Krok 3. Mlžte rafinovaně: nechte je tápat a blouditPříklad

Pizzerie Apollo

http://mujweb.cz/www/pizzerie.apollo/pizza.htm - nahled

Originální stránky
Obrázek v plné velikosti
Archivovaná stránka (2003-04-02)

Jeden z výsledků vyhledávání slov "pizzerie rozvoz". Jen moje náhodná znalost, že Mariánské hory jsou částí Ostravy, mi napoví, že z druhého konce republiky by mi přivezli pizzu už asi pěkně studenou. Nejčastěji se na uvedení kompletní adresy zapomíná právě na lokálně zaměřených webech: autory obvykle vůbec nenapadne, že jejich stránky mohou navštívit lidé z opačného konce země (nebo zeměkoule).


Velmi časté je, že sice firma své poslání oznámí hned v úvodu, barvitě popíše svůj sortiment a služby, až se zákazníkovi sliny sbíhají — jenže jaksi "pozapomene" na některé podstatné maličkosti.

Nedávno jsme pro naši novou kuchyň vybírali výrobce kuchyňských linek na míru. Ve vyhledávači jsem si našel celkem dlouhý seznam dodavatelů. Po dlouhém vybírání jsme skončili u výborné nabídky — přesně vyhovoval styl a variabilita vyráběných linek, ceny byly velmi přijatelné. Ostatní výsledky jsem zavřel a začal se věnovat jen této konkrétní nabídce, která se nám nadmíru zamlouvala. Jak jsem tak koukal na obrázky a probíral se sortimentem, vůbec mi nedošlo, že zde úplně chybí sídlo firmy. Nepřemýšlel jsem nad tím: při vyhledávání jsem totiž zadával i jméno našeho města a u většiny předchozích výrobců jsem zaregistroval, že jsou z blízkého okolí. Bohužel na této stránce se vyskytovalo naše město v úplně jiném kontextu. Teprve po delší době mi to došlo a až z odpovědi na můj e-mailový dotaz jsem se dozvěděl, že firma samozřejmě sídlí asi 400 km daleko...

Zamlčet přesné sídlo provozovny je zvlášť účinná mlžicí strategie, především u firem s výhradně lokální působností. A nejlépe, když se vše ještě zabalí pod nadpis "Jak se k nám dostanete", kde bude uvedeno něco v tomto duchu: Najdete nás na hlavní ulici (naproti supermarketu). Pokud pojedete ze severu, hned za benzínkou odbočte doprava a po třech blocích doleva. Sídlíme v šedivé budově po pravé straně. Což je popis, podle kterého najdete správný dům v Benešově, Chihuahue i Kjótu.

Nikdy nevíte, odkud si uživatelé vaše stránky právě prohlížejí. Pokud neupřesníte svou adresu, návštěvník si nemůže být jistý ani kontinentem, natož městem, kde vás má hledat.TOPlist