TOPlist

Pixylophone - komentáře

Komentáře (od nejstarších po nejnovější)

Komentáře k příspěvku Jsme negramotní


[1] Vložil(a): neO, 2005-08-29, 00:56 Solo | MuteČtenáři:  + +

trochu jsi mi tim pripomnel skolu do ktere se brzy zase vratim... tam je take na skodu umet treba html... protoze powerpoint je na vyssi urovni nez nejaky textovy editor typu pspad atd... :-(

[2] Vložil(a): soundake [web], 2005-08-29, 01:03 Solo | MuteČtenáři:  -

Nj, žijeme ve světě plném zmrdů a vohnoutů (aby použil označení z jednoho blogu) a s tím se holt musí bojovat, i když je to jako boj s větrnými mlýny. Ale jsem rád, že jsem ten průzkum nečetl.

[3] Vložil(a): kgb, 2005-08-29, 05:23 Solo | MuteČtenáři:  -

[2] Proč z jednoho (nějakého) blogu? Z tohoto blogu: http://www.dfens-cz.com . A zostra dobrého, takovým je potřeba dělat reklamu. ;-)

[4] Vložil(a): Vilém Málek [web], 2005-08-29, 06:46 Solo | MuteČtenáři:  + -

Naprosto souhlasím se spotem. Jenom je škoda, že tolik útočí na Excel, který je opravdu excelentním pracovním nástrojem - samozřejmě pro toho, kdo ho potřebuje...

[5] Vložil(a): Mingan, 2005-08-29, 07:47 Solo | MuteČtenáři:  - -

Vzhledem k tomu, že navštevuji stejný ústav jako neO, tak jakse nemám co dodat.

[6] Vložil(a): Joker, 2005-08-29, 07:54 Solo | MuteČtenáři:  + + +

Zprávu na webu ministerstva informatiky asi taky psal nějaký frikulín; spousta cool slov, a zlatý hřeb je "IT technologie".
Nicméně ohledně průzkumu samotného si dovolím trochu nesouhlasit. I já třeba včera psal celý den stránky v PSPadu, přesto kdybych měl napsat dopis, otevřu si OpenOffice.
A myslím že v tom průzkumu šlo spíš o napsání dopisu než HTML kódu. Krom toho informačně gramotný člověk, specielně na té nejpokročilejší úrovni, by měl být schopný naformátovat dokument i v textovém editoru který v životě neviděl.
Dodám že jsem teda nečetl ty otázky z textového editoru takže je možné že jsou skutečně blbé ;-)

[7] Vložil(a): paranoiq, 2005-08-29, 07:58 Solo | MuteČtenáři:  + +

KE ČLÁNKU: Bílým šátkem mává, kdo se loučí...

sbohem a díky za ty ryby.

[8] Vložil(a): Pitel [web], 2005-08-29, 09:11 Solo | MuteČtenáři: ---

Ja uz ve Wordu, ehm, prominte, Writeru nepsal taky uz ani nepamatuju. Bud to pisu rovnou jako HTML (moje CV), nebo rovnou sazim (referaty do skoly).

[9] Vložil(a): Opaquit [web], 2005-08-29, 09:34 Solo | MuteČtenáři:  + +

Textový a tabulkový editor (OO.o) používám opravdu jen výjimečně a když ano, vždy si v nápovědě či nabídce najdu, co potřebuji.
Ve škole máme jednu profesorku, která se nějakým způsobem kvalifikovala pro výuku informatiky a přesně si pamatuje postup, jak docílit několika akcí v aplikacích Microsoft Office Word, Excel a PowerPoint. Když na jednom počítači nějaký student změnil uspořádání nabídek, nemohla nic najít. A ta je považována za počítačově gramotnou.
Osobně si myslím, že by se počítačová gramotnost měla vyučovat obecně – nezávisle na operačním systému a spuštěné aplikaci. Lidé by se učili ovládat třeba práci s myší, dověděli se základní poznatky o hardwaru a smyslu ovládání grafických uživatelských rozhraní. Pak by pro ně nebyl problém ovládat kteroukoli aplikaci a vždy by si našli funkci, kterou zrovna potřebují.

[10] Vložil(a): Tomáš Tintěra [web], 2005-08-29, 09:51 Solo | MuteČtenáři:  + + +

Ajaj, který průzkum myslíte pane Staníčkku a zda přítomní diskutující. pokud tento, http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=4354, tak o žádném textovém editoru nepadlo ani slovo. :-)

[11] Vložil(a): mk, 2005-08-29, 09:58 Solo | MuteČtenáři: ---

Řekl bych, že to není tak horké. Průzkum nebyl zaměřený na nějakou skupinu lidí z konkrétního oboru, takže bylo potřeba vybrat něco, s čím se setká většina dotazovaných (tj. i lidé mimo IT).

