TOPlist

Pixylophone - archiv

Pátek, 29. duben 2005

Webdesign
21.32

Dogma W4 rusky

Ode dneška je Dogma W4 k dipozici i v ruském jazyce. Děkuji Andreji Michajlenkovi za překlad.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (29)


Středa, 27. duben 2005

Webdesign
12.42

Nový web Televize

(Bývalí) kolegové v Ringieru se překonávají. Nejenže včera spustili nový web Reflexu, ale na světě je i nový web televizních magazínů Televize.cz.

Neskromně se hlásím k tomu, že to je taky ještě z velké části moje dílo — i když finální implementace objednávání pořadů a zaslání na SMS/e-mail určitě dala klukům ještě pořádně zabrat ;) Ale dovolím si upozornit na zaručeně nejsložitější tabulku v HTML, kterou jsem kdy dělal.

Dodatek pro všechny, kteří to náhodou ještě nepochopili: na weby Reflexu a Televize sice upozorňuju a mám na svědomí jejich původní návrh (a realita se od něj občas může lišit), ale jinak už s nimi nemám nic společného. Jen jim dělám reklamu. V Ringieru už několik měsíců nepracuju a návrhy realizoval a je za ně nadále zodpovědný někdo jiný. Takže s žádnými připomínkami se na mě neobracejte. Díky za pochopení.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (40)


Čeština
10.28

Jak se v?m ?te bez h??k? a bez ??rek?

Když jsem nedávno louskal jakýsi text, kde byly místo českých znaků jen čtverečky, napadlo mě, že vymyslet český text, který by byl zcela nečitelný, by kupodivu dalo docela hodně práce.

Schválně, jaké vás napadne nejdelší slovo, kde by by byly jen znaky s diakritikou, a které by se tedy v případě problémů zobrazovalo jen jako ????? Mě zatím napadlo jen číš... Anebo aspoň co nejdelší slovo, kde bude co nejméně čitelných znaků (tedy bez diakritiky). Tady mám zatím favorita: ????t? (tedy poměr 5:1). Nějaké lepší nápady?

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (46)


Webdesign
00.43

Logoout: Já tomu prostě nějak nerozumím...

Firmy se zřejmě v poslední době rozhodly, že logotypy coby grafická díla jsou nějaký přežitek, a začaly se jich zbavovat a nahrazovat je nápisy. A ještě ke všemu neuměle provedenými. Nedávno jsem se na Lupě zmiňoval o hrůzném logu iDnes (a nebyl jsem sám — profesionálové si myslí prakticky totéž, třeba Honza Andersson na Typo.cz).

Ze stejného ranku byl můj šok nad rodinkou "logotypů" koncernu GE (ale tam jsem později zjistil, že to jenom na českém webu trochu zprznili — ve skutečnosti je to navrženo celkem dobře, ale strašlivě křehce a příliš náchylně k podobným slono-porcelánovým zásahům... Srov. české nepochopení vs. křehký originál). Pak se objevil "zkracovací" redesign loga Hypoteční banky (dětské kresbičky a seriozní banka? Jak to má jít dohromady? A to písmo?!). A několik dalších novinek podobného ražení — jako by těm předchozím z oka vypadly...

Zdá se mi to, nebo se mezi typografy vetřel nějaký fantom a seká to jak Baťa cvičky? A vystačí si se základní sadou fontů nafasovanou k počítači? (Před chvílí byla v TV upoutávka na Pražské jaro a někdo si tam vystřihnul "logo" festivalu Verdanou. A ještě mínuskama). :(

Nu a dnes nám přišel dopis od Středočeské plynárenské. Co byste řekli: mění logo. Stará značka, skutečný logotyp, jde do stoupy, máme tu "logo" nové.

loga STP

Proboha! A když už nahradí logotyp prostým textem, proč si aspoň nedají tu práci a nevyrovnají prostrk? Že je mezi TP opticky větší mezera než mezi ST, poznala i moje žena, která podobné věci obvykle vůbec nevidí. A hlavně — ále, to je marný...

Já tomu prostě nějak nerozumím...

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (50)


Úterý, 26. duben 2005

Webdesign
19.06

Nový web Reflexu

Dnes byla spuštěna nová podoba webu Reflexu. Protože ho mám tak trochu na svědomí (před svým odchodem z Ringieru jsem tenhle design připravoval; ale realizovali ho už moji nástupci), jsem docela zvědav na názor čtenářů.

