A proč vy nepoužíváte Operu? [příspěvek v archivu]

Vojtěch Bednář se na Lupě ptá, čím to, že prohlížeč Opera je stále lepší a vymakenější a vymazlenější, umí všechno, co neumí, doučí se, udělá vše za vás, opraví chyby, uvaří kafe, vypere, žehlit bude umět už v příští betaverzi, erotické funkce se připravují… – a pořád ho nikdo nechce. Vždycky když vidím, jak se u toho pak všichni ti nadšenci dohadují, který browser má víc čeho a který má jednodušší nastavení, přijde mi to spíš ku srandě. Až mládenci pochopí, že typický uživatel nikdy nic nenastavuje a naprostá většina lidí používá programy tak, jak je dostanou po instalaci, bude jim líp.

Nevím, proč konkrétně kdo Operu nepoužívá, ale já osobně v tom mám jasno. Když si mám vybrat mezi přeplácanou Operou, plnou funkcí, na kterou půl hodiny zírám a snažím se zorientovat, co ty desítky čudlíků, páček a udělátek znamenají a dělají – a mezi jiným browserem, který prostě používám, aniž bych nad tím musel dumat, mám výběr dost jasný.

opera.png safari.png firefox.png
Uživatelský prožitek z téže stránky v Opeře, Safari a Firefoxu (vše verze pro Mac OS X).

Že to pochopili v Applu, je skoro samozřejmé. Zjednodušování až na dřeň a maximálně pochopitelná použitelnost je to, čím jsou proslulí. Zjistili, že browser si vystačí s pěti tlačítky, tak prostě udělali browser s pěti tlačítky a já neznám použitelnější. V Mozille to pochopili taky a někdejší facelift někdejšího přeplácaného bumbrlíka na podobně napohled skromný a jednoduchý nástroj Firefoxu taky nesmírně prospěl. A až jednou pochopí i pánové z Opery, že síla je v jednoduchosti, sebevýkonnější motor že má být skrytý pod kapotou a že množstvím tlačítek, záložek a hejblátek nikoho neohromí, třeba se taky prosadí. Ostatně obliba a skvělá použitelnost ořezaných mini verzí Opery o lecčems svědčí.

Když si představím, že bych rodičům místo jednoduchého Firefoxu nainstaloval Operu a pak jim musel rok vysvětlovat, co co znamená a jak se s tím narába a kolik by toho z webů na svém 800×600 viděli, tak to bych jim tam zase vrátil IE a raději jim co chvíli odvirovával počítač. Dokážu si dost dobře představit, co všechno se kdejakému geekovi a nerdovi na Opeře tak strašně líbí. Blbé je, že oni nedokážou pochopit, co všechno se tak strašně na ní nelíbí nám, obyčejným bfu.

Pozn.: Jak jste jistě postřehli, tento příspěvek není určen uživatelům Opery. Běžte pryč. Oba.

Pozn. 2: Myslel jsem si, že se třeba mí milí čtenáři změnili. Ale kdepak. Z dvaceti komentářů nebyl ani jeden k věci, ani jeden přínosný. Takové komentáře nemají smysl. Mrzí mě to, říkal jsem si, že se třeba dozvím něco zajímavého, podnětného a užitečného, a ne jen to, jaký jsem vlastně blbec, že někdo vůbec nechápe, proč to sem píšu a podobné neinteligentní skřeky. Takže zase nic.

Petr Staníček, 10. 9. 2007 v 9.47 • Rubrika: IT, Všeobecné, WebdesignKomentáře nejsou povolené u textu s názvem A proč vy nepoužíváte Operu?

K tomuto příspěvku nelze přidávat komentáře.