Nemá smysl to posuzovat z hlediska vlastní specializace; odborníci z jiných oblastí (i takoví existují, nejsou všichni mimo IT jenom frikulini) zase používají své specializované nástroje.

Přece to nebudou testovat na prográtorském editoru, nástroji pro analýzu vývoje měnových kurzů a specializovaném softwaru pro molekulární genetiky.

Takže je potřeba to testovat na obecných úlohách práce s informacemi a na ty valná většina lidí používá uvedené nástroje. (a jak jsem to zběžně proletěl, nikde tam přímo nezmiňovali word, excel ani powerpoint)

Krom toho bych vás nepodceňoval, myslím, že kdybyste měl něco stvořit v excelu nebo powerpointu, že byste se dokázal poměrně rychle zorientovat. Taky jsem cca 5 let excel neviděl, pak nastala změna a poslední 2 roky jej pro změnu používám denodenně a neměl jsem s tím problém.

[12] Vložil(a): Boda, 2005-08-29, 10:31 Solo | MuteČtenáři:  + + +

Ale v tom pruzkumu neslo o to, jestli nekdo pouziva kazdodenne Word nebo Excel pro svoji praci, ale jestli by byl schopen s tim delat. Verim tomu, ze kdyby Te, Pixy, posadili k Wordu nebo Excelu a rekli "udelej graf" nebo "vytiskni stranku", tak to zvladnes. ;-)) Takze jsi "pocitacove gramotny". Moje babicka by tohle nezvladla, proto by se zaradila do kategorie "pocitacove negramotna" :-)

[13] Vložil(a): džidžir, 2005-08-29, 10:43 Solo | MuteČtenáři: ---

[9] Pod poslední odstavec bych se mohl i podepsat. Přesně tohle si myslím taky.

[11] nikde tam přímo nezmiňovali word, excel ani powerpoint

to sice ne, ale v prezentaci té agentury, co ten průzkum dělala, bylo cosi jako "nejčastěji používané programy" a to je co? Excel, Word a Outlook. PowerPoint myslím ne. A taky pochybuju, že těch několik úloh testovali v Office, OpenOffice, ...

Ovšem stále se mi nepovedlo zjistit, to se zkoumalo v části průzkumu "Práce s grafikou"...

[14] Vložil(a): Pavel Dočekal [web], 2005-08-29, 10:47 Solo | MuteČtenáři:  + +

KE ČLÁNKU: Bílým šátkem mává, kdo se loučí...

Moc dekuji za vsechny clanky tady.. Moc moc mi to pomohlo s CSS a vubec, webdesignem... A navic jsem se u spousty clanku dobre pobavil..

takze preji hodne stesti!! :o)

[15] Vložil(a): sloper [web], 2005-08-29, 11:35 Solo | MuteČtenáři: ---

Tie vase (v zmysle "ceske") prieskumy gramotnosti si vsimame, hlavne ich nezmyslene vysledky, i v dalekej cudzine: http://www.slosar.sk/weblog/2005/08/prieskum-potaovej-gramotnosti-v-r-s.html

[16] Vložil(a): GeorgeJohn, 2005-08-29, 11:49 Solo | MuteČtenáři: ---

Škoda, chodil jsem sem každý den pro poučení i pobavení.

[17] Vložil(a): von Banhoff [web], 2005-08-29, 14:24 Solo | MuteČtenáři:  +

no pokud považují Word za textový editor za jsou negramotní samotní zadavatelé :) a jak pak mají někoho hodnotit?

[18] Vložil(a): kasparek [web], 2005-08-29, 18:21 Solo | MuteČtenáři: ---

KE ČLÁNKU: Bílým šátkem mává, kdo se loučí...
Toz cekal jsem to... Starnes brachu... Neomlouvas svoje drivejsi chyby jinym... Rusi te hluk, ktery jsi delaval... Jo mladi v prd.....a do duch.. atd.... Nenech se zabit.

[19] Vložil(a): Jirka, 2005-08-29, 18:27 Solo | MuteČtenáři:  - - -

Ke konci ...

Ač Tě chlape vůbec nechápu, je mi fest líto, že to tady skončilo. a že jsem si to musel smazat z oblibených.

Vzhledem k tomu, že jsem charakterově a i jinak podobná skupina Tobě, rád jsem tady četl tvé postřehy - ať již zajímavé, skvělé, dobré či stupidní.

