TOPlist

Pixylophone: Apple

Pátek, 5. srpen 2005

Apple
18.03

Nový rychlý servis pro Apple

Přímo ostudná podpora a pomalý servis počítačů Apple u nás je pověstná. Zastoupení a podpora pro náš (z pohledu Applu) zapadákov je prachbídné, o firmě CDS raději ani nemluvě. Je proto příjemné zjistit, když se objeví někdo, kdo to dělá lépe.

Brněnská firma MacShop.cz ve spolupráci s rakouským servisním střediskem poskytuje kvalitní a rychlý záruční servis všech počítačů Apple. Termíny oprav se pohybují v řádu dní (což ve srovnání s až mnohatýdenními termíny u CDS zní jako rajská hudba) a zatimní zkušenosti jsou vesměs pozitivní.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (55)


Čtvrtek, 4. srpen 2005

Apple
10.53

Chcete se podrobně seznámit s Mac OS X?

Pokud ano, na Rootu dnes vyšel závěrečný díl dvanáctidílného seriálu "Mac OS X je taky Unix". Pokud se máte zájem dozvědět, jaká jsou střeva tohoto operačního systému, jak v něm co funguje a jak je to uděláno, neznám lepší a přehlednější zdroj. Děkuji Adamovi Šindelářovi za tenhle skvělý seriál, dozvěděl jsem se z něj všechno, co jsem si o OS X přál vědět, srozumitelně a uceleně. Redakce (jediného macovského ezinu u nás) MujMac.cz by se měla stydět, že takovéhle výtečně zpracované a souhrnné informace se nedají najít na jejím webu, ale na serveru linuxové komunity... :/

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (13)


Úterý, 7. červen 2005

Apple
01.20

Apple přechází na Intel

Už nějaký čas se o tom spekulovalo — od srandovních pavlačových drbů před pár týdny, po skoro zaručené zprávy renomovaných médií během posledních 24 hodin. A nyní je to oficiálně potvrzeno, zpečetěno, vyřčeno šéfem Apple Stevem Jobsem: Apple přechází z procesorů PPC od IBM na Intel. Macovská komunita je zpoloviny na nohou a šílí, způli se v mrákotách upíjí do němoty. V různých mackařských fórech není nouze o slova jako "tragédie", "konec maců", "šok", "a jsme v pr..." apod.

Osobně to ale vidím docela optimisticky a sleduji ten vývoj s jistým vzrušením. Jobse přitom naprosto chápu — leccos beru úplně stejně jako on. Když mě, jako zákazníka, nějaký prodejce naštve, je-li to jen trochu možné, prásknu mu dveřmi a jdu do krámu za rohem. I když na tom prodělám. A jeho štvalo IBM pořádně — snad víc než Motorola, které nakonec prásknul dveřmi a odešel před pár lety pro nové procesory právě k IBM. Ve skutečnosti je to nejspíš všechno ještě trochu jinak, protože údajně ten přechod na Intel plánoval v nejvyšším utajení pět let. Tedy už v době, kdy se teprve začínalo (oficiálně) jednat s IBM. Jinými slovy, Jobs nenechával nic náhodě, a po celou dobu, IBM—neIBM, souběžně vyvíjel veškerý software i pro Intel. (Every release of OS X has been compiled for PowerPC and Intel ... just in case, said Jobs.) Jestli to byla skutečně jen záloha pro případ selhání a kritické nespokojenosti s IBM (k němuž teď došlo), nebo to byla součást dalekosáhlého plánu a plánů v plánech, se nejspíš jen tak nedozvíme.

Co se vlastně o této zásadní změny dá očekávat? To je pořád ve stádiu spekulací a jen hrstka povolaných vidí dál než za tisková prohlášení a (byť odborné a podložené) dohady. Mimochodem tahle dnešní zpráva celkem osvětluje Jobsovy poměrně zběsilé útoky na všechny paparazzi weby, které vynášely z Applu čím dál přesnější informace, které se ven opravdu dostávat neměly. Kdo ví, co všechno se v tajných podzemních kobkách v Cupertinu ještě vaří...

Podle zatím dostupných informací to vypadá, že Apple skutečně hodlá používat standardní procesory Intel (tedy žádné speciály, které by mu Intel vyráběl na míru), ale Mac OS X by měl fungovat jen na hardwaru Apple. Tedy asi (zatím) nepůjde nainstalovat jako dual boot k Windows na běžné PC (i když to bude asi jen otázkou chvíle práce pro pár šikovných kutilů a ruských hackerů). Ale naopak, tedy že Windows/Linux by na applovském hardwaru měly chodit bez problémů, by to platit mělo. Celý přechod má trvat průběžně nejméně dva roky a určitě ještě po významnou dobu (ne-li dokonce výrazně déle) potrvá i souběžná podpora stávajících procesorů PPC. Ale myslím si, že to je jen jedna větev celé akce — a tou druhou bude nástup nějakého nového typu hardwaru, který může přijít nárazově a poměrně brzy.

Ve skutečnosti jde totiž především o procesory Pentium D a velká hollywoodská studia, kvůli nimž asi na celý tenhle velký cirkus došlo. Pentium D na nejnižší úrovni umožňuje DRM (správu digitálních práv, neboli ochranu copyrightovaných dat), Hollywood takovou ochranu vyžaduje, aby umožnil online distribuci filmů; Jobs začal velmi úspěšně s hudbou (Apple je nyní prakticky největší online distributor hudby), podařil se mu port iTunes na Windows, mluví se o podobném MovieStore (iFilms?); doba dozrála od všeúčelových počítačů k naprosté dominanci multimédií.

