nižší výkon, jiné GUI...)

[29] Vložil(a): dusoft [web], 2004-04-21, 12:21 Solo | MuteČtenáři: ---

A zabudol som, ze na moj blog pouzivam:
Absolut Engine content management system
http://www.absolutengine.com

[30] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 12:26 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [25], [27] > Ale no tak... Bystrý čtenář jistě pochopil, že s tím gimpem to byla jen nadsázka. Samozřejmě, že se grafika dá dělat v čekmkoli, co nabízí dostatečné nástroje a produkuje obraz v dostatečné kvalitě - ať je to PS, gimp, PhotoPaint nebo třeba Fireworks. Záleží jen na schopnostech a zvyku :)

[31] Vložil(a): Ľuboš Kmeťko [web], 2004-04-21, 12:40 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad 30: Veď hej, trochu som to tak aj chápal (nie celkom, moja bystrosť s blížiacim sa obedom upadá :). Tak len tak pre istotu, aby ľudia nezačali odhadzovať svojich GIMP-ov a rozbíjať kvôli PS prasiatka.
A aspoň sa môžeme pokochať tými peknými splash screenmi Gimpu (tiež som o nich nevedel). Obzvlášť ten PixelPusher sa mi zdá vymakaný - má to myšlienku a spracovanie je perfektné - námaha a napätie z panáčika priam vyžaruje.

[32] Vložil(a): brauzr, 2004-04-21, 12:50 Solo | MuteČtenáři: ---

ja teda nevim, ale pouzivam stejny programy jako ty, pixy.. a nevadi mi to a zrovna kvuli tomu si vubec divnej nepripadam..

akorat bych mozna jeste zminil stickies, ktery sou nepostradatelny.. nemluve o launchbaru.. taky mam rad svuj ipulse a samozrejme protea, abych se pri praci necitil byt sam :) ale to je jasny.. spis by me zajimalo neco novyho.. uz sem dlouho na nic nenarazil :(

a to mas vsechny ty programy koupeny? i virtual pc s windoze?

[33] Vložil(a): jiri, 2004-04-21, 12:53 Solo | MuteČtenáři: ---

[24] Omlouvám se Pixymu. Špatně jsem to pochopil a o jeho open source snahách jsem nevěděl. Asi máte trochu "ztíženou" pozici tím, že používáte MACOS, což asi v Čechách a vůbec v Evropě prozatím velkou podporu nemá. Myslel jsem, že Mac OS X vychází z Unixu a že unixové / linuxové programy pod ním fungují. Konečně, i Safari má za základ KHTML pocházející z Konqueroru. Ale zřejmě to tak není.

[34] Vložil(a): LK, 2004-04-21, 12:59 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [21] - už tomu rozumím, původní větu "všechny OpenSource apod. snahy jsou zatím jen polotovary ve stadiu alfa-, nejvýš betaverzí" jsem bral obecně, nikoliv vztažené na Macka.

Ad [28] - já jsem se podíval do StarOffice™ User Support->StarOffice™ Platform HOWTOs a tam jsem našel pouze Win, Linux a Solaris, takže z toho usuzuji, že Macek má opět smůlu. Jinak je fakt, že když se na jejich stránky dostane někdo, kdo neví, o co jde, nemá moc šanci to tam najít. Nicméně teď koukám na About a čtu tam: "We are not related to Sun Microsystems, Inc. and the support provided in this portal is based on volunteers works who are passionate about the StarOffice™ suite." Oficiální stránky jsem našel na http://wwws.sun.com/software/star/staroffice/index.html. Tak jsem zase ve FAQ našel:    
There are no plans for a StarOffice 7 software version for the Macintosh. However, a Macintosh porting project has been started in the OpenOffice.org community.

