TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Intelektuálská onanie par excellence


[1] Vložil(a): Petr Olmer [web], 2004-06-24, 09:34 Solo | MuteČtenáři: ---

Neříkej, že nechápeš, co je fragmentovaná lineární narativní struktura; tak cizí slova to snad nejsou a v interpretaci jsou to základní pojmy...

[2] Vložil(a): Eso, 2004-06-24, 09:48 Solo | MuteČtenáři: ---

Ja nejen ze nechapu, co je to ' fragmentovaná lineární narativní struktura', ale ani nerozumim smyslu 'v interpretaci jsou to základní pojmy...'

[3] Vložil(a): pankreas, 2004-06-24, 10:01 Solo | MuteČtenáři: ---

No nevim. ja ten textik pochopil trochu jinak.

"Není nic špatného na tom být kritik, píšící svižným novinářským stylem pro běžného čtenáře. Tento styl dává větší prostor k osobitějšímu, emotivnějšímu a více autorskému přístupu k psaní."

Autorovi vsak podle me vadi, ze prislusna recenze u toho "libi/nelibi/bavil jsem se/nebavil" konci a nenasleduji zadne argumenty.

[4] Vložil(a): soundake [web], 2004-06-24, 10:04 Solo | MuteČtenáři: ---

On pan Schönberg možná závidí, že ho do redakce Premiere nevzali ;) Nebo jim závidí vysoký náklad, na který se ty "lepší" magacíny nezmůžou.

Já Premiere dostávám k UPC a moc se mi líbí. Je to něco jako Autocar mezi časopisy o autech. Lehké, svižné, oddechové čtení, bez zbytečných a nudných výčtů různých faktů.

[5] Vložil(a): noname, 2004-06-24, 10:16 Solo | MuteČtenáři: ---

jojo, u mě doma na zdi visí diplom mého dědy z učení na pokrývače kostelů.
Začíná to:
Expozice tohoto dekretu je fundamentována akceptabilním resultátem (a dál už si to nepamatuju). Ale je to z první třetiny minulého století, tak tam to lze akceptovat.
Ale někteří myšlenkoví onanisté prostě i nyní takto deklarují svoji bezbřehou tupost. Módní to bylo zejména po roce '89 kdy noví politici vzešlí z nových voleb tak maskovali, že vlastně vůbec netuší o co jde ale hlavně se snažili ukázat, že oni na to mají.
P.S.: Vzpomněl jsem si na ten článek, nevím jestli to bylo u tebe či kde, o té intelektuální recenzi na nějaký koncert (příspěvek v blogu končil "to jako že tleskali"). Taky bašta.

[6] Vložil(a): pixy [web], 2004-06-24, 10:38 Solo | MuteČtenáři: ---

Jo já kupodivu vím, co je "fragmentovaná lineární narativní struktura". Ale jsem si jist, že ani moje máma to neví (a to má vysokou), o ostatních lidech v mém okolí ani nemluvě. Prostě něco takového rozumný editor do časopisu pro širokou veřejnost nesmí pustit, do časopisu typu Premiere už ani náhodou.

ad [4] > Přesně.

[7] Vložil(a): Canis Rufus, 2004-06-24, 11:29 Solo | MuteČtenáři: ---

ja vubec netusim, co to znamena "narativni" - kdybych chtel, tak se mrknu do slovniku cizich slov. nicmene pokud nekdo zacne recenzi tak jako pan S., tak uz po druhem odstavci koncim (coz jsem prave udelal) a nezajima me to. uz davno jsem vyrostl z toho, abych ztracel cas s intelektualskymi obraty - naopak, pri praci s lidma jsem se musel naucit, ze dulezite je, aby vubec pochopili a pokud mozno, aby pochopili rychle. a mam rad lidi, kteri se umi srozumitelne, a strucne vyjadrovat treba i slozitejsich vecech. staci sledovat televizni diskuze - jsou uzasne chytri lide, kteri ovsem mluvi lehce a s humorem - a vse vypada prirozene. a pak jsou ne tak uzasne chytri lide, kteri ovsem mluvi intelektualsky, budi falesne zdani a da praci sledovat tok jejich myslenek (existuje-li).

