Nový Firefox 3 a Mac OS X [příspěvek v archivu]

Na nový Firefox 3 jsem byl dost zvědavý. Ze všeho nejvíc na to, zda už konečně přestal (ve verzi pro Mac OS X) prznit česká písma, kreslit znaky s diakritikou větší či posunuté, případně vůbec nezobrazovat text některými písmy v určitých velikostech (jako tak činil s písmy Cambria či Calibri importovanými z Vist). Hurá sláva, podařilo se, Firefox konečně – po mnoha a mnoha letech – zobrazuje české texty korektně a pěkně.

FF3 a česká písma
Vykreslení českých znaků ve Firefoxu 3

Tím padla hlavní bariéra použitelnosti, a dnes už bych tak s klidem i radostí mohl nasadit FF jako svůj primární prohlížeč. Kdybych ovšem nebyl tak spokojeným uživatelem Safari.

Výrazně se také změnil vzhled prohlížeče. Teprve dodatečně jsem zjistil, že to, co vidím, není žádný univerzální design, ale že web Firefoxu mi podává stránky podle použitého systému a screenshoty i další informace vidím z maca ryze macovské, zatímco při pohledu z Windows uvidím něco úplně jiného. Pohříchu ale musím říct, že se mi ten macovský vzhled líbí podstatně víc než ten pro Windows (což je ale bezesporu zaujatý pohled, to nepopírám).

Nicméně první dojem záhy opadne a na ten druhý si už člověk začne všímat i negativ. Ač by to tak mohlo vypadat, Firefox nepoužívá systémové GUI, ale vykresluje si všechno sám. Podobně, ale jinak. Každý detail vypadá jako poměrně nepodstatná drobnost, ale mají velmi silný synergický efekt a v celku působí hodně výrazně. Stačí na obrázcích níže porovnat záhlaví okna Firefoxu a Safari.

Přijela k nám pouť

Co je v Safari (resp. v Mac OS X) tlumené, nenásilné, plynulé, působí ve FF3 řvavě a výrazně. Lišty a záložky mají příliš velký kontrast, přechody jsou výraznější, záložky jsou ve 3D umístěny v mnoha úrovních s výrazně většími rozestupy ve třetím rozměru.

FF3 screenshot
Testovací stránka ve Firefoxu 3 (Mac OS X 10.5.3)

Ve spojení s nadbytkem ikonek (byť velice pěkných a vkusných) působí celek až trochu pouťově, omalovánkově přeplácaný – výrazně na úkor obsahu načtené stránky, kterému má sloužit, a ne se s ním přetlačovat o pozornost.

„Nativní“ formulářové prvky

Další skutečně výraznou novinkou je radikální změna vykreslování formulářových prvků. Nově se je FF3 snaží vykreslovat v Aqua stylu, tedy aby vypadaly stejně jako v Safari nebo kdekoli v systému. Ale stejně jako v předchozím případě, dělá si to FF3 po svém – tak trochu to je Aqua rozhraní a tak trochu není. Na předchozím obrázku je vidět (především ve srovnání se snímkem ze Safari níže), jak se některé detaily liší. Obvykle už na první pohled, někdy ale zaregistrujete výraznou odlišnost až na ten druhý.

Safari screenshot
Tatáž stránka v Safari 3.1.1

Všechny prvky jsou o něco větší. Hezky to je vidět třeba na úvodní stránce Googlu, kde tlačítka zasahují až do vyhledávácího pole. Textová pole jsou při stejné velikosti písma vyšší, jako by rámeček se stínem byl vykreslen až dodatečně kolem obdélníkového prvku. Radia a checkboxy mají divné vertikální zarovnání a jsou ošklivě posunuty vůči textu (a ani čarování se svislým zarovnáním v CSS to moc nevylepší).