[35] Vložil(a): pavelm [web], 2004-04-21, 13:11 Solo | MuteČtenáři: ---

[5] Zda zvládá azbuku bohužel netuším. Zatím jsem ji nikdy nepotřeboval. ;-)
Každopádně TopStyle je velmi kvalitní program, který mi práci opravdu usnadňuje. Ne jen pro tu škálu nástrojů, které integruje, ale i pro komfort jeho používání. Psát s TopStyle například CSS je prostě radost.
Skoro to vypadá jako reklama, že. :-)

[36] Vložil(a): Petr Kodytek [web], 2004-04-21, 13:30 Solo | MuteČtenáři: ---

Windows :
 Notepad
 Context
 MSIE6
 Mozilla
 Firefox
 Opera
 Corel PhotoPaint
 Corel Draw

Linux :
 Kate
 Quanta
 Konqueror
 Mozilla
 Lynx
 Gimp

[37] Vložil(a): Vesničan, 2004-04-21, 13:39 Solo | MuteČtenáři: ---

Zajímal by mě, jako trubku, názor specialistů na generátor AceHTML 5 Pro, od http://www.visicommedia.com/acehtml/.

[38] Vložil(a): E.T. [web], 2004-04-21, 13:44 Solo | MuteČtenáři: ---

Nikdy nepracuju sam takze:

Ja: Homesite, Topstyle, FTP klienty stridam, ICQ na haseni pruseru, Paegasus Mail na komunikaci.

Programatori: SQLnavigator, Oracle

Grafici: Corel, Photoshop, Ilustrator

[39] Vložil(a): Zdeněk Bohdanecký, 2004-04-21, 13:44 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [21]: Pixy, to "soon for Mac OS X" se zřejmě váže jen k té X11 verzi.

To se člověk na Aqua verzi ještě načeká, neboť:
"Development of OpenOffice.org 1.x on Mac OS X has been limited to X11. All development of Quartz and Aqua versions has been postponed to OpenOffice.org 2.x with expected delivery in late 2005 to early 2006."

Komu nestačí TextEdit na DOCy, nezbývá než MS Office 2004.

Akorát jak varoval MaLér. Pokud se začne rozšiřovat XML formát PC verze 2003 oproti DOCu, budou jablíčkáři v pytli. MS Office 2004 údajně tento XML-formát podporovat nebude.

[40] Vložil(a): Keddie, 2004-04-21, 14:09 Solo | MuteČtenáři: ---

[17] Diky za tip, ten PSpad vypada zajimave :-)

[41] Vložil(a): Viktor Janeba, 2004-04-21, 14:27 Solo | MuteČtenáři: ---

Heheh. Zajimavej clanek a zatim jen jedna flamewar :-o.

Windows XP
Quark Xpress
Photoshop
Illustrator
------------to me zivi a pak ty bezne veci
WMP
Stickies
FireFox
Miranda IM
Outlook Xpress
NHL 2004
Trophy Rally
SimuTrans

[42] Vložil(a): Viktor Janeba, 2004-04-21, 14:29 Solo | MuteČtenáři: ---

A jeste jsem zapomnel: K praci MS Office (podklady). OO bylo pro me fiasko. Hruza pekelna pomala a hlavne si generuje nejake obskurni pevne mezery, ktere pak Quark vlozi jako uzke mezery a musi se nahrazovat, coz je pri zlomu 80-100 stran casopisu mesicne PEKELNEJ opruz.

[43] Vložil(a): Libor Kučera, 2004-04-21, 14:37 Solo | MuteČtenáři: ---

1. BBEdit 7.1x. Tohle nemá chybu, obzvláště potom, co si programatoři u Barebones vzpoměli, že existuje i jiné kódovani než Mac Roman. Secure FTP upload. Nic jiného s touhle fíčurou jsem neobjevil. Možná by se jetě daly přidat někajé templejty pro CSS...
2. editor vi. To je fakt vostrý, jen pro otrlé. Doporučuji k němu knihu Rozumíme Unixu, ale pokud sedíte u konsole, stejně nic jinýho nemáte.
3. zmínil bych on-line dokomentace k php a mysql. Bez toho stejně nic neprogramujete. Nebíte mě, já vím, že vy všichni ostatní to umíte nazpaměť....