Osobně si myslím, že Reflex už byl po těch letech malinko zatuchlý a trochu toho osvěžení potřeboval jako sůl. Navíc předchozí javascriptová aplikace byla docela složitá na to, jak se během času zanášela prapodivnými konstrukcemi, obskurními doplňky, záplatami a záplatami záplat — celou dobu jsem se jen modlil, aby to celý slavný Reflex vydržel a nesložil se jak domeček z karet...

A dnes je nová verze na světě — kolegové se s tím podle všeho poprali dost dobře a až na pár mušek (které se určitě časem vychytají) to vypadá jako dost dobrá práce. Držím jim palce a současně i děkuji za realizaci tohohle designu, který je tak trochu moje srdeční záležitost. :)

Tak ještě to Ábíčko, pánové. Zlomte vaz ;)

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (46)


Pondělí, 25. duben 2005

Od plotny
15.02

Karbanátky s hrachovou-hráškovou kaší

Dnešní premiérový experiment byl jednak inspirován obsahem naší spíže, jednak faktem, že poslední dobou se dost snažím vyhýbat škrobům (tj. hlavně klasickým českým přílohám) a lehce i staroanglickou hráškovou kaší od Jamieho Olivera.

Když nepočítám čas, kdy se něco vařilo samo, byl celý oběd hotový asi za dvacet minut. Nijak jsem se s tím nepáral — city šly stranou, použil jsem předvařený hrách z darů matky Vitany a o něco víc mraženého hrášku (dar přítele Bonduelle). Obojí jsem vrazil do hrnce vroucí vody a nechal bublat asi dvacet minut (nesolit!). Mezitím jsem v mikrovlnce rozmrazil mleté vepřové, oloupal tři cibule (nešetřit) a tři stroužky česneku (nejdřív dlaní rozmáčknout, pak se dobře loupe).

Mleté maso jsem osolil, opepřil, přidal trochu tymiánu a rozmarýny a jedno vejce. A protože to bylo ridší, než bych chtěl, zahustil jsem to trochou hrachové mouky (no dobrá, nemám hrachovou mouku — ale starou instatní hrachovou polévku od Knuspi, která je jinak hnusná až nejedlá, ale na tyhle účely skvělá). Ale pokud nemáte nic proti obyčejné mouce, poslouží stejně dobře (stejně jako hrst strouhanky). Ušoulal jsem z toho asi dvanáct šišek (spíš čevapčiči než karbanátky) a hodil je na olej do pánve.

Než se usmažily, nakrájel jsem cibuli (na nijak tenká půlkolečka), slil uvařený hrách a hrášek (vývar nechat!) a s trochou toho vývaru lehce rozmixoval. Jen na hrubo: tahle kaše je lepší, když jsou v ní kousky, než kdyby byla umixovaná do hladka. Na tuk, kde se zatím dosmažily karbanátky (ty jsem vyndal na misku) jsem hodil nakrájenou cibuli. Až byla usmažená do zlata, přidal jsem na ni lžíci mouky (no dobrá, té instatní hrachové polívky) a rozmačkaný hrách+hrášek. Dolil jsem vývarem, aby to mělo správnou konzistenci (ne tekuté, ale aby se to nedalo krájet), trochu osolil, opepřil, namačkal do toho česnek a přidal lžičku čerstvé máty (ehm, mražené, dostali jste mě).

Sušený hrách jakožto hutná luštěnina udělá základ kaše, zelený hrášek jakožto zelenina kaši krásně osladí, jarně obarví a dodá jí šťavnatosti. V kombinaci s osmaženou cibulkou a mátou je to neodolatelná kombinace a určitě by se oblizoval i zarytý nepřítel hrachových kaší, jak je známe z hospod a jídelen. Ostatně ani ta obligátní kyselá okurka se k této kaši ani trochu nehodí.

Ony i ty karbanátky jsou tu jen takový nepovinný přívažek — stejně dobře se kaše může doplnit nějakým párkem, vajíčkem, opečeným lančmítem či anglickou slaninou, pečeným jehněčím nebo skopovým — anebo prostě ničím. Případně ještě trošku smažené cibulky nahoru a velkou lžíci. Mňam.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (27)


Webdesign
01.08

Když dva dělají totéž...

Na jedné straně je šéfvývojář Safari Dave Hyatt, který úspěšně upravuje "svůj" prohlížeč tak, aby prošel náročným testem Acid2. Jeho výstup má nyní k referenčnímu ideálu už velmi blízko (patrně nejblíže ze všech existujících prohlížečů) a zbývá už jen vylešit zpracování prvku object, aby prohlížeč testem prošel zcela bez chyby.

