Další zlomový bod webdesignu: konec éry fullscreenu [příspěvek v archivu]

V posledních týdnech hned z několika zdrojů přicházely informace o tom, jak významně stoupl podíl vyšších rozlišení obrazovek u uživatelů internetu (viz např. zpráva Navrcholu.cz). Vyplývá z nich ned několik faktů. Jednak to, že rozlišení 800×600 je již skutečně minoritní (pokles z 12 % na 3 %) a že nadpoloviční většina uživatelů už používá displej s rozlišením 1280×1024 a větším.

V tuhle chvíli manažeři webových projektů myslící koleny jásají a jímají se úkolovat své designery k předělání webu do šířky 1280 px. Bohužel jen málokdo si uvědomuje, že z těch statistik vyplývá ještě jeden, podstatnější fakt: fullscreen je na ústupu. Stále méně lidí si už zvětšuje okno prohlížeče na celou obrazovku. Je to logické: čím větší displej máte, tím méně je praktické mít na něm jen jedinou informaci, jen jediné okno. Okno prohlížeče se stránkou je přes celou obrazovku zbytečně veliké, na velkém displeji se kolem něj vejde spousta dalších informací a jiných otevřených oken, obzvlášť na širokoúhlých displejích. Styl práce s počítačem se mění. (Pozn.: dlužno podotknout, že se bavíme o práci s Windows, např. na macu je tento způsob využívání pracovní plochy běžný odjakživa, macovské systémy fullscreen standardně vůbec nepoužívají.)

Když si ty statistiky prohlédneme pozorně, zjistíme, že zatímco rozlišení obrazovky setrvale stoupá, velikost okna prohlížeče nikoli – poměr šířky okna a šířky displeje výrazně klesá. Přes 50 % uživatelů má rozlišení vyšší než 1280 px na šířku, ale u více než 90 % uživatelů jsou okna prohlížeče užší než 1280 px! Nejčastější šířka okna se dnes pohybuje kolem 1100 px. Je samozřejmě nutné počítat i s poměrně významnými statistickými chybami, např. s faktem, že někteří uživatelé se přepnou do fullscreenu až po načtení stránky, což se ve statistikách nemusí projevit, přítomnost různých postranních lišt, zužujících dotupný prostor apod.

Ale trend je podle všeho poměrně jasný: styl práce s PC se mění, zobrazování oken ve fullscreenu přestává být tak samozřejmé a běžné jako ještě před pár lety. Uživatelé se učí pracovat s okny menšími než je šířka obrazovky, dynamicky měnit jejich rozměry podle potřeby a využívat pracovní plochu pro zobrazení více informací najednou. A webdesign se musí této skutečnosti přizpůsobit. Doposud si všichni hlídali majoritní rozlišení a tomu přizpůsobovali fixní šířky webů. 770 a později 960 px byla dlouho pro mnoho webdesignérů (a především jejich manažerů) čísla magická a nedotknutelná. Ovšem s tím, jak se rozměry oken prohlížečů na straně uživatelů stávají variabilnějšími a dynamičtějšími, musí být dynamičtější i webdesign.

Logickým trendem proto bude upouštět od fixních rozměrů a používat pružné šířky; navrhovat layouty co nejlépe se přizpůsobující se uživateli – okamžitému rozměru okna prohlížeče i zvolené velikosti písma. Ideálním řešením je používání pružných em-layoutů ve stanovených mezích – s danou minimální a maximální šířkou. Vlastnosti CSS min-width a max-width dnes podporuje už i IE, je velmi příjemné je používat.

Design moderního webu se musí přizpůsobovat uživateli a nemá požadovat, aby se uživatel přizpůsoboval je­mu.

Petr Staníček, 30. 6. 2008 v 12.09 • Rubrika: IT, Všeobecné, Webdesign12 komentářů u textu s názvem Další zlomový bod webdesignu: konec éry fullscreenu

12 komentářů k článku »Další zlomový bod webdesignu: konec éry fullscreenu«

[1] Vložil(a): Pavel Kout 30. 6. 2008 v 14.45

Myslím, že čas pružných layoutů přijde až s vymizením IE6. Sice by bylo možné použít expressions, ale s nimi nemám zrovna nejlepší zkušenosti (resp. jsou-li na jedné stránce použity vícekrát). K tomu přidej podivné počítání šířek (plaváčci, dědičnost a další ingredience). Pořád se toho bojím. neříkám u jednoduchého layoutu se dvěma sloupci, ale třeba na shopu s hromadou obtékaných boxů bych do toho zatím raději nešel.