[44] Vložil(a): Jerry [web], 2004-04-21, 15:32 Solo | MuteČtenáři: ---

[42] No, nevím, v souborech OO je to uloženo jako klasický ASCII znak 160 (stačí si je rozzipovat a podívat se do content.xml). Což je pevná mezera. Pokud se nepletu, MSO používá ty samé, alespoň při exportu do čistě textového souboru tam ten znak je.
Není problém spíš v konverzním filtru? Tedy, Quark nepoužívám, neznám, ale...
Jinak souhlasím, že OO je proti MSO nechutně náročné na paměť a startuje se příšerně dlouho. Nicméně co se týče uživatelského komfortu, je podle mého názoru s MSO srovnatelné. Navíc se z jeho formátu nechá velmi dobře automaticky konvertovat do HTML, stačí na to knihovna pro práci se ZIPem, XML/XSL procesor a nějaké ty XSLT šablony...;-)

[45] Vložil(a): Jan Havrda [web], 2004-04-21, 15:38 Solo | MuteČtenáři: ---

Addict (univerzální slovník):
http://www.kotala.net/addict/

FeedDemon (RSS čtečka):
http://www.feeddemon.com/

CharMaper (správce fontů):
http://freesoft.bmcgroup.sk/info/?id=410

K9 (Spam filter):
http://keir.net/k9.html

PUTTY (SSH klient):
www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/

phpMyAdmin (správa mySQL):
http://www.phpmyadmin.net

PSPad (vynikající textový editor):
http://www.pspad.com

[46] Vložil(a): Michal Horák [web], 2004-04-21, 15:41 Solo | MuteČtenáři: ---

[5] Na podzim jsem zvazoval mezi TopStyle a Dreamweaver MX 2004 a zvolil jsem Dreamweaver prave proto, ze TopStyle si s nicim jinym nez ASCII neporadi. Dreamweaver podporuje Unicode, ISO-8859-2, azbuku a radu dalsich kodovani bez problemu, nehlede na jine funkce ktere urychluji praci jako obarvovani syntaxe HTML a PHP, integrovane FTP, atd. Obcas (napr. na rozsahle tabulky) se hodi i jeho wysiwyg rezim.

[47] Vložil(a): Viktor Janeba, 2004-04-21, 15:52 Solo | MuteČtenáři: ---

[44] nevim, v cem je problem, nicmene OO je pro me nahraditelna, Quark ne, tudiz reseni je nasnade... vitej Microsofte zpatky.

[48] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 16:09 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [32] > Vsechny programy mam koupeny, ale ja je nekupoval. Jsou vesmes firemni (Adobe Collection, VPC+Windoze, BBEdit, OfficeX atd.). Sam mam koupeno jeste par sharewaru, par kousku vetsich softu mi zustalo z recenzi, spousta softu je v cene maca, zbytek je free, dema apod.

[49] Vložil(a): Martin Kucera, 2004-04-21, 16:21 Solo | MuteČtenáři: ---

Vazeny Pixy, piste ze pouzivate VPC a MSIE 5 a 6 k ladeni webu. Ja mam kvuli v ramci VPC definovana dve PC - jedno s IE 5 a IE 6, coz je docela opruz. Nevite prosim, jak nainstalovat oba Explorery (5 i 6) na 1 PC.
Diky moc za pripadnou radu!

[50] Vložil(a): Jerry [web], 2004-04-21, 16:27 Solo | MuteČtenáři: ---

[49] Nijak. Nejde to.