Nejmarkantnější rozdíl je vidět u selectu. I když se na první pohled tváří jako „macovský“, po rozbalení zjistíme, že chování se moc nezměnilo, zůstává ve stylu Windows. Nabídka selectu se rozbaluje vždy pod prvkem a hodnota v něm zůstává stejná, dokud se nevybere jiná. Porovnejte si chování ve FF a v Safari na screenshotech nebo přímo na testovací stránce. V případě dlouhých seznamů se nezobrazí šipky s autoscrollem, ale starý známý scrollbar po straně. A třešnička na vrchol: podívejte se na horní hranu toho selectu. Zatímco v Safari/systému je ostrá, jednopixelová, ve FF je ošklivě rozmazaná. Fuj.

Plužiny z naší družiny

Velké změny doznal „našeptávač“ pod adresním řádkem. Pokud do něj něco začnete psát, nezobrazí se už pouze prostý seznam vyhovujících URL, ale expresivně formátované dvouřádkové položky, s velkým výrazným nadpisem a malým a nevýrazným URL pod ním. Tady jsem úmysly vývojářů Firefoxu vůbec nepochopil. Nahrazení URL názvy webů a jejich slovními popisy je přece funkce, kterou dokáží ocenit především BFU – jenže ti zase do adresního řádku nikdy nepíší. To děláme my, poweruserové, které ale zase nemožnost se rychle orientovat v seznamu URL neskutečně irituje. Naštěstí je zde chytrý plugin Oldbar, který to umí odstranit a ty naddimenzované titulky odstranit.

Adresní řádek
Nový „našeptávač“ v adresním řádku

Co mě docela překvapilo, tak fakt, že Firefox 2 se neumí na FF3 sám upgradovat. O nové verzi nic nevěděl, na dotaz po updatu řekl, že žádný není. S takovou se o novém FF dozvědí jen praví nadšenci a 80 % řadových uživatelů (kterým FF naistaloval někdo jiný a jim je v zásadě jedno, co používají) o nějaké nové verzi nebude mít ani potuchy. A něco podobného platí i naopak: po instalaci prakticky všechny pluginy z FF2 přestanou fungovat a žádný update pro ně údajně neexistuje. Už jsem málem FF3 odinstalovával a vracel se k předchozí verzi, protože FF používám na vývoj a ladění a třeba bez Firebugu se neobejdu – ten ovšem zrovna patřil mezi ty „nepodporované“ bez updatu. Pak mě ale něco osvítilo a podíval jsem se na web FF do katalogu pluginů a hele: nová verze Firebugu pro FF3 tam byla. Trochu nepovedené.

A co to ostatní?

V novém FF3 samozřejmě daleko víc novinek. Ale ty už nepovažuju za tak zásadní anebo jsou mi trochu ukradené, především proto, že FF nadále není mým primárním prohlížečem a používám ho spíš coby (skvělý!) vývojový nástroj. Správce hesel, rodičovskou ochranu nebo údajně lepší práci se záložkami tak vůbec neocením, nějaká gesta se odmítám učit, na „plný zoom“ ještě nemám názor a proklamované ověření pravosti stránek je (přinejmenším prazatím) dost k ničemu – za celý den jsem nenarazil na web, o jehož provozovateli by FF3 aspoň něco tušil. A že jsem jich vyzkoušel opravdu hodně, včetně mnoha největších a nejznámějších webů, včetně webu Mozilly a Firefoxu…

Ale to je pro mě trochu nepodstatné. Ty hlavní věci – tedy docela příjemné používání a konečně správné zobrazování českých textů – fungují a k předchozí verzi se (snad) nebudu muset vracet. A konečně (vůbec poprvé!) si už dokážu představit, že bych Firefox používal jako svůj primární prohlížeč. Takže až Apple nějak fatálně podělá Safari (což není vyloučeno, kazí toho v poslední době čím dál víc), je tu víc než dostatečný plán B. Nemluvě o tom, že na ladění webu pořád nic lepšího neexistuje.