[8] Vložil(a): TimJ, 2004-06-24, 13:21 Solo | MuteČtenáři: ---

Neměl jsem co dělat, tak jsem si to přečet. Takovou sra*ku (promiň Pixy) jsem snad ještě nikdy neviděl. Ten člověk je asi magor. Trošku. Celej článek mi připadá jako snůška intelektuálních keců, který by se bez ztráty významu daly shrnout do dvou odstavců i tak, aby byly srozumitelný pro normální lidi.

"Myslím si, že by nebylo na škodu udělat v řadách Premiere menší defenestraci."
- Pán má asi malinko mindráček.

[7] - jo. Akorát těch opravdu chytrejch snad začíná přibejvat.

[9] Vložil(a): Zerryk, 2004-06-24, 13:29 Solo | MuteČtenáři: ---

Domnívám se, že narativní struktura (ať už to je cokoli) je buď lineární, nebo fragmentovaná, ale oboje dohromady si protiřečí. Nebo snad ne?

[10] Vložil(a): Petr Olmer [web], 2004-06-24, 14:57 Solo | MuteČtenáři: ---

Stejně jako člověk zabývající se teorií množin mluví o kofinalitě a člověk zabývající se mluvnicí dokáže latinsky pojmenovat jánevímco, tak člověk zabývající se interpretací (ať už filmu nebo kýhočerta příběhu) běžně používá pojem narativní struktury.
Že je ten odkazovaný článek téměř neúnosně dlouhý, to je jistě pravda, ale těžko to něco mění na pravdivosti tvrzení o recenzentech časopisu Premiere.

[11] Vložil(a): pixy [web], 2004-06-24, 14:58 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [9] > Nazíráme-li na narativní strukturu čistě funkcionalistickým prismatem, pak zajisté, a při určité dávce simplifikace, je fragmentovaná opozitem lineární. Avšak při komplexnějším vhledu, zahrnujícím i percepci časoprostorovného kontinua děje - tedy nemluvíme o pouhé transkripci děje, ale o fabuli an sich - může být struktura narace stále lineární, a přesto fragmentovanou. Anebo, vice versa, fragmentovaná, a přesto lineární. Jasné?

[12] Vložil(a): Petr Olmer [web], 2004-06-24, 15:02 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [5]: Kdepak, Eva Vítová (http://petr.olmer.cz/gramec/28388_item.php) je z úplně jiného vesmíru. :-)

ad [9]: Konečně to někdo rozumně vysvětlil!

[13] Vložil(a): pixy [web], 2004-06-24, 15:12 Solo | MuteČtenáři: ---

Jenže stejně jako kofinalita a modální grupy, nebo plusquamperfektum gerundia a vokativ plurálu, tak ani narativní struktura a koherence floskulí nepatří do média určenému široké veřejnosti. Jelikož nejsem odborník, nedokážu posoudit faktografickou stránku tvrzení pana Schöberga - ale jako běžný uživatel a mírně poučený čtenář dokážu posoudit nepravdivost jeho závěrů, které z nich vyvozuje. Jinými slovy - možná jeho prokazatelná tvrzení o redaktorech Premiere jsou pravdivá, ale následné vývody (že jsou tito redaktoři špatní, jejich recenze nevhodné a že by měli být vyhozeni z okna) považuji přinejmenším za blbé.

Jediné vhodné vysvětlení je výše v [4] - frustrační spisek chudáka, který sám na psaní recenzí pro veřejnost nemá, a tak kolem sebe plive a dští síru. A když nic jiného, ten pán si především neuvědomuje zásadní rozdíl mezi odborným filmovým kritikem a mediálním filmovým recenzentem. To je jako očekávat od Pavla Eisnera milostný románek nebo od Joan Collinsové filozofický rozbor Beowulfa.

[14] Vložil(a): pankreas, 2004-06-24, 15:19 Solo | MuteČtenáři: ---

[13] OK, ale me nepripada, ze www.fantomfilm.cz je "medium urcene siroke verejnosti". Jinymi slovy, byt autor uvadene vyrazy pouziva, nechce, aby je pouzivala Premiere.

