Dogma W4 - detaily a vysvětlení

Ad 7. Odkazy a aktivní prvky v dokumentu

Všechny odkazy a další aktivní prvky musí jasně popisovat svůj cíl a akci, kterou jejich aktivace způsobí.

Detailně: Obvyklá akce uživatele musí mít obvyklý důsledek.

Způsobí-li uživatelova akce jakoukoli změnu mimo prostor dokumentu (otevření nového okna, zavření okna stávajícího, zahájení stahování souboru), musí na to být uživatel předem upozorněn. Odkazy také musí být doprovázeny informací o typu, velikosti a způsobu zpracování cílového souboru, pokud směřují na soubor, který nelze prezentovat přímo v prohlížeči. Interakce s formulářovými prvky (výběr ze seznamu, zaškrtnutí políčka atd.) nesmí způsobit přechod na nový dokument.

Detailně: Každý odkaz musí jasně popisovat svůj cíl.

Odkazy typu "tady", "klikněte zde" apod. jsou zakázány. Rovněž popis potvrzovacích tlačítek formulářů musí zřetelně popisovat akci, která nastane po jejich aktivaci. Texty "odeslat", "smazat", "hledat" jsou vhodné, naopak nevhodné jsou neurčité, odtažité či "veselé" popisy tlačítek.

Detailně: Odkazy se stejným popisem musí mít stejný cíl.

Mají-li dva odkazy v dokumentu stejný obsah, musí být stejný i jejich cíl. Jsou-li odkazy tvořeny ikonami, piktogramy, symboly, či názvy akcí shodnými pro více položek seznamu, lze popis cílů odlišit v atributu title. Např.:

Detailně: Odkazy dovnitř dokumentu musí vést na snadno rozpoznatelný a nezaměnitelný cíl.

U odkazů dovnitř dokumentu musí být cíl identifikovatelný v okolním obsahu a měl by korespondovat s textem odkazu (viz též Navigace - odkazy dovnitř dokumentu). Odkazy do automaticky číslovaných seznamů (např. <ol>) nesmí obsahovat hodnotu, která by mohla být pro cílovou položku vygenerována (např. "viz bod 9.2.1").

Odkazy musí zůstat podtrženy, pokud jejich podtržení nezakáže uživatel.

Detailně: hypertextové odkazy se zobrazují jako podtržený text dostatečně odlišné barvy než text okolní.

Autor nesmí žádným způsobem předepisovat takovou prezentaci odkazů, která může způsobit jejich záměnu s okolním textem či jinými prvky dokumentu. Především nesmí nijak zakazovat jejich podtržení a/nebo je zobrazovat barvou, která není dostatečně odlišná od okolního textu. Naopak, žádnému textu, který není odkazem, nesmí autor určit podtržení a/nebo jej zobrazit barvou použitou pro zobrazení odkazů. Autor nesmí nijak bránit uživateli v použití jiného stylu prezentace odkazů.

Autor nesmí měnit styl ukazatele (kurzoru) u prvků tvořících odkazy. Např. v případě HTML/XHTML nesmí být v CSS pro prvky <a> definována vlastnost cursor.

Přeformátování dokumentu smí způsobit pouze aktivace nějakého prvku.

Odkazy (i jiné prvky) musí být navrženy tak, aby interakce s uživatelem ovlivňující jejich vzhled nezpůsobila přeformátování dokumentu. Např. dynamické efekty (:hover, onmouseover) mohou měnit barvu a dekorace textu, styl pozadí či viditelnost (visibility) prvku. Rozměry prvku, velikost a tučnost písma či dokonce formát zobrazení (display) ale měnit nesmí - tyto změny mají za následek přeformátování okolních prvků a potažmo celého dokumentu, a mohou být proto provedeny jen na vyžádání uživatele (po aktivaci odkazu, stisku tlačítka atd.).