Dítě ve státním krmníku [příspěvek v archivu]

Naší tříleté dceři nedáváme k jídlu zdaleka všechno. Maso má sama ráda jen bílé, a ještě jen málokdy, uzeniny nedostává vůbec, jen občas šunku. A pak nastoupí do školky, a tam si čtu jídelníček (pro tří- až čtyřleté děti!):

 • 1. 10. – smažené rybí filé, br. kaše, kyselá okurka
 • 2. 10. – oběd: čočka nakyselo, párek
 • 3. 10. – svačina: rohlík se salámovou pomazánkou; oběd: gulášová polévka, palačinky
 • 4. 10. – oběd: vařené uzené maso, br. kaše
 • 5. 10. – oběd: hamburská pečeně, knedlík

Děsně jsem držel palce Jamiemu Oliverovi, když se snažil prosadit svůj projekt Feed Me Better na ozdravení nabídky školních jídelen a záchranu čím dál obéznějších britských dětí. Pohříchu s ním pohořel. Nejen na odporu dětí, ale i kuchařek a dokonce i rodičů. Přece jen smažit hranolky a hamburgry a používat zmražené a předsmažené polotovary je o tolik snazší. Ale Británie se nevzdává a pracuje na dalších projektech, problém je přece jen dost vážný. Potěšitelné je, že i u nás to někomu dochází a pracuje se něčem podobném – nebo se o to aspoň snaží. „Čeští žáci dnes jedí až třikrát víc bílkovin – nejčastěji v mase – než děti v mnoha jiných evropských zemích,“ píše iDnes.

A rodiče jsou docela bezbranní, dítě je v tomto případě plně v rukou těch tlustých paní ve školních jídelnách, vymýšlejících ta vykrmovací a nezdravá menu. Štvalo mě to už dřív a teď, kdy se mě tento problém osobně dotýká a kdy jsou do mého dítěte nenuceně ládovány věci, které by doma nikdy nepozřelo, to cítím o to silněji.

Tohle nehodlám nechat jen tak. Nechci se smířit s tím, aby se do tříletých dětí cpaly nezdravé a přesolené uzeniny bezmála denně, aby denně musely mít maso, zeleninu znaly jen jako nepovinnou oblohu a místo té čerstvé dostávaly pikantní sladkokyselé okurčičky a nakládanou hanáckou směs. Před nástupem do školky bylo naše dítě zdravý, spontánní skoro-vegetarián: prostě má ráda zeleninu a ovoce a maso jí moc nechutnalo. Ve školce ale sní skoro všechno – jednak proto, že jde s davem, jednak jednoduše proto, že kdo sní oběd, dostane bonbon… :-(

Nechci to tak nechat. Jídelníček v naší školce i to rozdávání cukrátek se musí změnit. Držte mi palce.

Petr Staníček, 2. 10. 2007 v 10.02 • Rubrika: Všeobecné29 komentářů u textu s názvem Dítě ve státním krmníku

29 komentářů k článku »Dítě ve státním krmníku«

[1] Vložil(a): habendorf 2. 10. 2007 v 11.20

Ajeje, zas ten sebestředný a vlastní-dcerka-středný Staníček. Co si to vůbec dovoluje? Když zrovna není po ruce žádný mrtvý papež, zase se mu nelíbí mrtvý koník nacpaný do párku a následně do zažívacího traktu potomstva.

A ještě jedna z kategorie „já to už dávno říkal“ – … že ještě jednou doceníme ty skvělé hrachové kaše ohřívané stehny těch příšerných bab se síťkou místo účesu.

A teď vážně, tohle je fakt pro tříleté dítě nářez, nestačím se divit. Jsem zvědav jak pochodíš, mě se to bude týkat zhruba za rok a půl.

[2] Vložil(a): dgx 2. 10. 2007 v 11.46

Palce držím a jako motivaci doporučuji si stáhnout a pustit (ehm, teda zajít do kina na) film „Super Size Me“.

[3] Vložil(a): Cayman 2. 10. 2007 v 13.05

Zajímalo by mě, jak chceš docílit nějaké změny. Asi víš, že skoro všem okolo je to naprosto jedno, že většina rodičů (90%) je „spokojená“ a s tebou si určitě stěžovat nebudou ani se nepřidají k tvým návrhům na změny. Možná jo, ale to bych byl veeelký optimista.

Každopádně držím palce!

