Plněné papriky – úplně jinak [příspěvek v archivu]

K tomuhle mě inspiroval jeden mexický recept v televizi. Ale jen vzdálenou inspirací, výsledek s ním má jen málo společného. Ten je spíš, řekněme, středomořský.

 • 6 kapií, těch macatých, tlustostěnných sladkých a šťavnatých paprik
 • 2 kuřecí řízky (prsa nebo stehenní)
 • 2–3 celé jarní cibulky
 • 6 zralých rajčat
 • 6 stroužků česneku
 • 100–150 g mozzarelly nebo podobného nevýrazného sýra (třeba polooštiepok)
 • 100–150 g gorgonzoly nebo nějakého „modrého“ sýra
 • olivový olej
 • hrst čerstvé bazalky – není-li, pak aspoň sušená, asi tak 1 pol. lžíce
 • špetka oregana
 • sůl

Nejprve je třeba upéct a oloupat papriky. Nejlépe den předem, aby se vše mohlo do druhého dne pěkně namarinovat a rozležet. Papriky jsem dal na pekáč do trouby rozpálené na plné pecky na cca 20 minut. Poznávací znamení je, že se na nich začínají dělat tmavé spálené fleky. Pak se musí vytáhnout z trouby a ihned přemístit do igelitového sáčku, kde se nechají pořádně zapařit. Když vychladnou natolik, abych se neopařil, je čas je vytáhnout, vykuchat a oloupat. Jde to dobře, když jsou dobře upečené, zapařené a nezapomněl jsem je tam tak dlouho, že by stihly úplně vychladnout a zase se zatáhnout.

Důležitá poznámka: papriky jsou pěkně šťavnaté a pustí hodně vody. V žádném případě nevylévat, nebryndat, loupat nad miskou, šťávu použít!

Ve druhém kroku jsem nachystal náplň. Kuřecí maso jsem nakrájel na drobné kostičky, přidal na jemné plátky nakrájený česnek, trochu osolil, přidal asi půl lžičky oregana a dobře rozmíchal. Než se nachystá zbytek, maso pěkně natáhne ty vůně. Pak jsem k tomu nakrájel zbytek surovin, vše spíš nadrobno: jarní cibulky i s natí, rajčata, bazalku, tvrdý sýr – a gorgonzolu jsem tam rozdrobil. Přidal jsem všechnu šťávu z paprik (mezitím ještě stihly upustit další várku) a vše dobře rozmíchal.

A pak jsem to rozdělill na šest dílů, napěchoval to do těch oloupaných paprik a dal do pekáče pokud možno tím nacpaným nahoru, aby při pečení co nejméně vyteklo ven. Trochu jsem to podlil, zastříknul shora olivovým olejem a dal péct asi na 40 minut (!) na 200 °C. Maso se musí uvnitř propéct a sýr na povrchu začít hnědnout.

Pečená plněná paprika

Vařené (neloupané) rané brambory k tomu byly ideální. Ale žádné máslo! Papriky pustí při pečení spoustu šťávy a to, v čem se po vyndání z trouby po kotníky brodí, je učiněný poklad a snad to nejlepší na celém jídle. Kdyby se tak tahle šťáva dala vyrobit nějak jednodušeji…

Štítky: , , , , ,

Petr Staníček, 22. 5. 2008 v 14.19 • Rubrika: Od plotny, Všeobecné6 komentářů u textu s názvem Plněné papriky – úplně jinak

6 komentářů k článku »Plněné papriky – úplně jinak«

[1] Vložil(a): starenka 22. 5. 2008 v 23.37

To mi děláte snad naschvál. Mám hlad jak pes, tak už silně sliním při pročítání ingrediencí… a fotka… no jdu si namazat chleba s máslem. A zítra to zkusím. Snad to vyjde ;)

[2] Vložil(a): lordfrikk 23. 5. 2008 v 7.43

Nechci být hnidopich, ale řekl bych že ti uniklo z textu „je“. A to ve větě „…zapařené a nezapomněl jsem [je] tam tak dlouho,…“. Ale možná mi unikla nějaká jemná nuance českého jazyka, která to ošetřuje o_o

Jinak recept určitě vyzkouším, tvé nápady jsou většinou i velmi chutné :)

[3] Vložil(a): Hanussen 23. 5. 2008 v 8.08

Ó Velký Kuchaři! Uctíváme tě!

[4] Vložil(a): Jack 28. 5. 2008 v 17.51

Tenhle recept se mi trefil do noty, na plněné papriky jsem se chystal už dlouho. Sice jsem použil některých náhražkových surovin (místo kuřecího masa mleté vepřové, místo gorgonzoly niva), ale výsledek – skvost. Jen se mi nepodařilo ty papriky oloupat. Zkoušel jsem to podle návodu, ale asi jsem na to moc nešikovnej, nebo je na to potřeba nějakej grif. Každopádně je to ale mňamka.

[5] Vložil(a): valina 19. 6. 2008 v 12.00

Nesnáším, tepelně upravené červené a zelené papriky, teplou „nivu“ a už vůbec žádné bylinky. A ještě po hrstech. Ale vyzkouším to po svém se žlutými, protože to bude určitě bezva. Díky za sqělou inspuiraci.Papa

[6] Vložil(a): valina 19. 6. 2008 v 12.01

inspiraci :))

Váš komentář

Upozornění: Pokud vás téma tohoto příspěvku nezajímá, nebaví, dotýká se vás či vás dokonce uráží, tak prosím odejděte a pokud možno se nadále ve vlastním zájmu dalším podobným vyhýbejte. Hlavně se to prosím nesnažte autorovi sdělovat v komentářích, takové příspěvky nikoho nezajímají a budou nejspíš vymazány. Totéž platí pro vaše názory na osobu autora, na jiné přispěvatele, mluvení z cesty, ze spaní či pod vlivem omamných látek a další podobné výlevy nesouvisející s tématem článku. Jinými slovy, toto je prostor soukromého blogu určený pro komentování příspěvku publikovaného výše, nikoli k chatování a volné diskusi. Děkuji za pochopení.

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.