A na straně druhé se činí Chris Wilson a jeho vývojáři IE7, již právě překračují magickou hranici podpory formátu PNG (!) a blíží se k historickému mezníku opravování ostudně chybového float-modelu pocházejícího již z Trident engine v IE4.

Což ovšem v našem pokrouceném světě znamená jediné: IE je stále na špici a svou pozici si dále upevňuje.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (58)


Pátek, 22. duben 2005

Mozkomor
20.37

Provazový čtverec

Jedna méně tradiční hádanka. Nebo možná spíš strategický úkol, kdo ví.

Ja vás pět osob, stojíte uprostřed rozlehlé louky a jediné, co máte k dispozici (kromě dostatku prostoru), je smyčka velmi dlouhého provazu (tj. má konce spojené k sobě) — řekněme, že má aspoň 100 metrů. A vy máte za úkol ten provaz napnout do co nejpřesnějšího čtverce. A malý bonus, pokud vám to nestačí: všichni jste slepí nebo máte zavázané oči.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (40)


Čtvrtek, 21. duben 2005

Webdesign
01.16

Barevná schémata španělsky

Díky Enriquovi Cornejo je ode dneška nástroj na tvorbu barevných schémat také ve španělské verzi.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (12)


Neděle, 17. duben 2005

Webdesign
22.21

Hledám spoluautora

Už rok mám rozepsanou knížku o CSS — jde o publikaci méně teoretickou než ta předchozí, se spoustou příkladů a řešení častých úloh. Jenomže nestíhám. Co se mi narodila dcera a navíc jsem změnil práci, můj čas na podobné věci se limitně blíží k nule. A chuť rovněž — přece jen, když se člověk věnuje prakticky nejméně 10 hodin denně řešení problémů s CSS, má už jen málo chutí večer či o víkendu si sednout a zase psát o témže. Mám hotové asi 2/3 až 3/4 textu a část příkladů — zbývá dokončit celkem podstatnou část, obsahující konkrétní řešení typických problémů (jejichž seznam mám připraven), a doplnit celkem dost příkladů (kód (X)HTML+CSS, odladěný a maximálně kompatibilní).

Proto se chci obrátit na některého z odborníků na CSS mezi vámi, čtenáři. Máte-li někdo zájem mi s dokončením této knihy pomoci (nebo ji dokonce převzít a dokončit ji sám), ozvěte se mi. Nabízím plnohodnotné spoluautorství s nejméně polovinou honoráře (bez ohledu na množství práce), případně i více. Jestli se na to někdo cítíte, dejte mi vědět (jen mailem, prosím), třeba se dohodneme. Doufám ale že pochopíte, že pokud vás a vaši práci neznám, budu potřebovat nějaké kvalitní reference — přece jen jde o docela prestižní publikaci. Díky moc za pochopení.

Doplnění. Upřímně děkuji všem, kteří se nabídli pomoci mi s dokončením knihy. Nabídek bylo opravdu hodně, podstatně víc, než jsem čekal... Se svým spoluautorem už jsem dohodnutý a věřím, že knížka tak konečně spatří světlo světa v historicky dohledné době. Ještě jednou všem moc děkuji a velice si jejich nabídek vážím, i když na jejich realizaci nakonec nedošlo.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (1)


Čtvrtek, 14. duben 2005

Webdesign
00.53

Kyselina na druhou

Možná to víte, možná ne — Hakon Wium Lie (*), šéfvývojář Opery a spolutvůrce CSS ve spolupráci s Web Standards Projectem (WaSP) pracoval na přípravě testu podpory CSS2 v prohlížečích. A ten byl dnes zveřejněn: jmenuje se Acid2.

(* On je to správně Håkon Wium Lie, ale RSS čtečkám se to nelíbí.)

Test je to na pohled dost zvláštní a netradiční. Tvoří ho hlavička s obličejem a textem (smajlík a "Hello world"), vytvořená na stránce výhradně prostředky CSS a tak, aby prověřila schopnosti prohlížeče formátovat stránku přesně podle specifikace CSS. Ten kód je vymyšlen opravdu úžasně, skoro neuvěřitelně geniálně — obsahuje různé nástrahy a chytáky, a pokud browser dělá oproti specifikaci něco jinak nebo špatně, projeví se to nějakou deformací na výstupu.

A že ve svém prohlížeči vidíte jen cosi podivného, na hony vzdáleného nějakému smyslupnému obrázku? Nic si z toho nedělejte — žádný existující prohlížeč tímto testem totiž neprošel, každý má v implementaci CSS více či méně nedostatků.