V souvislosti v tématem tvého článku by mě potěšilo, kdyby se ve statistikách přestalo objevovat fyzické rozlišení displejů a konečně by je nahradily reálné velikosti viewportů.

[2] Vložil(a): David Grudl 30. 6. 2008 v 15.07

[1] expressions umí shodit záplatovaný IE6 a nemusíš je ani mít na stránce vícekrát. Na min-width sice existuje čistě CSS hack href=„http://­knowhow.david­grudl.com/css/i­e6-min-max-width/min-width-pure-css.html“ rel=„nofollow“>http:/­/knowhow.david­grudl.com/css/i­e6-min-max-width/min-width-pure-css.html, ale taky raději elastický web pro IE6 zafixuju na pevnou šířku.

[3] Vložil(a): Pixy 30. 6. 2008 v 15.47

Přesně jak píše David – min/max-width je přece krásně snadno degradovatelné, tzn. minoritní browsery, co to nepodporují, holt dostanou fixní rozměry. To je asi ideální řešení. A IE6 už JE minoritní browser.

[4] Vložil(a): David Grudl 30. 6. 2008 v 17.03

[3] Minoritní? :-)

Ono je strašně pěkné, že 5 % se dá interpretovat jako „třetí nejpoužívanější prohlížeč“ (zastánci Opery) nebo 30 % jako „těžký konkurent IE“ (zastánci Firefoxe) nebo 30 % jako „minoritní browser“ (když přání konce IE 6 je otcem myšlenky).

[5] Vložil(a): Pixy 30. 6. 2008 v 17.26

[4] Však ty víš, jak to myslím. Dnes už hluboko pod třicet a setrvalý pokles. ;-)

[6] Vložil(a): Sniper 30. 6. 2008 v 20.01

Na jednu stranu roste rozliseni a 800×600 mizi, na druhou stranu ale zase prichazi moda malejch displayu. Osobne si rikam, ze tak za pul roku budem optimalizovat styl screen na 1024×768 a styl handheld na 640×480 vcetne grafiky. A jestli se prosadi poradne Asus Eee, tak to bude jeste zajimavejsi.

[7] Vložil(a): roj 1. 7. 2008 v 17.22

[0] To zni jak rajska hudba1

[4] IE 6 je tězce minořitní prohlizec! Za posledni rok jsem ho pouzival 0.0005% casu!

[8] Vložil(a): petr_ 1. 7. 2008 v 19.27

podle http://www.toplist.cz/stat/?… je IE6 cca na 27%, tzn. 3. nejpouzivanejsi prohlizec :-)

[9] Vložil(a): Pixy 1. 7. 2008 v 21.47

[8] Ale to přece všichni vědí. Proboha, chápe tady aspoň někdo, co vlastně znamená slovo „minoritní“? :-(

[10] Vložil(a): David Grudl 2. 7. 2008 v 10.27

[9] znamená to, že ho používají cigoši a vietnamci?

[11] Vložil(a): Pavel Kout 2. 7. 2008 v 14.27

[10] … a tančící Džamila s duhovou vlajkou na zádech. Už zapomínáš… ;-)

[12] Vložil(a): wiki 4. 7. 2008 v 15.32

[10] LOL

Váš komentář

Upozornění: Pokud vás téma tohoto příspěvku nezajímá, nebaví, dotýká se vás či vás dokonce uráží, tak prosím odejděte a pokud možno se nadále ve vlastním zájmu dalším podobným vyhýbejte. Hlavně se to prosím nesnažte autorovi sdělovat v komentářích, takové příspěvky nikoho nezajímají a budou nejspíš vymazány. Totéž platí pro vaše názory na osobu autora, na jiné přispěvatele, mluvení z cesty, ze spaní či pod vlivem omamných látek a další podobné výlevy nesouvisející s tématem článku. Jinými slovy, toto je prostor soukromého blogu určený pro komentování příspěvku publikovaného výše, nikoli k chatování a volné diskusi. Děkuji za pochopení.

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.