Dogma W4 - detaily a vysvětlení

Ad 3. Struktura dokumentu

Autor musí zajistit, že dokument a jeho kód věrně odrážejí sémantiku a strukturu obsahu.

Sémantické značky velmi účinně napomáhají k orientaci v dokumentu i jeho automatickému zpracování. Pokud nebudeme používat značky k účelu, než k jakému jsou určeny, nebo pokud budeme používat nadpisy různých úrovní náhodně a bez ohledu na strukturu obsahu, všechny výhody struktury tím popřeme a odstraníme z dokumentu sémantickou informaci.

Hlavnímu sdělení dokumentu smí předcházet pouze informace, které se čtenář má dozvědět, než toto sdělení začne číst.

Detailně: Kód dodržuje toto pořadí informací: prolog - sdělení - ostatní informace.

Jediným důvodem, proč kdokoli navštíví naši stránku, je informace, kterou na ní čtenářům sdělujeme. Všechny ostatní informace proto musí být až za ní, neboť uživatele zajímají teprve potom, co si přečte sdělení dokumentu. Pokud toto sdělení nenajde ihned a zřetelně prezentované, odchází, aniž by jej ostatní informace zajímaly.

Detailně: Součástí prologu musí být identifikace dokumentu obsahující nadpis nejvyšší úrovně, který je v dokumentu použit právě jednou, a výstižně uvozuje sdělení dokumentu. Dále prolog obsahuje jen informace nezbytné k pochopení smyslu a kontextu obsahu. Vše, co nepatří do prologu, ani netvoří sdělení dokumentu, musí být umístěno až za tímto sdělením.

Před hlavní informaci proto můžeme umístit jen naprosto nezbytné údaje - vše co lze, musí být umístěno až za ní. Předcházet jí musí především identifikace dokumentu, uvozující jeho obsah, případně zasazující jej do kontextu okolních dokumentů. To se obvykle zajišťuje nadpisem nejvyšší úrovně. Je zvykem, že je považován za název celého dokumentu, proto jej nesmíme v dokumentu použít víckrát.

Do prologu dokumentu můžeme umístit i další informace, které usnadňují pochopení a použití dokumentu. Např. odkazy dovnitř dokumentu, odkazy na jiné jazykové verze, odkazy na jiné zpracování dokumentu (např. alternativní styl) atd. Cokoli, co čtenář nemusí vědět ještě před tím, než si přečte hlavní informaci dokumentu, nemá v prologu místo.

Pomocí stylů můžeme vytvořit i jiné vizuální uspořádání jednotlivých částí dokumentu, i zde musíme klást důraz na hlavní sdělení a zobrazit jej tak, aby stránce dominovalo.

Tělo dokumentu nesmí obsahovat značky, které nenesou sémantickou nebo strukturální informaci, ani obsah, který má pouze prezentační charakter.

Nesémantické značky nemají v dokumentech místo. Autor musí předpokládat libovolný způsob prezentace dokumentu, pro popis vzhledu slouží např. kaskádové styly nebo skripty. Lze použít pouze "neutrální" značky <div> a <span>, které nemají žádný sémantický, ale ani prezentační význam.

Detailně: Tělo dokumentu nesmí obsahovat objekty či obrázky, jejichž účel je pouze prezentační, nebo jejichž informační hodnotu tvoří pouze zobrazení textu.

Obrázky, které nenesou informační hodnotu a slouží pouze pro grafickou úpravu stránky, nesmí být v kódu umístěny. Pro jejich zobrazení na stránce lze použít např. kaskádové styly. Obrázky mohou zobrazovat text, jen pokud mají za cíl ukázat jeho grafickou prezentaci (ukázky typografie, logotyp atd.). Takto zobrazený text ale nesmí být součástí sdělení dokumentu.