Petr Staníček, 19. 6. 2008 v 19.58 • Rubrika: IT, Všeobecné, Webdesign32 komentářů u textu s názvem Nový Firefox 3 a Mac OS X

32 komentářů k článku »Nový Firefox 3 a Mac OS X«

[1] Vložil(a): Lubosch 19. 6. 2008 v 21.42

Jinak pěkný článek o vykreslování písma ve FF3 je tady href=„http://­opentype.info/blog/2008­/06/14/kerning-and-opentype-features-in-firefox-3/“ rel=„nofollow ugc“>http://o­pentype.info/blog/2008­/06/14/kerning-and-opentype-features-in-firefox-3/

[2] Vložil(a): Martin Hassman 19. 6. 2008 v 22.19

Věřím, že ačkoliv Safari je na tom v integraci s MacOS X nepopiratelně lépe, Firefoxu se podařil dobrý krok. Ještě nedávno ti, kdo zmigrovali z Windows na Mac, Firefox hromadně opouštěli, protože do prostředí vůbec nezapadal (pozoroval jsem to i sám na sobě). Firefox tak přicházel o věrné uživatele.

Věřím, že s FF3 se tenhle odliv sníží. Firefox 3 nedokáže přesvědčit uživatele Safari, aby na něj přešel, ale IMHO dokáže přesvědčil své uživatele, aby jej na Macu neopustili. Což vzhledem k všeobecné migraci Win ⇒ Mac nemusí být čísla k zahození.

BTW to ověření pravosti funguje jen pro https. Já zatím objevil PayPal a mBank, pro které to funguje. Teoreticky by to mohlo časem snížit účinnost phishingových útoků (ale jen teoreticky, záleží zda to kromě mě vidí i ti normální uživatelé).

[3] Vložil(a): lukyn.v 19. 6. 2008 v 22.57

Já jen k tomu novému našeptávači… Ze začátku jsem z něho byl taky mimo, ale postupem času jsem si začal zvykat a teď si jej nemohu vynachválit. Spíš si pamatuji jedno slovo kdekoliv v adrese. Problémy mám zapamatovat si, jak adresa vůbec začínala. Z toho vyplývá, že již navštívenou adresu naleznu bez problémů, což dřív nebylo tak jednoduché. Toť moje zkušenost.

[4] Vložil(a): Pixy 19. 6. 2008 v 23.08

[2] To s těmi migranty je určitě pravda, nicméně já nemám sebemenší potřebu někoho přesvědčovat, aby kamkoli migroval a je mi poměrně upřímně šumafuk, jestli někdo jiný používá Okno, Jabko, nebo Tučňáka. Takže tenhle argument je pro mě naprosto irelevantní.

Osobně jsem měl celou dobu na FF nasazený velmi umírněný a příjemný skin, dost podobný Safari (GrApple), takže pro mě ten rozdíl není až tak velký. A upřímně, odlišný vzhled formulářových prvků mě občas štval, ale rozhodujícím faktorem pro používání FF nebyl. Pro mě byly primární především ty české fonty – prostě když mi nějaký prohlížeč zobrazí texty tak zpraseně, že se na ně nedá pomalu ani koukat, natož je číst, tak ho nebudu chtít používat. A mezi FF2 a FF3 je v tomhle ohledu nebetyčný rozdíl.

[5] Vložil(a): Pixy 19. 6. 2008 v 23.16

[3] Ale to jsou dvě různé věci. Algoritmus našeptávače (tzn. hledání nikoli podle začátku, ale libovolný výskyt) je něco jiného – a dlužno podotknout, že to považuju taky za skvělé. Jiná věc je ale prezentace nalezených výsledků. A to je to, co mi vadí. Já pracujihlavně s URL (v adresním řádku obzvlášť), názvy stránek nesleduju, často ani neznám a je obtížné v nich něco najít. Navíc je to typicky tak pomíchané bez viditelného systému, že se tam jen těžko něco hledá.

Navíc musím přiznat, že – protože FF je můj pracovní nástroj – v něm otvírám poměrně omezenou množinu stránek, často mnoho desítek stránek z jedné domény, které mají buď blbé, nicneříkající nebo dokonce žádné názvy. Zde je pak to původní řešení opravdu zcela nepoužitelné.