[51] Vložil(a): Emo [web], 2004-04-21, 16:32 Solo | MuteČtenáři: ---

OS: Gentoo linux (2.6.5-r1 kernel) + KDE 3.2.1
V KDE mam 8 virtual desktopu:
1. Coding (Prevazne anjuta, obcas zend studio)
2. Browser (Vetsinou Firefox, na test opera, konqueror, galeon)
3. Shell (hlavne logy mysql, apache ... + confy, na test lynx)
4. Manuals (xCHM, treba PHP nebo mySQL helpy)
5. mySQL (mysql cc)
6. Graphic (Gimp, showimg)
7. Mail (Evolution)
8. Misc (Co se nikam nehodi, treba MSIE pres vnc na jinem stroji)
Na vsech desktopech licq.

FTP pokud pouzivam dele, moutnu jej, pokud neco mensiho, mc). Na testovani v safari jen http://www.danvine.com/icapture/

[52] Vložil(a): Michal Horák [web], 2004-04-21, 17:08 Solo | MuteČtenáři: ---

[49] Mit vice MSIE najednou ve Windows je mozne, viz. http://pristupnost.nawebu.cz/weblog/blogpost.php?post=26

[53] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 17:18 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [49], [50] > Ale jde to, loni to docela výrazně proletělo internetem. Nicméně mě to moc nezajímalo (mně naopak vyhovuje mít IE5 a IE6 zvlášť), takže nevím, kde to bylo. Zkuste Google.

Já mám v jednom VPC Windows95 (jsou nejsvižnější) s IE5 a NN4 a ve druhém naopak co možná nejaktuálnější WinXP s IE6 - protože při ladění nehraje roli jen prohlížeč, ale i spousta věcí kolem. A stejně jako málokdo bude mít v nejnovějších XP nainstalovaný IE5, tak stejně najdete ve Win95 aktuální verzi IE6 se všemi servicepacky. Proto je mám úmyslně zvlášť a spojovat je nechci.

[54] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 17:18 Solo | MuteČtenáři: ---

Á, [52] mě předběhl. Díky za odkaz.

[55] Vložil(a): Jerry [web], 2004-04-21, 19:41 Solo | MuteČtenáři: ---

Huááá, proběhlo to asi tak rychle, že mě to minulo. Neuvěřitelné.
Tož to se omlouvám za mystifikaci, asi smažu VMware...;-)

[56] Vložil(a): Jerry [web], 2004-04-21, 19:45 Solo | MuteČtenáři: ---

[55] ...ale asi nakonec nesmažu, podle diskuse tam nefungují hacky typu <!--[if IE 5.0]>...

[57] Vložil(a): roosei [web], 2004-04-21, 21:02 Solo | MuteČtenáři: ---

Psal jsem Yuhůovi, že možná ani tolik nejsou zajímavé informace odborníků "co oni rádi" (a za to jsou častokráte ochotni i zemřít ...nebo se přinejmenším porvat, protože ty "jejich" produkty jsou nejlepší :-)), jako spíše aplikace úplně běžných uživatelů. Co oni kromě Officů používají? Jaké programy si koupili/stáhli a co jim skutečně vyhovuje?

[58] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-04-21, 22:11 Solo | MuteČtenáři: ---

[53] Ach jo, Petře, napsal jsi odpornou pravdu :-( Detaily v renderování IE/Win se skutečně mění v souvislosti s instalacemi servis-packů a hotfixů. Ačkoliv na to byl citlivý hlavně IE5, zatímco u IE6 (nebo nových záplat) je to už lepší.

[59] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2004-04-21, 22:11 Solo | MuteČtenáři: ---

[53] Ach jo, Petře, napsal jsi odpornou pravdu :-( Detaily v renderování IE/Win se skutečně mění v souvislosti s instalacemi servis-packů a hotfixů. Ačkoliv na to byl citlivý hlavně IE5, zatímco u IE6 (nebo nových záplat) je to už lepší.

