Petr Staníček

[peter stun-yee-check]

パター スタン イーセク
彼得·斯坦怡捷克UX/UI designer
Informační architekt
Analytik

Jmenuji se Petr Staníček a jsem návrhář webů a rozhraní počítačových aplikací, analytikkonzultant.

Mám bohaté zkušenosti s realizací zakázek všech typů a velikostí. Od bankovních produktů a webových portálů přes online a mobilní aplikace až po drobné firemní a produktové prezentace. Spolupracoval jsem s řadou významných korporátních klientů, mediálními domy, státními institucemi, pracoval pro velké zahraniční i malé lokální firmy. Často spolupracuji na neveřejných projektech a na zakázkách pracujících s citlivými údaji.

Nadstandardní praxe a zkušenosti

Přes 20 let profesionálně působím v oblasti médií, publikování a marketingu. Moje znalosti a zkušenosti nejsou pouze teoretické, prošel jsem si osobně většinou profesí, které se na zpracování designové zakázky podílejí. Živil jsem se úspěšně jako grafik, typograf, reklamní textař a copywriter, kodér i programátor online aplikací.

Dnes se těmto oborům sám věnuji už jen výjimečně, soustředím se více na ty důležité části, které průběh i výslednou podobu každého projektu ovlivňují nejvýrazněji. Nicméně přímá zkušenost a hlubší znalosti jednotlivých profesí, které se na vývoji webu podílejí, mi poskytují velkou výhodu a mnohem lepší vhled do celého oboru.

Rozhovor o webovém designu

Moje vystoupení na konferenci WebExpo 2016 [video, 28:24] o přerodu webdesignu a UX designu. V září 2016 jsem jako host v závěru konference Webexpo mluvil o tom, jak se v průběhu let změnil webový design a jaké jsou cíle a úkoly současného UX designu. Myslím, že tento rozhovor celkem dobře zachytil hlavní témata, která podrobně rozebírá moje poslední kniha Dobrý designer to všechno ví!.


Co pro vás můžu udělat?

Hlavní specializace, kterými mohu být prospěšný vašemu projektu, jsou především:

 • odborná pomoc s přípravou projektu
 • technický dozor investora
 • návrh webu/aplikace i zajištění realizace na klíč

Proč potřebujete mé služby?

Nejasné požadavky a neúplné zadání zakázky velmi často vedou ke špatně fungujícímu výsledku. Coby zadavatel ale těžko budete současně specialistou ve svém oboru i perfektně rozumět navrhování webů. Vývojáři zase vůbec nerozumějí vašemu podnikání a vašim potřebám, a vzniká tak často spousta nedorozumění, zbytečných chyb, průtahů a vícenákladů — a výsledek nakonec stejně nedosahuje původních očekávání. Tyto fatální problémy jsou tím hlavním místem, kde vám mohu úspěšně pomoci.

Vyšší úroveň UX designu

Díky svým zkušenostem umím efektivně najít a hlídat klíčová místa projektu. Dokážu přesně identifikovat potřeby vaše i budoucích uživatelů. Pomohu zohlednit požadavky trhu, správně definovat cílové skupiny, obchodní rizika a příležitosti i vhodně stanovit všechny klíčové ukazatele výkonnosti budoucího webu.

Mohu vám nabídnout odbornou pomoc s přípravou nového projektu, od základních analýz po skutečně detailní specifikaci až na úroveň návrhu architektury webu i rámcových prototypů jeho jednotlivých součástí.

Pomohu vám vybrat dodavatele konkrétních technických řešení, případně zajistit kompletní dodávku na klíč. Během celé realizace vám mohu poskytovat odborný technický dozor investora, dohlížet na co nejpřesnější dodržení zadání i efektivní vývoj, a účinně bránit plýtvání časem i prostředky.


Co mám za sebou

Během své praxe jsem pracoval na bezpočtu projektů jako nezávislý konzultant, řadový člen týmu i jako týmový či projektový manažer. Mám za sebou i zkušenost artdirektora, vedoucího vývojového týmu i oblastního ředitele, ale stejně tak jsem zvyklý pracovat zcela samostatně. Forma není důležitá, podstatný je vždy výsledek, kterému styl práce pokaždé podřizuji.

Analýzy a konzultace

Spolupracuji krátko- i dlouhodobě coby konzultant a analytik s významnými společnostmi a institucemi – mj. Radio Free Europe / Radio Liberty, Český rozhlas, Vláda ČR, LMC, Economia a dalšími. Poskytuji samostatné odborné konzultace a analýzy, od drobných několikadenních expertiz po hloubkové analýzy v rozsahu měsíců.