Čistě pro pořádek: ten zmíněný plužin nemění algoritmus vyhledávání. Ten zůstává stejný, stále se hledá i uvnitř URL (a snad i v názvu). Jenom ty výsledky zobrazuje stejně jako FF2, tzn. na jednom řádku, URL vlevo, případný název vpravo.

[6] Vložil(a): lukyn.v 19. 6. 2008 v 23.31

[5] Aha, tak to je pak jiná. Ta nepřehlednost tam je a je příšerná, to uznávám. Nebo možná byla příšerná. :) Já už si za ty 2 měsíce (začínal jsem s FF3 už na betách) nějak zvyknul. Kdybych ale hned na začátku věděl o tom plužinu (mimochodem pěkné slovo), okamžitě instaluju.

[7] Vložil(a): David Grudl 19. 6. 2008 v 23.38

S tím upgradem tuším jak to bylo. Předevčírem proběhl Mezinárodní den DoS útoku na servery mozilla.com a cca den se nehlásily. Pokud se ti podařilo stáhnout Firefox, tak jsi si příděl štěstí vyčerpal a servery pro kontrolu aktualizací pluginů jsi živé nezastihl. Takže Firefox se prvních pár hodin tvářil skutečně značně nezasunutě, tvrdil že žádné aktualizace nejsou. A jak nápor povolil, tak si je stáhl.

[8] Vložil(a): Pixy 20. 6. 2008 v 1.10

[7] Ne, já se do žádných zběsilostí nehrnul a FF stahoval v klidu dneska. Rychle, v poklidu a všechny update servery se zdály jet bez problémů.

[9] Vložil(a): frantic 20. 6. 2008 v 6.46

Mna by zaujimalo, cim ta tak Apple v poslednej dobe nastval – narazam na posledny odstavec clanku:-)

[10] Vložil(a): Jan Pejša 20. 6. 2008 v 8.05

Pokud se nepletu, tak Firefox pouští tzv. automatické aktualizace (tj. i ta volba „Zkontrolovat aktualizace“ v menu nápovědy) až o pár týdnů/měsíců déle než je vydání verze.
Při aktualizaci z 1.5 na 2.0 to bylo docela dlouho – viz. http://jasnapaka.bloguje.cz/…foxu-1-5.php (nic lepšího jsem nenašel).

[11] Vložil(a): John 20. 6. 2008 v 8.15

Novy naseptaveac je dobry, myslim ze je to o tom jej zkusit a zkusit si zvyknout ;-) a teprve pak hledat zmenu. Ne vse nove je spatne proto, ze se to cloveku na prvni pohled nezda :-) Novy FF je jinak skvely, uzasna rychlost (oproti predchozi verzi), konec problemu s pameti, coz me dostavalo u obou OS jak na Woknech tak na Jablku. Pluginy jsou narozdil od RC verzi k dispozici uz vsechny, takze spokojenost.
To info o nove verzi asi neni u FF2 zamerne, aby uzivatele nepretizili download servery a mozna mozilla ceka na nejakou dalsi verzi az vychyta pripadne zakladni problemy s instalaci, provozem a treba i pluginy…

[12] Vložil(a): Pixy 20. 6. 2008 v 8.30

[9] Nevím o tom, že by tam stálo něco o naštvání. Jen konstatuju prostý fakt, že Jobs je posedlý svýma novýma hračkama a na počítače a systém se poslední léta dost kašle – a nejodfláknutější a nejchybovější verze systému 10.5 je toho příkladem. Takhle špatný systém Apple od 10.0 neměl (a jsou si toho nejspíš sami vědomi, protože 10.6 patrně nebude nic jiného než „a teď kluci tu 10.5 napíšeme úplně znova, v klidu a tentokrát pořádně, ano?“).

[13] Vložil(a): Martin 20. 6. 2008 v 8.36

[4] Ano, Tebe to možná nezajímá, ale tisíce dalších lidí ano.