[60] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-21, 22:16 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [57] > Tak to by mě vážně zajímalo proč. Každý odborník svým nástrojem dokáže vytvořit něco unikátního, hodného obdivu, zatímco co ti "běžní uživatelé" jen něco používají (pokud ne a něco vytvoří, přesouvá se do kategorie odborníků). Nevím, proč by mě mělo zajímat, co ti běžní uživatelé používají pro vlastní potřebu, protože to mě sebeméně neovlivňuje. Kdežto informace o nástrojích toho odborníka mi může být dobrým vodítkem a v lecčems mi může pomoct. Informace o nástrojích "úplně běžných uživatelů" je pro mě naprosto bezcenná.

Pochopitelně, s jedinou výjimkou - pokud je ten nástroj přijímacím zařízením mé práce (tedy např. prohlížeč v případě webdesignera). Ale to je úplně jiná písnička. To, jakou verzí Office píše nějaký pan Vonásek své obchodní dopisy, je mi skutečně tááákhle volné.

[61] Vložil(a): roosei [web], 2004-04-22, 00:56 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [60] > Myslím, že každý odborník má své oblíbené nástroje, jejichž oblíbenost vychází z toho, že s nimi umí zacházet (tj. využívat jejich potenciál) a hlavně je na ně zvyklý. Se starou avšak ostrou a dobře vybalancovanou sekerkou se vám kolikrát také štípe lépe než s novou.

Řekněte pak takovému odborníkovi, že software, který léta používá, je špatný. On špatný být skutečně může, ale záleží na tom, když se s ním odborníkovi dobře pracuje a vytváří s ním umělecká dílka jak na běžícím pásu?

Mluvím o tom, že každý, kdo na počítači "produkuje", k tomu přistupuje jiným způsobem a je nemožné objektivně vybrat "produkt pro odborníky". Toto vždycky budou provázet sáhodlouhé flamewars. Naopak si myslím, že vybrat produkt "běžného uživatele" lze poměrně objektivně, právě proto, že ho "pouze" používají...

Každý programátor ví, že senzační aplikace jde zabít nepřístupným interfacem a u webu to platí dvojnásob. Když zjistím, co mají uživatelé nejraději (např. styl ovládání použitý v konkrétní aplikaci), budu vědět, co zaintegrovat či vypustit...

[62] Vložil(a): Yuhů [web], 2004-04-22, 01:33 Solo | MuteČtenáři: ---

Ad [60]: Ale mě zajímá, co používají obyčejní uživatelé. Nezajímá mě to pouze kvůli sobě, ale hlavně kvůli jiným, kvůli začátečníkům. Potřebuji jim mít co poradit. Nemůžu jim poradit, aby psali ve Vimu, ačkoli jde jistě o úžasný nástroj.

Třeba existují nějaké perfektní malé prográmky, které přesně splňují jejich potřebu (každopádně si takové programy dokážu představit). Akorát je neznám. Doufám, že existují.

[63] Vložil(a): E.T. [web], 2004-04-22, 10:01 Solo | MuteČtenáři: ---

[61] Myslím, cílem diskuse přece není vybrat "objektivně nejlepší" soft pro odborníky, ale spíš předestřít co nejširší paletu nástrojů, aby si ten který odborník mohl eventuelne svůj Top10 modifikovat nebo ho rozšířit, nebo ne?

[64] Vložil(a): roosei [web], 2004-04-22, 10:45 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [63] > Určitě, já jsem jen poznamenal, že by bylo zajímavé zjistit - z čistě developerského hlediska - co vyhovuje běžným uživatelům...

[65] Vložil(a): Keddie, 2004-04-22, 13:34 Solo | MuteČtenáři: ---

[61] Hmm a dle ceho usuzujete, ze bezni uzivatele se chovaji jinak -tj. ze take nepouzivaji to, co jim nejlepe vyhovuje a s cim umi zachazet (byt treba pro dany ucel existuji lepsi nastroje)? Ja nevim, rekl bych, ze stejne jako odbornici jsou to take jenom lide... ;o)) A tedy nevidim moc duvodu k tomu, proc by se meli chovat jinak. Jedine o co tu muze jit, ze zatim co odbornik si treba dany soft koupi, bezny uzivatel si ho bud zpirati ci pouziva nejakou vice ci mene free obdobu (a opet tu je to, ze mu to proste pro dany ucel vyhovuje, byt treba existuje neco jineho, lepsiho).