[15] Vložil(a): Zerryk, 2004-06-24, 16:03 Solo | MuteČtenáři: ---

[11] Shrnuto pro nás technicky vzdělané: Patrně se jedná o jakousi virtuální defragmentaci, není-liž pravda? :-)

[16] Vložil(a): honza [web], 2004-06-24, 18:28 Solo | MuteČtenáři: ---

Heh, mluvi tady nekdo cesky?
Vysvetli mi nekdo konecne co je to "narativni"?

[17] Vložil(a): M. K., 2004-06-24, 19:25 Solo | MuteČtenáři: ---

[16]> Narativní = týkající se nějakým způsobem vyprávění. Narativní struktura = struktura vyprávění. Častěji se ale používá fráze "struktura narace", tedy aspoň mám ten pocit.

Mám z toho článku pana R. S. takový pocit, že sám autor není zrovna takový expert, jakým se snaží být; studuju filmovou vědu (hlášky, že je to pavěda, si nechte pro sebe) a nevím, jestli by tohle jako seminárka prošlo.

[18] Vložil(a): M. K., 2004-06-24, 19:27 Solo | MuteČtenáři: ---

[17]> Sorry za moc těch "takových pocitů", jsem krapet přetažený.

[19] Vložil(a): H.K., 2004-06-24, 21:14 Solo | MuteČtenáři: ---

Mám obavu, že existuje přímo nějaká líheň, kde mladé lidi učí psát takovým jazykem.
http://diakritika.cuni.cz/html/article.php?sid=130

[20] Vložil(a): pixy [web], 2004-06-24, 21:32 Solo | MuteČtenáři: ---

Jestli to nebude tím, že se ta filmová věda studuje na filozofické fakultě. Kdyby se studovala na FAMU, asi by to vypadalo podstatně jinak (a zdaleka ne jen ten jazyk)...

[21] Vložil(a): Vita/Marabu, 2004-06-24, 22:23 Solo | MuteČtenáři: ---

[10] clovek zijici matematikou muze mluvit o kofinalite, to mu jiste nikdo neupre (byt nevim co to je narozdil treba od M. Kubecka). Na druhou stranu pokud si ten matematik zajde do hospody tak se bude asi muset smirit s tim ze hospodsky si vystaci se scitanim a nasobenim, nemyslite?

Myslite si ze filmovy kritik pise pro filmove kritiky - nebo pro lidi? Pocitam ze matematik ohanejici se v hospode krasou Mandelbrotovych fraktalu asi mnoho nadsencu nepotka :)

[22] Vložil(a): Arthur Dent [web], 2004-06-24, 22:28 Solo | MuteČtenáři: ---

Kdysi jsem četl nějakou antologii českých humoristických povídek z 80. let... Byly kupodivu i k smíchu, alespoň občas, ale to je vedlejší. Zajímavější v tuto chvíli je to, že v jedné z těch povídek byl hrdina na čundru se svým bývalým spolužákem z gymnázia, který studoval divadelní či filmovou kritiku. A dotyčný student si neustále něco psal do notýsku. Hrdina mu ho jednoho krásného dne zabavil a četl:

"Včera nám Slunce předvedlo jeden z nejpůsobivějších západů této sezóny. Harmonie různých odstínů červeně dramaticky podtrhovala celkové vyznění spektáklu, který byl působivou metaforou o pomíjivosti jsoucího" atd. (citát není přesný, beru to zpaměti)

A co tím chtěl autor komentáře, tedy já, říct? Autor pouze nastínil myšlenku, že cokoliv se dá pojednat jako scientistický blábol. Navíc mám dojem, že k takovému způsobu vyjadřování inklinují především studenti a absolventi humanistických škol, nejčastěji pak filosofové, psychologové a sociologové...

