Terapie Klubem sebevrahů [příspěvek v archivu]

Naštvala vás někdy knížka? Mně se to – snad poprvé v životě – stalo. Přečetl (nu dobrá: poslechl) jsem si Stevensonův Klub sebevrahů. Klasika, přes sto let stará, a přesto mě svou podstatou rýpla jak tříska pod nehet. Vzpomínám si, že jsem to četl jako kluk a nijak mě to tehdy nepoznamenalo, bral jsem to jako čisté dobrodružství. Dnes coby staršího mě ta knížka dokázala vyloženě rozlítit. A čím že to?

Klub sebevrahů je totiž přímo ukázkově archetypální dokumentací „západního“ anglosaského povýšeneckého přístupu ke všem a všemu kolem. Čten v dnešní době působí i přes roušku čestného gentlemanství a ryzího dobrodružství jako neuvěřitelně živá paralela k mnoha až příliš reálným dějům, které ve světě můžeme pozorovat – a jež (některé z nás) můžou vytáčet do ruda. Pro ty, co tyto příběhy neznají, pokusím se v kostce shrnout jejich obsah:

  1. Vznešený a statečný princ Florizel (z Bohemie!), znuděn svým životem, se svým oddaným druhem plukovníkem Geraldinem náhodou narazí na tajný spolek, Klub sebevrahů. Jeho hlavním a jediným smyslem je sdružit jedince, kteří z nějakého důvodu chtějí skoncovat se životem a pomoci jim v tom.
  2. Po složení přísahy a gentlemanského slibu udržet tajemství klubu a plně se podřídit jeho stanovám jsou do něj přijati. Když zjistí, že zde členové kromě družné zábavy každý večer rovněž losují jednu oběť a jednoho vykonavatele rozsudku, jsou zděšeni. Zatímco všichni ostatní členové, kteří se v klubu zdržují zcela dobrovolně a s plným vědomím toho, co dělají, podstupují toto ochotně, los kata přijímají s pokorou poslední služby příteli a los oběti zase s radostí konečného vysvobození – tak princ Florizel je tím spravedlivě rozhořčen. Předsedu klubu prohlásí za zločince, jme se tuto zločinnou organizaci rozprášit a viníky po právu potrestat.
  3. Princ nechce předsedu ale zabít jen tak a usoudí, že musí zemřít v souboji. Coby vykonavatele nabídne plukovník Geraldin svého mladičkého bratra(!). Když ale předseda svého kata zabije, je označen za ještě větší stvůru, zrůdného a zákeřného vraha sličných nevinných mladíků a již s ním nikdo nemá mít slitování. Nakonec jej princ pomocí léčky zajme a prakticky popraví. Hrdinný princ je oslavován pro svou statečnost a čest a jde se domů.

Přibližně do první třetiny, než hlavního hrdinu – pro mě zcela nepochopitelně – tak rozlítila činnost Klubu, to bylo zajímavé a příjemné poslouchání. To byla tak první čtvrtina knihy. Pak jsem postupně přestával jeho motivace a konání chápat a když Klub násilně rozprášil a vyhlásil svou „fatvu“ na jeho předsedu, už nepochopení přešlo do aktivního naštvání. Ale to byla teprve přiližně první třetina – říkal jsem si, že se to třeba změní v něco jiného, kolik je knížek, kdy se zdánlivě kladný hlavní hrdina změní v padoucha a jen sledujeme jeho pád. Tohle ale není ten případ. Princ Florizel má být evidentně po celou dobu kladným gentlemanem a mám mu fandit!

S postupujícím dějem mi docházelo, jak je to vlastně typické a jak mnoho detailů je signifikantních. Ctnostný gentleman narazí na společnost, která zcela soukromě a se souhlasem všech zúčastněných dělá cosi, co se podle něj „prostě dělat nemá“. Bez ohledu na vlastní slib i na to, že nikdo nikomu nedělá nic, co by dotyčný sám nechtěl, volá „do zbraně!“ a jme se spolek rozprášit a ztrestat zlosyny drtivou pěstí Spravedlnosti. Připomíná vám to něco? Kolik konsensuálních spolků a společenství, které se dnes a denně jímá zdrtit někdo Spravedlivý vás napadne? Mě bezpočty. Je mi trochu mdlo, když mi dochází, jak hluboce je v některých civilizacích ona Drtivá Pěst Spravedlnosti zakořeněna. A je celkem jedno, jestli je vpravo nebo vlevo, na západě, východě, severu nebo jihu.

Tvrzení „Žij a nechej žít“ má hlediska formální logiky negaci „Nenechej žít anebo nežij“. Myslím, že to sedí úplně přesně. Jste aspoň trochu liberál a chcete se zdravě vytočit? Dejte si Klub sebevrahů, Robert Louis Stevenson, Londýn, 1878 (dodnes).