Potěšující zprávou je, že vývojaři prohlížečů tenhle test berou opravdu vážně a začínají podle něj své browsery pomalu opravovat. Nebo aspoň někteří — i když Håkon a ostatní se snaží přemluvit i Microsoft, aby se výjimečně pochlapil a šel do toho taky (přesněji řečeno především on). Nedělám si sice o Malém Měkkém žádné iluze, ale na druhé straně jeho kluci vývojářští jsou přece jen taky ješitní chlapi a mají svou hrdost, takže úplně bez užitku tahle snaha nebude.

A až jednou uvidíme ve svých prohlížečích tenhle obrázek všichni stejně, zapláčí všichni webdesignéři radostí velikou.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (52)


Středa, 13. duben 2005

Mozkomor
23.55

Klobouky

Pro ty, co by snad měli přes dnešní záplavu mozkomorů málo, ještě jeden cloumák na závěr.

V jednom zámku v karpatských horách zavřel jakýsi sadistický, leč prudce inteligentní šílenec skupinu turistů do podzemní kobky a hodinách mučenlivého čekání jim oznámil, že je ráno hodlá všechny zabít. Ale dostanou šanci na záchranu.

Za úsvitu se všichni seřadí na dlouhém schodišti do podzemí — tak, že všichni budou stát čelem dolů a uvidí jen ty pod sebou. Každý dostane na hlavu buď bílý, nebo černý klobouk. Klidně mohou mít všichni bílé, všichni černé anebo to bude libovolná kombinace. Nikdo nebude znát barvu svého vlastního klobouku, ani lidí stojících za ním — uvidí pouze klobouky před sebou. A padouch se začne od posledního v řadě (toho, co stojí nejvýš a vidí všechny ostatní pod sebou) postupně ptát: "Jaký klobouk máš na hlavě?". Pod trestem smrti se nikdo nesmí ohlédnout, nesmí se ani pohnout, ba ani pípnout — každý smí pouze říct "bílý", nebo "černý", když bude dotázán na barvu svého klobouku. Pokud odpoví správně, může odejít — pokud špatně, bude okamžitě zastřelen. A šílenec potom položí stejnou otázku dalšímu v řadě (tedy předposlednímu) — a stále dále, až skončí u posledního, stojícího dole na posledním schodě.

Turisté mají celou noc na přemýšlení a domluvu. Vymyslete pro ně optimální strategii na maximální šanci k přežití.

Příjemnou noc.

P. S.: A pozor — než se kouknete do komentářů, buďte připraveni na to, že obsahují ne-li kompletní řešení, tak určitě nebezpečné návody, které vám pokazí všechnu zábavu. Než tam vstoupíte, zkuste nejdřív přemýšlet nad vlastním řešením.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (87)


Mozkomor
23.34

Logická hádanka ze života promiskuitních heterosexuálů

Pro vyrovnání karmy jedna trošku lehčí (v obou významech toho slova).

Jak zařídit, aby mohl mít jeden muž bezpečný styk (s kondomem) se třemi různými ženami, pokud má k dispozici jen dva kondomy? A ještě lépe — jak mohou mít tři muži bezpečný styk s jednou ženou, když mají také jen dva kondomy? A pozor — bezpečným sexem se rozumí sex bezpečný pro obě strany — nesmí tedy nakazit ani žena muže, ani muž ženu!

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (46)


Mozkomor
23.22

Jeden těžší logický kalibr

Chtěli jste to, máte to mít. Tahle hádanka má slavného autora, ale to není podstatné. Malinko jsem ji (z výchovných důvodů) změnil :) — ale na podstatě jsem nic neubral. Údajně ji 98 % populace nedokáže vůbec vyřešit a jen opravdoví hrdinové to zvládnou z hlavy. Beze špetky skromnosti zde podotýkám, že mně se to podařilo. Tak do toho...

V jedné ulici stojí pět domů, každý jiné barvy. V každém domě žije gentleman jiné národnosti, každý chová nějaké zvíře (každý jiné, dokonce je tu i jeden akvarista!). Každý z pánů se za dlouhých večerů baví jinou společenskou hrou a každý dává přednost jinému nápoji. Přesněji řečeno je to vlastně takto:

Angličan žije v červeném domě a Nor zase v tom prvním. Švéd chová psa, kdežto Dán pije čaj. Hned vlevo vedle bílého stojí zelený dům, ale v tom žlutém rádi hrají dámu. Pán z prostředního domu pije výhradně mléko, pivo pije jen hráč bridže. Soused šachisty má kočku, zatímco hráč scrabble chová papouška. Vedle hráče dámy žije chovatel koní, ale Nor bydlí vedle modrého domu. V zeleném domě pijí kávu, ale soused šachisty dává přednost čisté vodě. Němec hraje poker.