Instituce

Během let jsem spolupracoval i na řadě vládních projektů. Pro někdejší Ministerstvo informatiky jsem připravoval Pravidla přístupnosti webů veřejné správy. Navrhl a zpracoval jsem weby Ministerstva obrany a Armády ČR. Navrhoval jsem web projektu Indoš (Internet do škol) a spolupracoval na webu Ministerstva informatiky.

Klientské aplikace

Pro klienta v USA jsem několik let pomáhal realizovat portálové řešení Inbox.com. Navrhl, nakódoval a naprogramoval jsem kompletní klientskou část webmailu (včetně kontaktů, organizéru, kalendáře, fotogalerie, úložiště a dalších součástí). Jsem pyšný na to, že tento produkt byl svého času hodnocen jako jeden z nejlepších na světě, druhý po GMailu. Spolupracoval jsem i na vývoji desktopových a mobilních aplikací.

Mediální weby

V dobách prvního mediálního boomu na internetu jsem pro vydavatelství Ringier kompletně vytvořil a spravoval vůbec první funkční weby jejich titulů. Prvním a hlavním byl Blesk.cz, který jsme během několika let dovedli mezi nejvýznamnější a nejnavštěvovanější tituly na českém trhu. Následovaly průběžně i weby dalších novin a časopisů (Reflex, ABC, Týdeník Televize, deník Sport ad.), firemní web a řada účelových projektů.

Návrhy a realizace webů

Kompletně jsem navrhl a realizoval vlastní projekty Paletton / ColorSchemeDesigner, Wellstyled.com a mnohé další. Dlouhodobě jsem spolupracoval na vývoji nejmenované české bankovní aplikace nebo jisté lokální sociální sítě. Vytvořil jsem mnoho drobnějších prezentací a webů i (úspěšných i nepoužitých) návrhů do výběrových řízení.


CV & Profil

Pro usnadnění a lepší dostupnost jsem svůj profesní životopis a profil umístil na komunitní server LinkedIn. Zde se lépe spravuje a udržuje neustále aktuální.

www.linkedin.com/in/petrstanicek


Kontakty

Chcete-li mě kontaktovat, použijte některý z níže uvedených kanálů. Pokud nevíte, který si vybrat, zvolte prosím – tomu dávám přednost i já.


Odborné reference

Drobné zakázky se nesluší zařazovat do portfolia. A z těch velkých tvoří významnou část rozsáhlé a specializované projekty, které nejsou uživatelům přímo viditelné, a často podléhají nějaké formě NDA. Takže např. pro jistou banku, známé rádio nebo několik velkých institucí jsem nikdy nepracoval. Vlastně je ani neznám. A ty částky taky nesouhlasí... Jen těch ukázek k chlubení pak zbývá méně. Ale pořád ne málo.

Vizuální design

Nepoužité grafické návrhy

 • ČSÚ – Český stastistický úřad

  Návrh vizuálního stylu, skica do veřejné soutěže. Logo, celý návrh v PDF.

 • ZOO Praha

  Návrh vizuálního stylu, skica mimo soutěž v rámci poptávky na logo ZOO Praha. Skica 1, skica 2.

 • Spir.cz

  Návrh redesignu webu – screenshoty 1, 2

 • Skofin.cz

  Návrh redesignu webu pro výběrové řízení – screenshot

 • Firotour.cz

  Návrh struktury i vzhledu pro výběrové řízení CK Firo Tour – screenshoty v archivu

 • Czech.cz

  Návrh struktury i vzhledu pro výběrové řízení webu České republiky – návrhy v archivu

 • Czech Open Golf

  Návrh loga golfového turnaje do veřejné soutěže – Logo


Vydané knihy

Má první kniha se svého času stala odborným bestsellerem a prodávala se souvisle bezmála 10 let. A rád bych, aby ta zatím poslední sloužila designérům ještě déle.

Dobrý designér to všechno ví!

Vlastním nákladem 2016, ISBN: 978-80-260-9427-2

Nová „učebnice designu“ představuje praktické postupy navrhování (nejen) webů. Ve třech obsáhlých kapitolách čtenáře seznámí s mnoha často přehlíženými, ale přitom nejdůležitějšími základy designérského řemesla. Podrobně představí všechny, s nimiž designér na každé zakázce pracuje — budoucí uživatele, zadavatele zakázky i vlastní vývojářským tým — a věnuje se jejich vzájemným vztahům a častým úskalím spolupráce. Detailně vás provede celým procesem vzniku nového webu či aplikace od poptávky po dokončení, upozorňuje na důležitá a kritická místa, kde designéři často chybují, a poskytuje mnohé praktické návody a cenné rady.