Co tedy čekat jiného, než nějaký domácí multimediální hub? Krabici — spíš zašroubovaný "blackbox" než klasický počítač — připojenou k internetu, napojenou na obchod s hudbou a na obchod s filmy, se vstupy pro digitální fotoaparát a digitální kameru a výstupy do domácího sterea a domácího kina, navrch zřejmě TV tuner se službou typu TiVo a sdílené multimediální knihovny (hudba, obrázky, video) na domácí síti. A přidáte-li k tomu ovládání inteligentním dálkovým ovladačem, ne do ruky, ale aspoň 12" barevný dotykový LCD displej, vyhnete se všem nedokonalostem, které snahy o podobné přístroje dosud měly — nepohodlné ovládání, špatně čitelné webové stránky ve WebTV, složitost, nízkou interaktivitu... Tohle vše můžou dva displeje (jeden po ruce na stolku u gauče, druhým je velká televize) odbourat. Čekám něco takového od Apple už nějaký pátek a všechno do sebe pasuje stále lépe a lépe. Bezdrátový přenos multimédií po bytě už Apple má (AirPort Express), Intel má navíc superrychlou bezdrátovou technologii (WiMax), test s krycím jménem MacMini proběhl velmi úspěšně a cosi velmi podobného TabletPC si Apple nedávno nechal patentovat (podpora otočného displeje je v Tigeru implementovaná už teď)...

Jinými slovy — vyjdu-li ze základních předpokladů, o nichž můžu jen těžko pochybovat:

  • Steve Jobs má Apple rád, je to jeho srdeční záležitost a rozhodně ho nemá v úmyslu potopit/prodat/zruinovat;
  • nejde o žádnou unáhlenou akci, ale o plán pečlivě promyšlený a připravovaný několik let,

pak se nejen že spojení Apple-Intel nebojím, ale přímo se na něj těším. Jsem taky docela zvědavý na ty marketingové tanečky, snažící se překlenout, jak Apple roky házel na Intel špínu a stavěl na tom, o kolik tříd je architektura PPC lepší než intelovská x86 — což je mimochodem pravda a na první pohled by mě strašně štv mrzelo, že Apple nahrazuje skvělou RISCovou architekturu PPC tou nejhorší možnou (architektura x86 je skutečně špatná a zastaralá) a procesory PPC jsou při stejné frekvenci mnohem výkonější než stejně taktovaná Pentia — jenže nejsem odborník na architekturu počítačů a zas tak moc do toho nevidím. Ale zatím mě uklidňují právě ty výše uvedené premisy. Nedokážu si prostě představit, že by Jobs dokázal vyrábět nějaké hučící, topící a vynechávající potvory, které by stále nazýval Mac. Jednak je nejspíš všechno ještě malinko jinak, než se zatím veřejně ventiluje, jednak se možná najde i nějaký ten trumf skrytý v rukávu Intelu...

Mým žhavým tipem zatím stále zůstává ten výše zmíněný "iHome". Klidně bych si troufnul odhadnout, že by něco podobného mohlo být představeno do roka a do dne — jenže ony jsou mezi tím ještě vánoce. A po zkušenostech s tajnůstkástvím Apple bych se vůbec nedivil, kdyby se něco objevilo ještě dřív, třeba už letos na podzim.

Kdo by před pár lety věřil tomu, že Apple zavalí svět kapesními přehrávači MP3 a stane se největším prodejcem hudby na internetu a současně i přístrojů na její přehrávání? A od audia k videu je to jen další logický krok. Takže kdo ví... Jen bůh a svatý Václav, říkával kapitán Exner. Nechám se rád překvapit — a i kdyby ne, aspoň se bude na co dívat. Nadcházející wrestling největších kohoutů celého IT smetiště bude, když nic jiného, určitě velká (a poučná) zábava.

Zajímavé časy na vás, odplivla si bábi Zlopočasná...

Doplněk: tisková zpráva Apple, tisková zpráva Intel (najdi sedm rozdílů).

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (111)


Pondělí, 23. květen 2005

Apple
17.02

Tygr v kuchyni

PPL mi právě dovezla Tygra a za chvíli jdu instalovat. Držte mi palce — když půjde vše dobře, za chvíli už pojedu v novém. Když ne, tak se nějakou dobu neuvidíme ;)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (52)


Úterý, 22. únor 2005

Apple
01.24

Z Linuxu na MacOSX

Pokud aspoň trochu hovíte Linuxu, tak tohle stojí určitě za přečtení. Pro mě něco naprosto nepředstavitelného, nepochopitelného a na samé hranici obskurnosti. Ale abych neuváděl v omyl: nesměju se a nemám vůbec nic proti. Jen jsem otevřel dosud zavřené dveře, koukám se do — pro mě naprosto neznámého a nepochopitelného — světa a kroutě hlavou v tichém údivu pozoruju, jak diametrálně odlišné pohledy, pohnutky a potřeby taky někdo může mít. Úžasné.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (47)


Úterý, 11. leden 2005

Apple
22.43

Velké malé novinky od Apple: nejmenší a nejdostupnější Mac v historii a nejmenší iPod

Chtěli jste si někdy vyzkoušet maca (rozuměj počítač Apple) a připadal vám příliš drahý? Tak tenhle argument už pusťte z hlavy. Ve své včerejší keynote na MacWorld Expo představil Steve Jobs zbrusu nový Mac mini.

16,5×16,5×5 cm velký (!) stolní počítač bez periferií, výkonově srovnatelný s iMacy i PowerBooky, s kompletním vybavením pro domácí multimédia (iLife) a hromadou dalšího bundlovaného SW. Cena: $499. Možnost dokoupit Wi-Fi (Airport), Bluetooth, SuperDrive (DVD-RW) atd. Nevím jak vy, ale já se posadil na zadek.

A aby toho nebylo málo, jako druhá perla je tu ještě nový přírůstek do rodiny iPodů: iPod Shuffle. Pidipřehrávač s 512 MB/1 GB za $99.

Není to zdaleka všechno, s čím se Apple vytasil (za zmínku stojí přinejmenším ještě nový iWork, hlavně jeho editor Pages), ale já myslím, že i tohle stačí. Rok 2005 si Apple bude pamatovat jako přelomový.

Mimochodem: I těm najzarytějším odpůrcům doporučuji podívat se na celou keynote (tedy pokud možno až pomine přetíženost serveru a download bude aspoň trochu plynulý). Je to opravdu zajímavé podívání.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (78)


Pátek, 11. červen 2004

Apple
21.52

Chcete Maca se slevou?