[66] Vložil(a): roosei [web], 2004-04-22, 14:26 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [65] > Já si naopak myslím (když pozoruji běžné uživatele), že uživatel - začátečník sáhne po prvním programu, který se mu zdá nejednodušší či mu ho někdo vychválí (a ten si zpravidla pro komerční využití zakoupí). Naopak odborník si otestuje širokou škálu produktů (trialy, dema a koneckonců i pirátské kopie) a vybere jeden, který mu vyhovuje (a ten si pro své potřeby třeba zakoupí). Tím ale jeho hledání neskončilo, pídí se (většinou) po nových verzích, vylepšeních a donekonečna zkouší nové produkty (bez toho by asi ani nemohl být odborníkem).

[67] Vložil(a): Keddie, 2004-04-22, 15:03 Solo | MuteČtenáři: ---

[66] No ja se domivam, ze BU se chovaji stejne (pokud pocitac alespon trochu pouzivaji), takze si nemyslim, ze je co zkoumat. A pokud nekdo nejakemu BU neco doporuci, tak to vetsinou stejne byva bud tzv. pokrocilejsi BU nebo pripadne ten odbornik. A je-li to pokrocilejsi BU, pak je pravdapedobne, ze BU si treba neco vyzkousel (nez zjistil, ze mu to vyhovuje - nejak si nemyslim, ze by pokrocilejsi BU nevyzkousel, "co dela to a co zas tohle") - coz vyvraci teorii o tom, ze BU zustava stale u stejneho produktu. Pripadne pokud to doporucil odbornik (a konec koncu PBU), tak je zase nejde o svobodnou volbu samotneho BU. To jsem to pekne zamotal, co? :o))
Proste se domivam, ze to co dany clovek zacne pouzivat "na zacatku" stejne zavisi vetsinou na necim doporuceni, pripadne na podminkach, ktere ma. A rozhodne si nemyslim, ze by zustaval u toho sameho. Jedinou vyjimkou muzou byt mozna starsi lide, kteri pocitac pouzivaji minimalne pro specificke ucely. Ale je otazka, zda je to ta spravna "referencni" skupina nasich BU :o).
A stejne tak se domivam, ze je mylna domenka, ze clovek, ktery pocitac nejak casteji pouziva, tak jako BU ustrne u nejakeho konkretniho programu. Podle me, pokud narazi/dostane doporucen/darem/prikazem nejaky jiny program, tak ho minimalne vyzkousi - nevyhovuje-li zustane u "toho sveho" (neplati, dostane-li ho prikazem ;o), pripadne prejde.
Jinak (kratce) receno, tato teorie mi pripada zcestna a vedouci k zakrneni BU na BFU.
P.S. Nemohu uverit, ze jsem k takove ptakovine vyprodukoval tak dlouhy blabol o nicem :o).

[68] Vložil(a): Keddie, 2004-04-22, 15:22 Solo | MuteČtenáři: ---

[66] Mimochodem zaciname mit i trochu zmatek v pojmech - zpocatku byly na poradu dne pouze "odbornici vs bezni uzivatele". Ted se nam navic jeste pridal uzivatel - zacatecnik. Pak si take musime polozit otazku dle jakeho klice budeme uzivatele delit do jednotlivych trid - tedy na UO (uzivatele - odorniky), BU (bezne uzivatele) a UZ (uzivatele - zacatecniky). A zda neni pravdepodobne, ze pomerne velke procento uzivatelu bude v prubehu casu sve zarazeni menit.
No proste si myslim, ze je to bezpredmetne - kazdy nejak zacinal, ale myslim, ze jen sekretarky a podobni uzivatele setrvavaji u nejakeho softu, aniz by obcas nevyzkouseli nejakou konkurenci (a to jeste mozna i tem sekretarkam krivdim ;o).
Proste je otazka o cem se tedy vlastne presne bavime? A proc?