Jinými slovy, chápu, že pro Tebe může být nějaký argument irelevantní, ale Ty bys mohl pochopit, že tvůrci udělali nějakou změnu i kvůli někomu jinému…

[14] Vložil(a): Pixy 20. 6. 2008 v 9.48

[13] Však si ty tisíce lidí o tom můžou publikovat vlastní názor kdekoli jinde. Já netvrdím, že je něco z toho špatné nebo že bych nechápal, proč to bylo uděláno. Jen říkám, že mě to nezajímá a že tenhle argument má nulový vliv na můj názor na nový Firefox. Nevidím důvod, proč bych měl na svém soukromém blogu mluvit o věcech, které mě nezajímají – fakt, že možná zajímají nějaké jiné lidi, pro mě nemá žádnou váhu. Tohle není odborná recenze, ale soukromý, velmi zaujatý a extrémně subjektivní pohled. A tak to má být. Kdybych psal recenzi do Chipu nebo na Technet, psal bych úplně jinak a o úplně jiných věcech.

[15] Vložil(a): Hellish 20. 6. 2008 v 12.21

[12] – Možná je to trochu off topic, ale mě 10.5 nepřijde nijak odfláknutá ani nijak výrazně chybová. Jistě má pár drobných bugů (např. titulky ve frontrow), ale zatím jsem nenarazil na něco opravdu zásadního. Naopak je systém o poznání svižnější než Tiger (minimálně na mých dvou Intel strojích)

[16] Vložil(a): Pixy 20. 6. 2008 v 13.14

[15] Tak to máš opravdu štěstí. Já jsem naopak z problémů nevyšel a s poměrně zásadními bugy se potýkám neustále. Včetně jednoho zcela nefunkčního stroje, který po upgradu na 10.5.2 už nenastartoval. Pokud vše funguje, jak má, tak je vše ok – ale pokud se něco pokazí, něco je jinak, než si velký Jobs představoval, tak se to podělá ale opravdu pořádně. Masox přestává být robustní a blbuvzdorný.

[17] Vložil(a): Hellish 20. 6. 2008 v 16.51

[16] – 10.5.2 byla prý hodně bugová (ostatně jak je tomu vždy u nových verzí), ale verze 10.5.3 prý většinu problémů vyřešila. Já to nemohu úplně posoudit, protože jsem si s upgradem počkal až na 10.5.3, ale zatím jsem s ní velmi spokojený – tak snad mě po odeslání tohoto komentáře nezklame :)

[18] Vložil(a): Pavel Kout 20. 6. 2008 v 21.20

[16] Spíš ty máš smůlu, Petře :-) Neříkám, že X.5 nemá bugy, ale vzpomeň si, jak vždycky kroutím hlavou nad tvými zážitky, že já nic podobného nezažil. Hele, spusť si Parallels a jedeme si popovídat… Jestli to nebude spíš tou platformou? Ten Intel je skoro za trest (žere, funí, užitečný výkon nijak závratný, Intel pořádně neumí firewire), stroje s PowerPC byly skutečně lepší.

[19] Vložil(a): Pavel Kout 20. 6. 2008 v 21.25

[2] Martine, pro ty switchery tady bylo spíš Camino — http://caminobrowser.org/.

[20] Vložil(a): Pixy 20. 6. 2008 v 21.56

[18] Ale houby, Pavle. Nejjvětší problémy mám právě s G4 strojema. Intely jsou relativně v pohodě. Ale přesně jak řikáš – ty máš zase věčný problémy s Parallels, a já nikdy. ;)

[21] Vložil(a): Adam Hauner 20. 6. 2008 v 23.20

S tím automatickým major upgradem Firefoxu 2 na 3 se to má asi tak, že chlapci v MoCo jsou opatrní a chtějí nejdřív dostat feedback od dalších miliónů lidí, kteří si nadšeně Firefox 3 stáhnou, a až si budou jisti, že tam není žádný další zásadní průser, tak jej po vydání jedné či dvou bezpečnostních aktualizací pustí i uživatelům Firefox 2. Přijde mi to jako rozumné rozložení/snížení rizika a dopadu. Nicméně souhlasím, že by update služba mohla říci, že je připraven…