Petr Staníček, 16. 12. 2007 000 23.56 • Rubrika: Všeobecné20 komentářů u textu s názvem Terapie Klubem sebevrahů

20 komentářů k článku »Terapie Klubem sebevrahů«

[1] Vložil(a): Arthur Dent 17. 12. 2007 v 1.13

Námitka: „Tak co tam tedy leze?“ je příliš laciná, že? Tady i ve všech… paralelách. :-/

[2] Vložil(a): Hekko 17. 12. 2007 v 2.00

Jsem se podobného procitnutí dočkala při čtení Tarzana. Jako malá jsem to žrala, měli jsme doma asi patnáct sešitů, četla jsem je několikrát.
Pak mi jednou došlo, jak je to hrozně netolerantní spisek – kdykoli dojde ke střetu kultur, tak ta evropská je ta „správná“. A jediná dobrá. Nějak jsem od té doby neměla žaludek na to, abych se k nim vrátila.

Takže navzdory doporučení si Klub sebevrahů asi nepůjčím. ;)

[3] Vložil(a): roj 17. 12. 2007 v 2.09

Kdybyste zustali u Vinnetoua jako ja, nestalo by se vam to :-)

[4] Vložil(a): johnny.machinegun 17. 12. 2007 v 10.39

No jo… ale já mám (jako obvykle námitku):
Jak bys aplikoval teorii Žij a nech žít v případě, že se jedná spíš o Žij a nechej zemřít?

[5] Vložil(a): Pixy 17. 12. 2007 v 12.20

[4] Výborně, první! Čekal jsem, kdo na tenhle špíček skočí nejrychleji. Cenu Hop na špek 2007 obdrží výherce poštou.

[6] Vložil(a): johnny.machinegun 17. 12. 2007 v 16.31

Super! :-) Co jsem vyhrál?

[7] Vložil(a): honzahucin 18. 12. 2007 v 12.28

Pixy, chápu základní myšlenku tvého spotu tak, že do dění v uzavřené skupině fungující na základě dobrovolné dohody zvenčí nikomu nic není, byť by to bylo sebeabsurdnější. Souhlasím, ale jen do určité míry, a ta se mi zdá konkrétně u Stevensona překročená.

Kdyby totiž ten klub fungoval třeba tak, že se každý večer hraje ruská ruleta s nabitým revolverem, tedy člen spáchal sebevraždu vlastní rukou, pak budiž. Kdybych dal někomu právo mi useknout ruku,… no budiž. Ale je možné dát někomu právo zavraždit mě? Tedy provést jakousi formu eutanasie? Toť otázka, se kterou si ani moderní společnost příliš neporadila. A co když si to na poslední chvíli chci rozmyslet, ale vrahovi to nestačím sdělit?

Jiná věc je, co hlavní hrdina podniká pro „nápravu“ situace, tam samozřejmě s tvýmmi výhradami souhlasím ;-)

[8] Vložil(a): Cat In A Hut 18. 12. 2007 v 19.09

Hluboké rozhořčení jsem coby gymnaziální studentka prožívala nad knihou Madam Bovaryová a vlastně téměř nad celou tou ryze romantickou érou literatury. Postupy hrdinů zmítaných vlastním nitrem, hrdinů, kteří naprosto nepoužívají mozek a utápí se v sebelítosti, místo aby se snažili se svým životem něco dělat… Fuj, bylo to nechutné! Tarzana a Mayovky člověk bere s rezervou, je to konec konců pohádka, ale proboha, tato literatura byla míněna vážně!

[9] Vložil(a): Yuhu 18. 12. 2007 v 23.40

Při čtení jsem měl velmi podobné pocity, jaké, Pixy, popisuješ. Napsal jsi to hezky.

Já bych se to nesnažil generalizovat a ukazovat na tom nějakou západní povýšenost. Vyprávíš dětem Červenou Karkulku? Pokud ano, jak obhajuješ myslivce, který nenechá spát vlka v čísi posteli, vyvrhne ho a hodí do studny? Tohle vyprávíme dětem. Co je myslivci, samozvanému spravedlivému, do toho, kdo spí v čí posteli?

Klub sebevrahů je v první řadě velmi špatná povídka. Vůbec nechápu české vydavatele, že se jim to chce tisknout nebo dokonce natáčet do audia. Můj výtisk skončil v Sofii na autobusáku v kontejneru a patří tam. Samotný Stevenson vůbec není v anglosaském světě uznáván jako kvalitní autor. Anglická literatura spíše trpí jeho existenci, než aby ho nějak oslavovala. Psal brak a bulvár.

Existuje i jiný způsob, jak povídku vykládat. Uzavřená společnost může mít své dohody a zákony, ale tato uzavřená společnost je součástí společnosti širší. Podle práva té širší společnosti je zabití zločin. Tím se dá vysvětlit rozhořčení pana prince, který navíc sledoval nevyslovený osobní záměr zachránit svého přítele s kremrolemi. Je pravda, že pro řešení situace použil naprosto hrozné metody a svůj vlastní výklad spravedlnosti, ale byly to zřejmě metody, které byl zvyklý používat. Nakonec vynaložil nějaké prostředky na to, aby někdejším členům pomohl a zachránil je před smrtí. Z určitého hlediska tedy spáchal značné dobro.