Pokud má někdo zájem pořídit si počítač Apple, má teď docela dobrou možnost. Pokud prodejci přinesete starý počítač (Mac nebo PC, i nefunkční), dostanete eMaca za 28.640 korun (včetně DPH; informace via MujMac.cz, sleva platí do konce června). Jedná se o kompaktní počítač (vše i s monitorem v jedné bedně) eMac 1,25 GHz s 256 MB RAM, 40 GB HDD a ComboDrive (DVD-ROM + CD-RW). Pro ty, co macy neznají: nedejte se zmást tou frekvencí — procesory G4 jsou úplně jiná technologie než používá Intel a G4 na 1,25 GHz je špičkový výkon, srovnatelný s Pentii na více než dvakrát vyšší frekvenci.

Tuhle reklamu sem dávám dobrovolně a nikdo mi za to nic neplatí. Jen si prostě myslím, že to je skvělý počítač za skvělou cenu (kdyby u nás byly tyhle cenové relace mezi Apple a PC někdy před 12-14 lety, asi by u nás dnes maců bylo víc). Sám ho mám doma a jsem s ním nadmíru spokojen. Pravda, ne přesně toho samého — eMaca mám staršího, 700MHz, ale k tomu mám i notebook na 1,25 GHz, takže vím, jaké dokáže být tenhle procesor dělo. Obzvlášť chcete-li stříhat video (poté, co jsem bez jakéhokoli školení a sebemenších předchozích znalostí sestříhal svůj první film a namasteroval a vypálil své první DVD, vím už, o čem mluvím), nebo dělat cokoli s muzikou, tak jenom balík iLife, který je v ceně, za to stojí (naprosto skvělý GarageBand je kapitola sama pro sebe...)

Důležité: Prosím, nechejte tentokrát obligátní flamewar "Mac vs. PC" v komentářích na pokoji. K ničemu to nevede. Děkuji.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (91)


Pondělí, 5. leden 2004

Apple
15.58

MWE: T-25 (aktualizováno)

Přeložím. Za 25 hodin začíná v San Francisku MacWorld Expo, přesněji řečeno tradiční keynote šéfa Apple Steva Jobse. To je vždycky dost zajímavá show, a to zdaleka ne jen kvůli Stevovu obligátnímu "one more thing". Letos bude opět live internetový přenos (úterý 6. 1., 18.00 CET, předpokládám, že příslušný link se včas objeví na apple.com), nenechám si ho ujít.

Letos obzvlášť, protože šeptanda a šuškanda mě tentokrát nadmíru zajímá. Jednak se drbe o tom, že by se mohly objevit nějaké levné iPody (snad kolem $100), jednak se spekuluje o nějakých kancelářských aplikacích (Apple si zaregistroval název iWrite), ale především je hitem všech pavlačí iBox. Televizní settop-box s DVD vypalovačkou a Wi-Fi připojením na síť — tedy potenciální náhrada (přinejmenším) CD, DVD, VHS, MP3 přehrávače a prohlížeče digi-fotek v jednom... Ale všechno to jsou jen drby a po zkušenostech z minulých let (a s ohledem na nejpřísnější utajovací opatření Applu) pravděpodobnost jejich naplnění vidím tak 50 na 50. Jisté je jen to, že Jobs zatím nikdy nezklamal a vždycky vytáhl z rukávu opravdové překvapení (posledně to třeba byl největší 17" notebook nebo třeba veleúspěšný iTMS) — takže se (rád) nechám překvapit.

Pokud to ovšem bude pravda (a bude se to prodávat i u nás), mám zřejmě vyřešeno to své domácí multimediální centrum, o kterém jsem se zmiňoval nedávno.

Update: Našel jsem ten odkaz na ten zítřejší livestream.

Update2: Tak ne, zázraky se nekonaly. Sice iPod je nový (iPodek), ale za $250, což furt dost; nové kancelářské aplikace budou za pár měsíců, ale jen jakožto nový MS Office; z nového hardwaru je zajímavý snad jen XServe G5 a XServerRAID — set-top box ale žádný...

Nicméně: i přesto mě Jobs potěšil nad všechna očekávání. Jednak je upgradovaný celý balík iLife a jednak do něj přibyl zázrak jménem GarageBand: kompletní nahrávací studio, obsahující nejen řádku softwarových nástrojů (další hromada extra k dokoupení), hotové samplery, zvukové efekty, sekvencer, ale dokonce i realtimový kytarový procesor. Prostě se strčí jack od kytary do maca, vybere se vhodná krabička a hraje se (nebo nahrává se). Něco takového jsem sháněl tři roky... As easy as possible — to Apple umí. Celý iLife i s GarageBandem se prodává za hubičku ($49, k novým macům zdarma). Jo — a kdo bude mít zájem, nabízí k tomu Apple ještě USB MIDI klávesy (49 klapek) za $99. To jsem zvědav, co si za to řeknou ti vydřiduši u nás (budou-li to vůbec u nás prodávat).

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (5)


Pátek, 17. říjen 2003

Apple
14.54

Napršelo a uschlo. Apple na Windows.

Fráze "až zamrzne peklo" se používá v angličtině stejně jako naše "až naprší a uschne". Slogan "Peklo zamrzlo" je hlavním motem nové kampaně firmy Apple, která dnešním dnem vtrhla na pole, které pro ni bylo ještě včera tabu: na Windows.

Ačkoli byl Apple vždy na špici vývoje hardwaru i softwaru, vždy zůstával minoritou, která sice stále přicházela s něčím novým, ale pohříchu to od nich ostatní jen obšlehli a převálcovali je. Co se ale Applu nepodařilo na poli klasické výpočetní techniky, daří se mu poslední dobou na multimediálním trhu.

Jejich mp3 přehrávač iPod je považován za nejlepší na světě, v USA má dominantní podíl na trhu, čemuž jistě napomohly i verze pro Windows. Apple jako první spustil s nevídaným úspěchem online prodej hudby v iTunes Music Store iTMS, kde se jen během prvních dní prodalo přes milion skladeb (do dneška už je to na 13 milionů) a kromě vydavatelské "velké pětky" má Apple smlouvu s dalšími 200 nezávislými vydavateli a nabízí kolem 400.000 skladeb. Nabídka i prodeje stále rostou a dnes Apple drží 70 % trhu s online prodejem hudby. A to v iTMS dosud nakupovali jen uživatelé maců, protože je k tomu potřeba aplikace iTunes, kompletní aplikace pro práci s audio nahrávkami — dosud existující jen ve verzi pro MacOS (viz též dřívější příspěvek).