Jinak, připrav se na podobný boj, až dcera začne chodit do školy. Zážitky ze třídních schůzek, ignorance rodičů kolem, demence učitelů,… to poznáš teprve zážitek a co to je proti změně jídelníčku ve školce ;-)

[4] Vložil(a): obda 2. 10. 2007 v 13.05

Zajímalo by mne, co je na ty ostatní svačiny (v jídelníčku je jen jedna). Abych si udělal obrázek – taky se mne to bude týkat. Na druhou stranu naše děti těžko budou spontánní skoro-vegetariáni :)

[5] Vložil(a): Arthur Dent 2. 10. 2007 v 13.18

[3] Leda kdyby zahrál na kartu „traumatu ze školní jídelny“, což zažilo asi 87% dospělé populace… Od „To maso dojíš!“ až k „drožďové polévce“. Pak by se zvedl spontánní odpor.

[6] Vložil(a): Pixy 2. 10. 2007 v 13.38

[4] ostatní svačiny tento týden – chléb s medovým máslem; loupák, bílá káva; rohlík se sýrovou pomazánkou, mléko; jogurt, ovoce. V pohodě, žádný problém.

Jen nevím, proč myslíš, že vaše děti nebudou to či ono. Nejsi-li ovšem věštec. ;-) Jestli ale myslíš, že to má něco společného s tím, co jíte vy, tak to jsi vedle. My oba se ženou jsme spokojení masožrouti, není jídla nad dobrý steak; já jsem navíc párkař a uzenista… Ale vím, co jím, rozhoduju se svéprávně a vybírám si opravdu pečlivě. To malé dítě neumí. A kdyby umělo, vědělo by, že jakákoli uzenina není pro tříletý organismus ani trochu vhodná. Stejně jako smažená jídla, nadbytek soli a koření nebo výrazné chuti (třeba sladkokyselých nálevů).

[7] Vložil(a): Zdenek Burda 2. 10. 2007 v 15.10

Držím palec, pamatuji si, že jsem nemíval problémy s jídlem ve školce, ale na ZŠ to už bylo občas velmi nepříjemné.

[8] Vložil(a): cuketka 2. 10. 2007 v 15.18

dobré téma! ,)

i když v té situaci nejsem, dovedu si představit, jak by mě to pěkně sr.lo… myslím, že sondáž u ostatních ordičů na nějaké roičovské schůzce (jsou vůbec ve školce?? .) by nebyla marná… přidám dva linky:

http://www.spolvyziva.cz/
http://www.csvv.cz/

(ti lidi tam podobné věci často řeší, mohli by pomoct)

[9] Vložil(a): #13 2. 10. 2007 v 15.45

[7] Do školky jsem moc dlouho nechodil a nepamatuju si, co jsem tam jedl, ale jídelna na ZŠ i na SŠ byla strašná a řešil jsem spíš opačný problém – masa bylo proklatě málo. Tak tři kostičky na celý talíř :(

[10] Vložil(a): Mr. Cidermaster 2. 10. 2007 v 16.02

No tak to tedy docela ziram. Od te doby jsem navstevoval takovy ustav se v Cesku nic moc nezmenilo… Muj ctyrlety syn chodi do skolky (http://chapelhillcoop.com) v te nenavidene hamburgerove zemi USA a jidelnicek maji takovy, ze hledat tam nejake maso ci uzeninu da skutecne ohromnou praci. Smazena jidla, hamburgry, pizy a takovy podobny „junk food“ tam proste neexistuje. Jidelnicek je neskutecne pestry – ja sam jsem neveril co vsechno se da „vykouzlit“ aby to bylo zdrave a detem to chutnalo! Decka ta jidla tam miluji! Veskere suroviny tam nakupuji jen „organic“ a pestrost jidel je pro me neuveritelna – ale to je asi dano vsemi temi kulturnimi vlivy vsech tech pristehovalcu sem ;-)
Ja osobne jsem byl ohromne prekvapen – taky kdo by cekal neco takoveho v zemi McDonalds a pri mych vlastnich zkusenostech s UHO. Nemam ted pri ruce aktualni jidelnicek pro porovnani, pokusim se jej pripadne sehnat.

[11] Vložil(a): julie 2. 10. 2007 v 16.44

Kráásné téma! řešíme naprosto stejný problém a naprosto chápu Vaše rozhořčení…My jen máme to štěstí, že naše děti navštěvují školku v Brně, kde se vaří částečně z biopotravin a tzv. ochranná strava – 1× týdně bílé maso, 1× týdně ryba+ zdravé recepty z celozrnné mouky apod. Naši paní kuchařku si nosíme na rukách…Doporučuji jediné – zahájit nekompromisní debatu s vedením školky či školy, přizvat vedoucí kuchyně na schůzku a pokusit se přidat na svou stranu ostatní rodiče :-) Jak uvidíte na nástěnce „játrovou rýži“ okamžitě se ozvěte :-) Přeju hodně štěstí!