[22] Vložil(a): neQik 21. 6. 2008 v 14.47

Z vlastní zkušenosti musím říct, že na starém a pomalém eMacu je Firefox 3 daleko použitelnější a svižnější než byla dvojka. S ní už to bylo o nervy, verze 3 teď jede jako víno. Na notebooku s Leopardem jsem ještě neupgradoval kvůli rozšířením, na Mac OSX 10.3. jsem se bohužel zapotil, protože jsem si při downloadu nové verze z Mozilla.com nevšiml malým písmem napsané poznámky, že je určená pouze pro systémy 10.4. a vyšší. :( Při instalaci si verzi systému bohužel nijak nezkotroluje a nezastaví vás, v klidu se nechá nainstalovat. Firefox se po upgradu vůbec nenastartuje a jediným řešením je zase jen downgrade na dvojkovou verzi. Naštěstí vše proběhlo bez problémů.

Včera jsem navíc dával na web fotky exportované z iPhota do alba vytvořeného přes iWeb. A dnes jsem s překvapením zjistil, že ve Firefoxu 3 se vůbec nezobrazí. Problém je především s fotkama, ale údajně i s dalšími stránkami vytvořenými přes iWeb. Existuje už nějaká oprava, patch pro iWeb a když se stránky znovupublikují, mělo by to zase fungovat:

http://discussions.apple.com/thread.jspa?…
http://www.macupdate.com/…nd-firefox-3

[23] Vložil(a): Martin Hassman 21. 6. 2008 v 16.04

[19] Camino znám, ale ať už je jakékoliv, všichni mí známí, kteří nedávno zakusili Mac (včetně mě), na něm začali dříve či později používat místo Firefoxu Safari Camino-necamino. Proto tomu Caminu příliš nevěřím (což nijak nesouvisí s jeho kvalitami).

[24] Vložil(a): Pavel Kout 21. 6. 2008 v 19.26

Zrovna jsem zažil menší rozčarování — FF se ani ve třetí verzi nepřidá do systémových Services, takže podobný komfort jako označení URL a jeho otevření přes AppMenu > Services > Open URL in… v případě Firefoxu stále nehrozí (Camino i Opera to umějí). Ach jo; nevím jak vy, ale já to při testování docela často využívám.

[25] Vložil(a): Pixy 21. 6. 2008 v 19.59

[24] Teda, každmu jeho Poděbrady, Pavle, ale než bych probruslil přes menu Services, tak mám COKOLI přes copy&paste čtyřikrát. Menu Services je buďto úplně na nic, nebo jsem ho prostě nepochopil. Ale používám z něj jen „Speach selected text“, a to čistě proto, že netuším, jak to udělat jinak. ;-)

[26] Vložil(a): Pavel Kout 21. 6. 2008 v 20.43

[25] Vidíš to, já zase Services používám poměrně často — pro posílání URL na jiné browsery, pro poslání slova do slovníku (Dict OS X), pro vytvoření screenshotu z URL v Paparazzi, pro vyhledání vybraného slova ve Wiki (přes Dictionary) anebo pro vytvoření Stickies z vybraného textu. Ony jsou to vážně docela užitečné služby.

Ale možná se mi to používá lépe, poněvadž místo myší používám tablet je rychlejší a navíc ho jako levák držím v levé ruce, takže je to pro mě přirozenější pohyb. Jak říkáš: každý si najde to své :-)

[27] Vložil(a): Roj 21. 6. 2008 v 23.03

Nekdo pouziva pluzinu, nekdo zedituje par radek konfiguraku.
http://mozillalinks.org/…ocation-bar/
Druhy zpusob nema problemy s kompatibilitou novych versi :-)