Podrobné informace a objednání

CSS – Hotová řešení

Vydal CPress 2006, ISBN: 80-251-1031-1

Spoluautoři:

Kniha obsahuje více než 170 hotových a okomentovaných řešení se základní nutnou teorií fungování jazyka CSS. Přiložené CD obsahuje dokumenty s řešeními popisovanými v knize, editory, prohlížeče a nástroje. A na hřbetu unikátní překlep CCS místo CSS.

Stránka knihy u vydavatele
(vyprodáno, nedostupné)

CSS Kaskádové styly – kompletní průvodce

Vydal CPress 2003, ISBN: 80-7226-872-4

Průvodce používáním kaskádových stylů pro začátečníky i profesionály, kompletní reference CSS 2.1 s ukázkami, příklady a řešeními z praxe.

Stránka knihy u vydavatele
(vyprodáno, nedostupné)


Články

Zveřejněno kdysi u mě

Vybírám ze starších příspěvků na svém blogu ty, o kterých si myslím, že by ještě někomu mohly stát za pozornost i po delším čase. Dávejte ale prosím vždy pozor na datum publikování, mnohé věci již dnes přece jen neplatí!

Hacky a finty CSS

CSS – řešení

CSS – obecné příspěvky

Internet a web obecně

Javascript, DHTML a programování

Grafika, typografie a jazyk na webu

Příspěvky na Wellstyled

Zveřejněno kdysi jinde

Výběr z odborných článků o webu, designu a přilehlých technologiích, které jsem publikoval v jiných médiích.

Lupa.cz

Zdroják

Další

Pro někdejší Webtip.cz jsem svého času napsal řadu článků, hlavně o kaskádových stylech, DHTML a tabulkovém layoutu webu. Seriál o CSS a tabulky kompatibility prohlížečů se pak staly základem mé knihy o CSS. Webtip je dnes už úplně jiný web a ony články už patrně neexistují (aspoň ne na původních adresách), ale stejně by byly už notně zastaralé. Podobné je to s webem MujMac. Ty zastaralé odkazy sem pro jistotu dám, ale nečekám, že by zase někdy fungovaly.


Dobrý designér to všechno ví!

Moje nejnovější kniha se podrobně věnuje postupu práce na zakázce návrhu webu či aplikace, od první poptávky po dokončení díla.

Podrobné info, ohlasy, ukázky, objednání


Blogy, sloupky, další weby

Za těch mnoho let na webu jsem si vytvořil postupně mnoho stránek, založil a později renovoval nebo odsunul stranou několik blogů a dodnes publikuji na několika místech současně. Čert aby se v tom vyznal.

Blogy

 • Pixynergia – Aktuální soukromý blog, existuje od března 2007. Po delší odmlce nahradil můj předchozí blog Pixylophone, který jsem zavřel, ale pořád jsem měl chuť občas něco napsat, i když už jinak a méně často.
 • Pixylophone – můj někdejší zápisník, který mě provázel od října 2002 do srpna 2005. Příspěvky věnované převážně webdesignu a kaskádovým stylům, ale i čistě soukromé příspěvky. Uzavřen a zakonzervován.
 • Schrödingerova 13 – externí zápisník převážně pro lety mimo. Kopíruji sem tématicky příbuzné věci publikované jinde a snažím tak na jednom místě soustředit zábavnější a extravagantnější texty, které nikam nepasují, ale přijde mi škoda je založit do propadla dějin.
 • Pixy.blog.Respekt.cz – na blogu týdeníku Respekt jsem během r. 2006–2007 publikoval společensko-politické příspěvky. Ale ačkoli patřily na Respektu mezi nejlépe hodnocené, tamní společnost autorů a čtenářů nebyla nic pro mě a raději jsem zavčas z Respektu odešel.
 • Výpis všech mých článků a glos na Lupa.cz – pro Lupu jsem napsal kromě čistě odborných článků i pár sloupků a glos, takže sem asi taky patří.

Webdesign

 • Wellstyled.com – Dílna webdesignu & CSS, JS, řešení a nástroje. Dnes zde publikuji převážně vlastní řešení pro odbornou veřejnost, primárně v angličtině.
 • Manifest Dogma W4 (W4D) – projekt na podporu tvorby přístupnějších webů

Staré weby

Následující stránky jsou již extrémně zastaralé, obsahují neaktuální informace a nikdo je neudržuje. Přesto stále existují: nerad mažu jednou vytvořené věci.