Asi si sám neuvědomuješ, že Tě někdo mohl brát jako guru na určitou oblast (a že to byl široký záběr), a že Tě taky někdo třeba měl jako každodení automatickou četbu ve spektru toho zajímavějšího co se na netu děje nebo o čem se jen přemýšlí.

Na druhou stranu musím přiznat, že když Tě člověk delší dobu sledoval, tak se vůbec nemůže divit že to tady končíš. Tvé myšlenkové pochody se vymykají všemu což popsáno jest v odborné literatuře psychologické.

Že to končíš, JEN TAK - bez možnosti se s Tebou aspoň slovem podělit je hnus.

Ale i tak ať se ti daří ve všem na co mákneš, a ať aspoň minimálně ty sám máš pocit že co děláš je správné (protože jak vidím, na ostatní sereš).

Takže GOOD LUCK

[20] Vložil(a): jirka b. [web], 2005-08-29, 18:57 Solo | MuteČtenáři: ---

Je to ten pruzkum

[21] Vložil(a): jirka b. [web], 2005-08-29, 19:11 Solo | MuteČtenáři: ---

Je to ten pruzkum, podle ktereho je jen 57% "vysokoskolskych profesoru" pocitacove gramotnych? A co chudaci asistenti?
Tim jsem se docela pobavil - na vysoke skole ucim (ale profesor opravdu nejsem) a nejspis jsem taky "pocitacove negramotny", protoze Word nebo Excel jeste obcas spustim u kolegu (OO Writer i u sebe), ale PowerPoint jsem videl snad parkrat v zivote a ten "Internet" (to je asi IE, ze?) nepouzivam vubec (mam Mozillu)...
Jenom mi nejak nedochazi, proc se me kolegove, kteri jsou dle kriterii ministerstva na rozdil ode mne plne "pocitacove gramotni" chodi ptat na ruzne veci jak udelat to nebo ono...
Nekdy byste neverili jake uchylarny (nenapada me lepsi vyraz) dokaze nekdy vymyslet takovy "pocitacove gramotny" uzivatel, ktery zna jen ty vyse uvedene programy (plus treba nejaky oborovy software). Napriklad nazazeni skoro celeho Office a celodenni prace k vyreseni ukolu na ktery by stacil treba terminal a v nem dva prikazy "grep".
Na "kopirovani" souboru na prenosne medium pomoci Wordu (funkce "Open" a "Save as") uz jsem si zvyknul a ani me moc nevytaci.

Omlouvam se za nepouziti carek a hacku, ale jako negramota si to myslim muzu dovolit, ne?

Jinak diky za skvely blog - za posledni pulrok jsem si sem zvykl chodit si pocist a vzdycky jsem tu nasel neco zajimaveho (driv jsem to tu neznal).

[22] Vložil(a): ambivalentní, 2005-08-29, 19:41 Solo | MuteČtenáři: ---

[19] Pro rány boží, vždyť tam jasně píše že nekončí. Končí akorát tenhle web. Konec postřehů, konec receptů, to ano - ale kde je napsáno, že mermomocí konec Pixyho?

[23] Vložil(a): Joker, 2005-08-29, 20:05 Solo | MuteČtenáři: ---

[12] Přesně tak, přesně tak. Pokud nemá člověk znalost "kliknu na Soubor, kliknu na Uložit...", ale ví jak fungují nabídky a jak se v nich pohybovat, měl by zvládnout ovládání jakékoliv aplikace. Třeba člověk s počítačovou gramotností na vysoké úrovni by měl zvládnout naformátovat dokument ve Writeru i když třeba v životě neviděl OpenOffice.

[21] Ty dovednosti z Internetu jsou třeba na té Lupě, je to např. "Poznat Internetovou adresu", "Odeslat jednoduchý e-mail", "vyplnit formulář na webu" anebo "vysvětlit pojem cookie"

[24] Vložil(a): Petr Staníček [web], 2005-08-29, 20:11 Solo | MuteČtenáři: ---

ad [22] a další > Prosím vás, a kde je řečeno něco o "konci postřehl, konci receptů" apod.? Končím tenhle "blog" v téhle podobě a jenom říkám, že nadále budu psát (budu-li, ovšem) jinam a jinak. A zrovna recepty jsou věc, kterou si (přinejmenším pro vlastní potřebu) úplně a navěky odpustit nechci.