[12] Vložil(a): obda 2. 10. 2007 v 16.53

[6] Jasnovidec nejsem, ale dcera ve svých 17 měsících má maso opravdu ráda :) Přiznám se, že i ten řízek dostane (ale ten máme stejně jen párkrát za rok). Jinak uzeniny opravdu malé nedáváme. Ale museli jsme přizpůsobit náš jídelníček, s manželkou oba máme rádi ostrou čínu nebo chili con carne :( Někdy to jde vyřešit dochucením nakonec či vařením dvou verzí zvlášť, ale bohužel čína je hodně často smažená, tak si musíme občas nechat zajít chuť. Že by děti jedli něco zásadně jiného než rodiče, (tj. připravovat dvě opravdu různá jídla) to se mi moc nelíbí.
Držím palce – alespoň ty uzeniny by se ti mohlo podařit zrušit.

[13] Vložil(a): Palec 2. 10. 2007 v 19.22

Pokud dcerka chodí (nebo bude chodit) do té Rozdělovské školky vedle 5. ZŠ, lepší to asi nebude. Když tam chodila moje sestra (naposledy šest let zpátky, ale ve změnu nevěřím), naši rodiče si stěžovali, že s vedením není moc řeč. Nešlo o jídlo ani nebyla stížnost jen od jednoho člověka (konkrétní problém si už vážně nevybavím), ale jednání bylo i tak nepříjemné.
Netuším, jestli se situace od té doby nezměnila. Jak jsem napsal výše, nevěřím tomu. Přeji hodně štěstí a pevné nervy. (Palce držet nebudu, mě už tu drží všichni. :-))

[14] Vložil(a): Pixy 2. 10. 2007 v 21.24

[13] Ne, nechodí do téhle školky a vedení tamté je docela příjemné a snad bude vstřícné aspoň ke kompromisům. Nic víc ostatně není mým cílem. Dělat globální revoluci v mateřském školství dělat nehodlám.

[15] Vložil(a): Mirek 2. 10. 2007 v 22.36

Díky za podnětné téma. Naše holka má skoro 3 roky a brzy ji to taky čeká. Tímto prosím Julii, jestli by mi nedala tip, kam to jejich dítě chodí – jsem taky z Brna…
Jinak se domnívám, že problém není přímo v tom, že některá jídla jsou smažená, uzená apod. (nebo též z bílé mouky, mléka, cukru – viz ty svačinky, se kterými nemá Pixy potíže – já bych měl…), ale v tom, že je jich (těch „nezdravých“) prostě moc a v podstatě vytlačují čerstvou zeleninu a ovoce z jídelníčku. Dětem (a dospělým) to samozřejmě vyhovuje, protože je to výraznější, „chutnější“ (evolučně vyvinutý člověk cítí, že v zelenině není dostatek energie a dá vždy přednost potravě s větším obsahem tuku, cukru).
My naší Markétce IMHO velice chutně vaříme (hlavně žena) a já jí dávám všechno možné syrové – zeleninu, ovoce, oříšky, naklíčená semínka. Jí většinou absolutně odlišné věci, než co dneska převažuje v majoritní společnosti. Velice jí chutná, maso skoro nejí, ale sladké nebo smažené vždycky vyhraje nad sebelepším pokrmem ze zeleniny…
Jednou přijde mezi děti, co dlábou jen brambůrky a kolu a jsem zvědav, jak se s tím vypořádá… My se snažíme poskytnout jí alternativu, trochu „vychovat“, ale společenský tlak je silný a koneckonců nikdy člověk přesně neví, co je doopravdy zdravé a co ne. Já jsem přesvědčen, že nejzdravější je prostě od každého něco, pestrost, minimum tepelných úprav a když, tak šetrné (dušení, vaření). Tohle ale není rozhodně trend, běžné jídelníčky ve spol. stravování mi připadají „na jedno brdo“, samé fritování, smažení, sůl, cukr, éčka…
Přeji hodně úspěchů při vašich aktivitách ve vaší školce, Pixy. Je mi to velice sympatické.