 • Minulá verze webu (2009–2016). Tenhle klaunský web mě provázel 7 let.
 • První blogy. Všechny příspěvky byly později přeneseny do novějšího blogu Pixylophone. Pokud máte nefukční adresu nějakého starého příspěvku, zkuste v URL zaměnit /blogg za /old/blogg. Může být, že ji najdete právě tam.
 • Kroužkový zápisník – bývalá homepage a někdejší soukromé stránky
 • Magický zámek – ještě bývalejší, ale velmi zvláštní homepage, manager unfriendly
 • Kuriozita: Jean-Michel Jarre – jeden z mých vůbec prvních webů, z roku 1997. Sice mocně oplácán reklamou provozovatele serveru, ale překvapivě stále funkční. Nelekněte se.

Soukromé projekty

Barevná schémata

Paletton.com – Online editor barevných schémat. Jsou stále dostupné i starší verze (pod původním názvem Color Scheme Designer).

Zpěvníky

 • Velký zpěvník – Kdysi jsem dal dohromady základ pár stovek písniček s akordy, vyrobil databázi, web a vše potřebné a pak už to fungovalo samo a vyrostlo do dnešní podoby obrovské mnohatisícové databáze převážně FCTB písniček. Časem jsem projekt dal z kamarádství do správy a k využívání magazínu Folktime, kde se o něj dobrá duše Zubřík mnoho let staral a postupně ho vylepšoval. Dnes si už zpívá někde nahoře a o dalším osudu zpěvníku se ještě úplně nerozhodlo.
 • Zpěvníky ke stažení – texty s akordy vybraných, převážně folkových písniček, které aspoň občas hraju, mám je rád, nebo které se prostě "sluší" ve zpěvníku mít. Několik set stránek A4 ve formátu PDF, připravené k vytištění. Podrobnosti v přiloženém textu.

Za komunistů…

Web Za komunistů (jsme se měli lépe?) vznikl jako moje soukromá iniciativa, když už mě začalo unavovat pořád dokola vysvětlovat některým lidem s příliš krátkou pamětí, že pocit, že před rokem 1989 jsme se tu měli lépe, je jen zdání.

Drobné online aplikace

Následující aplikace vznikly jednorázově v průběhu minulých let a i když mohou být stále použitelné, nejsou nadále udržované a za jejich funkčnost a korektnost neručím.

 • Javascriptové hry – napsané před mnoha lety pro Reflex.cz. Staré, leč stále funkční. Zkuste si zahrát piškvorky!
 • Favelety (bookmarlety) – poněkud zastaralý a již několik let neudržovaný seznam "bookmarkletů", tj. javascriptových miniaplikací uložených v HTML odkazech. Mnohé z nich jsou však stále funkční.
 • Webedit – pouhý proof-of-concept online CSS editoru
 • Finanční tabulky – výpočet vkladů, úroků, úspor, úvěrů atd.
 • Stupnice a akordy – zobrazení všech možných stupnic a akordů na kytaře i pianu. Vyhledání akordů podle zadaných tónů.
 • Dummy CZ – generátor pseudo-českých výplňových textů a z něj od odvozený generátor vogonské poezie.
 • Apel – generátor neutrálních výroků do manažerských projevů.
 • Timestamp – triviální přepočet unixového timestampu do data/času a zpět.
 • Pluginy pro jQuery na webu Wellstyled.com
 • Blogovací systém Bloxxy (PHP) – tento bezdatabázový publikační systém jsem napsal kdysi dávno pro vlastní potřebu, běží na něm dodnes některé mé starší projekty (např. Pixylophone). Později jej převzali jiní vývojáři a pokračovali v jeho dalším vývoji již zcela bez mé účasti.

Osobní stránky

Kromě blogů a profesních informací tvoří část tohoto webu i ryze soukromé stránky. Najdete zde něco ku zábavě i archiv mé tvorby.

Žárovkové vtipy

Aneb Kolik blogerů je potřeba k zašroubování žárovky?

Lidé | Politici | Počítače | Profese/záliby | Zvířata/ostatní

Židovské anekdoty

Kohn, prodám ženu, co daj? – Nic. – Platí.

str. 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

Smajlíci

:-& ... uživatel má svázaný jazyk

Hotam

Málo známá erotická jazyková konstanta.

Ptidepovaná přísloví

Zástava kardio-encefalické činnosti jedince je zcela irelevantní k oběma limitním stavům kvantity příjmu tekutin u téhož individua.

Básničky, blbůstky, limericky a jiná poezie

A další…

Ech, proč „Pixy“?

Už roky mě hodně lidí zná pod přezdívkou Pixy. Je hodně stará, ještě z dob BBS poloviny 90. let. Vznikla od "pixelů" (tehdy jsem se živil grafikou a DTP) – a nemá nic společného ani s anglickými vílami, ani s komiksovými hrdiny… Pokud ji chce někdo stále používat, prosím je to Pixy (nikoli Pixi) a maskulinum (tedy ten Pixy, Pixyho, Pixymu, o/s Pixym). Děkuji uctivě.