[25] Vložil(a): Petr Staníček [web], 2005-08-29, 20:28 Solo | MuteČtenáři: ---

... ale jestli na nějaký nový projekt na téma "zápisník" dostanu chuť a rozhoupu se k němu za týden, nebo za rok, teď opravdu sám nevím.

[26] Vložil(a): Kaderas [web], 2005-08-29, 21:09 Solo | MuteČtenáři: ---

Možná trošku vybočím z diskuze ohledně konci pixyho ( přec jenom, tohle patří někam jinam, jen kdyby pixy nezamezil vložení komentáře) :))

Můžete mi někdo popsat, kde se nachází ona hranice gramotnosti?? Snažil jsem se nato přijít na svém blogu, ale marně :-D

[27] Vložil(a): thingwath, 2005-08-29, 21:34 Solo | MuteČtenáři: ---

Pixy zavírá a uživatelé nemozillních prohlížečů mají hranaté rohy, to je vostuda ;-) Eh, no nic :-)

[28] Vložil(a): VldýŠek, 2005-08-29, 21:47 Solo | MuteČtenáři: ---

Držím palce, a přeji chuť alespoň do práce.
Také se mi chce každý den méně a méně "čumět zase do monitoru" (to cituji mou vlčici ;-) )

Začínám vymetat antikvariáty a hledám perly psaného a tištěného textu.

[29] Vložil(a): Petr Staníček [web], 2005-08-29, 22:42 Solo | MuteČtenáři: ---

Tak jo, dobrá, otvírám, když o to tak stojíte.

[30] Vložil(a): Jago, 2005-08-29, 23:55 Solo | MuteČtenáři: ---

Sorry, musím oponovat. Zajímavé by mělo být zjištění, jaké procento lidí se dokáže orientovat v průměrném prostředí, které má k dispozici. Nepočítám domácí počítače, tam je možno si (legálně?) natahat cokoliv, ale počítače firemní. Nejste-li zrovna adminem, nenainstalujete si v práci nic, co vám Velký náčelník nedovolí. A nedovolí vám prakticky nic, protože firma má licencovaný nějaký balík SW a nehodlá platit za nic jiného.
Dále, prosím, vezměte na vědomí, že spousta lidí používá IT metodou nejmenšího odporu - "takhle mě to naučili, funguje to, tak co?", i když sledující to odborník hyne.
Ona je otázka, co je to ta "gramotnost". Je gramotný ten, kdo umí číst jen text psaný velkými písmeny, nebo až ten, kdo přečte rukopis, nebo ten, kdo přečte i rukopisný text psaný německým švabachem?
Svět se mění a IT s ním, za pár let bude zase někde jinde. Neohrnujte nos nad tím, co má národ k omezené dispozici, protože vy znáte víc. Mimochodem: uměli byste napsat program ve strojovém kódu a v absolutních adresách, majíce k dispozici 40 k slov operační paměti? Já tak začínal...

[31] Vložil(a): Arthur Dent, 2005-08-30, 08:43 Solo | MuteČtenáři:  + +

[30] "Cesta nejmenšího odporu" je začasté cesta do pekel. To mě takhle kdysi učili, že knížka se čte zepředu, začínám vlevo nahoře a čtu doprava dolů a když mám přečteno, tak obracím list. Kdybych se držel téhle "cesty nejmenšího odporu" protože mne to někdo naučil, tak v knihách nic nenajdu... :)
 
"Gramotný" je dle mého názoru ten, kdo dokáže přečíst co potřebuje a pokud něco nepřečte, tak si s tím adekvátně poradí! :) (Příklad: Dostanu do ruky německý manuskript ze sedmnáctého století, tak půjdu za někým, kdo to písmo zná a nechám si udělat opis latinkou).

A pozor! U "klasické" gramotnosti existuje pododdíl "funkční gramotnost", znamenající, že dotyčný nejen přeslabikuje text, ale i pochopí smysl. Totéž existuje i u té "počítačové" a stejně jako u té klasické je mezi těmito dvěma gramotnostmi ještě dlouhá cesta. (Asi tak dlouhá, jako je od "umět řídit" k "umět jezdit autem").

A tady je právě ten zakopaný foxteriér, protože spousta uživatelů kliká "na třetí ikonu", popř. "v levém menu druhé odspoda". V analogii s knižkami by to byl naučený postup: "Obsah je vždy na šesté straně od konce". A pokud bych vzal do ruky knihu, nalistoval "šestou od konce" a tam četl obsah, tak bych se dočkal častých zklamání coby "funkčně negramotný".

