Krok 6. Teď tu jsem... A teď zase neUživatelé jsou různí a jiné. Na vaše stránky se můžou dostat těmi nejobskurnějšími cestami. Nejsou výjimkou tací, kteří když odněkud zjistí adresu www.nasefirma.cz, otevřou si Google či nějaký jiný oblíbený vyhledávač, do něj tuhle adresu napíší a pak kliknou na první odkaz, který se jim zobrazí.

Většina lidí nezná frekvenční rozsah laserů a napětí v obvodech ve svém stereu. Umí do něj pouze strčit CD a zmáčknout "play". Stejně tak typický uživatel Internetu vůbec nerozumí technologiím, které používá. Nechápe, co znamenají webové adresy, jak fungují a jaký význam mají jejich jednotlivé části. Má jen několik málo naučených postupů, které používá do omrzení.


Příklad

Palace Cinemas

http://www.palacecinemas.cz - nahled

Originální stránky
Obrázek v plné velikosti
Archivovaná stránka (2003-08-07)

http://palacecinemas.cz - nahled

Originální stránky
Obrázek v plné velikosti
Archivovaná stránka (2003-08-07)

Adresa (URL) palacecinemas.cz je evidentně směřována na jiné stránky než adresa www.palacecinemas.cz. Zdá se, že zde správce zapomněl stránky z doby výroby webu a po jeho dokončení už si nevzpomněl udělat potřebné úpravy. Pokud budu hledat program tohoto multiplexu a nebudu znát jejich adresu, asi zkusím napsat něco jako "palacecinemas.cz". Když před to napíšu "www.", mám štěstí. Když ne, dozvím se, že stránky jsou ve výstavbě, a nejspíš půjdu jinam. U konkurenčního Village Cinemas aspoň server villagecinemas.cz neexistuje, můžu zkusit "www." doplnit.


I téhle neznalosti našich potenciálních návštěvníků můžeme využívat k jejich efektivnímu odhánění. Část uživatelů automaticky před jakoukoli adresu napíše "www.", jiní ho zase zásadně vynechávají. Spoléhají na to, že obvykle se na adresách nasefirma.comwww.nasefirma.com nachází totéž. Což nemusí být nutně pravda, ale často to tak je.

Skvěle jim proto zamotáte hlavy, když například na adresu nasefirma.com umístíte přesměrování na www3.nasefirma.com, zatímco na adrese www.nasefirma.com bude hlášení, že "tato doména neexistuje".

Uživatelé většinou předpodkládají, že počáteční "www." v adrese webu je jen jakýsi ozdobný přívěšek. Že stránky jim budou "fungovat" s ním i bez něj. Pokud na adrese bez "www." nic není, mohou ho zkusit doplnit (nebo to za ně automaticky udělá prohlížeč). Pokud tam ale něco je, a dokonce tam je něco jiného, než na adrese začínající "www.", bude to velmi účinné matení návštěvníků.TOPlist