Když to zjednoduším, problematika se redukuje na otázku, zda lze někomu pomáhat i proti jeho vůli. Liberál ve mně říká, že NE, ale praktik ví, že v případě větší skupiny tu vůli objektivně není možno zjistit (zájmy spícího vlka a Karkulky v břišní dutině jsou protikladné). Ale potom by člověk vlastně nemohl dělat nic, kdyby se stále bál, že tím někomu pomůže.

[10] Vložil(a): dgx 19. 12. 2007 v 6.25

[8] třeba se za sto let budou pohoršovat nad naší současnou literaturou: „nechápu, o co se pořád ti blázni snažili, místo toho, aby normálně propadli sebelítosti“ :-)

[9] Yuhů, Červená karkulka je v pořádku, myslivec alespoň trestal a napravoval spáchané zlo, ale co mě vždycky strašně vadilo, tak je pohádka o Perníkové chaloupce. Jak může vypravěč převrátit celé vyznění příběhu. Ale jak se říká, lepší než jedna trefná věta, je tisíc slov, že? http://latrine.dgx.cz/…ve-chaloupce ;)

[11] Vložil(a): roj 19. 12. 2007 v 14.53

[10] Ty si vul! :-)))))
Udelam Budulinka :-)

[12] Vložil(a): Arthur Dent 19. 12. 2007 v 15.16

[10] Mnojo… Kdysi jsem četl naprosto vážně míněný rozbor Červené Karkulky – socilogické a gender hledisko included. Pamatuju si jen perlu, že „cesta Červené Karkulky lesem symbolizuje dospívání v ženu, červená barva naznačuje menstruaci…“

[13] Vložil(a): Pixy 19. 12. 2007 v 15.55

Hele, pánové, ani nevíte, jak mě s…štvete. Tak já se konečně po letech slibů dokopu, abych začal přepisovat klasické pohádky do veršované podoby – a čím začnu? No pochopitelně Červenou Karkulkou. A až ji dopíšu, mužu já ji publikovat na webu? No nemůžu! První komentář by pod tím byl jaký? Že dgx Karkulku napsal na blog první a teď se všichni po něm budeme opičit? Nemám vás rád. :-P

[14] Vložil(a): petr 19. 12. 2007 v 16.38

[12] Hm.. co je spatneho na sociologickych/gen­der/… rozborech pohadek?

[15] Vložil(a): Arthur Dent 19. 12. 2007 v 16.56

[14] Děkuji za názornou ukázku argumentačního obratu nazývaného Hastroš (dle Čapka „Imago“).

[16] Vložil(a): petr 19. 12. 2007 v 17.16

Dekuji za nazornou ukazku argumentacniho obratu nazyvaneho „kdyz nevim jak odpovedet, nebo nerozumim otazce, nebo nechci odpovidat, tak odpovim tim, ze shodim tazatele, popr. otazku“.

[17] Vložil(a): Pixy 19. 12. 2007 v 17.49

[14] Eh… Třeba: všechno?

[16] Arthure, tohle bezmocné dupání v koutě má taky nějaké pojmenování, mám pocit, ne?

[18] Vložil(a): Arthur Dent 19. 12. 2007 v 18.37

[16] Vy už nesouložíte s ovcemi?

[19] Vložil(a): rADo 20. 12. 2007 v 13.34

A co teprve Obušku z pytle ven!

http://myego.cz/…-zvracenosti

[20] Vložil(a): MartinV 23. 12. 2007 v 1.17

Tak to jste asi nikdy nečetl starší verze této klasické pohádky :-) Doporučuji Ch. Perrault a jeho Červenou Karkulku. Vlk jí bez váhání sežere a žádný myslivec se nekoná… A poučení? Mladé dívky si mají dávat pozor ke komu lezou do postele :-) Tak nějak mám pocit, že děti moderníma pohádkama zbytečně rozmazlujeme.
Jinak nás asi bude většina co nemilují větu: " Co tím chtěl autor říci?"

Váš komentář

Upozornění: Pokud vás téma tohoto příspěvku nezajímá, nebaví, dotýká se vás či vás dokonce uráží, tak prosím odejděte a pokud možno se nadále ve vlastním zájmu dalším podobným vyhýbejte. Hlavně se to prosím nesnažte autorovi sdělovat v komentářích, takové příspěvky nikoho nezajímají a budou nejspíš vymazány. Totéž platí pro vaše názory na osobu autora, na jiné přispěvatele, mluvení z cesty, ze spaní či pod vlivem omamných látek a další podobné výlevy nesouvisející s tématem článku. Jinými slovy, toto je prostor soukromého blogu určený pro komentování příspěvku publikovaného výše, nikoli k chatování a volné diskusi. Děkuji za pochopení.

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.