Rozpaky reformovaného Radiožurnálu [příspěvek v archivu]

ČRo 1 Radiožurnál od listopadu řídí Barbora Tachecí a nejmarkantněji jsou její zásahy vidět od včerejška, kdy odstartovala většina novinek a změn, které ve vysílání její tým připravil.

Jako posluchač rozhodně vítám pevnější ukotvení programového schématu: u zpravodajského rádia je dobré vědět, že přesně v půl a v celou jsou vždy zprávy, že v dopravní špičce je Zelená vlna každou celou čtvrthodinu atd. Včera si prvně odsloužila svou dopolední směnu Lucie Výborná, jejíhož hlasu jsem se na RŽ bál, a příjemně mě překvapila svou profesionálnější – „veřejnoprávní“ – polohou, tak odlišnou od bulvárně rozjuchaného projevu, který jsem u ní pouze znal a který jsem nedokázal vydržet. Snad jí to vydrží. (Doplnění: Bohužel jsem ji už slyšel podstatně déle v kuse než jen oněch několik útržkovitých minut. Dikce není vše, povrchní a hloupý bulvár má snad v krvi. Na Radiožurnálu se to poslouchat nedá.) Zrušený Motožurnál mi ani trochu nechybí, považoval jsem ho za přežitek už dávno, změny ve sportovních pořadech nemůžu komentovat, protože mě extrémně nezajímají a přelaďuju při nich jinam. Ester Kočičková a Olaf Lávka mi chybět budou, ale na druhé straně souhlasím s tím, že po několika letech se vyčerpá a vyčpí i ten nejlepší formát.

Naopak větší prostor či spíš oprášení již pozapomenutých rozhlasových reportáží je příjemnou „novinkou“. Znávám je prakticky už jen z vysílání Prahy a občas ze Zápisníků zpravodajů, z běžného vysílání se reportáž prakticky vytratila a byla to škoda.

Extrémem pevného programového schématu je stereotyp. Odteď dnes a denně dopoledne v práci neuslyším už nikdy nikoho jiného než Lucii Výbornou, o víkendu přes poledne vždy Václava Žmolíka a odpoledne Patriku Strouhalovou atd. – ta představa trochu děsivě mrazí. Nové předěly a jingly zní divně, možná až trochu odfláknutě. Píp-píp jako oddělovač ve zprávách je otravné; rádobybombastické ohlášení typu „Ranní Radiožurnál a: Jan. Pokorný!“ zní stejně (blbě) jako vyzvání tanečníků na parket v televizní Stardance. Z nového sloganu by jeden brečel. Dryáčnické „Vaše rádio. Vaše ráádio!“ už znám odjinud a slyše ho na RŽ se vždy lehce orosím. A konečně to nejhorší: telefonáty poslouchačů. Já ty psychopatické výlevy (kdo jiný má potřebu exhibovat v éteru?) opravdu nemůžu slyšet a jak slyším v rádiu nějaké „Haló?“, musím přeladit jinam. Proslulá je tím Frekvence 1, kterou osobně považuji za krutý mučicí nástroj. Bohužel paní Tachecí přišla do RŽ právě odtud. Cítím nebezpečí – přinejmenším v dnešním dopoledním vysílání jdou telefonáty co chvíli. To se nedá vydržet!

Pozn.: Jestli Výborná (nebo kdokoli) ještě jednou ohlásí písničku ve stylu „Snad jsem to zavinil já a Olympic. Ta nejlepší hudba k nejlepšímu zpravodajství!,“ tak jim tam snad zajdu osobně otrávit kafe.

Radiožurnál a hudba: samostatné téma

Plně souhlasím s tím, že na zpravodajském rádiu má být hudba sekundární – v tom smyslu, že když je čas na zprávy, písnička se musí utnout, když se stane něco aktuálního, zpívání jde stranou. Ale rozhodně není podružná a už vůbec ne nedůležitá. Chápu i požadavky typu milá, neurážející, líbivá atd. Ale proč hned „průřez nejlepším z posledních desetiletí“? Až bude chtít Český rozhlas jednou hrát „to nejlepší z tohoto desetiletí“, tak co pustí, když v tomto desetiletí se hrálo pouze to nejlepší z desetiletí minulých? Staré písničky – jistě. Ale výhradně staré písničky? Já mám rád oldies a velmi často mám naladěno Oldies radio – ale že na Radiožurnálu slyším prakticky stejnou hudbu jako tam, mě ani trochu netěší. Cožpak jsou pojmy „milá, neurážející a líbivá“ a „nová, současná“ hudba v nějakém ostrém protikladu? To může svědčit leda o neschopné hudební dramaturgii. Já nechci, aby byl Radiožurnál oldies. Nechci, aby mi hrál dvacet a více let starou muziku a sem tam pro „oživení“ pustil deset let staré „novinky“. Já tam chci slyšet i současnou hudbu. Prosím…

Update: Právě hrají Kelly Family. Hudebním dramaturgem RŽ se podle všeho stal markýz de Sade.

Update: Zprávařka Kateřina Causidisová má projev a dikci stejnou, jako měla na Impulsu. A slyšet z jejích úst seriozní zpravodajství úplně stejně rozjuchaně, jako když světu vysmátě sdělovala, že Helenka si pořídila nového psíka – to je skutečně kulervoucí! – A Alexej Pyško může zajisté číst pohádky před spaním, přednášet Homéra nebo přednášet klasické monology, v tom bude vždy skvělý. Ale nápad udělat z něj „moderátora“ Zápisníku zahraničních zpravodajů se musel zrodit ve velmi zvláštní mysli.