[16] Vložil(a): presidente 2. 10. 2007 v 23.14

Zdravim,
otec má jednu jídelnu na starost,tak musím oponovat.Je to si ce základka,ale jak vidno jde to dělat i jinak.Maxx
Středa 03.10.07
Polevka cibulová s bramborem

 1. Přírodní vepřová pečeně, rýže
 2. Halušky s uzeninou, zelí
 3. Sojové maso v mrkvi, brambor, zeleninový salát

Ochucené mléko, mléko, čaj
Ovoce

Čtvrtek 04.10.07
Polévka slepičí s rýží

 1. Zapečené rybí filé s vejci a sýrem, brambor
 2. Koprová omáčka, hovězí maso, houskový knedlík
 3. Vaječný salát, pečivo

Ochucené mléko, mléko, čaj
Dezert

Pátek 05.10.07
Polévka kapustová

 1. Rajská omáčka, masové koule, těstoviny
 2. Králík na divoko, rýže
 3. Houbové rizoto, červená řepa

Džus, čaj
Ovoce

[17] Vložil(a): Palec 3. 10. 2007 v 6.18

[16] Takhle podobně to máme ve školní jídelně také. I když možná trochu méně zdravých jídel, ale ve výsledku je minimálně jedno denně. Vybíráme si ze tří jídel, přičemž třetí je vždycky označené jako „racio“ a je to obvykle úplně bez masa a naopak se spoustou zeleniny. Bohužel saláty se vedou jen jako přílohy a jako hlavní chod je vždy něco vařeného / dušeného atp.

[18] Vložil(a): julie 3. 10. 2007 v 7.42

Mirek: Školka je v Králově Poli na Božetěchové 15. :-) Hodně štěstí!

[19] Vložil(a): Majka 3. 10. 2007 v 10.12

Stravování ve školkách a školách se pravděpodobně nese v duchu: vyhovět normám a držet při zemi náklady.
Já se potýkám spíše s problémem, že dcera je na internátě a bohužel bez stravy. Má celiakii a v jídelně nejsou ochotni jí připravovat bezlepkové jídlo. Co bych dala za nezdravý řízek. Ikdyž pravda, u vás jde o problém s tříletým dítětem, kde takové množství uzenin a smaženého jídla, může do budoucna znamenat jisté zdravotní problémy. Držím palce a jsem zvědavá, jak ve své znaze změnit stravovací zvyklosti ve školce uspějete.

[20] Vložil(a): pavel1tu 3. 10. 2007 v 10.40

Držím palce a že nedopadneš jako my před 3mi lety.

Vedení školky na schůzce s rodiči zveřejnilo naši žádost, navrhlo řešení a dalo hlasovat.
Vzhledem k tomu, že zvedli pro tento případ předpokládanou cenu jídla o 50% byl jsem jediný pro :-(
Ne všem rodičům jde asi o zdraví jejich dětí – ne všechny rodiče na schůzce unesla dřevěná lavička (taková ta co se používá v tělocvičně) :-)

Teď dcerka chodí do školy, výběr je ze tří jídel, jedno vždy odpovídá zdravé výživě. Cena každého jídla je jiná. Platí se na konci měsíce inkasem, objednávání na celý měsíc funguje po internetu.

[21] Vložil(a): Andrej 3. 10. 2007 v 14.06

Dufam ze sa Vam Vas boj o normalne stravovanie podari. Btw: v parku ziadnu udeninu nenajdete…

[22] Vložil(a): Lukas 3. 10. 2007 v 16.29

Tak jste mě pěkně vyděsil. Podíval jsem se totiž na web mateřské školky, kam jednou bude chodit naše dítě. http://mselisky.cz
A vybírám z jídelníčku (vybral jsem podle mě nejdrsnější položky z jídelníčku na dva týdny):

 • čočka na kyselo, vejce, chléb, okurek
 • pomazánka z vepřového masa
 • polévka cibulová se sýrem, bramborové knedlíky s cibulkou
 • sekaná pečeně
 • vepřové maso na slanině

Jinak dobrá jídla, sám bych si pochutnal, ale pro čtyřleté dítě?

[23] Vložil(a): Jirka Sirka 4. 10. 2007 v 14.53

Pixy,

Doporučuji k přečtení zkušenosti rodičů, kteří si bojem se školkovou kuchyní již prošli:
http://www.rodina.cz/clanek5634.htm

a následnou reakci Ministerstva školství:
http://www.rodina.cz/clanek5684.htm

J.