[28] Vložil(a): Hellish 22. 6. 2008 v 19.36

[25] – Taky mi Services přijdou jako dobrý nápad, který ale nebyl dotažen do konce, takže moc práce neušetří. Pokud chceš Pixy úplně přestat používat Services, mám pro tebe následující tip:

  • Jdi do System preferences / Keyboard & Mouse
  • Záložka Keyboard shortcuts
  • Kliknout na +
  • Zadat All applications / Start Speaking Text / Požadovanou zkratku

:)

[29] Vložil(a): Tarmaq 23. 6. 2008 v 23.45

Nechci vyvracet nazor autora o omalovankach. Neprijde mi ovsem ferove ukazat screenshot Firefoxu s nainstalovanym doplnkem Web Developer Toolbar. Je jasne ze bez tohoto doplnku (resp. se skrytou listou tohoto doplnku) rozdil mezi Safari a Firefoxem nebude tak vyrazny. Takto vypada pro laika FF podle screenshotu opravdu neprehledny.

[30] Vložil(a): Pixy 24. 6. 2008 v 0.02

[29] No konečně, prémiový komentář, čekal jsem ho podstatně dřív, až 29., to mě zklamalo…

Zvažoval jsem, jestli ten toolbar vyhodit, ale pak jsem si řekl, že ne. Jednak bez něj FF nepoužívám, pro mě je to nezbytná součást toho prohlížeče. A jednak jsem i jasně napsal, že ta pouťovost je především ve špatných přechodech a vysokých kontrastech (třeba záložek), ikonky tam byly zmíněny jen jako třešnička na dortu. Rozdíl mezi FF a Safari je VELMI výrazný i bez toho toolbaru. „Tvrdší“ přechody, nadbytek stínů, které v Safari nejsou vůbec, favikony v záložkách… Každý si může srovnat.

Bohužel jsem nemohl poskytnout srovnávací screenshot s předchozí verzí, protože jsem si na něj před upgradem nevzpomněl (a downgradovat se mi kvůli němu nechtělo). Ale i oproti předchozímu skinu z FF2 (viz výše) je to obrovský rozdíl.

[31] Vložil(a): Tarmaq 24. 6. 2008 v 11.16

>Ve spojení s nadbytkem ikonek (byť velice pěkných a vkusných) působí celek až >trochu pouťově, omalovánkově přeplácaný – výrazně na úkor obsahu načtené stránky, >kterému má sloužit, a ne se s ním přetlačovat o pozornost.

Vychazel jsem z tohoto textu. Kontrastnejsi tlacitka a vyraznejsi 3D listu nevyvracim. Nadbytek ikonek by ale bez te listy oproti Safari nebyl tak vyrazny. Mimochodem ja Web Developer Toolbar i Firebug taky pouzivam. Pri normalnim surfovani ho mam vsak skryty, stejne tak i listu se zalozkami. Byl bych nerad pokud by to bylo brano jako pruda, jen mi neprislo vhodne nabadat ctenare ke srovnani FF a Safari, kdyz FF neni ve vychozi verzi. Ale samozrejme autor si do clanku muze psat co se mu zlibi ;]

[32] Vložil(a): Tarmaq 24. 6. 2008 v 11.17

Btw omlouvam se za spatne formatovani ;] nemel jsem tu preview a nevedel, ze jsem tu citaci zapsal spatne

Váš komentář

Upozornění: Pokud vás téma tohoto příspěvku nezajímá, nebaví, dotýká se vás či vás dokonce uráží, tak prosím odejděte a pokud možno se nadále ve vlastním zájmu dalším podobným vyhýbejte. Hlavně se to prosím nesnažte autorovi sdělovat v komentářích, takové příspěvky nikoho nezajímají a budou nejspíš vymazány. Totéž platí pro vaše názory na osobu autora, na jiné přispěvatele, mluvení z cesty, ze spaní či pod vlivem omamných látek a další podobné výlevy nesouvisející s tématem článku. Jinými slovy, toto je prostor soukromého blogu určený pro komentování příspěvku publikovaného výše, nikoli k chatování a volné diskusi. Děkuji za pochopení.

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.