Nejde to, nejde to, nejde to. Snažím se už několikátý den a pokaždé vydržím méně a vypnu to dřív. Nedokážu to poslouchat, Radiožurnál mi kroutí palce u nohou. Nejde to!

Petr Staníček, 2. 1. 2008 v 10.54 • Rubrika: Všeobecné8 komentářů u textu s názvem Rozpaky reformovaného Radiožurnálu

8 komentářů k článku »Rozpaky reformovaného Radiožurnálu«

[1] Vložil(a): Cat 2. 1. 2008 v 14.50

Radiožurnálu je škoda. Nicméně, z fungování Rady ČR, vnitrorádiové politiky (vyjma Kasíka) a různých lobby mám pocit, že jejich jediným záměrem je uvolnit vysílací prostor pro soukromé stanice. A zřejmě nejlepší cesta, jak toho dosáhnout, je podetnout Radiožurnál – nejlepšího koně Českého rozhlasu. Před chvilkou jsme si RŽ pustili (abychom si poslechli ty úžasné novinky) a šíleně nás vyděsil rozjásaný projev moderátora, naprosto nepadnoucím k formátu RŽ. Vydrželi jsme minutu.

Moc bych se divila, kdyby cesta z tohoto děsu-běsu byla snadná a záchrana přišla brzy. Dokážu si představit rozhořčenost solidních rozhlasáků, když vidí, jak to jde do háje. Fuj! A k tomu vědomí, že s tím nejde dělat téměř nic, protože vše nakonec závisí na Radě, která je skrz naskrz prolobbovaná… Můžete je kritizovat, oni vás hned druhý den vyhodí za hrubé porušení pracovní kázně (tuším na §52 zákoníku práce, s nímž vás asi jen tak někdo nezaměstná) a dosadí tam někoho mnohem horšího. Taková gesta si navíc může dovolit asi jen někdo bez závazku v podobě rodiny nebo s prachatou tetičkou. Těžko říct, jak z toho ven.

[2] Vložil(a): roj 2. 1. 2008 v 22.14

Ktere reportaze mas na mysli? Ja jsem k lepsimu nezaznamenal ZADNOU zmenu, snad jen ty jingly uz nezneji tak teploussky.

[3] Vložil(a): Laco 2. 1. 2008 v 23.53

Vnímám to stejně, Pixy. Je mi z toho smutno, opravdu mám pocit, že mi ukradli poslední rozhlas mezi rádii. Po dnešní ledové sprše si musím naordinovat pauzu (vrátím se nejspíše na Radio 1, alespoň v tom nejkritičtějším čase 9:00–15:00), po pár týdnech se zkusím vrátit zpět.

Dnes jsem si vyměnil pár e-mailů s Janem Pokorným. Alespoň trochu mě tato komunikace naplnila nadějí, že se snad brzy již bude lépe.

[4] Vložil(a): MartinV 3. 1. 2008 v 0.56

RŽ byl snad jediné rádio, co se u nás na „vesnici“ dalo v autě poslouchat, ale poté, co jsem dnes asi po dvacáté slyšel ten stupidní slogan O nejlepší hudbě a zpravodajství, musel sem přeladit :-(
Doma si naladim Radio Beat, kde hrají skvělou muziku a moderátoři mají klidný projev, ale co do auta netušim…

[5] Vložil(a): roj 3. 1. 2008 v 1.03

[4] mptrojky

Pro Pixyho Roj, Praha
Nejlepsi komentare k nejlepsim clankum!

[6] Vložil(a): dgx 3. 1. 2008 v 1.17

Vy tu tak naříkáte nad novým ČRo 1, že jste snad nikdy neslyšeli ČRo Brno href=„http://­www.rozhlas.cz/brno/pro­gram/“ rel=„nofollow“>http:/­/www.rozhlas.cz/brno/pro­gram/. První čtenář, který vydrží poslouchat tuto stanici nepřetržitě po dobu čtyř hodin, obdrží dárkový poukaz na pobyt v psychiatrickém zařízení dle vlastního výběru.

[7] Vložil(a): MartinV 3. 1. 2008 v 9.45

[5]Diky za tip ;-). MPtři neni problem, ale asi sem divnej, když rád v autě poslouchám zpravodajství a rozhovory se zajímavými lidmi.

[8] Vložil(a): agathaxie 3. 1. 2008 v 17.31

Zkuste třeba Radio Česko aka BBC. Od 8–11 a od 13–16 jen zprávy, analýzy, rozhovory, komentáře, atp. V ostatních časech vysílají BBC World anglicky, což je někdy taky zajímavý. Hudbu jsem na Radiožurnálu nesnášel už dávno, rozjuchané komentátory většinou nemusím.

Na radiožurnálu mi kdysi hrozně vadilo to mrhání časem. Zajímavý host, zajímavý rozhovor, ale oni to musí po třech otázkách ředit písničkou. Já to pak neslyším celý a hrozně mě to štve. Byl to pro mě zdroj frustrace:-)

Váš komentář

Upozornění: Pokud vás téma tohoto příspěvku nezajímá, nebaví, dotýká se vás či vás dokonce uráží, tak prosím odejděte a pokud možno se nadále ve vlastním zájmu dalším podobným vyhýbejte. Hlavně se to prosím nesnažte autorovi sdělovat v komentářích, takové příspěvky nikoho nezajímají a budou nejspíš vymazány. Totéž platí pro vaše názory na osobu autora, na jiné přispěvatele, mluvení z cesty, ze spaní či pod vlivem omamných látek a další podobné výlevy nesouvisející s tématem článku. Jinými slovy, toto je prostor soukromého blogu určený pro komentování příspěvku publikovaného výše, nikoli k chatování a volné diskusi. Děkuji za pochopení.

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.