Kdo chová rybičky?

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (40)


Pondělí, 11. duben 2005

Mozkomor
23.38

Cestou z A do B

Pro někoho asi triviální, pro jiného možná zapeklité. Z A vyjíždí každou celou hodinu žlutý autobus do B, kam dorazí za tři a čtvrt hodiny. Vy vyrážíte v 8.30 z B do A a v protisměru tyto žluté autobusy potkáváte. Kolik jich potkáte, než za dvě a čtvrt hodiny dorazíte do A?

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (88)


Středa, 6. duben 2005

Jen tak
20.09

Dejte mi už pokoj s papežem (doplněno)

Předem chci avizovat, že se nechci nikoho dotknout. Pokud jsi, milý čtenáři, římským katolíkem, raději bys měl přestat právě teď číst a jít na nějaký jiný web.

Papež (a teď už jen ex-papež) a celý tyjátr kolem něj mě nepřestává překvapovat. Podle posledních statistik je u nás jen přibližně třetina věřících, z toho možná dvě třetiny jsou římští katolíci. Osobnost papeže a jeho institut tedy přímo zajímá asi pětinu populace (katolíky, které papež i přes jejich víru zas tak nebere, dorovnávám těmi, které nějak bere, ačkoli katolíky nejsou) — tedy přibližně stejně tolik lidí, jako volí komunisty. Ale ačkoli VŘSR nebo Fidelovy narozeniny se už ani nezmiňují ve zprávách, tak dokonávání papeže zabralo v jeho posledních dnech více než polovinu hlavní zpravodajské relace na ČT a několik mimořádných zpráv. Teď a v několika příštích dnech je ČT zahlcena pořady věnovanými "památce Jana Pavla II., jehož odchod zarmoutil celý svět". A na jeho pohřeb je vyhlášen den státního smutku — který osobně s ohledem na výše uvedené považuju jen za čiré pokrytectví. Státní smutek v nejateističtějším státě (možná na světě)... Kašlu na něj a pustím si nějakou komedii.

Nesmí se na mě nikdo zlobit, ale tu tolik proklamovanou úctu a plné huby chvály na pana Wojtylu nedokážu pochopit. Já nikomu neberu jeho náboženské city, ať si každý uctívá třeba Leonarda da Vinci nebo okapi pruhované, jak je libo. Ale tenhle papež (nevím, jestli víc nebo míň než jeho předchůdci) podle mě udělal pro svět víc zlého než dobrého. Netolerancí počínaje a zákazem používat kondomy v zemích zamořených epidemií AIDS konče. Já tomu dědkovi nikdy nemohl přijít na jméno a budu jen doufat, že jeho nástupcem bude někdo rozumější rozumnější a odvážnější. Sice mi to — jako nekatolíkovi, ba nekřesťanovi — může být šumák, ale není, protože se mě jeho existence a rozhodnutí často dotýkají aspoň nepřímo.

A mimochodem, často jsem přemýšlel nad tím, co mi tolik vadí na křesťanství — milý čtenáři-křesťane, jsi tu ještě? vážně bys měl odejít — a dospěl jsem k názoru, že je to ta (mně tolik odporná) makabróznost, přímo rochnění si ve smrti, obsese zmarem, koncem a rozkladem. Čiší to ze všech náboženských textů, obrazů, historických památek — a já je přímo bytostně nesnáším. Jako dítě jsem se strašně bál obrazu mrtvého chlapa na posteli, obletovaného miminy s křídly, který měli naši nad postelí v ložnici. A když jsem někde četl o "svatých ostatcích", jako kluk jsem si představoval, že to jsou třeba něčí boty nebo meč nebo tak. Když jsem později zjistil (a dokonce viděl), že je to třeba něčí prst, oko nebo slezina, málem se mi z toho obrátil pajšl. A když jsem teď slyšel, jak se polský Krakov dožaduje srdce pana Wojtyly, dorazilo mě to úplně. Vždyť to přece není ani normální — vykuchat si z mrtvého těla nějaký rozkládající se orgán nebo žlázu, a ten si vypreparovat, uložit do vitríny a chodit se mu klanět. Kdyby tohle udělal nějaký člověk ve vlastní režii, tak ho přece okamžitě zavřou do blázince a do vězení současně.