Omlouvam se, ale nejak jsem se potreboval odreagovat a tohle tema se mi nejak zamlouvalo :o). Nebojte, uz se zase vracim k praci a nebudu vas obtezovat.

[69] Vložil(a): roosei [web], 2004-04-22, 15:39 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [67] a [68] > CIT: ...to co dany clovek zacne pouzivat "na zacatku" stejne zavisi vetsinou na necim doporuceni...

Ale přesně takto jsem to psal také! A ohledně druhého bodu - vy mluvíte o člověku, který počítač častěji používá, já naopak o běžném uživateli, kde tímto termínem označuji člověka, který počítač využívá na jeden druh práce (= konkrétní aplikace, na kterou by vyškolen).
Souhlasím, že máme trošku zmatek v pojmech, chtělo by to ujasnit. ;-) Právě proto se docela těším na Yuhůovo pokračování, třeba to rozlouskne.

Mně toto téma připadá zajímavé zejména proto, že teď programuji aplikaci, kterou by mělo využívat velice široké spektrum lidí, od počítačových neandrtálců až po odborníky...

[70] Vložil(a): pixy [web], 2004-04-22, 15:43 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [68] > Řekl bych, že se tu bavíme úplně o ničem (gaychat). Já jsem jen řekl, že informace o používaných odborných nástrojích mě zajímají jen od odborníků - jaké používají laici, je mi jedno. A všichni kolem už jen rozvíjejí hluboké teorie o hovně...

Takže jen pro pořádek. Já mluvím o profesionálních nástrojích. Informace o tom, jaké programovací prostředí používá ten, kdo neprogramuje, jaký bitmapový editor používá ten, kdo nedělá grafiku, jaký FTP klient má nainstalovaný Béďa, který ani netuší, co to ftp je, či jaký HTML wysiwyg editor mi doporučí někdo, kdo nemá sebemenší ponětí o tom, co to je HTML a CSS - to jsou pro mě úplně zbytečné informace, informační hodnota 0.01 RTNOZ (viz "Převážně neškodný").

Pro mě může být přínosné dozvědět se, jaké programovací prostředí používají ti, co programují, jaký grafický editor používají grafici, v čem tvoří weby webdesigneři atd. - tedy informace od profesionálů profesionálové. Když mě bude zajímat dobrý kancelářský software, budu se ptát sekretářek a manažerů. Ale jejich názor na offline validátor XHTML je mi na tři věci.... O ničem jiném nemluvím.

Pokud si někdo myslí, že je pro něj přínosná informace, jaké webdesignerské nástroje používá široká veřejnost, ať se poptá své sekretářky, sousedovic babičky nebo chlapů v hospodě v Humenném. Sem to ale netahejte, protože mě to připadá jako totální kravina, naprosto neužitečný a úplně zcestný přístup.

[71] Vložil(a): Keddie, 2004-04-22, 16:00 Solo | MuteČtenáři: ---

[70] Souhlasim.

[72] Vložil(a): TimeLord, 2004-04-22, 21:04 Solo | MuteČtenáři: ---

- HomeSite (na (X)HTML a JSP)
- TopStyle (na CSS, pripadne (X)HTML)
- UltraEdit (na vselico, zvycajne na velmi rychle upravy v kode, pripadne male servlety, Java, ....)
- PhotoShop

Kvoli testovaniu mam na jednom pocitaci (WinXP) nainstalovane (starsie verzie IE len rozbalene do svojich adresarov) :
- IE 3 (uchylnost)
- IE 4 (uchylnost)
- IE 5.01
- IE 5.5
- IE 6 (s nejakym SP)
- Opera 5 a 7 ( + este dalsie 2 verzie)
- FireFox
- Netscape 4, 6 a 7
- lynx a links (bezia v cygwin emulacii)

