Zapečené těstoviny (Šunkofleky)

 • 500 g suchých těstovinových flíčků
 • 20 g + 1 lžíce sádla
 • 1 velká nebo 2 menší cibule
 • asi 500 g uzeného vepřového masa vcelku (žebra, krkovice, ocásek, nebo i libovější)
 • 6 vajec
 • sůl, mletý černý pepř

4_hobbys_sunkofleky_kluci_v_akci_z_uzeneho_masa_plockova

 1. Uzené maso důkladně opláchneme ve vlažné vodě, abychom je zbavili pozůstatků z udírny. Dáme do hrnce, zalijeme studenou vodou a uvaříme do měkka. V tlakovém hrnci to trvá asi 40 minut, v obyčejném něco přes hodinu. Maso vybereme, vývar ponecháme v hrnci.
 2. Uvařené maso obereme z kostí, případně trochu překrájíme. Zbylý odpad – kosti, chrupavky – vrátíme do hrnce, přilijeme půl litru vody, přivedeme k varu, necháme velmi volným varem „táhnout“ a použijeme na uzenou polévku.
 3. Necháme rozehřát troubu na 200 °C.
 4. Do jiného hrnce dáme vařit dostatečné množství vody na flíčky. Přivedeme ji k varu, osolíme lžičkou soli, vsypeme fleky a hned zamícháme, aby se neslepily u dna. Vaříme jen asi pět minut, aby flíčky zůstaly tuhé – při zapékání změknou. Pak je scedíme a promastíme lžicí sádla (opět proto, aby se neslepily).
 5. Jednu velkou nebo dvě menší cibule pokrájíme najemno a dáme zesklovatět na lžíci sádla. Pak přidáme maso a společně chvíli restujeme.
 6. Maso s cibulí vmícháme do uvařených flíčků. Dbáme, aby bylo maso v těstovinách rovnoměrně rozložené.
 7. Zapékací nádobu vmažeme sádlem. Těstoviny do ní nasypeme. V hrníčku rozšleháme vejce s trochou soli a mletého černého pepře. Vaječnou směsí důkladně prolijeme těstoviny. Přikryjeme poklicí a dáme do trouby při 200 °C zapéct. Po deseti minutách odklopíme, tukem, který je při krajích nádoby vypečený, pokrm pokapeme, zvýšíme teplotu a ještě zapékáme, dokud šunkofleky nemají na povrchu zlatavou kůrku.

5_hobbys_sunkofleky_kluci_v_akci_z_uzeneho_masa_plockova