Nyní už je ale leccos jinak. Apple dnes vydal iTunes pro Windows a současně tak zpřístupnil svůj Music Store i uživatelům této konkurenční platformy. Každý by si měl iTunes aspoň vyzkoušet — sám neznám lepší program nejen pro přehrávaní CD a MP3 souborů, ale i nadmíru snadný převod nahrávek do MP3, jejich správu, organizaci, tvorbu playlistů, vypalování hudebních i MP3 cédéček, spolupráci s iPodem (i jinými externími zařízeními), přehrávání internetových rádií a mnoho dalších funkcí — v jediné přehledné aplikaci s příjemným, jednoduchým a intuitivním ovládáním.

A v neposlední řadě mají nyní i uživatelé Windows přístup do největšího obchodu s audio nahrávkami na světě (v průměru $0.99 za jednotlivou skladbu, nebo $9.99 za celé album). Bohužel zatím jen v USA (o podmínkách spuštění iMTS i pro Evropu a další části světa se usilovně jedná a jejich spuštění se očekává příští rok). Přesto i tak se dá očekávat, že tento krok pořádně zamíchá s celosvětovým multimediálním trhem.

Doufám, že se nemýlím, ale troufnu si tvrdit, že dnešní krok Apple bude jednou považován za jeden z nejdůležitějších mezníků v dějinách multimediálního průmyslu. A to i tehdy, pokud si to Microsoft (jak je jeho zvykem) nedá jen tak líbit a Applu tenhle trumf nějakým způsobem uzme, původní nápad přetvoří k obrazu svému a Apple převálcuje. I tak zřejmě bude ode dneška všechno jinak. Jsem o tom přesvědčen.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (14)


Úterý, 29. duben 2003

Apple
09.50

Jabka ještě multimediálnejší

Drby se potvrdily, nové multimediální aktivity Apple jsou tady.

Na včerejšek byl ohlášen satelitní přenos CEO Apple Steva Jobbse, kde měl ohlásit některé hardwarové novinky. Hodně se o nich spekulovalo, nakonec se potvrdily už starší předpoklady o větším prolnutí Apple na multimediální trh.

Co je tedy nového? Hned tři věci: iTunes, QuickTime a nové iPody.

iTunes 4.0

Hlavní změnou je integrace MusicStore. Nenápadně, jako jeden z plalistů (zelený) se tváří seznam ukázek (30s, high-quality), písničky nebo celá alba si můžete rovnou koupit ($0.99/skladba, $9.99/CD). Vlastně — koupit si to nemůžete, pokud nežijete v USA. Viz též dnešní petice.

Škoda, Music Store startuje s 200.000 skladeb. Ano, takhle nějak vidím funkční obchodní model fonografického průmyslu.

Z dalších novinek: podpora formátu AAC (vyšší komprese než MP3, vyžaduje nový QuickTime 6.2), sdílení playlistů přes Rendezvous, možnost přidávání obrázků (např. obalů CD), vypalování hudby na DVD, lepší vyhledávání...

Download iTunes via Apple (8,3 MB).

QuickTime 6.2

Prakticky jediná změna: podpora enkodování/dekódování ve formátu AAC. Využijete ho asi jen s novými iTunes a novými iPody (moc dalších přehrávačů ho nepodporuje — i když jsou takové).

Download QuickTime via Apple (18,4 MB).

iPody

Nové tenčí (15,75 mm) a lehčí (160 g) modely, s kapacitou 10, 15 a 30 GB. K otočnému ovladači přibyla čtyři tlačítka (škoda :( ), nově dostanete k iPodu také dock (jen k 15 a 30GB modelům, umožňuje synchronizaci, dobíjení a připojení k domácímu stereo systému). Software iPodů nyní obsahuje také několik her, čtečku poznámek, hodiny/budík a přehrává zmíněné AAC soubory... A nic se nezměnilo na tom, že iPody jsou pro Mac i Windows.

Je to krása, slintám — ale $299-$499 (na české ceny s kurzem 1:50 radši ani nemyslím) za MP3 přehrávač je pro mě cu moc... :( Ale zase 30 GB... Zatím mám MP3 necelých 12 GB (a to jsem ještě nestihl převést do MP3 všechna CD) — představa kompletní fonotéky v jediné mašince se mi MOC líbí...

Více informací a obrázky: apple.com/ipod.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Apple
09.40

Další petice Velkému Bratrovi

Nejsem sám, kdo pořádá petice. Je tu suplika směřovaná společnosti Apple nespokojenými zahraničními uživateli.

K jejímu textu by asi český uživatel doplnil přinejmenším deset dalších odstavců, ale i tak tato petice stojí aspoň za přečtení. Týká se především aktualizovaných iTunes (o nich v dalším příspěvku).

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Středa, 16. duben 2003

Apple
10.33

Drbání pantera

S blížícím se uvedením MacOSX 10.3 (kód Panther) se množí i spekulace o možných novinkách. Budou hromádky, multilogin? A co bezdrátové dotykové displeje?

Drby kolem Pantera houstnou. Mluví se hlavně o dvou věcech: o "hromádkách" a vícenásobném loginu. Sice ani o jednom se neví najisto, že v Pantheru bude, ale rozhodně by to bylo pěkné.

Hromádky

Jedna paní povídala, že by se zde mohla objevit implementace technologie piles (pile je česky nejspíš hromádka, štos, "komínek"), jejíž patent vlastní Apple již delší dobu. Jedná se o jiný druh seskupování dokumentů, než jsou současné složky/adresáře. Uživatel vidí hromádku dokumentů naházených na sebe, po kliknutí na hromádku se vedle zobrazí náhled (a další informace) a pohybem myši v hromádce listuje; po nalezení vhodného dokumentu pustíte tlačítko myši a dokument se otevře. Výška hromádky odpovídá počtu dokumentů v ní.