Neohrnuju nos nad tím, co má národ k omezené dispozici, ale s chutí ohrnu nos nad omezenými výzkumy... ;)

PS: Ano, dokázali. Takhle nás začínalo víc. Já to třeba využívám dodneška a občas zasahuju do HEX souborů. A k dispozici mívám i mnohem míň paměti! :)

PPS: I já jsem dle podobných výzkumů "negramotný", protože - posazen před MS Excel s pokynem "Potřebuju spojit tadyty tři políčka a semhle vyplnit datum od ledna do prosince, slovy..." - nevím ani zbla. Má obživa a denní chleba je na hony vzdálena Wordu, Excelu či Outlooku a požadavkům "Chci změnit barvu písma v mejlu!"

Jenže jsem "funkčně gramotný", takže si i s takovými ptákovinami poradím... :)

[32] Vložil(a): error414, 2005-08-30, 09:55 Solo | MuteČtenáři: ---

Posledni dobou jsem musel zacit pracovat s Excelem a Wordem (verze:2003), jsou to strasne programy.

Priklad: Kdyz mam otevrene dve okna Excelu a chci jedno zavrit tak musim zavirat tim mensim krizek i kdyz jsou otevrene dve instance.

A tokovych odchylek je vice, sice jsou to drobnosti, ale pekne to stezuje praci. Asi tak.

[33] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2005-08-30, 14:51 Solo | MuteČtenáři: ---

[31] Ať se taky krapet pobavíš - já se včera stal terčem posměšků vlastní ženy, že jsem počítačový analfabet.

Potřeboval jsem zkopírovat URL a pastnout ho do WinIE. Nějakou dobu už používám jenom Cmd+C/Cmd+V, přičemž ty klávesy leží těsně vedle sebe a jde to děsně přirozeně palcem a ukazovákem. Že je na PC-klávesnici místo Cmd (jablko) klávesa Alt, to mi vždycky dojde hodně rychle. Jenže zkus tímhle způsobem stisknout Ctlr+C/Ctrl-V...

Abych nenapínal - málem jsem si vykloubil ruku a loket si otloukl o (blízkostojící) skříň. Ženská, která kousek za mnou věšela prádlo, se děsně řehtala jaký jsem to pako, že počítač se přece ovládá všema deseti prsty, a že mám raději zůstat u svých pixelů, protože práci s počítačem houby rozumím. Tak pravil znalec ikonek Wordu a Excelu a mě nezbylo než sklopit uši, páč jsem chtěl, aby mi uvařila a taky se pomalu blížil večer ;-)

Jo jo, počítačová gramotnost je holt děsně relativní a všechno záleží na úhlu pohledu...

[34] Vložil(a): Jago, 2005-08-30, 15:05 Solo | MuteČtenáři: ---

[31] A jsme u toho. Co se tedy vlastně měřilo, jak solidní byla zvolená metoda a jaká je interpretace výsledků? Má smysl? A co s těmi výsledky uděláme? Podle toho, co jsem zběžně četl v denním tisku, bych obdržené číslo přirovnal k onomu vyprodukovanému Hlubinou myšlení, i když je nižší. Na Ministerstvo počítačových her mám svůj názor a tahle akce ho potvrdila.

[35] Vložil(a): Pavel Kout [web], 2005-08-30, 15:27 Solo | MuteČtenáři: ---

Ještě jsem si vzpomněl na deset let starou historku. Tehdy vypsal budějcký špitál konkurs na správce počítačové učebny. Při pohovoru jsem zazářil, když jsem na otázku "jak se ovládá příkaz XYZ" odpověděl, že sice netuším, ale když ho napíšu do promptu s přepínačem /?, tak se to dozvím. Po spatření úžasu ve tváři naproti sedícího pracovníka jsem tenkrát poprvé uvěřil, že bych mohl být počítačově gramotný :-) (Pointa se nekonala - když mi řekli, kolik bych mohl dostávat peněz.)

[36] Vložil(a): džidžir, 2005-09-02, 17:31 Solo | MuteČtenáři: ---

[32] taky jsem se jeden 4as dost podivoval tomu zváštnímu mixu MDI/SDI - co dokument, to tlačítko v taskbaru (SDI), ale když kliknu na tlačítko Zavřít v titulku, tak to zareaguje jako MDI - zeptá se na uložen změn a skončí...


Váš názor

Přidat nový komentář

Váš komentář

Přidávání komentářů k tomuto příspěvku již bylo ukončeno.

Chcete-li autorovi přesto sdělit nějakou podstatnou informaci, která se příspěvku týká, kontaktujte jej e-mailem. RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: [stránka generována dynamicky]