Nemám nic proti existenci křesťanů (židů, muslimů, hinduistů nebo vyznavačů opeřeného hada), ani ve svém sousedství, jen když ty svoje hnusy nenutí taky mě. Víra je dobrá věc, intimní, povznášející. Náboženství je už víra zglachšaltovaná, přitesaná a přivázaná na řetěz a smrdící zaschlou krví na důtkách a zvonící kameny v rukou zběsilého davu. A konečně instituce církve je koncová stanice, esence náboženství, zlo plodící zlo. O podcírkvích a sektách raději nemluvě. Nemám to rád, ale toleruju to, dokud po mě nic nechtějí. A tomu se bohužel ne vždy dá ubránit.

Update po několika dnech: Ať mi spílá kdo chce, jak chce, nejsem zdaleka jediný, kdo má na odešedšího papeže podobný názor. Z mnoha článků a vyjádření vybírám: Edikty Jana Pavla II. usmrtily miliony lidí a Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje. Děkuji čtenářům za odkazy.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (463)


Sobota, 2. duben 2005

Epilepticky
01.25

Nové přírůstky do Fotošopy

Obohatil jsem Fotošopu o další položky z archivu. Už jich moc nezbývá, asi budu muset zase začít tvořit (a vyhlašovat veřejná témata, jak jsem slíbil).

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (12)


Pátek, 1. duben 2005

Epilepticky
21.22

Kartinka: Zpod našeho politického šapitó

Vláda lháře a šmelináře KLťk. Grosse nezískala nedůvěru našich zákonných zástupců. Co k tomu dodat? Asi už nic víc.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (15)


Čeština
20.30

Došlo k nárůstu nápadu

Denodenně u zpráv přemýšlím nad tím, jestli mají tiskoví mluvčí a policisté (a policejní tiskoví mluvčí, gloria in excelsis) nějakou vyhláškou nebo zákonem zakázáno používat slovesa jako my, normální smrtelníci. Přesněji řečeno zda mají povolena jediná dvě — "být" a "dojít" (ve smyslu "nastat") — a zbytek musí opsat pasivy a (pokud možno novotvarnými) podstatnými jmény. "Došlo k vybočení vozidla do protisměru a následně ke sjezdu protijedoucího motocyklu z vozovky. Zde došlo k západu do dřevinného porostu. Řidič motocyklu byl na místě usmrcen. Úsek komunikace byl Policií ČR na dvě hodiny uzavřen."

Občas si tak představuju, že se ta tisková mluvčí jednou dobře vyspí, neudrží se a řekne na mikrofon prostě, lidsky: "Auto vybočilo do protisměru, protijedoucí motocykl sjel z vozovky a spadl do křoví, řidič při tom zahynul. Policisté silnici na dvě hodiny uzavřeli." A během patnácti minut zasviští brzdy, z černé limuzíny vyskáče speciální komando VniMini, hodí mluvčí dovnitř a odvezou neznámo kam...

Nedávno jsem poslouchal v rádiu jakousi dámu (bohužel už si nevzpomínám na její jméno), expertku na cosi, která vyprávěla o politické situaci, zázemí a možném vývoji v jakémsi Papučistánu tak normálně a lidsky, až jsem neodolal a nahlas jsem jí poděkoval. Málokdy se slyší odborník, který by, kdykoli otevře zobák na mikrofon, nezapomněl na to, jak mu narostl, a neměl nutkavou potřebu nasadit zčistajasna tu kostrbatou a křivohubou úředničinu. Když se takový náhodou a výjimečně najde, je radost ho poslouchat, i kdyby mluvil o výzkumu diluviálních mechů nebo o sazbách DPH v Malawi.

Naposledy mě dostalo téma na Radiožurnálu. Mluvili tam o újezdech řidičů od benzínových pump. Smál jsem se za volantem, až jsem brzdil. A ještě víc, když se asi o deset minut později rozhovořili o možnostech zpřístupnit vojenské újezdy pro turisty.

Vložil Petr Staníček - Trvalý odkaz - Komentáře (33)


Archiv tohoto zápisníku


 RSS 0.9x  Export  RDF  Export  RSS 0.9x  Komentáře  TXT  Komentáře  XHTML 1.0  Validate  W3C  CSS 2.1  Em-web  Resizable  W4D  90% dogmatic

Vygenerováno: 2005-05-10, 11:43 CET