[24] Vložil(a): tark 4. 10. 2007 v 15.26

Držím palce Pixy. Nicméně zjišťuju, že státní stravování je obecně problém… U nás ve škole pro změnu vaří tak, že se dá jíst většinou každé třetí jídlo… Co bych dal i za nezdravé, když mám 7–8 hodin denně…

[25] Vložil(a): HanysRR 7. 10. 2007 v 21.10

Taky doporucuju skolku v Brne – Bozetechova 15. Jidelnicek vytecny. Taky tam chodime…Mazec, se se potkaji lide ze stejne skolky na Pixym :)

[26] Vložil(a): pa3k 18. 10. 2007 v 23.14

A sakra. Realita ma doslova prefackala. Náš drobec má rok a štvrť a dúfam, že keď bude chodiť do škôlky, údeninami ho kŕmiť nebudú. Bojuj, držím palce.

[27] Vložil(a): a-c 21. 10. 2007 v 23.19

tohle jsou male veci a nez se to zlepsi, chvili to bude trvat. a pokud se vase dite stravuje jinak zdrave, nemyslim, ze by to melo nejaky vliv. lidske telo se vyporada s leccim. mnohem dulezitejsi je, aby ho nikde nenutili jist neco, co nechce. jako za nasich mladych let. krom toho – kdo dnes vlastne vi, co je zdrave, ze.

[28] Vložil(a): LLook 30. 10. 2007 v 8.24

[19] Moji dva malí bratranec a sestřenice tím trpí taky. Co ale říkal strejc, tak škola má prý přímo zákonnou povinnost zajistit stravování i těmto dětem. Taky to byl ale boj a nakonec to dopadá kompromisem, že on sám dodává jídelně suroviny (jako bezlepkové knedlíky apod.) a jídelna to pak akorát dokončí…

Pokud není ochotná jídelna, doporučuju obrátit se přímo na vedení toho internátu.

[29] Vložil(a): helf. 15. 2. 2009 v 12.47

Tak já tedy nevím. Ztrávily jsme se ségrou ve stejné školce i škole (tedy i v jejich jídelnách) dost času. Jídlo (no, mnohdy se to snad ani tak nazývat nedalo) bylo celkem otřesné. Možná by ho někdo ohodnotil jako zdravé (protože tyto pokrmy ve většině případů „nehyzdilo“ ani jediné zrnko soli a maso, když se vyskytovalo, bylo k neužvýkání), ale k jídlu rozhodně nebylo. Luštěniny s párkem střídalo UHO, UČO a UBO, případně bramborové knedlíky bůhví s čím. Když se vyskytovala zelenina, vypadala jako kdyby ji už někdo jedl přede mnou. Baštila jsem to a nemám pocit, že by to na mě zanechalo nějaké následky. Vždyť dítka snad nejí jen v té jídelně a na rodičích je, aby zajistili pestrost stravy. Dítě si stejně časem vybere svou stravovací cestu a já pochybuju, že se bude pod vlivem jídelny dopovat uzeninama, když je doma běžně nekonzumují rodiče.
Dneska je ségra specialistka na ryby a zeleninu. Já mám taky ráda zeleninu a zbožňuji ovoce, sýry a jogurty. Jo, maso si taky příležitostně dám, ale hranolky ani náhodou. Za to mám odpor k dušené mrkvi či květáku nebo špenátu (ty byly taky v jídelně často a jsou přece rádoby zdravě, ale v tom množství, které tou jídelnou projde, prostě chutné nebylo), který si dám jen když vím, že ho ukuchtila naše mamča. A obezita, kde by se to u zdravě žijícího dítěte vzalo.
Takže přeji hodně štěstí těm, co se snaží něco v jídelnách zlepšit, ale prosím, dejte pozor, aby to pak nebylo ještě horší.

Váš komentář

Upozornění: Pokud vás téma tohoto příspěvku nezajímá, nebaví, dotýká se vás či vás dokonce uráží, tak prosím odejděte a pokud možno se nadále ve vlastním zájmu dalším podobným vyhýbejte. Hlavně se to prosím nesnažte autorovi sdělovat v komentářích, takové příspěvky nikoho nezajímají a budou nejspíš vymazány. Totéž platí pro vaše názory na osobu autora, na jiné přispěvatele, mluvení z cesty, ze spaní či pod vlivem omamných látek a další podobné výlevy nesouvisející s tématem článku. Jinými slovy, toto je prostor soukromého blogu určený pro komentování příspěvku publikovaného výše, nikoli k chatování a volné diskusi. Děkuji za pochopení.

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.