Pokud tohle v Panteru bude, dá se navíc s jistotou očekávat exceletní grafické zpracování a příjemné ovládání — jinak to v Aquě ani být nemůže. Mohlo by to být těžce návykové.

Multilogin

Doposud se lze do OSX (jako do každého jiného UNIXu) přihlásit hned několikrát, ale pouze na textové konzoli (v terminálu). Grafický login je unikátní. Mluví se o tom, že Panter by mohl nabízet konečně i vícenásobný grafický login. To znamená, že současně s jedním přihlášeným uživatelem se mohou nezávisle přilogovat i další uživatelé — aniž by byly ovlivněny běžící aplikace a nastavení uživatele stávajícího (znáte jistě z Windows XP :) ).

Hodně se to dává do souvislosti s pověstmi o přenosných dotykových displejích — ty by fungovaly jako bezdrátový grafický terminál (žádný disk) stolního počítače a vícenásobný login je pro takováto zařízení jistě důležitým předpokladem. To je ale opravdu ve stádiu báchorek a bajek (tzv. Ezop-state), nemyslím si, že by Apple s něčím takovým přišel ještě letos (i když možná... oblíbená Jobsova překvapeníčka na závěr při keynote na AppleExpo...)

Osobně se ale na vícenásobný login třesu jako kuře na sopel i bez jakýchkoli externích zařízení. Většině uživatelů to ani nepřijde (často mají dokonce multiuser vypnutý) — jste-li ale na jeden počítač dva (a více), je to o něčem jiném... Když mám cokoli rozdělaného a přijde žena, že si potřebuje přečíst/napsat mail, tak procedura logout-login-logout-login je na zabití. Nemluvě o paralelním přihlášení jako root (pardon, Admin)... Pokud by to fungovalo, mohl by tím být rázem vyřešený i problém více desktopů — stačí, abych se mohl přihlásit pod svým účtem několikrát (viz XWindow).

Jestli to vyjde, budu nejspokojenější uživatel počítače na světě, protože jestli mi v Jagu něco chybí, tak právě tohle.

A kdyby si v Applu dali záležet na pořádné podpoře pro CE-lokalizace, bylo by to úplně ideální. Ale to už spíš věřím na ty přenosné displeje.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (2)


Úterý, 15. duben 2003

Apple
09.53

Nové Safari

Nová verze prohlížeče Safari přináší výborně vymyšlený tabbed-browsing a mnoho opravených chyb.

Na webu Apple je k dispozici druhá veřejná beta verze Safari (Public Beta 2, v71). Vylepšení mezi jednotlivými verzemi jde opravdu mílovými kroky — zatímco předchozí verze měla ještě vážné problémy s některými konstrukcemi CSS a Javascript/DOM (viz např. blesk.cz, reflex.cz), množství bugů bylo opraveno a nyní jsou již i tyto stránky použitelné. Ještě zůstávají např. chyby v implementaci crop a overflow (reflex.cz) a spousta dalších, ale ty nejmarkatnější — především vážný problém s float (viz blesk.cz) — jsou opraveny.

Blesk.cz v novém Safari

Z novinek stojí za zmínku hlavně automatické vyplňování formulářů a přístupových hesel (včetně možnosti rychlého resetu citlivých uživatelských nastavení), import bookmarků z Mozilly a další podpora Applescriptu. A především záložky (tabbed browsing).

Ze Safari přímo sálá snaha udělat co nejjednodušší a maximálně přítulný prohlížeč. Rozhraní působí velmi jednoduše, předvolby jsou stručné a přehledné, uživatel není obtěžován desítkami ikonek a stovkami funkcí v menu — plná funkčnost však je stále zachována. Všechno, co jde, je totiž skryto za fasádou a pod kapotou. Když ale uživatel potřebuje, má důležité funkce po ruce — pokud možno co nejjednodušeji a nejintuitivněji.

Za všechny příklad s již zmíněnými záložkami. Pokud si v předvolbách zaškrtnu používání záložek, na každém odkazu (nebo tlačítku) mám hned několik možností. Kliknutí otevře odkaz jako obvykle ve stejném okně. Ale další možnosti jsou nenápadně po ruce. Cmd-klik otevře odkaz v nové záložce pod aktivním dokumentem (můžu si tedy naklikat hned několik odkazů, které se začnou načítat na pozadí, aniž bych opustil stránku, na níž se právě pohybuji). Cmd-Shift-klik otevře dokument v nové záložce na popředí, Cmd-Alt-klik v novém okně na pozadí a Cmd-Alt-Shift-klik v novém okně na popředí. Pokud záložky v předvolbách vypnu, ovládání se změní (Cmd-klik je nové okno, Cmd-Shift nové okno na pozadí) — velmi intuitivně, právě tak, jak to nejčastěji používám. A nejpříjemnější na tom je, že žádnou ze zkratek si nejsem nucen pamatovat: po stisknutí kterékoli kombinace modifikačních kláves se informace o výsledné akci zobrazí v stavovém řádku (např. Open "http://..." in new tab behind the current one). Příjemné, jednoduché, intuituvní — zvlášť když mám Cmd-klik namapovaný na klik kolečkem myši.

Ještě dořešit pár bugů (např. chybu javascriptu bránící v plném používání eBanky), opravit zpracování atributů title (zobrazovat popisky přímo v okně a ne jen ve stavovém řádku)... Safari se pak asi velmi rychle stane mým primárním prohlížečem (už teď po něm sahám čím dál častěji) — kvůli permanentní tvorbě nějakých stránek ale si stále držím (čím dál nenáviděnější) MSIE: pak už bych ho mohl mít jen jako doplněk pro ladění... Vážně už se na Safari těším.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Úterý, 1. duben 2003

Apple
12.06

Jadýrka z jablek, 1. 4. 2003

Nová verze (3.2.10) LaunchBaru. O téhle skvělé věci, bez které už bych se ani nemohl posadit k počítači, jsem podrobněji psal na MujMacu. Vřele doporučuju každému *** Apple vypustil aktualizaci QuickTime 6.1.1, která má řešit chyby při streamingu MPEG-4. Instalace je přes SoftwareUpdate, má 19.4 MB (!) a víc než opravu chyb od ní nečekejte. *** Panther (aka OSX 10.3) se očekává začátkem léta (snad 23.-27. 6. na WWDC). Co přinese nového, se usilovně tutlá.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Apple
11.21