[23] Vložil(a): Puppendoktor, 2004-06-24, 23:07 Solo | MuteČtenáři: ---

Oba články mi připadají z pohledu narativního dosti podobné. Jak mister Pixy, tak mister Schönberg mají poněkud grafomanickou potřebu sdělovat. Když vynecháte z obou článků útoky ad personam, tak nezbyde kromě pár banalit vůbec nic. Nechápu co vedlo pana Schönberga k napsání pamfletu na filmový bulvár (existuje v novinařině větší marnost?) a nechápu ani pana Pixyho, proč ho za to musel tak sáhodlouze sprdnout.

[24] Vložil(a): pixy [web], 2004-06-24, 23:20 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [23] > Protože chce mé kamarády vyhazovat z okna.

[25] Vložil(a): Roj [web], 2004-06-25, 00:35 Solo | MuteČtenáři: ---

[21] Me zas dodnes dojima krasa a jednoduchost Maxwellovych rovnic. Ale je to nesdelitelne :-)

[26] Vložil(a): Canis Rufus, 2004-06-25, 08:20 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [15] pozor na vyznam slovicka "virtualni" :)))

[27] Vložil(a): Petr, 2004-06-25, 08:32 Solo | MuteČtenáři: ---

A neni blogovani taky onanie? Ale at si kazdy onanuje podle svyho hlavne ze nezlobi... ne? ;o)

[28] Vložil(a): Jan Dvorak, 2004-06-25, 14:46 Solo | MuteČtenáři: ---

Po Pixyho jednoznacnem odsouzeni jsem si dal dvoji praci a precetl jak analyzu R. Schönberga, tak jsem zakoupil Premieru a podival se do ni.
Jakkoli jsou vytky ohledne delky filipiky proti redakci Permiery opravnene, jiste se to dalo strucneji, tak bych rekl, ze R.S. se drzi faktu a velka vetsina recenzi v P. je skutecne populisticky blabol s nulovymi ambicemi.
Co se tyce me, tak ja od kritika opravdu ocekavam alespon minimalni informaci a osvetleni "duvodu" filmu, popr. srovnani podobnych snimku, apod. Zkratka nejakou syntezu.
Opravdu nevim, k cemu jsou recenze, ktere obsahuji jen na mnoha radcich rozvedene konstatovani: "neznam dalsi filmy, neznam rezisera, nechapu ucel tohodle filmu, ale libil se mi / nelibil se mi". Tohle je pozice, kterou zastava divak, ale filmovy kritik?

[29] Vložil(a): Eso, 2004-06-25, 15:36 Solo | MuteČtenáři: ---

[28] - ambicí je přece prodat časopis.

[30] Vložil(a): noname, 2004-06-25, 16:16 Solo | MuteČtenáři: ---

[28] já myslím, že o to tady nejde. Tady jde o Styl, kterým to S. podal, tedy použití "takyčeštiny", které nikdo nerozumí, ale vypadá "učeně" (teda pro rejpaly - ano, chytrý člověk to dokáže přelouskat tak, že se nad každým slovem zamyslí a zkusí jak to pasuje dohromady a nakonec to asi pochopí, ale to není článek, to je rébus). Jeho sloh mi připomíná slavné "Ja mala licha, patlama, hatlama, paprdala, paprdala". Jinak o brakovosti Premiere asi není sporu. Ovšem když by tam publikovali články typu těch které píše S., tak by neprodali ani číslo, takhle mají slušný náklad.
Kdyby S. napsal svou kritiku pár větama (v podstě jste celou jeho pětistránkovou filipiku vystihl vy svým posledním odstavcem) a omezil se na slovní zásobu srozumitelnou většině populace bez slovníku, tak se pod to klidně podepíšu. Takhle je to ale z globálního pohledu principelní bazírování na píčovinách.

[31] Vložil(a): karmi, 2004-06-25, 17:43 Solo | MuteČtenáři: ---

Jako clovek, ktery obcas z cireho masochismu s rukou tresouci se na tlacitku "MUTE" posloucha ctvrtecni porady o filmu na R1, musim priznat, ze jsem se clankem "Causa Premiere" nadherne bavil mezi dopoledni a odpoledni smenou. =)

Pro kontext vyse uvedeneho "matematika v hospode": nemam ze zbezneho pohledu pocit, ze by server fantomfilm.cz byl ekvivalentem "hospody", kde je treba mluvit tak, aby "rozumel kazdy", ale prave naopak. Nemam pocit, ze clovek kvuli tomu, aby mu tento fakt dosel, musi znat presny vyznam vyrazu "narativni".