Uvazujem o zapojeni do tohoto "spolocenstva" este aj Eclipse kvoli tomu, ze v dost velkom rozsahu robim Java/JSP/servlety

[73] Vložil(a): Petr Mach, 2004-04-22, 22:52 Solo | MuteČtenáři: ---

Ja pouzivam Vim, v praci ConTEXT a protoze taky vim sve, tak Gimp a Inkscape. Musim vyvratit oblibeny omyl o neovladatelnosti Gimpu. Gimp ma dobre ovladani, ale ma to dve ale. Zaprve je nepodobne zavedenym editorum typu Photoshop, takze kdo je na ne zvykly, tomu se na Gimp nebude libit, musel by se naucit jinemu stylu prace. Za druhe to vyzaduje kvalitniho spravce oken, tudiz Linux a treba IceWM. Ve windows je pouzitelny tezko.

[74] Vložil(a): nulltec, 2004-04-23, 09:43 Solo | MuteČtenáři: ---

na win: arachnophilia, irfanview, photoshop, coreldraw, csamp, ghost (view, pstoedit), leechftp, firefox (na vytriezvenie IE 5)

[75] Vložil(a): Ladis, 2004-04-23, 10:56 Solo | MuteČtenáři: ---

No tak jsem jinej...
Ja pouzivam HODNE CorelDraw i Photopaint a rozhodne netvrdim, ze je to shit.
Zato TEXTOVY EDITOR jsem si napsal vlastni. Protoze neni nabizeny ke stazeni, nedelam si reklamu, jen popisu funkci: je tam okno se dvema editory (jedno uzke vlevo pro css, vpravo nahore html nebo PHP, dole okno s IE) s automatickym obnovenim po zmene textu v libovolnem okne. PHP jde kompilovat primo v prostredi a zobrazuje se do browseru, highlightovany textovy vystup skriptu je v jinem okne. Docela navykove se mi zda vkladani pomoci klavesy ESC (funkce trochu jako z VIMu: v editoru oznacim text, Escapem vyskocim z textu do prikazove radky, natukam t option class='xxx' a vybrany text se uzavre do <option ...>). Je tam samozrejme highlight, vestaveny HTML validator a color picker z obrazovky, statistika slov, code snippet library a snad nekdy pujde i odesilat text na web jakoby z formulare do validatoru. Jen kdybych se donutil k tomu dotahnout to do publikovatelne verze, ale pro moji praci je to docela dobry. Pokud to chce nekdo vyzkouset (a nebudou mu vadit chyby), napiste mi soukrome.
Bohuzel ale asi nikdy tam nepujde proporcionalni text a zalamovani radku, takze obcas pouzivam i Ultraedit.

[76] Vložil(a): Marconi, 2004-04-23, 13:19 Solo | MuteČtenáři: ---

Ja osobne pouzivam nemeckej PHP Coder (http://www.phpide.de) - pro vetsinu asi tezko ovladatelny ale po spravny konfiruraci je to silnej textovej nastroj... To si poustim pres wine, jeste pouzivam obcas Screem a TSLite. Z grafickejch programu Gimp / Photoshop (podle toho v jakym jedu systemu). Z browseru pouzivam linkx a lynx IE 5.0, IE 6.0sp1, Mozillu 1.4, Operu 5 a 7, Arachne pro DOS pod win 3.11 ;-) a IE 4.0 pro Win 3.11

[77] Vložil(a): VlK [web], 2004-04-26, 16:48 Solo | MuteČtenáři: ---

Divim se, ze jeste nikde jsem nevidel psat o PHPEditu ( http://www.phpedit.com/ ) a to jsem prosel v poslednich par dnech hodne ceskych blogu:) Podle me skvely editor php - je tam zakompilovan i manual k PHP a MySQL (i PgSQL) a hodne mi usnadnuje praci - jedine co mi vadi, ze neumi psat v jinem kodovani (jako treba pspad, ale resim to tak, ze to jeste pak projedu tim pspadem;)


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]