BBEdit 7.03 a kódování češtiny

Tak mám konečně BBEdit 7. A vrním blahem. Jako nenápadný setinkový update ve verzi 7.02 sem přidali v Barebones nativní podporu pro všechna možná kódování. To je možné určit jednak explicitně, ale především si BBEdit sám parsuje kódování definované v HTML dokumentech, takže je-li tam třeba zapsána meta-značka obsahující charset=iso-8859-2, stránka se překóduje z ISO2 do MacCE, edituje se normální čeština a při ukládání se vše překládá zase hezky do ISO2. Jeden se už nemusí o nic starat. V kombinaci s funkcí Edit in BBEdit ve většině FTP klientů je s tím pak dvojnásob radost pracovat.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Pátek, 28. únor 2003

Apple
11.43

Další browsery pro MacOS X

AppMac Software přináší hned tři WWW prohlížeče pro OSX. Jsou postaveny na Gecku (jádro Netscape7) a jejich hlavním rozdílem od všech ostatních jsou především specifická nastavení pro různé potřeby provozovatele. Především omezení přístupu k určitému typu stránek, zabezpečený přístup k předvolbám, nastavitelné omezení ovládacích prvků či dokonce zákaz přístupu do Finderu a jiných aplikací. wDesk je určen pro firmy (regulace přístupu zaměstanců k Internetu), wKids pro rodiče a jejich potomky a wKiosk je kioskový prohlížeč (celoobrazovkový mód, zákaz přepínání aplikací, zákaz ForceQuit, automatické spuštění po restartu, zákaz downloadu atd.). Podrobnosti najdete ve srovnání funkcí všech tří verzí. I když by aspoň wKids mohl být zdarma ($29, na CD za $49), ostatní dva jsou určeny spíš pro firmy, pro něž $79 za wDesk nebo $169 za wKiosk nemusí být cena příliš vysoká.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Čtvrtek, 20. únor 2003

Apple
01.58

Jadýrka z jablek, 20. 2. 2003

A hned na začátek:

Nejhorší zpráva ze světa MacOS za poslední rok

Microsoft oznámil [2], že kupuje produktovou řadu VirtualPC od Connectixu. :( Zatím nám mažou med kolem hub, ale jisté náznaky jsou jasné už teď: This fits very well with how we look at our strategy — this is all about compatibility. ... Our products are all about letting Mac users be compatible with people running Windows; this is a natural extension of that strategy. Doposud na VPC v pohodě šlapal i Linux, nebo třeba stará Win 3.x nebo 95. Už vidím v barvách hlášku některé příští verze: This version of Microsoft (TM) VirtualPC (TM) allows you to run only Windows XP or newer. Please upgrade your software. ... Kdo další je na řadě?

Better Rename

Vyšel update A Better Finder Rename. Verze 5.3 přináší řadu funkcí pro hromadné přejmenovávání souborů podle množství kritérií — ať už přes kontextové menu nebo vytvořené droplety.

A na závěr:

Nejlepší zpráva ze světa MacOS za poslední rok

BareBones dnes vypustil setinkový update BBEdit 7.02, který kromě mnoha oprav a vylepšení konečně umí překódování textů! :D Doufám, že teď už konverze typu iso-8859-2<->windows-1250 budou hračka. Hlavně jenom, abych se neradoval předčasně...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Úterý, 18. únor 2003

Apple
10.31

Jadýrka z jablek, 18. 2. 2003

Několik různých možností, jak si na MacOS X pořídit vícenásobnou schránku, rozebírají TidBits — včetně srovnání jednotlivých prográmků. *** USBOverdrive X, univerzální a plně konfigurovatelný ovladač pro polohovací zařízení na USB, je již v plné verzi pro Jaguar (10.2.1). *** IBM úspěšně otestovalo nový čip Power5, o němž se spekuluje jako o výchozí platformě i pro budoucí procesory PowerPC. Vytyčený cíl 6 GHz by mohl znít slibně. Procesor PPC 970, postavený na předchozím čipu Power4, se očekává již během letošního roku [MacRumors]. *** Nejsem sám, kdo si myslí, že Software Update není vždy nejlepší způsob aktualizace OS a dalších aplikací. Podobná úvaha je i na TidBits. *** MacRumors spustily novou sekci: Buyer's Guide. Americké ceny a sortiment jsou sice trošku mimo naši mísu, ale jinak to může být docela užitečná pomůcka pro každého, kdo se rozhlíží po novém hardwaru. *** Užitečným nástrojem na porovnávání obsahu souborů se zdá být FileMerge (Apple, freeware).

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Apple
09.24

VLC, další lepší videopřehrávač

Quicktime je sice skvělá věc, ale na novější technologie, jako DivX, AVI filmy s titulky apod. je prakticky k ničemu. Včera vyšla aktualizovaná verze VLC (VideoLAN Client), přehrávače, který bez problémů zvládne prakticky jakýkoli videoformát (od MPEG, přes AVI, Ogg a WMA, až po DivX 5 nebo XviD — viz přehled funkcí). Dokonce i na takovém stroji, jako je můj postarší iMac 350, je přehrávání plynulé jak v okně, tak ve fullscreenu. Přehrávání má ale nejvyšší prioritu, takže na pomalejších počítačích si chvíli počkáte na reakci na stisk ovládacích tlačítek (o menu nemluvě). Bohužel externí soubory s titulky VLC stále nepodporuje a marně budete hledat i přetáčení. Nová verze (0.5.1) je sice o třídu lepší než ty předchozí, nejlepším přehrávačem pro OS X zůstává stále jednoznačně mplayer.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Pondělí, 17. únor 2003

Apple
22.59

iClock

Jestli vám stejně jako mně chybí v menu kromě času i datum přímo na očích, hodilo by se vám mít rychlý přehled, kolik je zrovna v NY, LA nebo Tokyu, nebo třeba příruční budík, zkuste iClock.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Čtvrtek, 13. únor 2003