Je fascinujici, ze psychicka mechanika, kterou vytyka autor clanku ceskym kritikum (pokud si s tim nevim rady, rychle vypalit neco co jim zatne tipec), se okamzite objevi i zde v teto diskusi: viz vyse nazor [4] a jeho pochvalne repetice.

Clovek, ktery je zvykly na podobny typ textu, precte linkovany clanek anebo linkovanou recenzi na Dogville asi tak za pet minut, dve minuty stravi vracenim se k dulezitym mistum v textu. Podobne to plati napr. o clanku o atributovych selektorech v CSS, coz je zase jiny typ textu. Jenom je treba tyto dva typy a jejich publikum rozlisovat. Nepredpokladam, ze by Richard Schoenberg prisel na wellstyled.com a podivoval se nesrozumitelnemu slovniku, divnym vyrazum jako jsou "selektory", "entita", "validni".

Vuci hodnoceni citovanych ukazek autorem eseje nelze prakticky nic dodat: temer vzdy se jedna o chabe maskovane pokusy neco o filmu napsat, prestoze by bylo lepsi, kdyby citovany autor o danem filmu radeji nic nepsal.

[32] Vložil(a): schönberg, 2004-06-26, 22:02 Solo | MuteČtenáři: ---

to pixy: Díky za reklamu.

ad. fragmentovanost a narativita: Jde o to, že v první dílu Kill Billa kapitoly časově přeskakují (nejsou vyprávěny lineárně) a v druhém už děj plyne bez přerušování (je lineární). Fragmentovanost pouze znamená, že je film dělen do kapitol jako román.
On není problém vytrhnout z jakéhokoliv článku příslušnou větičku a z autora udělat nekompetentního diletanta.

Mimochodem Femme Fatale Vám přijde jako těžko stravitelná slátanina?

[33] Vložil(a): Puppendoktor, 2004-06-26, 22:45 Solo | MuteČtenáři: ---

[24] Hned mě napadlo, že je to osobní... Příště snad raději zkuste nejprve počítat do deseti.
[30] To, že nerozumíte cizím slovům neznamená, že ten kdo je používá je blbec.
[25] Opravdu se dojímáte nad Maxwellovými rovnicemi? Matfyz, že? :)

[34] Vložil(a): Roman [web], 2004-06-28, 10:12 Solo | MuteČtenáři: ---

A ked uz nam to [32] vysvetlil podme sa vrhnut na debatu o "narativnim diskursu"... ;-)

[35] Vložil(a): Franta Jetel, 2004-06-28, 18:03 Solo | MuteČtenáři: ---

[32] ehm, je takto pouzity vyklad slova "linearni" skutecne mozne pouzit? Co je to linearita viz napr. ucebnice pro prvni rocniky vysokych skol - predmet algebra, matematicka analyza, nebo z fyziky linearni systemy...

[36] Vložil(a): pankreas, 2004-06-28, 18:11 Solo | MuteČtenáři: ---

[35] Ano, tam se dozvite, co znamena linearita v kontextu algebry, matematicke analyzy nebo fyziky linearnich systemu... Ne v kontextu estetiky a kritiky.

[37] Vložil(a): pixy [web], 2004-06-28, 18:26 Solo | MuteČtenáři: ---

Filmová věda je ale humanitní obor, což je s exaktními vědami vyložené contradictio in adjecto... :)))

[38] Vložil(a): schönberg, 2004-06-28, 19:06 Solo | MuteČtenáři: ---

A já že prý trpím slovními průjmy a intelektálskou onanií.

[39] Vložil(a): tom [web], 2004-07-04, 19:38 Solo | MuteČtenáři: ---

Dočetli jste to až sem? Já jo a udělalo se mi trošku nevolno! Ale když Vás to lidi baví hádat se na webu proč ne:o)


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]