Apple
12.20

GyazMail — rychlejší a lepší než Mail.app

GyazMail je e-mailová aplikace velmi připomínající applovský Mail. Rozdíly mezi nimi mě ale dostaly rychle: libovolné nastavení barev oken a textů, odlišné nastavení písma v seznamu složek, zpráv i ve zprávě samotné; bohaté nastavení filtrů a pravidel (skoro dokáže nahradit chybějící filtr spamů, který ale ani v Mailu není zas tak spolehlivý); daleko větší možnosti nastavení skoro čehokoli; s připojením po modemu nezbytné Send Later (které bůhvíproč v Mail.app chybí); podstatně lepší Progress Window; plně konfigurovatelné klávesové zkratky; oddělení SMTP serverů od uživatelských účtů (zvlášť si vybíráte účet, zvlášť přes koho se mají zprávy právě posílat) — a především rychlost, výrazně předčící Mail.

Přece jen je to ale ještě nehotový produkt, takže některé dětské nemoci mě odradily od okamžitého přechodu na tento mailer — chybějící barevné odlišení úrovně Re: při psaní reakce na mail (v zobrazení došlých mailů ale nechybí), nezobrazování podpisu při psaní mailu či nefunkční klávesa "delete" (zprávy se mažou "backspacem")... Na to bych si dlouho zvykal, raději si počkám na nějakou pokročilejší verzi. Ale i tak GyazMail rozhodně stojí aspoň za vyzkoušení.

Update (14.06): — Goichi Hirakawa, autor GyazMailu, mě upozornil, že klávesu "delete" si můžu napamovat, viditelný podpis se nastaví v předvolbách a obrázky v mailech se dají taky vypnout. Stačí si pořádně projít všechny možnosti... Tím se pro mě GyazMail stává ještě zajímavějším. Až budou ty barevné "replye", možná skončí Mail.app v koši...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Apple
11.23

Úprava lišty v MSIE

Lišta nástrojů (toolbar) v MSIE 5 v OS X se dá upravovat nejen běžným způsobem (Customize Toolbar), ale lze do ní přetáhnout také libovolný obrázek s odkazem (větší obrázky se automaticky přizpůsobí výšce lišty) z právě zobrazené stránky. Pěknou sadu připravených odkazů na macovské servery najdete na SpyMacu.

Obsah lišty je jinak uložen v XML souboru ~/Preferences/Explorer/English.Toolbar.xml — zvládnete-li editovat XML, můžete si s ní tedy udělat prakticky libovolné divy.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Apple
10.34

Jadýrka z jablek 13. 2. 2003

Nový update Safari (beta v60, neboli 0.8.2) je ke stažení na stránkách Apple. Mírně vylepšili Javascript i CSS (Blesk, Reflex ani Ábíčko však stále zobrazuje hůř než chybně :( ). Dále by Safari mělo být rychlejší, stabilnější a lépe a rychleji zobrazovat Flash. Mimochodem, obdobně jako to udělal s iLife, hodlá údajně Apple distribuovat komunikační nástroje v jednom balíčku: Safari, Mail & iChat ($29.95). O dalších podrobnostech se ještě spekuluje, pravděpodobná je i sleva na .Mac. Název je zatím ve hvězdách — že by iWorld?

Update Finalcut Express 1.01 vylepšuje stabilitu a výkon a přidává pár vylepšení. *** Complete MySQL pro MacOS X včetně administrace, manuálu atd., pěkně v jednom balíčku. *** Potřebujete si dělat navzájem provázané poznámky s odkazy na web? Zkuste Senniki, třeba to bude to pravé.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Středa, 12. únor 2003

Apple
01.14

Jadérka z jablek, 12. 2. 2003

Vyšla nová verze FreeRuleru. Asi není lepší měřidlo na obrazovku; update kromě pár vylepšení konečně přináší pravítka beze stínu. *** Apple vypustil update X11. Mnoho vylepšení a opravených chyb. Kolik bylo zaneseno nových, nevím. *** Chystá se upgrade AppleWorks, pravděpodobný je letošní duben. Má to ještě vůbec smysl? Kdyby raději pořádně zahýbali s OpenOffice. *** Toužíte-li spouštět Javascripty bez prohlížeče, může se vám hodit Konfabulator, javascriptový runtime pro OSX. *** Microsoft má v létě vypustit upgrade Office, především se mluví o Entourage X, který by měl konečně nějak spolupracovat s Exchange serverem. *** iDraw má verzi 1.3 *** Freewarová utilitka ShowDesktop umožňuje snadno schovat všechny aplikace až na ty, které si určíte, že ne.

Nejen Mujmac dělá osvětu. Na TidBits vyšel druhý díl Mac User's Guide to Unix Command Line *** Snížené ceny eMaců už začínají probublávat i k nám. Distributoři, snažte se! *** Chcete-li vidět náhled při editování obrázku v iPhoto2, stiskněte přitom Ctrl [MacOSXHints].

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Pondělí, 10. únor 2003

Apple
14.58

Bude opravdu OSX na Intelu?

Nic není nemožné — ne často, ale pravidelně se objevují nové a nové náznaky (s pravděpodobností ne úplně nulovou), že projekt "Maklar" (viz třeba Google: marklar+osx) je stále naživu. Na jednu stranu to sice vypadá, že by si Apple portací OS X na PC podřezával větev pod vlastním zadkem, ale na druhé straně by to vůbec nemusel být hloupý tah: nabídnout uživatelům Windows, která nemají svou architekturou moc prostoru pro rozlet, i něco jiného, aniž by si museli kupovat nový stroj (což je často největší překážkou OSX aspoň vyzkoušet). Když by si Apple ponechal dostatečně pádný argument, že s Applovskými stroji bude OSX pořád něčím výrazně lepší, bylo by to průchodné i obchodně.

Osobně bych i věřil, že Jobs vážně něco takového chystá, že s něčím vyleze už letos a že — jak dalece ho znám — má v rukávu i setsakra festovní pojistky, aby uživatelé měli důvod nadále kupovat applovský harware. A jestli to fakt udělá a jestli se mu to povede, do dvou let stoupne počet uživatelů OSX několikanásobně a dá se celkem předpokládat, že další počítač nezanedbatelné části z nich by pak byl právě Apple. Čichám, že vítr vane právě tudy...

A jestli ne, minimálně je Marklar hodně pěkné dvousečné kladivo jak na neposlušnou a neschopnou Motorolu, tak i na Microsoft nechutně hrozící svým "velkobratrovským" Palladiem...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Apple
14.10

Co na plochu

Pěkný výběr obrázků na plochu nabízí mj. MacDesktops, Mandolux, MacMonkies (tady se bude líbit i těm, co si rádi mění ikonky) nebo třeba TwistedSun. Já ale (z ryze praktických důvodů) používám zásadně svoje vlastní pozadí — kdo ladí weby, jistě pochopí proč ;)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Úterý, 7. leden 2003

Apple
22.49

Od 18:00 jsem v přímém přenosu koukal na keynote Steva Jobse na letošním Macworld Expo v SF. Dvě hodiny v kuse! A fakt to stálo za to... Apple těžce přitlačil na vynašeče informací, takže se spekulovalo víc než kdy jindy, s čím Apple přijde. Vesměs se všichni shodovali, že nic zásadního to nebude, rozhodně žádné notebooky (poslední modely jsou ještě relativně nové), spíš nějaké nové i/eMacy a spíš nuda...

Jobs všechny pěkně vyšplouchnul - kromě hromady nových iApps a po letech fungl nového browseru na trhu (Safari, ještě beta, ale i přes stávající chyby vypadá MOOC dobře a je 3x rychlejší než MSIE [a btw: OpenSource]) se nakonec vytasil se dvěma hardwarovými novinkami: největší nejtenčí notebook na světě (17" širokoúhlý podsvícený TFT ve 1440x900, jen palec tenký) a hned potom taky ten vůbec nejmenší. Oba celé z hliníku (žádný nátěr), v noci samy svítí, integrovaný bluetooth a airport (5x rychlejší, antény podél displeje), FireWire 800, gigový ethernet, GeForce4, CD/DVD-RW, co si člověk vzpomene... Jsou to děla. Mít tak sto tisíc nazbyt...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Sobota, 14. prosinec 2002

Apple
21.39

Čas od času, když mě můj (už poněkud obstarožní a pokulhávající) iMac začne pít krev, zakoketuju s myšlenkou, mám-li to zapotřebí a jestli bych si za stejné peníze, které dám za levnějšího maca, nepořídil nějaké opravdu nadupané PC a třeba bych si zvykl... Vždycky to hlodá a hlodá stále víc - přece jen macy jsou dražší a u nás je hůř dostupný software, některé hry jsou jen pro PC atd. atd. - a vždycky až po nějaké době to musí utnout nějaký intimnější zážitek s PC.

Teď jsem zase dospěl do podobného stádia. Musím si už nutně pořídit nový stroj a pohled na ceníky maců má silný nahlodávací účinek, podle nich je kurz koruny k dolaru aspoň 1:50... Ale sestra s mužem se rozhodli, že si (a dětem) pořídí počítač, a když už, tak už, rovnou pořádné domácí multimediální centrum. A jakožto na Rodinném Počítačovém Expertovi ulpěl výběr a pořízení na mně. Nu což, po několika dnech se mi na stole, pod stolem a kolem stolu objevilo několik krabic v celkové ceně přes 40k a měl jsem dva dny na to, abych počítač připravil a pořádně se s ním seznámil, abych jim mohl vše vysvětlit, až si pro to přijedou...

Na jedné straně mě, musím přiznat, příjemně překvapilo celkem příjemné rozhraní nových WinXP, několik chytrých a nových funkcí (třeba přepínání uživatelů mi v OSX chybí už od začátku), multimediální výkon (přece jen Athlon 1700+ s půl GB RAM něco zvládne - můj chromajzlík ani nezvládne přehrát AVI ve fullscreenu). Na straně druhé, vše bylo příjemné jen do prvních problémů. Nebudu to moc rozpitvávat. Cca 40 hodin u PC (z toho poprvé do 3 hodin ráno, podruhé dokonce probdělá noc), dva vynucené recovery systému plus jedna kompletní reinstalace celých Windows po totálním zbláznění a zničených systémových souborech... A stejně všechno funguje jen jaksi napůl. Už jsem zase zcela vyléčen. Děkuji, nechci.

Ne že by mi teď 40 tisíc za nejlevnější mac už přišlo málo, ale na druhé straně se mi s tím tak nějak líp smiřuje, když už to zase mám s čím srovnávat... Můj ke-zblbnutí-pískající harddisk vlastně není zas tak hlučný a i když na PC existuje na dané téma 10x víc programů než na Macu, použitelných je jich vlastně asi tak stejně... Aneb, jak pravil klasik: Zlatý prciny!

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Úterý, 19. listopad 2002

Apple
23.18
Co ti lidi nevymyslí... Tak dlouho jsem sháněl všelijaké utilitky, abych trošku viděl pod kapotu své staré tyrkysové imacové kraksničky, až mi dnes na MůjMacu podstrčili řešení vše v jednom. Jmenuje se to iPulse a tak trochu startrekovsky ukazuje tolik věcí najednou, že by jeden nevěřil (viz obrázek). Ručičky ukazují hodiny (když se zapne text, je vidět i datum a den v týdnu), černý puntík kolem je vteřinovka. Střed zobrazuje aktuální vytížení CPU (odlišené user- a systémové procesy); kolem něj je nahoře stav paměti a dole zaplnění všech disků. Vnější kruh ukazuje nahoře průběh swapování a dole aktivitu na síti (vlevo download, vpravo upload, plus IP pakety). A červené puntíky kolem jsou minutová historie system-loadu za poslední hodinu... A to všechno běží třeba jen jako ikonka v doku. Inu, jsou to hlavy - vůbec se nedivím, že to dělal jen jeden programátor, ale čtyři grafici vymýšleli interface.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (0)


Archiv tohoto zápisníku


 RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: 2005-08-05, 18:03 CET